Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster,se poat...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Mini PC for torrent

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

 florinel, on 09 noiembrie 2016 - 16:28, said:

Pot fi o varianta si chestiile gen raspberry pi, si linux, ceva - dar pe vremea cand ma jucam cu linux - nu putea sa scrie pe ntfs. Nu stiu daca intre timp s-a rezolvat in ceva distributii.

Poti scrie fara probleme pe partitii NTFS.

#38
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 madmax80, on 09 noiembrie 2016 - 16:36, said:

Până acum mini PC-URILE de la gigabyte sunt cele mai potrivite deoarece am văzut că unul din magazine oferta memorie ram cadou si un hdd de 2.5 inch am deja.... Așa că , cu aproape 600 de lei iau un PC bun de utilizat ca si media player.... Fără să-mi fie frică că o să pice când dau drumul la un mkv de 1080 pixel
Vezi sa nu fie cu procesorul Celeron N300.
Ca asa mini pc puse de mine de pe gearbest au Intel Z8300.
Uite aici diferenta dintre ele.
http://www.cpubenchm...N3000 @ 1.04GHz
vs.
http://www.cpubenchm...1.44GHz&id=2585

#39
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,128
  • Înscris: 29.06.2005
Bun, insa Celeron J3160 pare sa stea mai bine decat atomul din testele tale....iar diferenta de pret de la celeron 3000 la Celeron J3160 este foarte mica.

Ma cam bate gandul la un mini sistem din asta gigabyte brix cu Celeron J3160, 8G ram si SSD 120, tastatura all in one...pretul ajunge pe la 900 ron. Le-am pus in cos si acum stau si ezit....mai astept pareri - in mod special pe parte de SO

Attached Files

  • Attached File  cpu.jpg   39.04K   37 downloads

Edited by florinel, 09 November 2016 - 18:16.


#40
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Clar merita diferenta de la Celeron 3000 la Celeron J3160. Este cu un an mai nou si are o placa video integrata superioara.
Ai grija la ram, ca e pe DDR3, 1.35v. (low voltage). Ii mai zice si SODIMM DDR3L.

Edited by vladdy99, 09 November 2016 - 22:46.


#41
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014


 florinel, on 09 noiembrie 2016 - 16:28, said:


Ce nu inteleg eu la mini pc-urile cu windows:

Cele "care contin totul , mai putin memorie si hdd." sunt barebone-uri sau NUC-uri cum le zice intel si sunt upgradabile.
În schimb mini pc-urile chinezilor sunt tablete(la propriu) fara ecran și nu sunt upgradabile sau "reparabile" totul fiind lipit pe placă.

Atomu-rile acelea sunt concepute special pentru tablete/notebook-uri entry-level și au tendința sa se încingă ca dracu(mai ales prima gen. de cherry trail) .Nu cred ca sunt "recomandabile" pentru descarcari/incarcari de lunga durata la viteză mare sau medie.


Windows 10 este Windows 10 iar in cazul tabletelor fara ecran made in China chiar este recomandat un clean install tocmai ca sa nu fie "custom made" Windows-ul...


"Cu ceva staruinta poti avea un sistem complet cam la acelasi pret cu minix/tronsmart (vorbesc de preturile din Romania), dar mult mai capabil hardware si probabil ceva mai bine aerisit. "
... și un consum de energie mai mare față de z3735...z8300,..500.....








#42
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 jjorgr, on 10 noiembrie 2016 - 01:57, said:




Cele "care contin totul , mai putin memorie si hdd." sunt barebone-uri sau NUC-uri cum le zice intel si sunt upgradabile.
În schimb mini pc-urile chinezilor sunt tablete(la propriu) fara ecran și nu sunt upgradabile sau "reparabile" totul fiind lipit pe placă.

Atomu-rile acelea sunt concepute special pentru tablete/notebook-uri entry-level și au tendința sa se încingă ca dracu(mai ales prima gen. de cherry trail) .Nu cred ca sunt "recomandabile" pentru descarcari/incarcari de lunga durata la viteză mare sau medie.


Windows 10 este Windows 10 iar in cazul tabletelor fara ecran made in China chiar este recomandat un clean install tocmai ca sa nu fie "custom made" Windows-ul...


"Cu ceva staruinta poti avea un sistem complet cam la acelasi pret cu minix/tronsmart (vorbesc de preturile din Romania), dar mult mai capabil hardware si probabil ceva mai bine aerisit. "
... și un consum de energie mai mare față de z3735...z8300,..500.....
Salut,
Merci de comentariile utile.
Până la urmă cred că voi merge pe un sistem de la gigabyte mai ales că am ram-ul cadou iar un hdd de 2.5 dețin deja.
Costul total va fi 600.
Cred că sistemul este compatibil cu mai multe tipuri de hdd-uri chiar dacă pe site apar doar câteva modele.
Până la urmă trebuie să fie de 2.5 inch

#43
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,128
  • Înscris: 29.06.2005
Bun -  la mine a plecat comanda aseara, Gigabyte brix J3160+8G ram (bonus)+SSD120GB Biostar+tastatura microsoft all in one. 920 ron, in 4 rate fara dobanda.

La mini sistem va mai fi atasat un HDD de laptop de 1TB pus intr-o carcasa cu USB 3.0.

Din ce am mai citit sunt programe care pot fi configurate ca sa transformi PC-ul intr-un media center - mi-a atras atentia Kodi.
HDD-ul extern va servi ca spatiu de stocare si fisier media pentru Kodi - programul pare foarte capabil, permite multe imbunatatiri - inclusiv control prin TV si/sau telefon cu android, poate rula ca server, face streaming multimedia pe device-urile conectate la el...etc.
Probabil ca va fi putin complicat la inceput, dar ii dau eu de cap....

Edited by florinel, 10 November 2016 - 07:40.


#44
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,128
  • Înscris: 29.06.2005
OK, a venit Brix-ul.
E ceva mai mic decat m-am asteptat.Are ventilator, destul de linistit, se aude ca motorasul unui HDD.
Mi-a luat 1 zi intreaga de citit pe net, formatat si reformatat sick-uri, convertire de fisiere....etc ca sa pot instala win 7. Dureaza cam o ora sa instalezi win de pe stick pe SSD cu tot cu driveri - insa dureaza vreo 3 ore sa-ti faci imaginea corecta pentru boot, asta dupa ce ai totul pregatit.

#45
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@florinel: Te legi la cap win 7 pe asta.

#46
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Salut, poți să detaliezi puțin de ce a fost așa complicat. Si eu l-am comandat si a venit dar mă pot ocupa de el doar de vineri.... Măcar să știu ce mă așteaptă. Apropo, dacă pui windows 10, e mai ușor/simplu?

#47
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,128
  • Înscris: 29.06.2005
Pentru mine a fost complicat, poate pentru altii e mai usor. Am mai pierdut contactul cu noutatile, deci e nevoie de ceva adaptare.
BIOS-ul e ciudatel, destul de simplu, insa pe partea de boot te induce in eroare destul de bine. Ai sectiune de boot order (1-2-3), apoi boot BBS (n-am mai cautat sa vad ce inseamna). Colac peste pupaza, la sectiunea de save ai si acolo boot override.
De aceea mi s-a intamplat sa setez boot doar de pe stick, restul disabled - iar brix-ul sa booteze in efi shell. Sau dupa ce-a bootat de pe stick, a facut instalarea.....cand sa setez din nou ca first boot SSD-ul.....nu-l mai vedea in lista de boot. Chichite din astea.....

Ce e complicat?
O sa incerc sa-ti explic logica, ca sa fie mai usor:
WIn 7 nu are driveri pentru USB3. Deci nu va vedea tastatura/mouse, sau ce ai tu pe usb3; daca cumva booteaza prin minune de pe stick....la un moment din instalare iti da eroare.
Prin urmare trebuie construita o imagine de boot in care sa integrezi driverii usb. Practic tre` sa faci stickul cu win 7 cu utilitarul microsoft si dupa ce e gata, trebuie sa modifici 2 fisiere de acolo, sa integrezi driverii in ele.
Adica muti cele 2 fisiere de pe stick in C: al calculatorului tau, apoi, din linie de comanda le montezi, pe rand ca imagine, integrezi driverele, apoi unmount. Apoi se copiaza fisierele inapoi pe stick.
Am descris procedura AICI.

As adauga ca fisierul install.wim este mult mai bine suportat de brix decat install.esd  - probabil pentru ca .esd este mai comprimat.

Probabil, cu windows 10 nu vei avea atat de munca. Da` are si ala bubele lui....


Am pus torrentul pentru download/upload; am instalat si Kodi, m-am jucat putin cu el si pot spune ca e diferenta mare de calitate la filme, comparativ cu playerul integrat in TV.

Edited by florinel, 15 November 2016 - 20:20.


#48
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 madmax80, on 15 noiembrie 2016 - 18:37, said:

dacă pui windows 10, e mai ușor/simplu?
Da. Fiindca microsoft a scos win7 din zona de support, nici producatorii de componente nu se mai sinchisesc sa dezvolte driverele pt win 7.
Este un cerc vicios minit sa te faca sa cumperi win 10.

@Florinel: Comme on, ca nu stai pe o chichita de Celeron sa dai de limitarile win 10 :)

#49
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ce nu inteleg e de ce toata lumea sare de la 7 la 10. mai e un 8.1 (punct unu) in mijloc care e mai bun decat ambele (si pun pariu ca are si divere incorporate).

Edited by shmu, 16 November 2016 - 10:07.


#50
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,128
  • Înscris: 29.06.2005

 vladdy99, on 16 noiembrie 2016 - 10:02, said:

Da. Fiindca microsoft a scos win7 din zona de support, nici producatorii de componente nu se mai sinchisesc sa dezvolte driverele pt win 7.
Este un cerc vicios minit sa te faca sa cumperi win 10.

@Florinel: Comme on, ca nu stai pe o chichita de Celeron sa dai de limitarile win 10 Posted Image

Problema mea cu win 10 e alta, nu limitarile. Sa zicem ca-mi place intimitatea......

#51
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Vreau sa conectez Mini PC-ul la un TV care are doar sistem VESA 200 x 200.
Aveti vreo idee de suport TV care sa-mi permita sa conectez la TV 200 x 200 iar Brix-ul Gygabyte sa-l conectez cu suportul lui?
Stiu ca sunt multe suporturi de TV pe piata dar va fi cam greu sa gasesc unul cu piulita la puctele de prindere aferente brix-ului (pare a fi 100 x 100).

#52
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
deja discutiile de genul nu mai tin de aceasta arie. vezi pe aria asta unde se discuta despre tot ce tine de tv-uri.

#53
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 Dany_Darke, on 19 noiembrie 2016 - 10:02, said:

deja discutiile de genul nu mai tin de aceasta arie. vezi pe aria asta unde se discuta despre tot ce tine de tv-uri.

Multumesc.

Inca o intrebare: am instalat windows 10 pe stick de memorie dar nu boot-eaza de pe el.
Am intrat in BIOS si am incercat toate variantele, inclusiv cea cu UEFI....
vreo idee??

#54
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Vezi la boot order sa ai stickul primul.
Esti sigur ca ai instalat windowsul pe stick si ca nu ai pus kitul de instalare pe stick?

In ceea ce priveste vesa: http://www.cel.ro/ad...box-vesa-l/rate
(Scuze de offtopic).

Edited by vladdy99, 19 November 2016 - 13:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate