Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

RMN angio si timp venos?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Salutari tuturor, mi-a fost recomandata efectuarea unui RMN cerebral cu secventa angio si timp venos: stie cineva ce sunt astea? Va trebui musai lichid de contrast? Multumesc! :)

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu stiu, sint si eu un biet user. Parerea mea e sa-l faci cit de bine poti, si iti doresc sa te bucuri dupa aia ca l-ai facut degeaba.

http://www.medinst.ro/?page_id=83

Edited by viotl, 12 November 2016 - 20:08.


#3
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Multumesc frumos, atat pentru link cat si pentru urare :)

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Daca-l faci, poate ne zici si noua cum a fost.
Sint multi care cauta informatii, la fel ca si tine...

Cu placere, pt f. putin.

#5
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu am facut angio RMN cerebral insa nu imi amintesc si de timpul venos.

Angio RMN-ul cerebral este in esenta un RMN cerebral obisnuit singura diferenta e ca se face si asa numita secventa angio prin care sunt puse in evidenta vasele de sange din creier. Din punctul de vedere al pacientului nu e nicio diferenta fata de un RMN obisnut, adica te baga in tubul ala si se aud sunetele alea ciudate. Probabil ca trebuie sa stai un pic mai mult acolo pentru secventa angio decat daca ai fi facut un RMN obisnuit dar ca pacient nu iti dai seama de lucrul asta.

In filmul RMN pe care l-am primit sunt imagini cu creierul si sunt si cateva cu vasele de sange din el. Daca nu faceam angio nu aveam si "pozele" cu vasele de sange.

In ceea ce priveste substanta de contrast la mine nu au folosit-o. Din cate am inteles insa nu decizi tu ca pacient daca iti trebuie sau nu subatanta de contrast, aceasta decizie o ia doctorul. Nu stiu sigur dar probabil ca se decide folosirea substantei de contrast doar daca la scanarea fara ea apar anomalii si pentru a fi mai bine vazute se foloseste si substanta.

Mie mi-a trebuit angio RMN pentru ca aveam dureri de cap si la CT-ul facut la spital aparuse sange asa ca era necesara investigarea vaselor de sange din creier.

Edited by e2k, 06 December 2016 - 19:15.


#6
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Salut tuturor, revin cu un feedback. Intamplator am aflat ca RMN-ul cerebral pe care il facusem in 2009 includea si o angiografie arteriala Posted Image

Dupa cum a zis si e2k, pentru pacient angiografia nu inseamna decat 5-10 minute in plus de stat in aparat. Din cate am inteles de la asistenta, angiografia arteriala este necesara pentru a vedea arterele si cum circula sangele in ele, in timp ce angiografia venoasa este acelasi lucru doar ca pentru vene. Fiecare dintre ele implica o sesiune de scanare si, in cazul unui RMN cerebral, dureaza aproximativ 5 minute fiecare.

Asadar, am completat un tabel comparativ care sper sa fie de ajutor Posted Image

Edited by cestmoi, 31 December 2016 - 14:23.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Se poate face asa ceva si la mana ?
Adica sa vad cum circula sangele prin venele de la mana ?

#8
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Revin cu tabelul promis, l-am atasat in formatele JPG, DOC si PDF Posted Image

Attached Files


Edited by cestmoi, 31 December 2016 - 15:03.


#9
adrian1323

adrian1323

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.03.2016
@petre69 Pentru mana cel mai bine si mai ieftin ar fi o ecografie Doppler artere/vene.

Am facut si eu rmn cerebral si angio-rmn. Nu a fost nevoie de substanta de contrast si vad ca pe langa secventele de rmn cerebral si artere cerebrale sunt si venele.

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ok...
Poate ca nu e treaba noastra, dar.... rezultatul? Esti bine?

View Postpetre69, on 31 decembrie 2016 - 14:29, said:

Se poate face asa ceva si la mana ?
Adica sa vad cum circula sangele prin venele de la mana ?
Petre, cu tine ce-i ma frate?

#11
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015

View Postviotl, on 12 ianuarie 2017 - 16:09, said:

Ok...
Poate ca nu e treaba noastra, dar.... rezultatul? Esti bine?

Da, sunt bine, nu mi-au gasit nimic grav, Slava Domnului! Multumesc pentru intrebare :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate