Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere tip de poarta auto

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Tot n-am ajuns la o decizie cu privire la tipul de poarta pe care sa-l adopt. Cea de mai sus pare ok ca functionalitate, numai ca asta inseamna sa mai torn eu 2 stalpi de sustinere, ceea ce e cam greu.
Culisanta pe sine, eventual telescopica din 2 bucati, ar fi alta varianta, numai ca uitandu-ma pe la portile vecinilor, toate troncane si haraie tot ansamblul de stie tot cartierul ca ai ajuns sau pleci de acasa. Nu stiu daca pun o bucata
de cauciuc intre poarta si roata daca tot asa zgomot va face.

Varianta mai neconventionala si mai comoda pentru mine ar fi autoportanta, o bucata de 2 metri cat imi permite deschiderea terenului in lateral (+ cei 1/3 care trebuie lasati) si o bucata de 0.9m prinsa cu balamale de cea de 2m, dar care sa se deschida in exteriorul curtii. Renuntand la capatul (opritorul) clasic, va trebui sa pun la capatul barei de 2m un tarus ca la nenea de mai sus, sa nu gliseze poarta singura si pt cea de 90cm sa aiba stabilitate.

As avea nevoie de recomandari din experientele voastre:

1. Ce carucioare ar merge mai bine, cu 5 role sau cu 8 role? La diferenta de pret de 100 de lei ma gandesc doar sa fie poarta cat mai stabila.
2. legat de extragreutatea care provine de la poarta de 90cm, as putea sa mai contrabalansez putin adaugand cateva kg in bucata aia de 1/3? Ajuta la ceva?

Ce argumente pro / contra gasiti la tipul acesta de poarta?

Attached Files


Edited by Meister, 28 June 2017 - 15:59.


#38
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Treimea aia în plus nu e pe post de contragreutate ea practic agata în ultima rola și nu permite bascularea.  Deci nu acționează prin greutate ci prin pârghie.  Cu cât e pârghia mai scurta cu atât e solicitarea mai mare asupra ei dar poți compensa prin adăugarea de greutate pe acea treime.  Dai o gaura sus și umpli cu beton țevile din acea treime . Pe urma suedezi capacul la loc și șlefuiești sudura. Poți umple și cu altceva.
Folosind o pârghie prea scurta riști sa Îți smulgă căruciorul cu tot cu ancore din betonul de baza sau sa uzeze prematur rulmenții.

Edited by PoeOvidiu, 29 June 2017 - 19:20.


#39
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013
eu am asa o poarta (4m deschidere + 1,5m coada) cu carucioare cu 5 role. sunt ok.
depinde de greutatea portii ce carucioare folosesti. dar la dimensiunea portii tale cred ca sunt arhisuficienti cei cu 5 role.
felicitari pentru cea mai buna alegere.

#40
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Uitasem ca am deschis topicul asta.

Am ajuns si eu la o decizie cu portile.

O sa fie porti articulate bifold cu deschidere exterioara si motoare ingropate.

Am 1 m de alee pietonala cedata din terenul meu in timp ce vecinii mei stanga/dreapta au lasat doar 50cm asa ca poarta nu va iesi in strada decat vreo 50cm cand e deschisa complet.

Ii pun un gorofar pe capetele care ies in strada si asta este.

#41
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014

View Post-Jinx-, on 30 iunie 2017 - 10:45, said:

...
O sa fie porti ... si motoare ingropate.
...
Ce marca te gandesti sa fie motoarele ?

#42
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Partea B din schita de mai sus, ce rol are?

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Partea b este contrabalansul.  Practic poarta sta în aer și acela o tine sa nu cada în nas.
E poarta autoportanta deci nu are șină jos.

Edited by PoeOvidiu, 02 July 2017 - 19:26.


#44
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Adica nu are role?

#45
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Are doar 2 carucioare cu role bagate intr-o sina tip C. Sunt fix la limita portiunii B.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t1y0AZx11xU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013
carucioarele cu role sunt fixe. poarta are in partea de jos o sina tip C care culiseaza pe rolele fixate in beton.

#47
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Gata am priceput :) Deci eu daca vreau poarta cu 2 role pe sina (teava, fi sau cornier) nu mai imi trebuie bucata aia. Multam!

#48
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Exact, in loc de 2 role cu 20 lei bucata si o sina cu 170 de lei ai nevoie de un kit de 1000 de lei minim, depinde de greutatea portii si o faci autoportanta. Posted Image
https://www.trutzi.r...ier-forjat.html
Daca o faci pe rola foloseste sina dedicata,e 170 de lei una dar arata mai din secolul asta :)
https://www.trutzi.r...ier-forjat.html

Edited by PoeOvidiu, 03 July 2017 - 13:14.


#49
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
As vrea sa folosesc teava plina (fi). Ce parere ai?

Edited by bobitzaaa, 03 July 2017 - 14:38.


#50
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Merge nu e problema. Poti sa pui si teava goala. Ideea e de aspect si de role. Te trezesti ca trebuie sa cauti role sa se nimereasca pe teava ta. Daca iei sine se portivesc rolele sigur si arata si bine.

#51
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Ce parere aveti de balamalele care nu se sudeaza, ci se prind in suruburi de stalp?
Vreau sa fac o poarta simpla de acces si una bifold (ca mai sus) cat mai DiY si cum la sudura nu ma pricep si nici nu am scule, ma gandesc sa folosesc balamale cu surub, ceva de genul celei din poza. Una bucata poarta n-ar trebui sa depaseasca 30-35kg (23kg umplutura din sipca wpc - restul profil 40x40).
Imbinarea cadrelor de 40x40 se poate face folosind L-urile acelea perforate? Unu pe fata, unul pe spate si stranse cu suruburi?

Attached Files



#52
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Poarta aia prinsa cu L-uri si suruburi nu o vad eu prea bine.  Cauta un sudor sa iti faca macar cadrul ia pe urma modelul il prinzi cu ce vrei tu.
Sau macar ia niste pladbanda si  prinde in diagonala ca la portile de lemn.
Sunt si balamale ce se prind in suruburi. Pana la urma pe stalpii de beton prindem tot cu suruburi niste placi pe care ulterior sudam balamalele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate