Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Noua Mazda CX-5 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Daca vedeai cum arata un exemplar pre-productie de Ford Mondeo generatia curenta te speriai. Nu era nici un panou de caroserie aliniat cu cel de langa el iar lufturile, cum s-au nimerit. Hai sa n-o dam in diverse, fix asta este marea ta problema, faptul ca e ornamentul ala facut din doua bucati. Daca stau sa ma gandesc, chiar e mai ok sa fie din 2 bucati, poti schimba separat stanga / dreapta, in functie de nevoie.
Cat despre lacul vopselei:
- s-au dus de mult zilele in care vopseaua masinilor avea lac rezistent;
- marcile japoneze intotdeauna au avut lacul mai moale decat altele, inclusiv Toyota, de care ziceai tu. In practica, cu un pic de grija, nu-s probleme, te invit sa te vezi cum arata masina mea dupa 8 ani.

#20
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Barbate, discutam de modele intrate pe piata si care pot fi achizitionate, si ma refer la aliniere ci la faptul ca e din doua bucati. Nu este marea mea problema ci este remarca vizavi de faptul ca se incearca reducere de costuri; nu gandi oiereste "ca tocmai din aia isi scot banii", este vorba de nr. de rebuturi raportat la un total de zeci de mii de unitati si acela e doar un exemplu care nu ar fi trebuit sa se regaseasca; sunt exemple si la interior, chiar vrei? Nu iti schimba nimeni doar dreapta sau stanga, nici o spaima.
Eu te invit sa vezi cum arata o Toyota Land Cruiser dupa 5 ani, si o Mazda dupa 5 ani strict dpdv al rezistentei lacului sau vopselei, ce o fi. Dau exemplu japonez ca sa nu ma acuzi de nedreptati.

Edited by cammelia08, 27 November 2016 - 20:33.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da' cine te obliga sa-ti cumperi CX-5?
Ai gasit un ornament care e facut din 2-3 bucati. Get over it.
Poate asa a fost proiectat. Sau trebuiau sa-ti ceara aprobarea?
Nesimtitii ... Posted Image

#22
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Nu..lucrez in industria auto si stiu ce inseamna modalitati si principii de reducere a costurilor si culmea, cu proiectarea ma ocup.
Cu replicile mele vreau doar sa atrag atentia la raportul cost-beneficii si eurofia design-ului la romani.

#23
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Eu as zice ca doua elemente de caroserie plus pre-asamblarea lor costa minim dublu fata de un singur element - asta pt ca dimensiunile propriu-zise aduc un impact in costuri de cca 10%, iar cantitățile duble si costurile de sdv-uri, manopera, logistice etc duc cel puțin la dublarea costurilor.

#24
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
http://www.auto-bild...ampaign=FB-Post

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Attached File  P1J13719l.jpg   408.24K   63 downloads

Chiar arata super!

#26
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postericmario, on 29 noiembrie 2016 - 12:10, said:

Attachment P1J13719l.jpg

Chiar arata super!

Nici n-a fost lansata si deja a ajuns in service ?! Nu mai sunt nici japo astea ce erau o data ... Posted Image .

#27
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Este bine ca pastreaza designul Kodo, fiind unul original si placut privirii, singura mea duda este tabla aparent subtire.

Vopsea proasta am si pe Prius, se zgarie doar cum te uiti mai crucis la ea, am constatat ca este mai bine dpdv psihologic sa ignor micile zgarieturi si sa ma bucur de masina as acum este, doar nu este un iPhone 7 Jet Black.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmufasa, on 01 decembrie 2016 - 09:41, said:

Nici n-a fost lansata si deja a ajuns in service ?! Nu mai sunt nici japo astea ce erau o data ... Posted Image .
Da mai mufasa, alea benzinare au probleme cu turbina.Posted Image

#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postconnectorxp, on 01 decembrie 2016 - 23:10, said:

Este bine ca pastreaza designul Kodo, fiind unul original si placut privirii, singura mea duda este tabla aparent subtire.

Vopsea proasta am si pe Prius, se zgarie doar cum te uiti mai crucis la ea, am constatat ca este mai bine dpdv psihologic sa ignor micile zgarieturi si sa ma bucur de masina as acum este, doar nu este un iPhone 7 Jet Black.
Nu inteleg deloc economia asta la vopsea. Stratul e din ce in ce mai subtire. Se vorbea intr-un timp ca ar fi asa asa ca e eco, ca e pe baza de apa. N-are nicio treaba. Eco si pe baza de apa erau si acum 8 ani sau 10 ani dar pe alea te chinui sa le zgarii.

http://forum.softped...tach_id=1126628
Era stearsa in lung, inclusiv pe usa, nu impinsa perpendicular.

Edited by underb, 02 December 2016 - 00:01.


#30
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
A doua generaţie a popularului SUV Mazda CX-5, lansat pe piaţa europeană în Cadrul Salonului Auto de la Geneva în martie anul acesta, este disponibil şi în România, la toți dealerii autorizaţi Mazda.

#31
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Am fost azi s-o vad , sincer bate la fund multe marci cu pretentii premium . Da senzație ca a fost făcută bine , materialele sunt foarte misto la interior . Comparativ cu q5 e cu o clasă deasupra , cu Sportage e cam cu 2 3 deasupra . Vreau sa vad cum se comporta pe benzina  dar am inteles de la dealer ca nu o sa fie aduse pentru test drive benzinare, deh ...romanul tractorist pana la capat .

#32
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ce aberatii. Auzi, bate la fund Q5 care a fost declarat SUV-ul premium cu cel mai bun interior. Ce fumezi, ca vreau si eu?

#33
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postct10dre, on 07 iunie 2017 - 15:37, said:

Am fost azi s-o vad , sincer bate la fund multe marci cu pretentii premium . Da senzație ca a fost făcută bine , materialele sunt foarte misto la interior . Comparativ cu q5 e cu o clasă deasupra , cu Sportage e cam cu 2 3 deasupra . Vreau sa vad cum se comporta pe benzina  dar am inteles de la dealer ca nu o sa fie aduse pentru test drive benzinare, deh ...romanul tractorist pana la capat .
Cu o clasa peste Q5 = la nivel de Macan. Tare ! Imi iau si eu, ce sa mai dau banii pe Porsche.

Asa cum declaratia ta e ridicola, exista si in sens invers cand o vad comparata cu Sportage. Personal consider rivalul nr. 1 Tiguanul, dar CX 5 imi place mai mult cum arata.

#34
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Cum am zis ,romanul tractorist vag pana la capat :) . E parerea mea  poti s-o iei cum vrei .

#35
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postct10dre, on 07 iunie 2017 - 16:43, said:

Cum am zis ,romanul tractorist vag pana la capat Posted Image . E parerea mea  poti s-o iei cum vrei .
Pai de ce n-ai zis frate ca faci parte dintre frustrati ... ca nu ma mai oboseam.

#36
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View Postmufasa, on 07 iunie 2017 - 20:03, said:

Pai de ce n-ai zis frate ca faci parte dintre frustrati ... ca nu ma mai oboseam.

Sunt un  frustrat care ma gandeam sa-mi iau la u moment dat Ford mustang  , cam ca al tau :)  Ce m-a oprit ,  motorul ala de 2.3l  folosit pe o duba din 80 , fost cosworth parca ,  la care i-au mai adaugat injectie directa si  o turbina  si aia e ,mare tehnologizare .  A , sa nu uit ,  mi se pare mie sau a luat 2 stele la NCAP  , din cauza ca centurile  sunt prea prost pozitionate iar  airbagurile nu se umfla suficient ?  Te-au chemat la recall pentru izolatia aia care lipseste pe langa motor si e pericol sa ia foc ?

Ca oi fi eu frustrat e adevarat sau nu ,  dar tu sigur nu esti expert in masini :)
Comparatia mea era facuta cu Q5-ul din 2013 , nu stiu daca a mai aparut vreun facelift pana acum , nu ma omor dupa VAG,  mi se par insipide si plictisitoare. CX5 chiar are un interior misto ,  de la plastice de calitate,  pana la elementele cromate care chiar sunt din metal , fata de concurenta cu plastic vopsit. Da impresia de calitate  si sunt genul de om care gaseste chichita la orice , nu ma impresionez usor. Ce mi se pare aiurea ,  sunt scaunele o idee cam mici pentru gabaritul meu , dar o sa fac test drive cand ajung masinile de test in tara si-mi las impresiile aici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate