Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

ce facultate trebuie sa ai ca sa devii netadmin?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cer fiindca si jobul presupune si alte lucruri decat o simpla administrare. Sigur mai scriu si soft pentru tot felul de sarcini, intra printr-o baza de date etc.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@SUPERMEGARAPTOR: am mai zis asta, lucrez in telecom fix pe pozitia de care tot amintesti tu, administrator retea / inginer de retea si _NU_ am nici o facultate facuta. Doar ca mi-a placut domeniul si am invatat ceea ce e nevoie la munca. Daca am avut nevoie de un script am citit de bash scripting si perl pana am reusit sa imi scriu scriptul de care aveam nevoie. Iti place networking? Ai cursuri si gasesti tone de informatii pe internet, trebuie doar sa cauti si sa citesti si sa intelegi ceea ce citesti. Iti place partea de web dev? La fel. Am fost coleg de liceu care cu asta se ocupa si nu are facultate. Doar ca omului asta i-a placut, a stat si a citit / invatat pana si-a insusit cunostiintele necesare sa scoata bani din asta. Si a facut freelance-ing cred ca pana anul asta.

Deci lasa asta cu facultatea ca nu e asa. Bine daca nu ai experienta si nici cunostiinte dar vrei 1000E pe luna de la inceput atunci ti-o baga pe aia cu facultatea si iti taie avantul. Deci alege ceva ce te atrage apoi pune mana si citeste / invata / testeaza, adica fa ceva si apoi cauta si jos ca o sa gasesti ceva.

#39
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostMembruAnonim, on 15 decembrie 2016 - 11:35, said:

@SUPERMEGARAPTOR: am mai zis asta, lucrez in telecom fix pe pozitia de care tot amintesti tu, administrator retea / inginer de retea si _NU_ am nici o facultate facuta. Doar ca mi-a placut domeniul si am invatat ceea ce e nevoie la munca. Daca am avut nevoie de un script am citit de bash scripting si perl pana am reusit sa imi scriu scriptul de care aveam nevoie. Iti place networking? Ai cursuri si gasesti tone de informatii pe internet, trebuie doar sa cauti si sa citesti si sa intelegi ceea ce citesti. Iti place partea de web dev? La fel. Am fost coleg de liceu care cu asta se ocupa si nu are facultate. Doar ca omului asta i-a placut, a stat si a citit / invatat pana si-a insusit cunostiintele necesare sa scoata bani din asta. Si a facut freelance-ing cred ca pana anul asta.

Deci lasa asta cu facultatea ca nu e asa. Bine daca nu ai experienta si nici cunostiinte dar vrei 1000E pe luna de la inceput atunci ti-o baga pe aia cu facultatea si iti taie avantul. Deci alege ceva ce te atrage apoi pune mana si citeste / invata / testeaza, adica fa ceva si apoi cauta si jos ca o sa gasesti ceva.

Tocmai asta este ca imi place dar nu am unde experimenta.Nu pot sa invat cisco numai cu un pc si un router oricate carti as citi si oricate tutoriale as vedea pe net.Stau intr-o zona a tarii uitata de Dumnezeu,aici nu gasesti altceva de invatat decat hamaleala in minerit.Tocmai de aceea ma orientam catre crystalmind dar este departe de mine si ma duce la multi bani.

Edited by SUPERMEGARAPTOR, 15 December 2016 - 19:50.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lasa Cisco si altele ca Cisco. Cu un PC poti sa faci multe pe parte de Linux, VM, microsoft winshit server, etc. Sa inveti sa pui un distro linux pe o jucarie si apoi sa configurezi un bind, apache, postfix, dovecot, courier, etc, e nevoie doar de un PC pe care sa pui distributia. Crezi ca atunci cand m-am angajat aveam experienta? Nu, nu aveam, aveam doar niste cunostiinte pe care le-am valorificat cat am putut de bine ca sa fiu angajat. Restul a venit de la sine.

#41
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 12 decembrie 2016 - 09:13, said:

Deci ĂŽn concluzie dacă vrei sa devii net admin sau web design ĂŽn tara asta handicapata trebuie sa faci facultatea de mate-info.

Tu vrei sa afli informatii utile sau doar sa arunci concluzii gresite intr-o parte si in alta?

Ti s-a zis de nenumarate ori ca n-are treaba mate info nici cu netadmin, nici cu web design (aspecte artistice), nici nu fizica.

#42
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostMembruAnonim, on 15 decembrie 2016 - 22:53, said:

Lasa Cisco si altele ca Cisco. Cu un PC poti sa faci multe pe parte de Linux, VM, microsoft winshit server, etc. Sa inveti sa pui un distro linux pe o jucarie si apoi sa configurezi un bind, apache, postfix, dovecot, courier, etc, e nevoie doar de un PC pe care sa pui distributia. Crezi ca atunci cand m-am angajat aveam experienta? Nu, nu aveam, aveam doar niste cunostiinte pe care le-am valorificat cat am putut de bine ca sa fiu angajat. Restul a venit de la sine.

Am observat la generatia asta tanara ca sunteti foarte nervosi,si va iesiti din pepeni repede.Am intrebat si eu nu am dat cu paru.Acuma as vrea sa te intreb si eu,tu ai dat concurs pentru postul ala de la romtelecom.Tu nu ai fost norocos cum spui tu si ai avut pile.Poate sute de candidati cu facultati aveau acest drept.si erau mai destepti decat tine.Ei vezi de ce iesim in strada pentru ca toti romanii trebuie sa aiba drepturi egale,nu unii cu pile si smecheri si altii cum le-o fi soarta.

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Mai usor cu pianul pe scari. Ia reciteste in cheia adevarata:

View PostMembruAnonim, on 15 decembrie 2016 - 22:53, said:

Nu, nu aveam, aveam doar niste cunostiinte profesionale pe care le-am valorificat cat am putut de bine ca sa fiu angajat.


#44
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View Postneagu_laurentiu, on 23 ianuarie 2017 - 12:37, said:

Mai usor cu pianul pe scari. Ia reciteste in cheia adevarata:

Si ce intelegi tu prin le-am valorificat ???Acel post trebuia anuntat la ajofm si scos la concurs pentru ca toti sa aiba sanse egale.

#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Si-a valorificat omul cunostintele tehnice, i le-a pus angajatorului la dispozitie in mod optim incat acesta l-a angajat din cati a testat. De unde intelegi tu ca n-a fost concurs? De regula este.
Apoi, din ce stiu eu de pe forum, termenul "telecom" nu-i Romtelecom (actuala Telekom) ci domeniu general, el lucreaza in strainatate prin UK parca.

Edited by neagu_laurentiu, 23 January 2017 - 16:23.


#46
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sunt bata in retele.
Dar la cum a pus problema initiatorul, si cum a raspuns la ce i-au zis niste oameni grei, daca depaseste nivelul de tras si mufat cabluri..

#47
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostPrien, on 23 ianuarie 2017 - 21:48, said:

Sunt bata in retele.
Dar la cum a pus problema initiatorul, si cum a raspuns la ce i-au zis niste oameni grei, daca depaseste nivelul de tras si mufat cabluri..

Da cum sa nu,sfaturi foarte bune,adica tu ai putea sa devii net admin numai cu teoria de pe net?Deci problema mea a fost ca nu exista in judetul meu nici un curs practic de ccna sau macar de calculatoare in orice domeniu.M-am interesat si singurele cursuri sunt de ajutor programator si de operator introducere si validare date.Sau altu m-a sfatuit sa-mi cumpar un rack din talcioc si sa experimentez pe el.Iar sfatul cu tracer nu mi s-a parut deloc bun ca nu se aseamana cu realitatea.Si m-am uitat cum se calculeaza subnet mask si matrice si este ,,extraordinar de greu,,cum se lauda unu pe aiciHalal sfaturi.Ma gandeam ca stiti care curs este mai bun mai ales cei din Bucuresti ca am vazut pe net crystalmind,netcad si multi altii.

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cursurile astea sunt mai mult marketing. Eu as reitera ce s-a mai zis: ai calculator, poti pune pe el, in masini virtuale, Windows Server, Linux, Unix, Solaris, macOS, retea intre ele si ai front de lucru si studiu intr-o veselie pentru un segment destul de consistent. Documentatie pe net exista, mai poti cumpara decat sa dai acei bani pe cursuri. Si astfel poti accede spre un post de inceput.

Edited by neagu_laurentiu, 24 January 2017 - 10:40.


#49
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@supermegaraptor tu îi dai înainte cu cursurile organizate în județul tău, aparent crezi că a deveni netadmin este similar cu o profesie clasică gen instalator, cizmar etc, pt care faci sau mai precis făceai o școală de meserii, intrai ucenic undeva etc.

Ce încercăm noi să-ti spunem este că joburile în domeniul calculatorului sînt diferite (mai puțin chestii de gen "operator introducere date", ceva ce pe bună dreptate nu te interesează, pt că este echivalent cu "muncitor cu sapa" în calculatoare). Un job din ăsta se face din pasiune. Aproape orice netadmin este cineva care inițial a învățat pe propriul calculator să instaleze și să configureze Linux, fără să-i spună nimeni cum se face, doar din milioanele de tutoriale de pe net, apoi a descoperit Packet Tracer și i s-a părut interesant, nu porcărie cum zici tu, etc etc.

Deci e oarecum ca, să zicem, chitara sau literatura, te apuci din proprie inițiativă pt că te simți atras, ajungi la un anumit nivel pe cont propriu, și eventual după aia te duci și la o facutate de profil (deși nu neapărat - foarte mulți chitariști buni sau scriitori nu au făcut facultate de așa ceva). Nu te aștepți ca un curs ORGANIZAT să te ia de la 0 și să te aducă la un nivel angajabil pe mulți bani.

#50
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostXON-XOFF, on 24 ianuarie 2017 - 10:49, said:

@supermegaraptor tu îi dai înainte cu cursurile organizate în județul tău, aparent crezi că a deveni netadmin este similar cu o profesie clasică gen instalator, cizmar etc, pt care faci sau mai precis făceai o școală de meserii, intrai ucenic undeva etc.

Ce încercăm noi să-ti spunem este că joburile în domeniul calculatorului sînt diferite (mai puțin chestii de gen "operator introducere date", ceva ce pe bună dreptate nu te interesează, pt că este echivalent cu "muncitor cu sapa" în calculatoare). Un job din ăsta se face din pasiune. Aproape orice netadmin este cineva care inițial a învățat pe propriul calculator să instaleze și să configureze Linux, fără să-i spună nimeni cum se face, doar din milioanele de tutoriale de pe net, apoi a descoperit Packet Tracer și i s-a părut interesant, nu porcărie cum zici tu, etc etc.

Deci e oarecum ca, să zicem, chitara sau literatura, te apuci din proprie inițiativă pt că te simți atras, ajungi la un anumit nivel pe cont propriu, și eventual după aia te duci și la o facutate de profil (deși nu neapărat - foarte mulți chitariști buni sau scriitori nu au făcut facultate de așa ceva). Nu te aștepți ca un curs ORGANIZAT să te ia de la 0 și să te aducă la un nivel angajabil pe mulți bani.

Ok,am inteles,cursurile in Romania sunt doar pentru diploma.

#51
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostPrien, on 23 ianuarie 2017 - 21:48, said:

Sunt bata in retele.
Dar la cum a pus problema initiatorul, si cum a raspuns la ce i-au zis niste oameni grei, daca depaseste nivelul de tras si mufat cabluri..

Daca nu stii sa tragi cabluri si sa mufezi degeaba esti as la packet tracer.Realitatea este cu totul diferita fata de ce configurati voi in packet tracer.

View Postneagu_laurentiu, on 24 ianuarie 2017 - 10:37, said:

Cursurile astea sunt mai mult marketing. Eu as reitera ce s-a mai zis: ai calculator, poti pune pe el, in masini virtuale, Windows Server, Linux, Unix, Solaris, macOS, retea intre ele si ai front de lucru si studiu intr-o veselie pentru un segment destul de consistent. Documentatie pe net exista, mai poti cumpara decat sa dai acei bani pe cursuri. Si astfel poti accede spre un post de inceput.

Care sunt cele mai raspandite defecte la un net admin?

Edited by SUPERMEGARAPTOR, 25 January 2017 - 02:39.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 23 ianuarie 2017 - 12:29, said:

Am observat la generatia asta tanara ca sunteti foarte nervosi,si va iesiti din pepeni repede.
Defect profesional.

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 23 ianuarie 2017 - 12:29, said:

Acuma as vrea sa te intreb si eu,tu ai dat concurs pentru postul ala de la romtelecom.
Vorbesti cu mine? Nu lucrez si nici nu am lucrat la RTL (Romtelecom) / Telekom. Telecom sau telco e termenul generic care specifica o firma / companie din domeniul telecomunicatiilor. Vodafone, Orange, RCS & RDS, UPC, Telekom, iNes, GTS, Mediasat sunt companii telecom sau telco.

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 23 ianuarie 2017 - 12:29, said:

Tu nu ai fost norocos cum spui tu si ai avut pile.
Da asa e am avut pila... de unghii sa mi le pilesc dupa ce le-am ros ca eram ofticat cand ma gandeam ca nu o sa fiu angajat. Trebuie sa intreb din nou, vorbesti cu mine? Adica mie nu mi-a zis nimeni ca la angajare am avut pile ca asa ma duceam linistit la interviu si nu mai eram stresat daca trec sau nu mai departe, daca reusesc sau nu sa ma angajez.

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 23 ianuarie 2017 - 12:29, said:

Poate sute de candidati cu facultati aveau acest drept.si erau mai destepti decat tine.
Ha. Daca ai impresia ca facultatea te ajuta cu ceva in telecom iti zic de pe acum... te inseli amarnic. Un fost coleg, a terminat parca Electronica si Telecomunicatii, la nu stiu ce curs de transmisiuni digitale whatever se vorbea de "viitoarele" interfete de 1Gbps care vor revolutiona telecomunicatiile. Cand s-a angajat si a vazut niste legaturi de kko de 20Gbps (2*10G - 2 interfete de 10Gbps fiecare) si-a dat seama ca toata facultatea era egal la cu zero.

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 23 ianuarie 2017 - 16:05, said:

Si ce intelegi tu prin le-am valorificat ???Acel post trebuia anuntat la ajofm si scos la concurs pentru ca toti sa aiba sanse egale.
De cand si pana unde o companie privata e obligata sa anunte la fortele de munca ca au post disponibil? Stai ca eu nu vorbesc de stat, de cand ma stiu lucrez la privat. Iar valorificat inseamna ca m-am agatat de cunostiinte, adica de ceea ce stiam / invatasem, ca sa raspund la intrebari si sa demonstrez ca inteleg chestii si ca stiu lucruri.

View Postneagu_laurentiu, on 23 ianuarie 2017 - 16:17, said:

[...] el lucreaza in strainatate prin UK parca.
Nu in strainatate ci in tara, Bucuresti mai exact.

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 25 ianuarie 2017 - 02:46, said:

Realitatea este cu totul diferita fata de ce configurati voi in packet tracer.
La ce realitate te referi? Ca daca lucrezi la SC Xulica SRL ca net admin poate ajungi sa maturi si sa faci si cafeaua in birou. Dar eu stiu pe cineva care trage cabluri si face mufe poate pe acasa la el nu la locul de munca.

#53
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostMembruAnonim, on 27 ianuarie 2017 - 00:46, said:

Defect profesional.

Vorbesti cu mine? Nu lucrez si nici nu am lucrat la RTL (Romtelecom) / Telekom. Telecom sau telco e termenul generic care specifica o firma / companie din domeniul telecomunicatiilor. Vodafone, Orange, RCS & RDS, UPC, Telekom, iNes, GTS, Mediasat sunt companii telecom sau telco.

Da asa e am avut pila... de unghii sa mi le pilesc dupa ce le-am ros ca eram ofticat cand ma gandeam ca nu o sa fiu angajat. Trebuie sa intreb din nou, vorbesti cu mine? Adica mie nu mi-a zis nimeni ca la angajare am avut pile ca asa ma duceam linistit la interviu si nu mai eram stresat daca trec sau nu mai departe, daca reusesc sau nu sa ma angajez.

Ha. Daca ai impresia ca facultatea te ajuta cu ceva in telecom iti zic de pe acum... te inseli amarnic. Un fost coleg, a terminat parca Electronica si Telecomunicatii, la nu stiu ce curs de transmisiuni digitale whatever se vorbea de "viitoarele" interfete de 1Gbps care vor revolutiona telecomunicatiile. Cand s-a angajat si a vazut niste legaturi de kko de 20Gbps (2*10G - 2 interfete de 10Gbps fiecare) si-a dat seama ca toata facultatea era egal la cu zero.

De cand si pana unde o companie privata e obligata sa anunte la fortele de munca ca au post disponibil? Stai ca eu nu vorbesc de stat, de cand ma stiu lucrez la privat. Iar valorificat inseamna ca m-am agatat de cunostiinte, adica de ceea ce stiam / invatasem, ca sa raspund la intrebari si sa demonstrez ca inteleg chestii si ca stiu lucruri.

Nu in strainatate ci in tara, Bucuresti mai exact.

La ce realitate te referi? Ca daca lucrezi la SC Xulica SRL ca net admin poate ajungi sa maturi si sa faci si cafeaua in birou. Dar eu stiu pe cineva care trage cabluri si face mufe poate pe acasa la el nu la locul de munca.

Nu mai am chef sa ma cert cu tine,si asa nu aveti  nici un viitor in Romania fie ca esti la privat fie ca esti la stat.Mai devreme sau mai tarziu va trebui as pleci si tu ca se va face oprire pe salariu jumatate din el pentru cas,sanatate si o sa mai inventeze cateva.Are grija actualul guvern sa va izgoneasca din tara.SA vedem cine va mai plati contributiile la stat sa-i tina pe bugetari si pe parlamentari in fotolii.Zi-mi daca esti asa tare de ce wind xp meu nu poate vedea decat routerul cu putere cea mai mare si nu pot selecat  dintr-o lista ce router vreau sa intre pe laptopul meu.Are placa de retea  Realtek RTL8187B Wireless 802.11g 54Mbps USB 2.0 Network Adapter si nu recunoaste nici un fel de criptare.

Edited by SUPERMEGARAPTOR, 27 January 2017 - 14:44.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Care stiu meserie se vor descurca si pe afara. Pana una alta, vezi sa o inveti si tu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate