Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

aparat de ras clasic cu lama

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
7up-zdc

7up-zdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.01.2011
Buna,
Imi recomandati un aparat cu lama dubla ceva mai ieftin? Ma bate gandul sa imi cumpar primul meu astfel de aparat, dar peste 100 lei mi se pare exagerat.

#2
syro69

syro69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.08.2016
Attached File  300.jpg   77.56K   41 downloads

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ia-ti unul de barbierit. Ai sa afli de ce. ;)

#4
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
http://www.barbierit...her-popular/427

nu-i in stoc deocamdata

si lame

http://www.barbierit...t-3-pachete/409

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate nu stii exact ce vrei.
Aparatele de ras de "unica folosinta" se pot utiliza de foarte multe ori, daca te barbieresti dupa dus si ai grija sa inmoi bine barba.
Poti sa cumperi ceva de genul asta si cel putin un an esti asigurat: https://www.evomag.r...is-1355646.html

#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Un BIC de 3 lei, dupa ce-ti faci treaba il cureti bine sub un jet de apa si il poti refolosi.

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ce fericiti sunteti ca puteti folosi asa ceva....Eu fara 5 lame nu am sanse indiferent de marca si cateva min de sapunit...

#8
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postgcom61, on 11 noiembrie 2016 - 06:46, said:

Ce fericiti sunteti ca puteti folosi asa ceva....Eu fara 5 lame nu am sanse indiferent de marca si cateva min de sapunit...

Inseamna ca ai barba f.aspra. Dar inainte sa apara astea cu mai multe lame,cum procedai?

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postgcom61, on 11 noiembrie 2016 - 06:46, said:

Ce fericiti sunteti ca puteti folosi asa ceva....Eu fara 5 lame nu am sanse indiferent de marca si cateva min de sapunit...
Nu marca conteaza , ci scula ! La un aparat cu lama clasic , o panarama pe care o gasesti in piata la 2-3 lei , ii rupi pe o parte gratarul , si ai facut un super aparat , cu doua functiuni . Una mai " bruta " pt defrisat si alta normala .
Daca ai barba aspra sau mare , bagi prima oara o defrisare cu asta , apoi poti finisa cu un aparat " de fite " . Iti garantez ca merge mai repede si mai bine decit direct cu aparatul cu n lame .

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Pentru inceput este bun orice aparat cu cap R89 dar lamele trebuiesc incercate pana nimeresti lama cu care te intelegi cel mai bine.
http://yankeeland.ro...price&order=ASC
[ http://yankeeland.ro/image/cache/data/edwin%20jagger/DE86bl--300x300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Post7up-zdc, on 10 noiembrie 2016 - 22:46, said:

Buna,
Imi recomandati un aparat cu lama dubla ceva mai ieftin? Ma bate gandul sa imi cumpar primul meu astfel de aparat, dar peste 100 lei mi se pare exagerat.
tinand cont ca il vei folosti 20-30ani nu cred ca 200lei este scump

View Postgcom61, on 11 noiembrie 2016 - 06:46, said:

Ce fericiti sunteti ca puteti folosi asa ceva....Eu fara 5 lame nu am sanse indiferent de marca si cateva min de sapunit...
Sapunitul si inmuiatul barbi inainte de barbierit este obligatoriu, dar legat de aparate si lame nu cred ca ai incercat aparate DE si lame bune.

View Postmaximg, on 11 noiembrie 2016 - 08:53, said:

Nu marca conteaza , ci scula ! La un aparat cu lama clasic , o panarama pe care o gasesti in piata la 2-3 lei , ii rupi pe o parte gratarul , si ai facut un super aparat , cu doua functiuni . Una mai " bruta " pt defrisat si alta normala .
Daca ai barba aspra sau mare , bagi prima oara o defrisare cu asta , apoi poti finisa cu un aparat " de fite " . Iti garantez ca merge mai repede si mai bine decit direct cu aparatul cu n lame .

Eu nu am folosit fara gratar si nu recomand, daca ai mana de chirug merge si fara gratar sau chiar cu brici.
Am un DE cu cap r89 si pot sa spun ca se descurca de minune in barba 5-7mm.
Practic in spatele lamei este liber.
[ http://muehle-barbierit.ro/image/cache/data/aparat%20ras%20clasic/cap_aparat_ras_clasic_R89-700x700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 11 November 2016 - 09:11.


#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
http://www.barbierit...-merkur-25c/231

#12
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Asta folosesc eu; o lama dureaza 4-5 ori..
http://www.gillette....r-with-flexball
Intotdeauna dupa dus,sapunit/frecat minim2-3min,ras una da una ba(2zile)

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgcom61, on 11 noiembrie 2016 - 09:44, said:

Asta folosesc eu; o lama dureaza 4-5 ori..
http://www.gillette....r-with-flexball
Intotdeauna dupa dus,sapunit/frecat minim2-3min,ras una da una ba(2zile)

Eu folosesc lame Feather 81-s, costa cca 2lei lama (20lei pachetul de 10lame)  si tin 5-7 barbierituri in 2-3pase (le schimb ca ma plictisesc de ele nu ca devin neutilizabile).

Edited by arg, 11 November 2016 - 10:14.


#14
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Esti un fericit...

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Post7up-zdc, on 10 noiembrie 2016 - 22:46, said:

Buna,
Imi recomandati un aparat cu lama dubla ceva mai ieftin? Ma bate gandul sa imi cumpar primul meu astfel de aparat, dar peste 100 lei mi se pare exagerat.
Nu te zgārci, la ceva pe care vei putea folosi tot restul vieții tale. E o diferența mare in utilizare īntre cele ieftine și cele rezonabile la preț.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgcom61, on 11 noiembrie 2016 - 10:17, said:

Esti un fericit...

Multumesc,
Da si nu, am bagat peste 500lei in DE pana am gasit combinatia R89 + feather 81-s, sapun tabac cu un bursuc si piatra acra.
p.s. pentru mici retusuri folosesc un multilama.

Edited by arg, 11 November 2016 - 10:48.


#17
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Vai de capul meu ! Daca si in asta trebuie sa investesc atit , ma fac hipster , mai bine !
Aparatul meu cu lama clasica cred ca a costat 2.5 lei (!) , i-am rupt gratarul pe o parte , si asta este . Aparatul de finisat , mach3 , dar poate fi orice model , ca dupa lama clasica ...interventiile sint minime .
Lama clasica are avantajul ca poate aranja si perciunii , mustata ...

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmaximg, on 11 noiembrie 2016 - 11:18, said:

Vai de capul meu ! Daca si in asta trebuie sa investesc atit , ma fac hipster , mai bine !
Aparatul meu cu lama clasica cred ca a costat 2.5 lei (!) , i-am rupt gratarul pe o parte , si asta este . Aparatul de finisat , mach3 , dar poate fi orice model , ca dupa lama clasica ...interventiile sint minime .
Lama clasica are avantajul ca poate aranja si perciunii , mustata ...

Fara gratar te poate aranja si cu niste cusaturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate