Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41466 replies to this topic

#24193
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
Nu o sa-i recomande nimeni nimic de aici. Omu a pomenit mai intai de qled. A cam gresit aria. Exista forum lcd.

#24194
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 01.10.2010
Am vazut. Dar a întrebat și de oled. :)

#24195
Olimpiucaramanmarcel

Olimpiucaramanmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 19.02.2019

View Postcrommozom, on 18 mai 2022 - 17:39, said:


Salut.
Ca recomandare, ar trebui sa te hotărăști tu singur daca vrei qled sau oled.
Daca te hotărăști că vrei oled, o sa vina și sugestiile, dar până atunci.... Unii colegi o să recomande LG, alții Panasonic, alții Sony sau Philips, mai vine vreunul și cu Samsung, ne contrazicem pe-aici și tu...îți iei qled. Nu se face.
PS Pare că ți s-ar potrivi un Samsung S95B.

Sau un Panasonic și un Lg. 🙂Mi-e varianta asta "mi-a venit bine."

Edited by Olimpiucaramanmarcel, 18 May 2022 - 19:42.


#24196
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmemo7gy, on 18 mai 2022 - 14:40, said:

În mare cam așa poate fi... dar macar pentru imagine, efecte (eu am crescut cu Star Wars si am ramasa marcat de tot fenomenul)  si tot merita o relaxare...sunt , unele filme usoare, așsa este dar e o plăcere (pentru mine foarte distractiv a fost si ramane "Gaurdians of the Galaxy" ) să te delectezi cu ele..
Și eu am crescut cu Star Wars și îmi place pentru categoria lui (valabil și pentru „Păzitorii Galaxiei” - gardieni în română sună a pușcărie, traducerile astea omofone din engleză în română de multe ori nu sunt bune, acum văd foarte frecvent în presă exemple de acest gen, iar cei care au făcut „traducerea” clar nu știu engleză și nu își dau seama că înseamnă cu totul altceva cuvântul decât „furculision”-ul; cel mai recent exemplu este „to aggravate” [o persoană] tradus prin „a agrava”, deși din context rezulta evident că era vorba despre a antagoniza [sau a irita] - care e foarte amuzant, antrenant, bine scris și bine interpretat). Ceea ce am contestat este antonimia film S.F. - film serios.

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 May 2022 - 19:49.


#24197
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014

View PostOlimpiucaramanmarcel, on 18 mai 2022 - 19:41, said:

Mi-e varianta asta "mi-a venit bine."
MIE, nu. Seara buna!

Edited by florinescovici, 18 May 2022 - 20:40.


#24198
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005

View PostOlimpiucaramanmarcel, on 18 mai 2022 - 17:31, said:

Adam Driver cu fata lui prelunga de cal de tracțiune e pe aproape poate doar Fernandel pe vremuri sau de Javier Bardem astăzi cu precizarea ca vorbind de cei doi sunt, (au fost)  mari actori. Știu și eu, poate în "Dragoste în vremea holerei" sa fi corespuns pe poster pentru ca in rest, având în vedere valoarea colosala a cărții..., e astronomie multă apropo de distante și Sf.��

Oai da nu-l compara cu Javier ca nu are nimic in comun, cu Fernandel da :)

#24199
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 01.10.2010

View Postflorinescovici, on 18 mai 2022 - 20:39, said:


MIE, nu. Seara buna!
Ești răutăcios fără motiv. Autocorectul. Se mai întâmplă.
Una peste alta omul a zis Panasonic sau LG, chiar daca poate in glumă...

#24200
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014
Ok. Inca o data, seara buna! Imi cer scuze!

#24201
lionhunter

lionhunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 17.09.2019
Se pare că nici pe Panasonic 2022 nu o sa avem BFI cu trepte low/medium/high, ci doar on/off, ca pe LG 2022. Înseamnă că e limitare de panou.

#24202
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Da-l naibii de BFI ca numa intuneca imaginea.

#24203
lionhunter

lionhunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 17.09.2019
Ii pot vedea rostul in jocuri care nu pot avea mai mult de 60 FPS, și evident în SDR. Însă pe high e prea mult flicker, dar pe medium e ok. On fiind egal cu high, înseamnă că îi scade utilitatea.

#24204
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Ei lasa ca nu intuneca la toate. La jz1500 pe minim nu intuneca iar pe med e mica diferenta. Nu o folosesc insa, recunosc dar n am un motiv clar. Ma gândesc ca nu i face prea bine panoului si implica și ceva procesare iar eu nu am o problema cu motion ul la OLED uri.

#24205
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016

View PostAndreiNR, on 19 mai 2022 - 07:24, said:

eu nu am o problema cu motion ul la OLED uri.
Idem :)

Desi unii sunt FOARTE afectati de aspectu asta.
Daca as sta sa ma uit cu lupa, sigur c-o sa gasesc ceva....
Nu consider ca asta ar fi o problema la un tv. Am vazut pe un lcd (Samsung, mai vechi) unde chiar se observa in anumite cazuri, dar pe oledu pe care il am, eu nu remarc ceva deranjant in privinta asta.

Cand privesc la oled recunosc ca ma fura peisaju, culorile, contrastul, imaginea cinematatica si nu mai am timp sa observ si altele ;)

Edited by MMike, 19 May 2022 - 10:50.


#24206
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
Sony A80K review. Din ce se vede, pare sa aiba heatsink.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_HnxW3S7B_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24207
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 01.10.2010
O fi vreuna...!🙂
Totuși, să nu se laude ei chiar deloc cu ea? Ori și-au dat seama pe ultima 100 metri că le trebuie musai...
Am văzut de acum vreo săptămână, pe site-ul lor oficial, întreabă unul daca are sau ba, iar răspunsul tot oficial este că nu pot dezvălui această informație și recomandă să se urmărească reviewurile thirdparty. Deci tot ce e posibil...Dar dacă și asta are, panasonicurile au, atunci C2-ul? O avea și asta...🙂

#24208
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
Daca te uiti atent, pe la inceputu reviewului lui A80K, dupa despachetare, cand prezinta tv-u, se vede in spatele panoului in partea de sus o dublare cu inca "ceva". Aia ar putea fi heatsink. Nu e foarte groasa, dar e.

Pai daca si Sony si Panasonic au pus anu asta pe aproape toate modelele lor panou LG wbe (Evo), heatsink (3 modele la Panasonic si 2 posibil la Sony), LG are doar pe 2 panou wbe dintre care doar 1 cu heatsink....

Solutia pe care a adoptat-o Panasonic acum cativa ani impotriva burn in si care totodata permite tv-ului luminozitate mai mare, pare cel putin de moment, cea mai buna si o aplica din ce in ce mai multi producatori. Posibil in scurt timp, de la anu, sa devina un standard al panoului oled. Se termina epoca panourilor foita de ceapa.

Edited by MMike, 19 May 2022 - 21:21.


#24209
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 01.10.2010
Da. Am văzut. Așa pare. Pare sandwich in partea de sus, deasupra electronicii. Ciudat că nu au zis nimic de el.
De C2 la fel, ciudat că nu au pus și pe ăsta. Tot cu EVO, EX sau cum îi zice. In ideea de C2 vs A80K ca și concurența. Altfel, or ști ei mai bine....
Sa se termine din punctul meu de vedere...nici că mă interesa că, din profil are 0,3 cm grosime..

Edited by crommozom, 19 May 2022 - 21:28.


#24210
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
Si al meu LG are 4 mm grosime, biscuit din profil.
Daca intr-adevar se confirma ca A80K are heatsink, va fi peste C2.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

eddy_teer

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate