Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Alegere tip de poarta auto

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fix aia ne explica la inceput ca nu o poate face in consola deoarece partea de contra-balans ii vine peste poarta pietonala.

#20
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Am explicat de ce poarta in consola nu e o optiune.

Poarta in consola are o portiune de aprox 1/3 din lungimea ei ca si contrabalans in directia in care culiseaza.

Acea portiune ar veni fix in dreptul portii mele pietonale, altfel alegerea era f simpla pt mine.

#21
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pai ce legatura are sula cu prefectura ? Cand folosesti poarta culisanta e sa bagi masina si dupa ce o inchizi , poate trece oricine pe poarta pietonala > Sau la voi e musai imperios sa faca toti deodata pasul in incinta ?!


 -Jinx-, on 28 noiembrie 2016 - 12:30, said:

Poarta in consola are o portiune de aprox 1/3 din lungimea ei ca si contrabalans in directia in care culiseaza.


Vorbesti aiureli tati ! E vorba de sina superioara de care sta agatata poarta , nu e autoportanta ...

P.S. Daca nu reusesti sa intelegi cum e aia , roaga-ma sa-ti urc o poza sa te dumiresti !

Edited by cobi1, 28 November 2016 - 15:31.


#22
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Atunci aceea nu e poarta in consola... Poarta in consola este poarta autoportanta.

Chiar te rog sa ne pui un link

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cu sina superioara .... cred ca merge, Desi e putin atipica, se poate. La aia nu ma gandisem Cobi. Tot la autoportanta ma gandeam si eu.
Practic sina este deasupra portii si rolele de ghidaj jos. Se poate folosi tot sina C de la autoportanta atat ca nu mai ai nevoie de acei 1/3 in plus, iar sina nu se va prinde pe poarta ci pe stalpi/gard iar pe poarta se vor prinde rolele.
Singurul lucru de care trebuie sa tii cont este sa faci gardul, sau macar poarta suficient de inalte incat sa nu dai cu capul in sina, undeva pe la 1.9-2m
Ca principiu, seamna cu asta, poarta nu am gasit.
Attached File  Usa-culisanta-industriala4.jpg   18.49K   107 downloads

Edited by PoeOvidiu, 29 November 2016 - 08:14.


#24
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
F interesant... Nu m-am gandit la asa ceva.

Mersi de info. Ma voi interesa asupra sistemului

#25
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Sa ne spui si noua la ce sistem ai apelat pana la urma si la cat te-a dus!

Si eu sint constrans de cei 10m cat are terenul deschidere + faptul ca pot face accesul auto si pietonal doar pe centru, vreo 3-4m.

Vecinul meu avea inainte o poarta pe role si ce se mai chinuia iarna, pana a schimbat-o cu una cu deschidere interioara (el are spatiu).
Sa zicem ca zapada nu o sa fie mereu dar, e vreo problema daca atunci cand e sau se formeaza gheata sa dau cu arzatorul pe fierul/betonul inghetat sa curat?

In cel mai rau caz cred ca merge si poarta din 2 bucati, culisanta, prezentata intr-un post mai devreme, in care sa fie incorporata o poarta de acces pietonal.

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
In aia culisanta prezentata in postul mai vechi e destul de greu de bagat o poarta pietonala. E cam la limita sa agate clanta de la zar in poarta cand trec una pe langa cealalta. Sunt doar 4 cm intre porti. Se poate lasa distanta mai mare, dar trebuie tinut cont ca daca se vrea automatizare se va monta poarta care se  sprijina pe stalp catre curte , altfel nu se poate pune reductorul si cremaliera. Daca lasi distanta mare intre porti te trezesti ca iti intra cainii in curte printre stalp si poarta.

Edited by PoeOvidiu, 07 December 2016 - 11:12.


#27
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yeL_tcLv1do?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Te ajuta cu ceva?

Edited by riso, 07 December 2016 - 12:32.


#28
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Uite ce mi-am facut singurel din lipsa de banuti :
( poti proiecta poarta pietonala in poarta mare culisanta , la mine nu era necesar )
" Sina " superioara este o bara rectangulara careia i-am facut o taietura cu pnza groasa de flex , calea de rulare ; in interior sunt introduse tijele care sunt sudate de poarta si au niste rulmenti mititei prinsi cu surub si piulita cat sa incapa pe latimea profilului , poarta confectionata de mine are deja vo' 4 ani de activitate si inca nu a cedat .

Attached Files

  • Attached File  17.jpg   204.13K   178 downloads
  • Attached File  18.jpg   189.03K   169 downloads
  • Attached File  19.jpg   140.57K   159 downloads
  • Attached File  20.jpg   221.07K   147 downloads


#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ramane problema inaltimii. Daca e gardul de 1.7m cam dai cu capul in sina. Daca e suficient de inalt merge.

#30
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Corect ! In cazul meu sina este deasupra tevii de gaz ( se vede in poza ) , are cam 2,1 m ; avantaj la tipul asta de porti este ca ninsoarea mare sau diferite obstacole nu deranjeaza culisarea , cum se intampla la cele cu sina jos .

#31
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
E super tare poarta ta.

O sa ma interesez daca exista vreo solutie de genul asta pe piata.

Multumesc f mult de idee.

Pt cine intreba mai sus , casa mea e la stadiul de proiect deci nu m-am hotarat inca la o solutie. Mai am inca timp.

Threadul e mai mult ca sa ma hotarasc daca las carport (in cazul in care gasesc o solutie satisfacatoare de poarta) sau il transform in garaj.

#32
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Exista sisteme de culisare suspendata doar ca au un pret nesimtit de mare

#33
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
https://www.facebook...73064272871163/

#34
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Cine nu are spatiu in stanga si-n dreapta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y8W-OlLf_Tc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lasand gluma la o parte, vreau sa-mi construiesc si eu o poarta auto+acces pietonal incorporat.
Zic ca vreau sa-mi construiesc pt ca nu ma gandesc sa dau 3500 de lei (doar poarta+sistem ghidaj) cand as putea sa o fac in regie proprie.

Din lipsa de spatiu, 5.5m deschidere totala si 3m ar trebui sa fie poarta, mi-ar trebui o poarta telescopica.
Exista mecanism sau se poate executa o poarta telescopica autoportanta?
Am vazut poarta pe role si face ceva zgomot la rulare ori eu vin tarziu acasa si plec devreme si n-as vrea
sa stie tot cartierul...

Worst case scenario, o poarta mai mica (2.5m) dar cu deschidere manuala pe verticala, facut din aluminiu.
Deci ceva usor unde nu tre sa te duci la sala ca sa o poti deschide.

A mai lucrat cineva cu aluminiu? L-ati sudat, l-ati imbinat?

Edited by Meister, 22 March 2017 - 17:18.


#35
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Mi-ar trebui un mecanism de genul usilor de la masina care se deschid pe sina, prin care sa glisey poarta 2 pe poarta 1 dupa care intreg ansamblu sa glisese autoportant.

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/42_Wsac4-z4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Simpla si eficienta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate