Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Jurnal casa Zorilor/cluj-napoca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1762 replies to this topic

#1729
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
4x sau 3x, nu mai stiu exact. A fost recomandarea electricianului.

#1730
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

 cristobob, on 30 august 2020 - 06:44, said:

A, încă ceva: pentru alimentarea electrica a motoarelor de deschieze a porților batante, au cerut cablu de 4 Xi 1,5  , iar pentru senzori și lampa - 2 X 0,75 .
Nu știu ce vei folosi tu, eu am fost condiționat de ușile de garaj, ca am vrut sa am o singura telecomanda pentru  toate 3 .

Oare la ce le-au trebuit 4 fire de curent ?

#1731
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
2 fire pentru motor + nulul de protectie.

In mod normal de la casa la doza de distributie de la poarta ai nevoie de 2 cabluri

- unul cu trei fire pentru alimentare
- un UTP pentru datele interfonului

Din doza vei alimenta automatizaerea iar de la automatizare vor pleca mai multe cabluri

1 x 3 motor 1
1 x 3 motor 2
1 x 2 lampa
1 x 2 senzor 1
1 x 2 senzor 2

De la interfon va pleca un cablu cu 2 fire spre poarta pietonala. ATENTIE, zavorul electromagnetic se va alimenta la 12 sau 24 V. Adica in doza de distrubutie va mai trebui sa intre un traf sau un alimentator.

#1732
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 danfizesan, on 30 august 2020 - 08:44, said:

Oare la ce le-au trebuit 4 fire de curent ?
Nu știu.
Voi verifica dacă le-au legat pe toate 4.

#1733
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Am greșit,  scuze.
M-am uitat în centrala. E vorba de 3 X 1,5  pentru motoare și 4 X 0,75  pentru fotocelule. Doar ca 2 fire ale unei fotocelule, cea mai depărtate de centrala, bănuiesc eu, ca nu le-am urmat/urmărit pana la capăt,  sunt legate în același loc, deci, probabil, ajungeau 3 fire. Pentru cealalta fotocelula au folosit doar 2 fire.
Voi pune și poze, sa se înțeleagă mai bine.

În concluzie, cred ca e bine cu firele trase de tine, atât doar ca în plus, eu am un coaxial.

#1734
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Cablul coaxial este cel din dreapta imaginii:Attached File  Centrala autamatizare poarta 1.jpg   421.96K   61 downloadsAttached File  Centrala automatizare poarta.jpg   352.17K   58 downloads

#1735
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Ups, si chestia aia este maricica. Hmm cand m-am relaxat cu cablurile, acum ma intreb daca imi incape in cutia care am pus-o in pereche.

#1736
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 danfizesan, on 29 august 2020 - 06:13, said:

UTP la stâlpul porții pietonale pentru yala electromagnetica. Aici puteam duce 2x0.75

Daca ai utp la pana yala electromagnetica vei putea sa o controlezi si prin centrala anti-efractie (daca doresti), cu 2X0.75 nu e posibil, intreaba-ma de unde stiu.. :) Deci e mai bine utp, noi nu avem interfon (distanta mica pana la poarta) si trebuie sa controlam cumva de la distanta deschiderea portii pietonale.
Vezi si daca vrei ceva lumini pe stalpii portii, nu uita sa tragi cablurile 3X1.5mm.
Altfel, dupa cum zice si Iladi, din casa ai doar un utp si 3x1.5mm, restul cablurilor sunt de la automatizare motor/doza de langa el catre fotocelule, lumina atentionare, yala electro, etc.

SI eu trebuie sa montez o doza langa motorul portii auto (am instalat deja un bft Deimos 400) pentru legaturile respective, acolo trebuie sa instalez si transformatorul electroyalei pt alimentare cu 24V si un sonoff pentru controlul acesteia. Aveti vreo recomandare pentru astfel de doza cu protectie hidro? Am gasit niste comtecuri in ddman dar nu imi prezinta prea mare incredere..iar loc de tablou metalic mic de exterior nu prea avem.

#1737
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 catalijns, on 31 august 2020 - 09:00, said:

Am gasit niste comtecuri in ddman


Sunt OK. Vezi sa iei si presetupe

#1738
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

 catalijns, on 31 august 2020 - 09:00, said:


SI eu trebuie sa montez o doza langa motorul portii auto (am instalat deja un bft Deimos 400) pentru legaturile respective, acolo trebuie sa instalez si transformatorul electroyalei pt alimentare cu 24V si un sonoff pentru controlul acesteia.

BFT Deimos 400, asta este automatizarea, ma gandesc ca si motorul o sa fie BFT. Intreb pentru cam am automatizarea de la garaj cu BFT si ar fi un avantaj sa am o sg telecomanda pentru garaj si poarta. Eu vreau poarta autoportanta, vecinul are Somfy si este super silentioasa, oare si BFT este la fel ?

PS: eu am pus doza in perete, am spart gardul sa o inglobez. Am pus ceva gewiss si pe marginea capacului are ceva guma ca sa etanseze.

#1739
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Da, motorul BFT e chiar silentios, se aude doar puutin scartz de la rotile portii culisante dar asta pentru ca nu a fost folosita prea mult. Altfel motorul e ok, are potentiometru de putere, la noi e setat cam la 60% pentru ca poarta nu e prea grea, are sub 200kg chiar daca lungimea e de 632 cm. (net 585 cm). Nici timpul de deschidere nu imi pare foarte mare, dureaza cam 20-30 secunde sa pot intra cu masina in curte.
Am ales bft desi eram croit pe nice de la inceput) la sfatul unui prieten bun care lucreaza in domeniu apropiat de automatizari si care mi-a spus ca  in ultimii ani ajung mai putine bft-uri in service decat nice, altfel ambele sunt ok.

 iladi, on 31 august 2020 - 09:06, said:

Sunt OK. Vezi sa iei si presetupe

Ok, o sa iau, multumesc! Se mai umple doza asta cu ceva gel/silicon sau e ok fara? Scuze daca intrebarea e dumb dar am primit aceasta recomandare..

Edited by catalijns, 31 August 2020 - 09:36.


#1740
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 catalijns, on 31 august 2020 - 09:35, said:

Se mai umple doza asta cu ceva gel/silicon

Doamne fereste. Faci legaturile electrice cu cleme WAGO, vezi sa nu ai nimic dezizolat pe acolo si esti good to go.

#1741
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Saptamana trecuta am montat un BFT Deimos 400 la un vecin.
Pare bine lucrat, bine gandit.
Silentios.

Eu de 2 ani am Nice Wingo 2024 (porti batante)...fara probleme.

#1742
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
M-ar interesa pararea ta legata de geamul deaspura blatului din bucatarie.
E util/comod?

#1743
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Salut, mie sincer imi place, dar a fost si un inconvenient la aranjarea mobilei de bucatarie, la un moment dat am luat un considerare sa il astup, dar ma bucur ca nu am facut-o. Nu are rost sa il faci mobil, daca este fix partea de geam este mai mare si rama mai ingusta.

#1744
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanfizesan, on 29 ianuarie 2021 - 17:29, said:

Salut, mie sincer imi place, dar a fost si un inconvenient la aranjarea mobilei de bucatarie, la un moment dat am luat un considerare sa il astup, dar ma bucur ca nu am facut-o. Nu are rost sa il faci mobil, daca este fix partea de geam este mai mare si rama mai ingusta.
Mersi mult. Probabil vom alege și noi aceasta varianta.

#1745
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Locuinte finalizate! Mda....Posted Image

#1746
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
intr-adevar, casa este gata, curtea este gata, strada este asfaltata, edificarea constructiei este gata, si jumate din panourile solare sunt sus pe casa, maine restul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate