Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41466 replies to this topic

#2161
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndreiNR, on 19 februarie 2018 - 07:43, said:

Sa speram ca nu-l ia la cârpă.. Ii poate distruge filtrul AR.
Păcat că nu are și filtru AA (anti-abur). :)

View PostCalin_fdx, on 19 februarie 2018 - 01:36, said:

Am calibrat un 55C7v. Ulterior a fost "mutat" într-o locație atipică.
Să înțelegem că aparatele din living sau dormitor au rămas necalibrate? :)

#2162
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu rămâne nimic necalibrat! S-a făcut rocada intre ele și va urma o noua achiziție și mai opulenta. Duminica am calibrat un 65C7v. Proprietarul nu concepe sa vizualizeze imaginea necalibrata (în vechea locație a avut trei tv-uri dispuse pe același perete + 3 Ps4 (trei copii) ultima poza. Inițial a avut cele trei samsung calibrate. În noua locație au fost înlocuite cu oled-uri în fiecare camera și proiector în living. Nimeni  nu te recheama daca nu e multumit de rezultatul initial. Intr-un procent foarte mare, cei care au avut inițial un display calibrat vor sa alinieze imaginile noilor achizitii la referință.

Attached Files



#2163
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Am fost in Flanco sa incerc B7-le cu filme pe hdd extern, dar am plecat dezamagit. Am observat o anume aura in jurul obiectelor, foarte deranjanta si am inteles ca problema inca nu este rezolvata. Ma face sa ma gandesc ca ar fi mai bine sa raman cu xe90-ul. Voi ce parere aveti?

#2164
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Se dezactiveaza compensarea de miscare si dispare aura. Nu ati inteles pana acum ca nu are nicio relevanță testarea în magazin alta decât chestii de sistem de operare.. sau compatibilitate.

Sunt cele mai bune tv în gama asta de pret si asta nu o spun eu..

#2165
Dave73

Dave73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.02.2018
Era mai sus cineva din Piatra Neamt pt o calibrare profesionista la un oled 55b7 .. ma bag si eu daca vine cineva .

#2166
Dave73

Dave73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.02.2018
Vin si eu cu o întrebare pt un oled 55b7 . Este normal ca tv pe un fond alb sa vada in partea de jos un roz deschis . Testele pe albastru ,roșu ,verde sant perfecte ..

Attached Files


Edited by Dave73, 23 February 2018 - 13:32.


#2167
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Referitor la B7, cu Tru Motion off, inca se vede efectul acela deranjant in jurul obiectelor.

#2168
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

View PostDave73, on 23 februarie 2018 - 13:29, said:

Vin si eu cu o întrebare pt un oled 55b7 . Este normal ca tv pe un fond alb sa vada in partea de jos un roz deschis . Testele pe albastru ,roșu ,verde sant perfecte ..

Pentru linistea ta, fa-i retur.

#2169
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View PostDave73, on 23 februarie 2018 - 13:29, said:

Vin si eu cu o întrebare pt un oled 55b7 . Este normal ca tv pe un fond alb sa vada in partea de jos un roz deschis . Testele pe albastru ,roșu ,verde sant perfecte ..

Ala e fond alb la oled?
E catre albastru...
Fa-i retur cat mai poti ...Sunt o gramada ...

Attached Files


Edited by dorubm, 23 February 2018 - 18:00.


#2170
mrnw0w

mrnw0w

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.02.2018

View Postdorubm, on 23 februarie 2018 - 17:59, said:

Ala e fond alb la oled?
E catre albastru...
Fa-i retur cat mai poti ...Sunt o gramada ...
Ce magazin e?
Ok vazut media galaxy. :)

Edited by mrnw0w, 23 February 2018 - 18:13.


#2171
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru cei care nu stiu despre ce e vb, asa este prins de camera ecranul din cauza filtrului aplicat pe ecran.
În realitate este cel mai probabil alb cu ceva rozaliu privit dintr-un anumit unghi.

Al meu e perfect însă am vazut si cu aceste variatii de uniformitate.
Posesorul ne poate spune daca a văzut vreodată în content acea tenta magenta.

@visadi: te rog sa detaliezi exact cum ai testat, modul si contentul ca sa aiba valoare relatarea ta.
Iti dai seama ca esti singurul din netul asta care spune că există un efect în jurul obiectelor cu true motion dezactivat.

Te rog sa pui aici testul ca sa vad si eu conturul de care vb.

#2172
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu a testat oledul in modul isfExpert bright / night / techicolor. E in altceva sigur. Tonurile de negru-gri-alb calibrate, trebuie sa arate ca si in poza. Inclusiv reflexia in mobila care incadeaza oled-ul din poza, este tot ab-gri neutru. Mai mult, field-ul de alb din poza lui de mai sus, este dimat de ABL (aceasta insa nu are legtura cu tenta afisata gri-albastui. Conturul poate fi si de la procesarea de sharpening inadecvata (asta daca si in scena statica persista)

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 23 February 2018 - 19:09.


#2173
Dave73

Dave73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.02.2018
Ramane sa i fac retur ... Am observat ca test pe fond albastru ramane blocat un pixel ...

#2174
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Am testat la Flanco, tru motion off, pe mai multe moduri, inclusiv isf. Am avut Baby Driver in varianta Remux, si se vedea foarte deranjant efectul. Inca ceva, toate filmele testate de mine pe TV nu s-au miscat foarte fluent, sacadau uneori scenele. Aceleasi filme, testate pe Sony xe9005, n-au avut nicio problema.

#2175
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Da cu cârpa de praf și si mi daca mai e.
Am sters multi astfel de pixeli.

View Postvisadi, on 23 februarie 2018 - 19:12, said:

Am testat la Flanco, tru motion off, pe mai multe moduri, inclusiv isf. Am avut Baby Driver in varianta Remux, si se vedea foarte deranjant efectul. Inca ceva, toate filmele testate de mine pe TV nu s-au miscat foarte fluent, sacadau uneori scenele. Aceleasi filme, testate pe Sony xe9005, n-au avut nicio problema.

Cand setezi true motion trebuie pentru fiecare sursă în parte.
Mișcarea este f f buna pe b7. Este mai buna decat pe plasmă vt60 în marea majoritate a cazurilor.
L am testat lângă ez950 si l a bătut.
Nu are cum sa fie mai bine pe alt tv daca nu e activată interpolarea pe acel tv.
Cand nu cunosti un tv e usor sa l setezi gresit in magazin.

De aceea testele astea nu prea au importanta.

Chiar si asa am de gand sa pun baby driver si te rog sa mi spui ce sa filmez exact ca sa vad conturul în jurul personajelor.

True motion dezactivat pe un mod nu dezactiveaza automat si pe celelalte..

Edited by AndreiNR, 23 February 2018 - 19:42.


#2176
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Filmeaza de pe la minutul 1, cand ies cei 3 din masina. Problema o vezi in jurul lui Jon Hamm si Jon Bernthal, dar si in urmatoarele minute in jurul masinii. In orice caz, ma mai duc o data maine si fac setarile singur, pe fiecare mod, sa ma asigur. Dar ce pot sa-ti spun e ca te inseli in legatura cu miscarea, interpolarea dezactivata la Sony xe9005, bate oricand un B7, si nu bat campii. Acelasi hdd extern, acelasi film, pe B7 nu mergea fluent, adica agata la scenele de actiune sau miscari bruste. Am ramas uimit, as fi crezut ca sony-ul e slab, ca sa nu zici ca sunt eu fan Sony. Sper sa ma insel, dar ce am vazut pana acum m-a dezamagit si nu as vrea sa-l iau si sa-l returnez si pe asta si sa fiu nevoit sa cumpar iarasi alt TV.

#2177
spy0nu

spy0nu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.06.2008
Sony-ul daca e LED are undeva pe la 8-12 ms, iar B7 pe la 0.2-1ms, adica mult mai rapid, asta daca e sa le comparam raw ca si monitor, iar cu totul dezactivat nu ar trebui sa fie mari diferente, dar alea mici sunt in favoarea celui cu timp de raspuns mai mic.
Poate problema e undeva la player, setari dar in niciun caz de la timpul de raspuns al panoului.

Intre timp am primit inlocuirea si totul ok.
Clipul astase vede extraordinar.N-am cuvinte.

#2178
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
@visadi:Imi pare rau dar nu sunt de acord. În primul rând tv trebuie să aibă ultima versiune de soft (sau cu 70.30 în coada).
În al doilea are timp de raspuns instantaneu ceea ce inseamna ca nu are blur.
În al treilea daca atunci cand bagi HDD playerul intern nu redă 24p nativ, asa cum o face LG, va converti la 60hz si va dispare acel judder specific filmelor în 24 de frame uri insa apare un telecine judder adică mai scapa un frame la intervale fixe de timp.

Desigur ca e f important sa -ți placa ce vezi cand faci o achiziție si tu esti cel care hotărăște ce e bun si ce nu pentru tine.

Edited by AndreiNR, 23 February 2018 - 21:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate