Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Drum de acces...solutii, de unde sa incep ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cezarescu

cezarescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2007
Buna seara !
Am cumparat un teren intravilan , respectiv doua loturi din trei si 2/3 din drumul de acces.
Am discutat cu vecinul de la primul lot ( i-am spus eu: X) sa facem cumva sa il pietruim ca sa pot avea si eu Y acces la cele doua loturi cumparate...iar acesta mi-a spus ca dansului ii place iarba....i-am propus sa facem canalul pentru alimentarea cu apa, raspunsul a fost ca dansul i-si face o fantanica...i-am propus sa il despagubesc (sa ii cumpar partea dansului de 1/3 adica 80 mp partea care ii revine, nu a fost de acord).
Mentionez ca pe acel drum erau numai ciulini si fel si fel de balarii cu care m-am luptat eu si cei doi copii ai mei sa il eliberez iar dansul nu a participat cu nimic.
Va rog frumos , cine poate sa-mi dea un sfat ce s-ar putea face LEGAL in aceasta situatie ?
Am auzit fel si fel de variante gen alipire, despagubire , etc. , cine a mai fost in aceasta situatie de a nu putea avea acces la terenul proprietate ?
Astazi a plouat si am ramas impotmolit cu masina in iarba care ii place atat de mult vecinului meu, se transformase in mocirla.
Va rog, ce pot face ?

Attached Files



#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai daca te-ai oferit sa cumperi partea lui (care e drum) inseamna ca esti dispus sa investesti niste bani. Intreaba-l daca e de acord sa il pietruiesti pe tot, pe cheltuiala ta.

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
40 m de drum... o nimica toata. O bascula de pietris (100-200 lei) si doi oameni cu lopeti, in cateva ore e gata.

Vecinul are access la drumul principal, normal ca il doare-n cot de drumul tau.

Edited by LukRo, 12 November 2016 - 22:25.


#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
o basculanta de pietris este cam 400-600 lei, oricum merita (vezi ca exista pietris + nisip, este mai bun). Cu maxim 1000 de lei scapi de stres. Azi am dat 250 de lei pe o rama de tablou, cred ca sunt impuscat in cap! Succes!

Edited by alexpet, 12 November 2016 - 22:33.


#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
pentru 40 m, imprastiat pe calea de rulare... nu ai nevoie de o bascula plina.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 LukRo, on 12 noiembrie 2016 - 22:24, said:

40 m de drum... o nimica toata. O bascula de pietris (100-200 lei) si doi oameni cu lopeti, in cateva ore e gata.
Ce sa faca cu o "bascula" din asta? :

Attached File  rev001.jpg   41.18K   45 downloads

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
basculanta inseamna minim 10 mc. Aia este camioneta de 1-2 mc....
adica una din asta (11 mc) si ai rezolvat. Eu am bagat vreo 40-50 din astea numai ca sa aduc curtea la nivel....este clar, sunt din alt film!
ai 20 de m de pietruit, dupa aia esti pe tarlaua ta practic, este accesul tau, pe vecin il doare'n basca, are acces la drumul principal. Vecinul te-a luat la misto, a vazut ca esti chitros :-) Cat sunt eu de larg la punga nu as da un sfant in situatia prezentata. Si eu as prefera sa am verdeata acolo in loc de drum..... Sper ca realizezi ca drumul ala arata asa pentru ca sunt doua loturi la care trebuia asigurat acces. Acum ca le-ai luat tu pe amandoua....cum spuneam ai 20 m de drum, sa zicem comun.....obisnuieste-te cu situatia si data viitoare cumpara la strada. Loturile din planul doi aduc beneficii doar la cumparare....

Attached Files


Edited by alexpet, 12 November 2016 - 23:05.


#8
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Ai mei au pus pe ulicioara resturi de la frezarea asfaltului.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cumperi 2 camioane de balast si le imprastii uniform de-a lungul drumului de acces. Eventual repeti operatiunea si in anul urmator pana cand drumul devine stabil. Nici santurile de drenare a apei nu sunt de neglijat. Nu ai nevoie decat de o lopata ...

 baliosss, on 12 noiembrie 2016 - 22:14, said:

Pai daca te-ai oferit sa cumperi partea lui (care e drum) inseamna ca esti dispus sa investesti niste bani. Intreaba-l daca e de acord sa il pietruiesti pe tot, pe cheltuiala ta.

   Nu are cum sa cumpere si partea vecinului pentru ca e proprietate comuna.

 pasilla, on 12 noiembrie 2016 - 22:35, said:

Ce sa faca cu o "bascula" din asta? :

rev001.jpg

    Pasilla tata, la tara inca mai circula carutze cu 1 cal. 1 cal putere cara mai mult nisip decat ai pus in camioneta aia a ta...

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cspot, on 12 noiembrie 2016 - 23:03, said:


Pasilla tata, la tara inca mai circula carutze cu 1 cal. 1 cal putere cara mai mult nisip decat ai pus in camioneta aia a ta...

Eu m-am limitat doar la pretul ala de 100-200 lei.

 LukRo, on 12 noiembrie 2016 - 22:24, said:

O bascula de pietris (100-200 lei)


#11
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013

 alexpet, on 12 noiembrie 2016 - 22:40, said:

..
adica una din asta (11 mc) si ai rezolvat.
asta are intre 18-20 mc depinde cum este incarcata

#12
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
mda, ai dreptate ...am incurcat eu borcanele

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Ori il alergi in instanta pentru cota parte din lucrarile necesare pentru mentinerea in stare de functionare a proprietatii comune conform destinatiei hotarate pana se satura si-ti vinde de buna voie, ori ceri iesirea din indiviziune, si rascumpararea partii celuilalt in urma partajului.

#14
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 sebulbus, on 13 noiembrie 2016 - 00:10, said:

...... ori ceri iesirea din indiviziune, si rascumpararea partii celuilalt in urma partajului.
Si cum il poti convinge ?
Nu crezi ca daca ar fi sa cedeze ala ceva , ar pastra 3m ( jumatate din latimea drumului ) pe lungimea curtii , si de restul cit mai are , bani cit nu face ????
Nu poate fi obligat spre vinzare , dar poate fi obligat la intretinerea drumului . O face initiator , apoi il da in judecata pt despagubiri . Asa este si legal .
Pina la " modernizare " o intrebare la primaria locala n-ar strica , ca nu se stie ce si  in ce conditii are voie sa faca ceva .

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 alexpet, on 12 noiembrie 2016 - 22:40, said:

basculanta inseamna minim 10 mc. Aia este camioneta de 1-2 mc....
adica una din asta (11 mc) si ai rezolvat. Eu am bagat vreo 40-50 din astea numai ca sa aduc curtea la nivel....este clar, sunt din alt film!
ai 20 de m de pietruit, dupa aia esti pe tarlaua ta practic, este accesul tau, pe vecin il doare'n basca, are acces la drumul principal. Vecinul te-a luat la misto, a vazut ca esti chitros :-) Cat sunt eu de larg la punga nu as da un sfant in situatia prezentata. Si eu as prefera sa am verdeata acolo in loc de drum..... Sper ca realizezi ca drumul ala arata asa pentru ca sunt doua loturi la care trebuia asigurat acces. Acum ca le-ai luat tu pe amandoua....cum spuneam ai 20 m de drum, sa zicem comun.....obisnuieste-te cu situatia si data viitoare cumpara la strada. Loturile din planul doi aduc beneficii doar la cumparare....

    Norocul tau ca nu ai cumparat teren intr-o zona de deal sau de munte, pentru ca ai fi carat la basculante pana schimbai geografia Romaniei.

 sebulbus, on 13 noiembrie 2016 - 00:10, said:

Ori il alergi in instanta pentru cota parte din lucrarile necesare pentru mentinerea in stare de functionare a proprietatii comune conform destinatiei hotarate pana se satura si-ti vinde de buna voie, ori ceri iesirea din indiviziune, si rascumpararea partii celuilalt in urma partajului.

      Poate sa-l alerge cat vrea. Pe o ulitza plina de namol nu se poate face autostrada.
      Daca are bani de cheltuit, poate sa poleiasca drumul cu pricina cu aur. Nicio instanta din lume nu o sa-l oblige pe vecin sa plateasca cheltuielile.

#16
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Din ce inteleg eu acolo ala are iesire la soseau principala. Chiar nu vad de ce ar baga bani in ceva ce nu are nevoie drumul ala e fix ptr cele doua loturi. In locul initiatorului l-as face de unul singur.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 cezarescu, on 12 noiembrie 2016 - 22:03, said:

..........Va rog frumos , cine poate sa-mi dea un sfat ce s-ar putea face LEGAL in aceasta situatie ?......

care e de fapt problema ta? vrei ca vecinul sa contribuie la pietruirea drumului de acces, sau nu-ti da voie nici macar sa-l pietruiesti pe banii tai?

#18
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Da' ala e drum in acte (aka la primarie) sau drum de servitute?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate