Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Drum de acces...solutii, de unde sa incep ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 15.04.2015
Faci drum auto din dale si lânga/intre ele ramâne si iarba lu' vecinu'

#20
cezarescu

cezarescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2007
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cred ca am sa ma apuc sa fac acel drum pe mijloc cu dale (4m) iar stanga 1m si dreapta 1m voi amenaja un spatiu verde ca sa nu se supere X.
In primavara ma voi apuca si am sa postez si ceva poze.
Sper sa nu am probleme cu X si sa inteleaga ca trebuie sa am si eu acces la cele doua loturi; era tare suparat ca i-a dat primaria retragere 2.5 m si a ramas mai cu nimic din 500m si mi-a mai venit si mie ideea cu drumul meu.... :)

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 09.08.2005
Ce-mi scapă mie din povestea asta e de ce vecinul de la stradă a cumpărat 1/3 din drumul ăla. Că nu-i folosește la nimic - are deja acces la lotul lui direct din stradă! A aruncat banii pe geam...

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005
De exemplu, ca sa poata avea doua fronturi stradale, altfel se putea trezi bine-mersi cu bariera la intrarea pe acel drum si nu avea ce comenta. Sau pur si simplu ca asa a fost prevazuta prin conventie imparteala si a acceptat-o atunci cand a cumparat.

#23
cezarescu

cezarescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2007
Asa mi-a facut notarul contractul, nici eu nu am inteles de ce este impartit in 3 (trei) parti sau cote.
Dupa parerea mea acel drum de acces ar fi necesar pentru accesul la cele doua loturi din spate, speram sa gasesc aici o solutie pentru a indrepta in ACTE acea aberatie (repet, dupa parerea mea), nicidecum nu ma intereseaza daca participa sau nu financiar la amenajare, oricum trebuie sa il fac...dar ma deranjeaza felul in care pune problema d-nul X, adica este contra la orice propun.

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005

 maximg, on 13 noiembrie 2016 - 00:28, said:

Si cum il poti convinge ?
Nu crezi ca daca ar fi sa cedeze ala ceva , ar pastra 3m ( jumatate din latimea drumului ) pe lungimea curtii , si de restul cit mai are , bani cit nu face ????
Nu poate fi obligat spre vinzare , dar poate fi obligat la intretinerea drumului . O face initiator , apoi il da in judecata pt despagubiri . Asa este si legal .
Pina la " modernizare " o intrebare la primaria locala n-ar strica , ca nu se stie ce si  in ce conditii are voie sa faca ceva .
Te depaseste conceptul de partaj. Daca nu se ajunge la o invoiala, instanta obliga una din parti. Solutiile posibil de pronuntat de catre instanta sunt:

- imparte lotul in indiviziune in doua loturi distincte, daca e posibil dupa destinatia si cotele parti detinute.
- atribuie lotul in proprietate exclusiva uneia dintre parti cu plata unei sulte catre celalalt coproprietar.

Prima optiune e posibila juridic, dar paguboasa, pentru ca X nu poate primi decat jumatatea drumului de acces neinvecinata parcelelor. A doua e posibila doar prin vanzare catre cel care se plange aici. Te las sa deduci singur de ce.



 cspot, on 13 noiembrie 2016 - 00:57, said:

Poate sa-l alerge cat vrea. Pe o ulitza plina de namol nu se poate face autostrada.
  Daca are bani de cheltuit, poate sa poleiasca drumul cu pricina cu aur. Nicio instanta din lume nu o sa-l oblige pe vecin sa plateasca cheltuielile.

Nu, se face drum de acces, daca asa scrie in acte, si la aia va fi obligat sa contribuie la cheltuieli dupa cotele parti detinute. La fel cum si cel de la parter plateste reparatia terasei comune in cote parti si intretinerea in stare de functionare conform destinatiei hotarate.
Daca nu ii convine, nu trebuie decat sa nu mai fie coproprietar al unei suprafete de drum de acces. E exact atat de simplu.

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006
sebulbus, tie-ti scapa un lucru: nu poti fi obligat sa contribui la aceste cheltuieli decat daca ele se dovedesc a fi necesare. ba mai mult, pentru a fi amenajata portiunea respectiva de teren este nevoie de acordul tuturor co-proprietarilor.
nu cred ca scrie nicaieri ca drumul de acces trebuie pietruit, asfaltat sau poleit cu aur. deci vecinul are temei legal sa se opuna la amenajarea lui.

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005
De-aia am si zis ca celalalt coproprietar e dator sa suporte doar cota parte din cheltuielile de reparatie/intretinere ale drumului de acces. E un pic mai clar in postul de pe prima pagina, in masura in care deasupra pot exista ambiguitati de interpretare.

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 09.08.2005

 sebulbus, on 13 noiembrie 2016 - 19:16, said:

De exemplu, ca sa poata avea doua fronturi stradale, altfel se putea trezi bine-mersi cu bariera la intrarea pe acel drum si nu avea ce comenta. Sau pur si simplu ca asa a fost prevazuta prin conventie imparteala si a acceptat-o atunci cand a cumparat.
Păi tocmai că nu are două fronturi stradale. Strada e una singură, terenul acela e doar un teren în indiviziune. Nu are statut de circulație publică. Lui nu-i folosește la nimic.

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005
Nici nu e relevant daca e public sau nu. Ala e un drum privat pe care e coproprietar si are (printre altele) drept de folosinta. Asadar, doua fronturi stradale, unul la drum public si unul la drum privat, si terenul e mai valoros din cauza asta. Daca vrea, poate sa-si aduca vidanja sau masina cu lemne sau macaraua sau sa i se ridice gunoiul nu pe la poarta pe unde-si primeste musafirii, de exemplu. Sau poate amenaja mai eficient o spalatorie, un atelier, un garaj etc, intrand pe una din strazi si iesind pe cealalta. Sau poate construi un duplex total decomandat.
Si asa mai departe.

#29
cezarescu

cezarescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2007
Revin cu drumul meu de acces. Duminica m-a sunat vecinul sa intrebe daca vreau cota parte de 1/3 din drum, contra unei sume H.
Exista posibilitatea aceasta de a cumpara cota parte din acel drum ?
Daca da , cam care ar fi pretul (raportat la pretul de achizitie al terenurilor, fac precizarea ca nici eu si nici el nu a dat bani pe acel drum) ?
Merita "investitia" ?

Va multumesc !

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005
Da-i cat ai tu chef, eu nu i-as da decat pretul actelor de care mai are nevoie si o masa la restaurant. Cand intreaba de ce, ii zici ca il scutesti de cheltuiala de intretinere si de impozit pe jde ani de acum inainte, si ca nu ai uitat atitudinea anterioara. In orice caz, nu as sari de un salariu minim pe economie cu oferta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate