Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41466 replies to this topic

#5635
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Asta când au sistem audio de sine stătător, chiar și de PC, și nu folosesc difuzoarele integrate în laptop sau cine știe ce jaf de căști.

#5636
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Aviz amatorilor care își bazează achiziția în urma vizionarii filmulețelor de pe YouTube eventual cu sonorul pe mute.

@JLP este evident efectul cu privire la ieșirea din negru dar în pozele postate de tine sunt și niște diferențe mari de tonuri de culoare (obraz și fundal). Eu unul sunt curios de ce exista asa diferențe dacă ambele tv sunt calibrate.

#5637
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Cel cu probleme nu era calibrat încă. Nu aveam de ce să prezint aceste probleme într-o variantă atenuată (să fie cât mai greu de observat?), sunt în toată splendoarea out-of-the-box, incluzând aici posterizarea de pe obraz.

#5638
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View Postbaribalu, on 22 martie 2019 - 13:05, said:

Exact cum unii isi dau seama cum se aud,  boxe de mii de euro, din clipurile de pe youtube, ascultate pe boxe de pc...Posted Image
Pentru ca nu e filmat cu un microsoft stereo de buna calitate.

View PostJean-Luc_Picard, on 22 martie 2019 - 00:09, said:

Am găsit un nou exemplar de TV, un LG 55B8, cu problema observată la 55C8-ul inițial al lui kerio, ieșirea din negru este deficitară, cauza fiind procesarea imaginii. Mai jos poza de pe B8 comparată cu aceeași scenă fotografiată pe Panasonic 55FZ800. Amândouă fotografiile au fost făcute cu același aparat. Deficiența este numai parțial remediabilă prin calibrare.
Scena este din filmul „The Hunger Games: Mockingjay Part 2”, iar Jennifer Lawrence, al cărei păr este aici castaniu închis, este filmată din spate peste umăr într-un interior cu lumină puțină (în cadru fiind din față și Woody Harrelson), podoaba capilară trebuind să se vadă aproape neagră în cea mai mare parte. Pe C8 fenomenul era și mai pronunțat și am încercat să-l descriu în cuvinte la vremea respectivă, pentru că nu m-am gândit să-l fotografiez.

View Postbir75, on 22 martie 2019 - 08:22, said:

Urat arată.
Ziceau ăștia de la LG ca vor lansa un update de soft,inițial pt.C8 si ulterior pt.B8 care sa rezolve problema asta.
Pe B8 încă nu am primit nimic.Nu pt.ca as avea nevoie .
Depinde si de modul in care e redat filmul. Daca e in SD sau HD de slaba calitate, imagina nu e clara.
Am testat pe Youtube 1080p parul ei e saten si nu brutent. Nu sevede roscat, nu e problema cu afisarea culorii parului pe TV LED 4K.

Am testat pe Youtube 1080p parul ei e saten si nu brutent. Nu sevede roscat, nu e problema cu afisarea culorii parului pe TV LED 4K.

Edited by GT_Xpress, 22 March 2019 - 15:05.


#5639
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu, monseur, amândouă sunt de pe același blu-ray original redat cu același Oppo 203. Eu ignoram YouTube-ul ca sursă de semnal video și înainte să ne zică Joe Silver la curs că imaginea acolo e vai de capul ei.

În cadrul ăla din spate îți spun eu că se vede majoritaà negru (negru lipsă de lumină, nu negru culoarea părului). Dacă nu vezi că părul e castaniu închis, poți să arunci la gunoi YouTube-ul cu totul, indiferent că e 1080p sau 2160p. (Castaniul are o ușoară tentă roșiatică, nu galben-maronie ca șatenul.)

Mai există și posibilitatea ca dispozitivul la care privești să aibă o tonă de albastru în el, cum au majoritatea.

Edited by Jean-Luc_Picard, 22 March 2019 - 15:17.


#5640
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010

View PostGT_Xpress, on 22 martie 2019 - 15:06, said:


Pentru ca nu e filmat cu un microsoft stereo de buna calitate.
Am testat pe Youtube 1080p parul ei e saten si nu brutent. Nu sevede roscat, nu e problema cu afisarea culorii parului pe TV LED 4K.
Mulți citesc, putini înțeleg.

A "testa" pe YouTube un material chiar și 1080p e cam acelasi lucru cu a verifica autenticitatea unei opere de arta prin vizorul de la ușa.

#5641
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Să nu dezbatem prea mult pe tema culorii părului, iată un citat din primul roman (contrar părerilor unor fanatici, filmul este în majoritatea timpului fidel textului literar): "tuck my long dark braid up into a cap". La nevoie mai caut citate. Din păcate, la pasajul corespunzător secvenței de film n-am găsit precizată culoarea părului (de Katniss se ocupau niște stiliști, dar în condițiile post-conflict militar aveau mijloace foarte restrânse la îndemână, mai pe românește, e de presupus că i-au lăsat culoarea naturală a podoabei capilare).

Cel mai bine se vede culoarea cozii specifice în care are legat părul prin contrast cu negrul costumului de Mockingjay atunci când Jennifer Lawrence e filmată din față în acest pasaj din film. Sub nicio formă nu poate fi catalogat ca șaten.

#5642
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Atentia trebuie indreptata spre acest aspect, nu spre cromatica diferita. acesta problema tine in mare parte de luma.

Attached Files



#5643
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
E un efect de sticla murdară,slinoasa pe zona respectiva.Sau de ecran murdar de smartphone.

#5644
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Ideea e că zone care ar trebui să fie (aproape) negre sunt de un gri nu prea închis și mai au și aspectul ăla pătat. Cum spuneam, am văzut și mai rău (același cadru, același tip de problemă) @kerio poate să confirme.

Edited by Jean-Luc_Picard, 22 March 2019 - 17:41.


#5645
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostGT_Xpress, on 22 martie 2019 - 15:06, said:

Pentru ca nu e filmat cu un microsoft stereo de buna calitate.
Cam cum ar arata un asemenea "dispozitiv"?

#5646
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Cate ore avea acel oled? Fenomenul apare cand luminanta e prea ridicata near black. Trebuie sa aiba si ultima versiune de soft.
Este foarte posibil ca dupa calibrare, prin alinierea canalelor rgb, sa fie estompat fenomenul.

In ce mod era tv?

Edited by AndreiNR, 22 March 2019 - 19:16.


#5647
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010

View PostCalin_fdx, on 22 martie 2019 - 17:25, said:

Atentia trebuie indreptata spre acest aspect, nu spre cromatica diferita. acesta problema tine in mare parte de luma.
Am inteles aspectul incriminat, doar venisem cu o intrebare suplimentara.

View PostGabone99, on 22 martie 2019 - 14:12, said:

@JLP este evident efectul cu privire la ieșirea din negru dar în pozele postate de tine sunt și niște diferențe mari de tonuri de culoare (obraz și fundal). Eu unul sunt curios de ce exista asa diferențe dacă ambele tv sunt calibrate.

View Postbir75, on 22 martie 2019 - 17:35, said:

E un efect de sticla murdară,slinoasa pe zona respectiva.Sau de ecran murdar de smartphone.
Mai degraba este efectul similar unei procesari pe mai putini biti.

#5648
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostGabone99, on 22 martie 2019 - 19:49, said:

Mai degraba este efectul similar unei procesari pe mai putini biti.
Înclin sa iti dau dreptate😆

#5649
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndreiNR, on 22 martie 2019 - 19:15, said:

Cate ore avea acel oled? Fenomenul apare cand luminanta e prea ridicata near black. Trebuie sa aiba si ultima versiune de soft.
Este foarte posibil ca dupa calibrare, prin alinierea canalelor rgb, sa fie estompat fenomenul.

In ce mod era tv?
E cumparat in noiembrie.
Nivelul de negru era cel din fabrica, iar alte TV-uri nu fac asa ceva indiferent cum pui nivelul de negru.
Posesorul a spus ca i-a facut update.
RGB-ul (adica balansul de alb indiferent de numar de puncte) nu avea niciun efect, am incercat toate reglajele, logice sau nu.
Un singur reglaj lucra, prin "ascundere sub pres", dar nu puteam sa dau prea mult din el, ca faceam praf imaginea pe alta parte.

View PostGabone99, on 22 martie 2019 - 19:49, said:

Mai degraba este efectul similar unei procesari pe mai putini biti.
Am scuturat puțin aparatul și zdrăngănea ceva înăuntru, dar nu m-am gândit că s-ar putea să fie biți. :)

#5650
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Este important daca era intr-un mod isf sau nu.
Probabil reglajul la care facu referire era setarea de luminanta in 5% ire.

Edited by AndreiNR, 22 March 2019 - 20:09.


#5651
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Da. Făcea absolut la fel și în mod ISF, am precizat deja că n-am scăpat (complet) de problemă nici după calibrare.

View PostAndreiNR, on 22 martie 2019 - 20:08, said:

Probabil reglajul la care facu referire era setarea de luminanta in 5% ire.
Nu, n-avea niciun efect, se manifesta în afara plajei de acțiune a reglajelor la 5 IRE. Inițial am crezut/sperat că dreg busuiocul de acolo.

Edited by Jean-Luc_Picard, 22 March 2019 - 20:15.


#5652
vladopait

vladopait

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.05.2016
Specimenul prezentat de @JLP este al meu, a fost achizitionat in noiembrie cand cei din carrefour au avut oferta online la 5500 lei. @JLP a muncit foarte mult la el ca sa il aduca pe linia de plutire (undeva la 6 ore) . Softul prezent al tv-ului este 4.10.20.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

enrique54

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate