Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

ce facultate trebuie sa ai ca sa devii netadmin?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011
Ce cursuri trebuie sa faci sa devii administrator retea?Dar exclus cursuri online.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cisco, Juniper, Huawei, Brocade, etc.Da' o certifiare de la amaratii de mai sus nu garanteaza ca vei fi netadmin. Ca geaba ai patalamaua la mana da' hands-on experience zero. BTW: Eram un amarat de support L2 IP / MPLS si discutam cu netadminii clientilor in caz de probleme si ramaneam prost de ce BS scoteau oamenii din ei. Da' nici nu stiu ce cursuri / calificari / certificari aveau oamenii. Asa ca serios, un curs oarecare nu te transforma in administrator de retea asa peste noapte.

#3
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011
Stiu ca nu ai cum sa devii netadmin dupa un asemenea curs dar daca te duci ca prostul si nu intrebi nimic normal ca nu se lipeste nimic de tine,de aia ma feresc de cursuri online ca nu ai cum sa inveti ceva fara sa ai un rack in fata.Mai sunt unii smecheri care se duc in prima zi platesc bani si nu se mai duc deloc la cursuri decat la final sa ia diploma.Din pacate la noi in localitate in tg-jiu la centrul de calcul,i se mai zice si centrul de calcul numai cursuri de excel, ajutor programator,introducere date si cam atat.In rest numai cursuri de bataie de joc,confectioner si munca de sclavi.

Nici facultati nu prea sunt pe aici de profil pentru calculatoare,tot asa numai facultati pentru prosti.

Este un curs pe youtube de netadmin dar nu se aude sunetul ,cred ca nu a facut captura cum trebuie.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cursuri gasesti, Cisco pe la academii acreditate, daca ai noroc apuci sa faci si practica acolo pe echipamente daca nu ghinion. Pentru Cisco ai "noroc" cu Cisco Packet Tracer, e free , e pentru studentii care se pregatesc pentru ICND1 / 2 si care vor sa de-a o certificare, CCENT (ICND1 = CCNA modulele 1 + 2) sau CCNA 200-120 examenul compozit. Juniper nu stiu. Pentru NetAdmin poti incepe sa citesti sa inveti termeni si etc apoi cand ai sansa sa lucrezi pe echipamente atunci aprofundezi.
Intrebarea ta legata de network admin si cursuri nu prea are un raspuns simplu, nu cred ca poate sa zica cineva uite asta e cursul mergi aici si faci acest curs.
Pe marele internet gasesti pe aici pe acolo materiale, singura problema va fi tot timpul practica ca nu ai unde sa o faci.

#5
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011
Este adevarat ca in strainatate daca stii bine o meserie pe calc. de ex programator nici nu tin cont daca ai facultate sau nu,te pun sa faci un curs si te angajeaza.Am un vecin care a facut facultatea in Romania si s-a angajat in Anglia dar tot l-au pus sa mai faca niste cursuri acolo.Deci sa cred ca diploma se cam sterg cu ea la kur strainii?

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in străinătate conteaza mai mult ce stii sa faci decat colecția de diplome si certificari adunate fara o baza solida.

#7
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011
Si ce facultate trebuie sa ai ca sa devii netadmin?Facultatea de informatica ,care baga la fizica in tine de parca devii Einstein,nu la lucru cu IP.Adica o facultate mai pe domeniu in PC,coonfigurare nu exista in Romania asta de rahat?

#8
Renegade18

Renegade18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.03.2006

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 03 octombrie 2016 - 08:16, said:

Si ce facultate trebuie sa ai ca sa devii netadmin?Facultatea de informatica ,care baga la fizica in tine de parca devii Einstein,nu la lucru cu IP.Adica o facultate mai pe domeniu in PC,coonfigurare nu exista in Romania asta de rahat?
Cursuri CISCO.

#9
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostRenegade18, on 03 octombrie 2016 - 10:22, said:

Cursuri CISCO.

Si sunt luate in considerare ca studii superioare, ca toti care angajeaza network admin cer studii superioare???

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cer studii in domeniu adica Facultatea de Electronica si Telecomunicatii pana cand le servesti cateva certificari recunoscute international, Cisco, Juniper, LPI, Red Hat, si atunci toti uita ca prin minune de studiile alea in domeniu, adica facultate. Cine pluseaza si cu experienta deja a aproape angajat. Ramane bariera salariului.

#11
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011
Atunci sa pun invers intrebarea.Pentru ce meserii, cat de cat cautate si mai binisor platite,pe pc nu-ti trebuie facultate.Imi place sa lucrez mult la pc dar nu vreau sa fac facultatea de informatica.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dude nu am facultate facuta si totusi am un loc de munca decent. La angajare nici nu au intrebat de facultate ci doar ce stiu, daca stiu aie, ce e aia, ce face aia, etc. Aia cu facultatea ceruta de toti cei care angajeaza e BS, cei care vad ca se cer studii superioare si bat in retagere sunt tocmai cei care nu au nici o baza dar cauta un job platit bine dar care sa nu le solicite neuronii. Ala care e sigur pe el si pe cunostiintele avute aplica la orice job ii face cu ochiul, acea persoana nu mai baga de seama acel rand legat de studiile superioare din cerinta postului. Asta daca are un curs facut sau daca a invatat singur sau daca a lucrat ca junior pe o pozitie asemanatoare sau chiar senior.

Asa ca daca esti hotarat ca vrei ceva pe networking atunci e simplu, pui mana si citesti / inveti chestii de pe la Cisco, de pe la Juniper, ceva linux si etc. Apoi incepi de jos, junior, pana ajungi sa ai 3 - 5 ani XP, apoi poti discuta altfel daca vrei sa pleci de unde lucrezi ca nu mai poti sa zici ca dupa 3 - 5 ani mai esti junior.

#13
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostMembruAnonim, on 13 noiembrie 2016 - 11:20, said:

Dude nu am facultate facuta si totusi am un loc de munca decent. La angajare nici nu au intrebat de facultate ci doar ce stiu, daca stiu aie, ce e aia, ce face aia, etc. Aia cu facultatea ceruta de toti cei care angajeaza e BS, cei care vad ca se cer studii superioare si bat in retagere sunt tocmai cei care nu au nici o baza dar cauta un job platit bine dar care sa nu le solicite neuronii. Ala care e sigur pe el si pe cunostiintele avute aplica la orice job ii face cu ochiul, acea persoana nu mai baga de seama acel rand legat de studiile superioare din cerinta postului. Asta daca are un curs facut sau daca a invatat singur sau daca a lucrat ca junior pe o pozitie asemanatoare sau chiar senior.

Asa ca daca esti hotarat ca vrei ceva pe networking atunci e simplu, pui mana si citesti / inveti chestii de pe la Cisco, de pe la Juniper, ceva linux si etc. Apoi incepi de jos, junior, pana ajungi sa ai 3 - 5 ani XP, apoi poti discuta altfel daca vrei sa pleci de unde lucrezi ca nu mai poti sa zici ca dupa 3 - 5 ani mai esti junior.

Am dat si eu o cautare pe google la angajez administrator retea,si toti cer facultate.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca nu ne intelegem, atunci fa o facultate si gata. Vedem mai apoi cu ce te ajuta.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Facultatea de informatica n-ar treaba nici cu fizica nici cu butonat routere.

Electronica & Telecomunicatii e facultate in domeniu. Dar acolo pui accentul pe treburi mult mai de jos (circuite, etc), nu pe cum butonezi un router. Faci facultatea daca vrei sa te angajezi la Cisco sau mai stiu care pentru a contribui la dezvoltarea noilor echipamente de retea, nu pentru a butona cele gata facute.

#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Se fac aici unele confuzii. Jobul de administrator de rețea prin tradiție este unul unde NU se cere facultate și, foarte important, ce ai nevoie la job NU se învață la facultate decît "tangențial", la un nivel introductiv.

Pe de altă parte, în Ro sînt atîția absolvenți de facultate, încît cei ce caută să angajeze au de unde alege, și de aceea pun de obicei această condiție. Dacă, însă îi convingi că ești bun pe ce vor ei, s-ar putea să te angajeze și fără diploma de facultate.

#17
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostMembruAnonim, on 13 noiembrie 2016 - 11:20, said:

Dude nu am facultate facuta si totusi am un loc de munca decent. La angajare nici nu au intrebat de facultate ci doar ce stiu, daca stiu aie, ce e aia, ce face aia, etc. Aia cu facultatea ceruta de toti cei care angajeaza e BS, cei care vad ca se cer studii superioare si bat in retagere sunt tocmai cei care nu au nici o baza dar cauta un job platit bine dar care sa nu le solicite neuronii. Ala care e sigur pe el si pe cunostiintele avute aplica la orice job ii face cu ochiul, acea persoana nu mai baga de seama acel rand legat de studiile superioare din cerinta postului. Asta daca are un curs facut sau daca a invatat singur sau daca a lucrat ca junior pe o pozitie asemanatoare sau chiar senior.

Asa ca daca esti hotarat ca vrei ceva pe networking atunci e simplu, pui mana si citesti / inveti chestii de pe la Cisco, de pe la Juniper, ceva linux si etc. Apoi incepi de jos, junior, pana ajungi sa ai 3 - 5 ani XP, apoi poti discuta altfel daca vrei sa pleci de unde lucrezi ca nu mai poti sa zici ca dupa 3 - 5 ani mai esti junior.

Ok, te rog frumos poti sa-mi recomanzi si mie niste carti de incepator in retelistica?As vrea sa fac niste cursuri la crystalmind din Buc. dar nu stiu cat sunt de buni,sau poti sa-mi recomanzi tu altceva?Am vazut ca se pot face si online dar nu cred ca este bine pentru ca eu cred ca este nevoie de multa practica,sau cel putin primul curs ar merge online.Eu cred ca daca nu ai un rack in fata ochilor si echipamentele, nu ai cum sa inveti online retelistica CISCO.

Edited by SUPERMEGARAPTOR, 29 November 2016 - 11:00.


#18
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Folosești Packet Tracer, GNS3 ca să emulezi echipamentele de rețea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate