Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fotbalul românesc - trecut, prezent, viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Deschid topicul in sectiunea aceasta, probabil trebuia la Dezbateri, dar ma gandesc ca aici intra mai multi microbisti.
Nu am urmarit cu atentie meciul cu Polonia, eu de prin 2001-2002 am lasat microbul balta, cam de la barajul nationalei cu Slovenia, cand incepeam sa vad ca mergem in jos. De atunci m-a interesat din ce in ce mai putin si acum ma uit la un meci cand nu e nimic altceva de facut si mai citesc stiri sportive dimineata la cafea. cateodata.
De ce e atat de slab fotbalul nostru totusi? echipa nationala jalnica, echipe de club jalnice, stranieri prin campionate obscure...
Cand a dat Hagi declaratia asta in 98 am crezut ca e infumurat, megaloman dar curand ... s-a demonstrat ca are dreptate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/juMN5iCC690?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu pot vorbi obiectiv despre performantele echipelor de club din anii 80 pentru ca eu ori eram in proiect, ori faceam in izmene. Dar am citit carti, am vazut emisiuni Replay, am vazut meciuri clasice pe Youtube si era cu totul altceva. Dar din 90 pana in 2000 fotbalul romanesc misca. Nationala nu se facea de ras, echipele de club nu prea miscau pentru ca orice jucator bunicel pleca afara instant, dar din 2000 incoace nimic, regres continuu (nu spuneti de 2008 si 2016, turneele finale au fost rusinoase) .
Singurul moment bun a fost in 2006, cand Steaua si Rapid au scos capul in Europa.
Acum - cocalareala, can can, prost gust, declaratii de santier, fotbal de 2 lei.
Nu zic ca fotbalistii din anii 90 erau doctori honoris causa, dar parca un interviu cu Lupescu, Gica Popescu, Ilie Dumitrescu suna altfel. Mai scapa Raducioiu un como si dice la voi, dar parca astea erau exceptii, nu reguli,
Acum, de cativa ani, daca am chef de fotbal - meciuri clasice, merg revazute si sunt mai putin plictisitoare.

Voi ce spuneti? care e cauza "fenomenului" si cum vedeti viitorul?

#2
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View Postambr0zie, on 12 noiembrie 2016 - 18:22, said:

De ce e atat de slab fotbalul nostru totusi?
Pentru ca acum sint prea putini jucatori adevarati si prea multe vedete?

Edited by Gaby_M, 12 November 2016 - 18:33.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Hagi, bun ca fotbalist, a fost mereu un "cine mi-s eu". Si acum, la Viitorul, are impresia ca jucatorii lui sint geniali si toti rromusii care-i are prin echipa, adunati de pe strada multi, ar trebui sa faca parte din echipa nationala.

Edit: ha ha, cu ocazia asta am observat ca softpedia are un filtru care inlocuieste t i g a n cu rrom. De parca n-ar fi tot aia.

Edited by Ion_de_la_Raion, 12 November 2016 - 18:35.


#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Iar clipul asta obosit?
Nici atunci nu eram buni, eram mai norocosi.

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Care viitor?

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
N-am zis ca-s de acord cu greata cu care Hagi vorbea atunci. Probabil de acolo s-a inspirat razboinicul luminii.
Dar ce a spus, s-a cam implinit.

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
fotbalul romanesc? e ca in celebra gluma: trecut de rahat a avut, prezent de rahat are noroc ca n-are nici un viitor :)

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
A ajuns un rahat de "dat cu chicioru-n minge", un mâncător de resurse, mai mare decât toate spitalele țării la un loc. Mi-e silă când văd sportivi adevărați uitați de societate și sportul de peșteră super slăvit.
Fotbalul nu mai este însă de mult un sport. Doar o afacere pentru unii și motiv de durere în cot pentru alții. Cam ca politica. Numai că fără fotbal se poate.

View PostSef-chenko, on 12 noiembrie 2016 - 18:44, said:

Iar clipul asta obosit?
Nici atunci nu eram buni, eram mai norocosi.
Țin să te contrazic. Am avut odată echipă. Ne adunam tot neamul, toți copiii de pe stradă și ne uitam cu drag și speranță "la meci", atât pe TV, cât și pe stadioane. Acum totul este show, business, prosteală.
Avem o echipă jalnică ce irosește banii pe care îi puteau primi gimnastele sau alți sportivi ce fac performanță. Parcă și la rugby stăm bine. Stadioanele de fotbal ar trebui reamenajate, transformate în ceva cu care să ne mândrim. De prin '96, dacă nu mă înșel, nu mai avem echipă.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
tarziu ai obs. golaniile din fotbalul ro.Prin 91,F.C.Bacau  avut suspendat terenul pt. un an.Jucau la Piatra-N.Eu supporter inversunat.La partida merg cu trenu,platesc biletu,ne prinde o ploaie de aia  mocaneasca,ne fugaresc militienii pana a gara.Pana aici Ok.Am pierdut 3 pct. cuo echipa  mult mai slaba.Da cireasa-i:aflam ca sa vandut meciul.Atunci am zis gata cu echipe din campionatul intern.Cu Nationala a fost cand in Elvetia pres.FRF a plecat anticipat de acolo,desi mai erau de jucat 2 meciuri in grupa.Francezii mai ca ne rugau in prima repriza sa dam un gol ceva.Da nu aveam cu cine.A trecut IT.Acolo miroase ablat.Deci ce draq sa sa urmaresc?Box,si acolo-s blaturi,,,da macar tre convinga publicul ca-si dau pumni.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Fotbalul de performanta se bazeaza pe niste centre de copii si juniori din care sa provina marii jucatori (exact ce incearca sa faca Hagi).
Cu cat ai mai multi copii si tineri implicati in acest proces sansele sa gasesti niste jucatori de valoare din care sa alcatuiesti o echipa nationala, cresc...

Apoi, la ehipele romanesti (si la jucatorii nationalei) frapeaza lipsa de inteligenta fotbalistica, fapt care tradeaza ca in scoala de fotbal romaneasca se practica "alergatul la gramada" ca in curtea scolii si mai putin strategia de joc, constructia disciplinata a atacului. Daca o sa urmariti pe Youtube cum juca nationala lui Hagi prin comparatie cu ce joaca actuala echipa nationala a Romaniei o sa vedeti diferente de la cer la pamant la capitolul "constructie de joc". Nationala lui Hagi nu avea numai cativa jucatori buni, capabili sa traga la poarta dar avea minim 4-5 jucatori capabil sa construiasca un joc de pase pana in fata portii (ceea ce nationala actuala nu mai are de ani buni).

Indiferent cat de bun antrenor ar fi Daum (habar n-am care e capacitatea lui reala, in calitate de antrenor) nu poti sa faci din rahat, bici, adica sa joci tot cu jucatorii lui Tata Puiu si sa incerci sa-i inveti fotbal peste noapte desi ei nu s-au gasit niciodata pe teren. Marile nationale de fotbal au o linie de mijloc puternica 1-2 jucatori care tin linia de mijloc aproape de mijlocul terenului. La nationala noastra nu avem de ani buni linie de mijloc si nici atacanti de fortza care sa ia actiuni pe cont propriu si sa stie sa traga la poarta.

Daca o sa revedeti meciurile nationalei din ultimii 4-5 cel putin, o sa vedeti alergatura multa, fara folos (jucatori care se agita pe teren, fara sa construiasca, fara sa se apropie periculos de poarta, fara sa dea efectiv cu piciorul in minge pe spatiul portii).

Nu in ultimul rand, fotbalul a devenit o afacere, nu mai e, pentru jucatori, o mandrie nationala sa joci si sa castigi cu echipa nationala. Cand umfli, nu stiu, 25000 de euro pe luna de la o echipa de club, te cam doare la basca de mandria nationala, joci ce poti si te intorci la club ca acolo e jobul tau.  Spre deosebire de actualii jucatori ai nationalei, generatia Hagi avea, pe langa har si dorinta de a jucat fotbal pentru gol, nu doar sa fie pe teren... aveau asa, o mandrie de a castiga meciul.  Daca nu ai acea mandrie, acea motivatie... poti sa faci orice pe teren ca nu iese ce trebuie.

#11
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Polonia a fost una din primele țări care a jucat cu România, pe vremea României Mari!
Ieri de ziua națională a Poloniei, sekecționata masculină de fotbal a Poloniei a surclasat
șleahta de cocalari mioritici cu un 3-0, strașnică înfrângere pentru nesimțiții selecționați
de C.D. :console: Încă o dată imnul Poloniei , "Polonia încă nu a murit/pierit !" :gunsmilie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vdYCbAjgfh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Gura pacatosului adevar graieste! :)
Stia de atunci ca Mitica, Sandu, Becali, vor pune fotbalul pe butuci.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Cocalarismul sudist, cooperativa "Omenia" şi indivizi penali ca Becali şi restul au distrus fotbalul. SIstemul cu o echipă favorizată şi restul mai mult sau mai puţin sateliţi ai ei nu are cum să încurajeze performanţa.
Într-o perioadă s-a investit în fotbal că existau şi rezultate oarecare şi veneau hoţii la cluburi ca muştele la zahăr, după ce s-a devalizat totul, vezi cazul Adamescu sau Paszkany de ex. ce dracu să mai faci cu insolvenţe peste tot?

#14
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Fotbalul romanesc, in ansamblul lui, e caz penal, din aproape toate punctele de vedere.
Nu dezvolt, ca nu am timp, nici chef.

Pe minciuna si hotie, nu se poate face performanta.
Daca s-ar opri pentru cativa ani toata mascarada asta fotbalistica in Romania si s-ar face curatenie generala, mare bine s-ar face  - s-ar ajunge la un nou start-up si poate s-ar reseta sistemul din temelie, punandu-se bazele performantei pe valori adevarate.

Insa cred ca sunt utopic, stiu ...

Edited by sylvius, 12 November 2016 - 20:02.


#15
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostSef-chenko, on 12 noiembrie 2016 - 18:44, said:

Iar clipul asta obosit?
Nici atunci nu eram buni, eram mai norocosi.

Eram buni.
Poti sa spui ce vrei.
Dar jucam bine. Romania din 1980 - 2002 , dupa RIP.

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
N-ar fi rău să mai intre o echipă pe teren, F.C. DNA, una aşa cu vreo 50-60 de jucători, cu multe meciuri în deplasare prin toată ţara.

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://m.digi24.ro/s...-istorie-611223

#18
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postmihaicozac, on 12 noiembrie 2016 - 19:52, said:

Cocalarismul sudist, cooperativa "Omenia" şi indivizi penali ca Becali şi restul au distrus fotbalul. SIstemul cu o echipă favorizată şi restul mai mult sau mai puţin sateliţi ai ei nu are cum să încurajeze performanţa.
Într-o perioadă s-a investit în fotbal că existau şi rezultate oarecare şi veneau hoţii la cluburi ca muştele la zahăr, după ce s-a devalizat totul, vezi cazul Adamescu sau Paszkany de ex. ce dracu să mai faci cu insolvenţe peste tot?

Cocalar esti tu nesimtitule ! Cum iti permiti sa jignesti o intreaga regiune in baza la ce ? Cooperativa a fost activa in toate regiunile tarii nu o inventie a sudistilor.
Dupa limbaj se vede ca esti exact ce ai spus. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate