Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Sofer camion UK

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Prietenul tau e un tampit daca a renuntat la meseria de militian. Salariu bun,pensie la 50 de ani,mai o spaga,mai un ''sa traiti'',etc..
Si sa faca ce? Sofer pe tir...adio femei,adio familie. Sau daca e insurat sigur ii f..t altii nevasta.

#20
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O da. Indubitabil.

Matale ce produci? Cum tie traiul?

#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Care-i legatura?

Vorbim de idiotul care a renuntat la un salariu bun,munca putina si pensie de 2000-2500 de lei la 48-50 de ani...ca sa ce? Sa faca baie prin dusuri obscure pe autostrazi cu toti dubiosii..
Sa nu-mi spui ca s-a realizat in viata facand pe soferul de tir.

Repet. n-am nimic cu meseria de sofer de tir. Da cand lasi job de politist...esti cel putin idiot..

#22
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postiliketoforkmyself, on 19 noiembrie 2016 - 18:58, said:

Am un prieten care a renuntat la meseria de politist rutier in favoarea celei de sofer de tir in UK. Poate ca suna a trolleala, dar va asigur ca nu este. E fluent in engleza si spaniola si "parleste" si un pic de franceza. Are salariu de 3000 de lire pe luna - el zice ca este luat de acasa (sta in Londra) de cineva, dus la camin si de acolo incepe treaba lui - duce camionul la destinatie, de acolo ia un altul si tot asa - sta destul de putin acasa. El a zis ca daca-mi place sa sofez si sunt serios, sa-mi bag ceva in ea de facultate, sa-mi iau permisul si sa plec in UK ca-mi face el pileala. Ce parere aveti ?

3000 nu este salariu mare in UK.

#23
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postapocalipsul, on 19 noiembrie 2016 - 20:37, said:

1 salariu sofer TIR in Uk =~ 500Ł/saptamana!
2 daca nu pleci acum, s-ar putea sa nu mai poti! (dupa cum stii, UK a iesit din UE)
3 ai nevoie de ceva experienta, pentru ca nu conduci de 2 ori acelasi tractor! si nu e nimeni care sa-ti arate ce si cum
4 permisul de profesionist nu-i chiar ieftin

nu stai la nici o incarcare, nu faci manevre, nu prea lipsesti noptile de acasa!
nici macar motorina nu bagi.

dar sa renunti la meseria de politist rutier, asta e prea gogonata! Posted Image
...

oooo, chestii noi !
cand a iesit UK din EU ?
se pare ca am ramas tare in urma...

View Postapocalipsul, on 20 noiembrie 2016 - 05:38, said:

e ca si iesita dar nici permisul de profesionist nu se obtine peste noapte!
dreptul de munca pentru romani n-a fost privit cu ochi buni nici inainte de brexit! acum cu atat mai mult.
urmeaza cat de curand vizele.

am inteles. pt tine "peste 2 ani" inseamna ieri.
OK.

#24
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 26.01.2014
ia pune tu mana si strange bani pentru scoala si permis de profesionist, sa vezi cat dureaza!
au trebuit sa treaca foarte multi ani de la intrarea in UE pentru ca romanii sa aiba in sfarsit drept de munca in UK!... si asta fortat, adica li s-a impus! au fost obligati sa accepte!
odata cu brexitul, nu prea mai au obligatii in acest sens!... deci prima chestie e romanii pa de la dreptul de munca!

ai ramas in urma! sunt de acord, priveste inainte, nu in trecut!
e posibil ca dupa un an de munca sa zicem, sa nu mai ai drept de munca in UK, si sa ai nevoie de viza! foarte posibil as zice!
politica UK fata de UE s-a schimbat radical, nu crezi?

Edited by apocalipsul, 21 November 2016 - 17:53.


#25
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postapocalipsul, on 21 noiembrie 2016 - 17:51, said:

ia pune tu mana si strange bani pentru scoala si permis de profesionist, sa vezi cat dureaza!
au trebuit sa treaca foarte multi ani de la intrarea in UE pentru ca romanii sa aiba in sfarsit drept de munca in UK!... si asta fortat, adica li s-a impus! au fost obligati sa accepte!
odata cu brexitul, nu prea mai au obligatii in acest sens!... deci prima chestie e romanii pa de la dreptul de munca!

ai ramas in urma! sunt de acord, priveste inainte, nu in trecut!
e posibil ca dupa un an de munca sa zicem, sa nu mai ai drept de munca in UK, si sa ai nevoie de viza! foarte posibil as zice!
politica UK fata de UE s-a schimbat radical, nu crezi?

Pai de ce peste un an ?
Tocmai mi-ai spus ca UK a iesit din EU, deci romanii deja nu mai au drept de munca. Deoarece au iesit din EU, deci NU MAI sunt in EU, automat a cazut si obligatia de free workforce movement.
Nu este asa ?
Te rog lamureste-ma, poate nu mai stiu nici sa citesc, cand "uk a iesit din EU", cand "va iesi din EU"; ma ametesti cu toate astea. A iesit sau nu ?
parca tocmai se urla la madam PM ca de ce spune ca se va face Brexit in etape. Eu nu mai inteleg, tu ai spus ca a iesit si madame PM spune ca se va face in etape. Stiind ca le stii pe bune si stiind ca esti om serios si nu "pamblicar", cred ca madame PM nu stie ce vorbeste...

Edited by avenirv, 21 November 2016 - 18:42.


#26
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Erau seminte din alea stropite cu monsanto.

#27
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
Atestatele obtinute in Romania sunt valabile in UK?

#28
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View Postavenirv, on 21 noiembrie 2016 - 13:58, said:


3000 nu este salariu mare in UK.

Posted Image Posted Image Posted Image .
Pe an nu e mare nici macar in Ro

Daca insa vorbesti de 3000/month after tax ai castigat concursul gluma anului.

Chiar si in Londra e un salariu multumitor, da anumite zone UK nici nu mai vorbim.
In orase ca Notthingham sau Newcastle nici macar managerii mici nu viseaza la 3000.month after tax.
.

#29
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMagicTouch, on 23 decembrie 2016 - 14:23, said:

Posted Image Posted Image Posted Image .
Pe an nu e mare nici macar in Ro

Daca insa vorbesti de 3000/month after tax ai castigat concursul gluma anului.

Chiar si in Londra e un salariu multumitor, da anumite zone UK nici nu mai vorbim.
In orase ca Notthingham sau Newcastle nici macar managerii mici nu viseaza la 3000.month after tax.
.

multumitor nu inseamna mare.

#30
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
3000£ pe luna in Londra echivaleaza cu un 1000euro pe luna in Bucuresti, parerea mea.

#31
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Intra pe siteri gen CV library, reed sau chiar si cele mai specializate si vezi cam cat e media salariilor din UK sau, luat separat, din Londra.
Un 3000/month after tax insemna un 25.40/ora la 37.5 ore lucrate pe saptamana, adica aproape 50k/an.
Ori...."The median average UK salary is currently £27,531 while the City of London is the highest-earning region, boasting an average salary of £48,023"
In average intra si rahati alde Rob Leak sefu mare de la Consiliul din Enfield care are cel mai mare salariu la nivelul lui - 220,000 GBP. Daca elimini toti acesti indivizi cu salarii imense si vorbesti de muritorii de rand (chiar si cu diplome mari) average salari pe Londra scade undeva la maxim 36 - 40k BEFORE tax.
Ca, datorita chiriilor exorbitante, 3000 GBP/month nu pare un salariu mare daca doresti sa stai singur in casa asta e cu totul altceva. Multi insa se multumesc cu 1600-2400 after tax.

#32
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCatean, on 23 decembrie 2016 - 17:11, said:

3000£ pe luna in Londra echivaleaza cu un 1000euro pe luna in Bucuresti, parerea mea.
3000 in Londra īnseamnć  ceva mai mult decīt 1000 Īn București.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate