Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Placa video Club 3D Radeon R9 380. Suportata sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

aceastaplaca grafica, este suportata de Linux Mint 18 ?

am vazut pagini unde imi zice ca seria R9 e total suportata...dar si ceva pagini de benchmark care zic ca nu si ca driverul AMD Catalyst e imperfect!
ufff!  nu am bani de aruncat si sa ma trezesc cu probleme apoi!!!!

si as dori un raspuns definitiv, gen da sau nu!

NU caut performanta de gaming pt linux, ci doar sa vad desktopul la rezolutii care sa nu imi omoare ochii (de la 1600x900 in sus), doar la nivel sa lucrez pe el....
dar am nevoie si de ceva putere grafica pt partea de windows (ceva prelucrare grafica, ocazional fun etc) de aceea sugestia asta si nu una mai ieftina.

multumesc

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce ai cumpara o vechitura de 380 si nu una noua precum RX 470/480 sau GTX 1060?

La o cautare pe Google despre GTX 1060 - Linux Mint : https://forums.linux...ic.php?t=226145

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@pinguinul666: te rog ca pe viitor să pui niște nume sugestive topicurilor deschise! Cu da sau ba sau altceva similar te poți trezi cu surprize!

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postjegmihai, on 10 noiembrie 2016 - 20:10, said:

De ce ai cumpara o vechitura de 380 si nu una noua precum RX 470/480 sau GTX 1060?

La o cautare pe Google despre GTX 1060 - Linux Mint : https://forums.linux...ic.php?t=226145



Uite motivul

View Postshogun1, on 10 noiembrie 2016 - 20:24, said:

@pinguinul666: te rog ca pe viitor să pui niște nume sugestive topicurilor deschise! Cu da sau ba sau altceva similar te poți trezi cu surprize!


corect, voi face...desi am pus descrierea ulterior

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
E vorba strict de EVGA-uri.

#6
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postjegmihai, on 10 noiembrie 2016 - 21:28, said:

E vorba strict de EVGA-uri.


adica?
iarta-mi necunoasterea...poti clarifica nitel diferenta in EVGA-uri si non-EVGA-uri?

multumesc

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu vad ca are suport proprietar pana la kernelul 3.19.
Release Notes
​
Download Full Release Notes
System Requirements
Before attempting to install the AMD Radeon Software Crimson Edition 15.12 Proprietary Linux Graphics Driver, the following software must be installed:
Xorg/Xserver 7.4 and above (up to 1.17)
Linux kernel 2.6 or above (up to 3.19)
glibc version 2.2 or 2.3
POSIX Shared Memory (/dev/shm) support is required for 3D applications



#8
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postpinguinul666, on 11 noiembrie 2016 - 09:20, said:

adica?
iarta-mi necunoasterea...poti clarifica nitel diferenta in EVGA-uri si non-EVGA-uri?

multumesc
Ce e aşa de greu ? E vorba de firma care le produce !
Chip-ul e de la nVidia, dar placa respectivă cu totul şi restul pieselor de pe o placă sunt proiectate şi asamblate de diferite firme (ASUS, GigaByte, ..., EVGA, etc).
Diferenţa o fac inginerii respectivi (proiectarea plăcii), piesele utilizate (de calitate sau nu), etc. De ex., pot folosi piese mai proaste, doar pentru a ieşi la preţ. Aşa au ajuns si cei de la EVGA să dea rateu.

Personal, prefer plăcile Asus, deoarece inginerii de acolo nu prea au dat rateu la calitate în ultimii zece ani (e punctul meu de vedere).

#9
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
salutari din nou

pt detalii tehnice, reamintesc sistemul meu:
CPU: Procesor Intel Skylake, Core i7 6700K 4.0GHz box
Motherboard: Placa de baza Z170 PRO GAMING
Placa video: ASUS Radeon RX 470 STRIX OC 4GB DDR5 256-bit
Monitor: LED LG Gaming 24MP68VQ-P 23.8 inch 5ms  (stie si HDMI, si VGA)

voiam azi sa cumpar o placa ieftina nvidia, dar am vorbit  cu cineva, si mi-a zis ca nici nu am nevoie sa cumpar alta placa video, ci e suficient sa folosesc placa video integrata - sa conectez al doilea cablu - VGA - in monitor, si apoi in mufa VGA a placii de baza

dar, de fiecare data cand vreau sa rulez linux, va trebui sa intru in BIOS si sa dezactivez placa AMD Radeon...(evident, reactivat pt windows apoi)

asa e?
nu se poate direct din Linux Mint sa il fac sa ruleze pe placa video intregrata (evident, cu monitorul LCD cuplat si cu VGA in mufa video a placii de baza si cu HDMI cu plat in Radeon)?

Acea persoana cu care am vorbit mi-a zis ca placa integrata a mea e mai mult decat suficienta sa duca linuxul la rezolutia 1950, deci nu e nevoie sa dau banii

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate