Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

antena anti-vant

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut, doresc sa intalez pe un catarg de 1.8m in forma de L o antena de satelit , actualmente am una de 80cm
, insa la rafale puternice de vant practic  mi-o flutura ceea ce nu-i bine, doresc sa stiu acele antene din antracit cu gauri de pe elstar
or fi bune de ceva? La mine problema e suportul, care e oarecum elastic din cauza dimensiunii//

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Fă-ți matale un suport sănătos, la nivelul solului.
Ce câștigi dacă te ridici cu 1.8m?

Despre antena asta întrebi?

#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 scaiba, on 21 noiembrie 2016 - 05:37, said:


Ce câștigi dacă te ridici cu 1.8m?...

Se apropie de satelit !

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
La nivelul solului.. Sa te impiedici toata ziua in ea, sa ''bata'' in gard si nu mai vezi nimic,etc..  La mine a trebuit sa tai niste crengi mari care impiedicau semnalul si nu mai vedeam canalele HD.

#5
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
in general aceste antene sunt bune, eu am folosit ceva timp un MARNED (originala) 80cm si diferenta de castig la semnal este nesemnificativa fata de una normala de 80cm dar pt vant este mai buna si in special pt ploaie/zapada deoarece se usuca mai repede.
cu toate astea daca suportul tau nu este suficient de rigid si stabil nu ai sa rezolvi mare chestie nici cu antena asta, chiar daca o parte din vant va trece prin gaurile ei sau chiar daca este mai estetica deoarece se vede ceva prin ea.
parerea mea daca nu vrei sau nu poti sa schimbi suportul cu unul mai rigid sa pui macar 2 ancore din sarma laterale dar legate pe suport cat mai sus (daca se poate chiar in varful suportului) care-l vor stabiliza cumva.(atunci cand vantul nu este perpendicular pe ancore, evident ca 4 ancore este idealul trei sunt mai bune dar si cu 2 este mai bine decat deloc)
[ https://i37.servimg.com/u/f37/09/03/50/20/th/3m10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by antenutze, 21 November 2016 - 16:18.


#6
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Poti construi in spatele antenei un panou de vreo patru ori suprafata antenei si antena va flutura mult mai putin. Panoul sa fie bine ancorat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate