Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Erori site

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
miciproducatori_com

miciproducatori_com

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2016
Cred ca este necesar un topic dedicat remedierii erorilor din site-uri.
In cazul meu as avea nevoie, printre altele de ajutor cu:

1: Eliminați resursele Javascript și CSS care blochează redarea conținutului din partea superioară a paginii. Pagina are 14 (de) resurse script și 16 (de) resurse CSS de blocare, fapt care produce o întârziere la redarea paginii.

2: Reduceți spațiul ocupat de codul Javascript. Compactarea codului Javascript poate să economisească mulți bytes de date și să accelereze timpii de descărcare, de analizare și de execuție.

Nu mai spun ca in W3C validator, la verificarea XHTML am 55 Errors, 13 warning(s)
Asa ca am de munca.

Pentru analiza, site-ul pentru care am nevoie de ajutor este http://miciproducatori.com
Daca nu este in regula, rog admin sa stearga link-ul si sa rescrie ceva gen miciproducatori . com
Multumesc!

Edited by miciproducatori_com, 16 November 2016 - 19:59.


#2
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
https://gtmetrix.com...ri.com/Xzyc6GpX

PageSpeed

Leverage browser caching = ai resurse care nu raman pastrate in browser si care nu faciliteaza incarcarea mai rapida, din ce vad nu sunt hostate de tine ci de AdGear, deci ori incearca sa descarci si la pui folosesti direct de pe site-ul tau, ori comunica-le domnilor cu reclamele sa-si seteze header-urile.

Inline small Javascript = ai script-uri Javascript mici care sunt incarcate, si care ar fi mai bine plasate inline, adica direct in document, se poate rezolva dar eu zic ca nu merita chinul.

Optimize the order of styles and scripts = ai script-uri inline dupa script-uri care nu sunt inline.


YSlow

Aceeasi chestie cu header-urile pentru caching.

Make fewer HTTP requests = cam aceeasi treaba cu inline-urile de mai sus.

Configure entity tags (ETags) = din nou cu caching.

Use cookie-free domains = ai continut static care este trimis cu tot cu cookie-uri de catre server, daca nu ai bani de CDN eu as ignora.

Use a Content Delivery Network (CDN) = aceeasi chestie cu CDN-ul.

Reduce DNS lookups = aceeasi cauza ca si lipsa caching-ului.

Edited by Demon000, 16 November 2016 - 20:26.


#3
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Tu faci, de fapt, reclama unui nou site. Pf...

Facatorii de site.uri... si mai ales seo-isti :)

#4
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

 Travertin, on 16 noiembrie 2016 - 20:45, said:

Tu faci, de fapt, reclama unui nou site. Pf...

Facatorii de site.uri... si mai ales seo-isti Posted Image
Poate omul chiar vrea ajutor, cine stie.

#5
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Cine stie. Cum mai stie. Daca faci un site se presupune ca ai cunostinte. Ceea ce se presupune ca ar fi probleme expuse...daca ai facut un site ca ala productres.negt...sau cum s.o numi...te faci de ras sa intrebi asa ceva, doar daca ...nu cumva ai promis niscaiva seo sau promovare. Mai bine intreba cum se face promovare unui site... Eu de fel ajut for free cand e careva neajutorat, dar pe 'neajutorati' ii evit.

#6
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

 Travertin, on 16 noiembrie 2016 - 21:01, said:

Poate omul si l-a facut folosind Wordpress si optimizarile de genul il depasesc, nu sari cu presupuneri pana nu stii exact cum sta treaba.

#7
miciproducatori_com

miciproducatori_com

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2016
Mai da repede te aprinzi dom' Travertin.
Stai putin. Chiar am nevoie de ajutor.
Site-ul este facut cu un scripr gratuit: OsClass
Acum; eu am facut destule modificari la script, pentru ca traducerea in romana era destul de subreda, plus ca vroiam eu cateva modificari estetice. Insa, ma gandesc ca actiunile mele au generat si aceste erori, sau macar o parte din ele.
De aceea cer ajutor.
E usor sa fi sarcastic, dar cui foloseste? Eu sunt de-a dreptul novice. Inca bajbai pana gasesc cate o functie pana oboseste maus-ul.
Hai, ori ma ajuti, au ba?

Demon000 - AdGear este probabil de la Adsense?

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca treci toate siteurile prin W3C validator, probabil 99.999% din ele au erori. Baga google.com sa vezi cate erori are.

Pentru chestiile din PageSpeed gasesti tone de informatii pe google, dar nici alea nu sunt probleme mari.

Daca vrei trafic ofera continut atragator, fa promovare. Chestiile astea pe care te-ai blocat acum sunt 0.1% din SEO.

#9
miciproducatori_com

miciproducatori_com

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2016

 Mizu, on 16 noiembrie 2016 - 21:51, said:

Daca treci toate siteurile prin W3C validator, probabil 99.999% din ele au erori. Baga google.com sa vezi cate erori are.

Pentru chestiile din PageSpeed gasesti tone de informatii pe google, dar nici alea nu sunt probleme mari.

Daca vrei trafic ofera continut atragator, fa promovare. Chestiile astea pe care te-ai blocat acum sunt 0.1% din SEO.

Man, aveam nevoie de raspunsul asta. Unde ai fost pana acum, ca de la o vreme si noaptea visez erori. God bless you!

#10
miciproducatori_com

miciproducatori_com

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2016

 Mizu, on 16 noiembrie 2016 - 21:51, said:

Daca treci toate siteurile prin W3C validator, probabil 99.999% din ele au erori. Baga google.com sa vezi cate erori are.

Pentru chestiile din PageSpeed gasesti tone de informatii pe google, dar nici alea nu sunt probleme mari.

Daca vrei trafic ofera continut atragator, fa promovare. Chestiile astea pe care te-ai blocat acum sunt 0.1% din SEO.
Ca tot am ajuns aici: ceva ponturi privind promovarea pentru un site de anunturi cu public tinta ca al meu, afara de metodele obisnuite gen inscrieri, comentarii, reclama facebook si adwords ?

Si o intrebare on topic: Cum se face minify css si js? Ce adica trebuie sa modific, adaug, etc ? Am incercat eu odata dupa sfaturile Pageinsight, dar am reusit sa distrug site-ul.

Edited by miciproducatori_com, 17 November 2016 - 19:33.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Pe limba romana SEO e mai dificil, eu iti sugerez sa te pui sa scrii niste articole agricole, content is king. Iar tu ai continut subtire acolo, in ochii google nu esti relevant.

Pentru Osclass exista un plugin numit Minifyer.

#12
miciproducatori_com

miciproducatori_com

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2016

 Mizu, on 18 noiembrie 2016 - 01:06, said:

Pe limba romana SEO e mai dificil, eu iti sugerez sa te pui sa scrii niste articole agricole, content is king. Iar tu ai continut subtire acolo, in ochii google nu esti relevant.

Pentru Osclass exista un plugin numit Minifyer.

O sa iau in considerare, multumesc! Insa am vazut site-uri de anunturi care se rezuma doar la aceasta activitate: platforma de anunturi. Fara articole. Si totusi merg bine ca Pr.
O sa mai studiez problema.
Multumesc!

#13
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017
heh, acele site-uri probabil exista de cativa ani, si au o autoritate ridicata in ochii lui Google. In plus, nu stii ce se afla in fundalul acelor site-uri de anunturi. Poate sunt bloguri cu un continut serious ce il promoveaza, poate alte site-uri importante din domeniu trimit link catre ele, s.a.m.d. Sunt de acord cu Mizo, content IS king, si practic aia coneaza cel mai mult. Restul, sunt chestii care sa te separe de competitie. But then again, si eu mai am multe de invatat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate