Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#1513
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

 nei-k, on 06 noiembrie 2022 - 20:32, said:

Așa funcționează acest SO, odată activat cu o cheie validă, se poate reactiva automat la reinstalare ulterioara sau update, fără a mai introduce cheia manual. Se trece mai departe la instalare (I don't have a product key), iar Windows se reactivează automat când se conectează la internet. Condiția este să nu fie modificări hardware majore. Chiar si aceasta situație se poate rezolva prin asocierea anterioară a dispozitivului inițial cu contul Microsoft, iar la reinstalare să se realoce licența, confirmând modificarea hardware din cont.

Dar, chiar si la instalare Windows nou pe un sistem "virgin" se poate refolosi pentru activare o cheie de la o versiune mai veche.

eu aveam aceeasi chestie inainte cand instalamat windows 10 direct aveam totul activat fara sa fac nimic, doar ca acuma am schimbat pc-ul total, si nu reusesc sa mai recuperez licenta, desi ma loghec cu contul meu de microsoft. cred ca tre' sa o cumpar din nou

#1514
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
https://support.micr...0EBD=Windows_10

#1515
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
In familie am trecut cu 2 PC-uri de la licenta Windows 7 la Windows 10 si ulterior la Windows 11.
Cu alte 2 PC-uri am achizitionat direct licente Windows 11. Toate sunt RETAIL si pentru varianta PRO.

La toate cele 4 PC am modificat diferite elemente HW si intotdeauna, dupa logarea in contul MS s-a efectuat activarea cu o singura exceptie notabila. Atunci m-a intrebat daca am efectuat schimbari mari in stuctura HW a PC-ului. Dupa confirmare s-a activat licenta si aici. In cazul descris am schimbat aproape tot, dar nu absolut tot

Schimbat:
  • placa de baza,
  • procesorul,
  • memoria,
  • placa video si
  • in loc de un SSD SATA am pus un SSD M.2 NVMe pe care am clonat anterior sistemul (pe structura veche) cu Samsung Data Migration.
Am "pastrat" monitorul, DVD-ur extern, 4 HDD-uri interne, un adaptor USB3 PCIe, tastatura, mouse si imprimanta. Nu stiu daca ar avea importanta dar IP-ul intern al PC-ului a ramasa acelasi, alocat de router pe baza MAC-ului nou. MAC nou deoarece odata cu placa de baza s-a schimbat si placa de retea.

Edited by MiaJiro, 12 November 2022 - 08:37.


#1516
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
S-au desteptat acum nu le mai vand la 25 de lei ci la 125,da pun si un stick usb in pachet in limba chineza

Edited by NFS01, 13 November 2022 - 01:56.


#1517
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

 modoran, on 27 august 2021 - 09:26, said:

Cu ce-s diferiti astia de la licenso.ro fata de ebay in afara de faptul ca-s de 5 - 6 ori mai scumpi ? In ambele cazuri cheia primita merge perfect, este Retail si nu ai probleme cu ea. Eu am si transferat una pe alt PC ( de pe ebay provenita )

Ca aia puristi spun ca oricum nu-i buna daca nu dai 1000 lei sau cat vor la "autorizati"
Raspuns la o postare veche dar si astazi de actualitate,cu nimic,sunt acelasi licente vandute la suprapret.Licenta de w10 la 120 de lei are aceeasi valoare cu cea de 25

#1518
erapav

erapav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 08.09.2010
Va salut! Ieri am instalat Windows 10 Pro cu licenta si nu gasesc Editorul de film. In windows 10 ce am avut gaseam, aici nu mai este, sau la instalare am omis eu ceva. Cine stie ce poate fi? Multumesc!

#1519
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Am gasit pe un blog cunoscut niste oferte la licente Windows (si multe alte softuri). Pe mine m-ar interesa o licenta de Windows 10 care costa in jur de 7 euro. Omul spune ca sunt perfect legale, si da si un link spre un articol unde se spune ca UE a decis ca licentele revandute online sunt legale.

A cumparat cineva astfel de chilipiruri, sunt in regula? Adica nu se dezactiveaza in timp sau ceva? Stau pe ganduri daca sa cumpar sau nu.

Acesta este postul cu pricina (daca se considera reclama, sa fie scos) iar acesta este linkul spre articolul care spune ca acest tip de licente sunt legale.

#1520
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 30.08.2006
Cam scump. Incearca si aici. Nu sunt legale daca le achizitionezi pe firma. Pentru acasa sunt ok.
https://onlinelicent...o-pentru-acasa/
Le poti verifica cu Pid key Checker.
Nu-mi place ca pentru plata nu te duce pe pagina procesatorului iar domeniul e pe persoana fizica fara date de contact. Verificati si acest lucru cand cumparati licente ieftine.
Bagati un card virtual de unica folosinta cum e cel de Revolut.

Edited by Leo2006, 05 December 2022 - 19:36.


#1521
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Da, e legal si in general merg fara probleme.

#1522
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View PostGhibos, on 05 decembrie 2022 - 19:18, said:

Acesta este postul cu pricina (daca se considera reclama, sa fie scos) iar acesta este linkul spre articolul care spune ca acest tip de licente sunt legale.

Am luat mai multe, nicio problema pan'acu' (cred ca am luat de pe acelasi site acu' un an)!

#1523
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Pare scump.
e 15 lei pe oleics , de banii aia iei si suita office , ce naiba o fi si aia!

#1524
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 30.08.2006
Pot confirma ca functioneaza iar entitatea de mai sus e o firma. Itcapcreation SRL. A mers activarea prin telefon a unei licente de office.

Edited by Leo2006, 05 December 2022 - 20:04.


#1525
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Chiar acum tastez de pe laptopul cu win10, licenta pe care am dat undeva la 5 dolari. Functioneaza asa de vreo doi ani !

#1526
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
am luat de la cel . ro cu 21 de lei si a mers. mai ieftin nu cred ca exista.

#1527
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012

View PostGhibos, on 05 decembrie 2022 - 19:18, said:

Am gasit pe un blog cunoscut niste oferte la licente Windows (si multe alte softuri). Pe mine m-ar interesa o licenta de Windows 10 care costa in jur de 7 euro. Omul spune ca sunt perfect legale, si da si un link spre un articol unde se spune ca UE a decis ca licentele revandute online sunt legale.

A cumparat cineva astfel de chilipiruri, sunt in regula? Adica nu se dezactiveaza in timp sau ceva? Stau pe ganduri daca sa cumpar sau nu.

Acesta este postul cu pricina (daca se considera reclama, sa fie scos) iar acesta este linkul spre articolul care spune ca acest tip de licente sunt legale.

Am cumpărat eu două de Windows și două de Office în ultimii 3 ani. Funcționează foarte bine, am update-uri la zi, inclusiv de Windows 11 din 10. De asemenea, au un customer service excelent, răspund foarte rapid și rezolvă situațiile de parcă ar fi indieni.

#1528
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View PostLeo2006, on 05 decembrie 2022 - 19:23, said:

Le poti verifica cu Pid key Checker.
Am descarcat asta, dar Bitdefender l-a detectat ca fiind infectat.

Attached Files

  • Attached File  pid.jpg   44.99K   46 downloads


#1529
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 04.11.2014
Da, majoritatea sunt ok. Am cumparat 2 sau 3 la preturi mici (5-10 euro) de pe alte siteuri. Cea mai veche cred ca are 3 ani si totul e ok.

#1530
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 30.08.2006
E fals pozitiv.  Aplicatia se afla pe Github, Majorgeeks si Softpedia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate