Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

STH96

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
STH96

STH96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.10.2015
Am aparatul de vreo trei saptamani aproape, deci sunt incepator. Pana acum faceam poze doar cu telefonul...
Sa incepem cu cateva...
Pozele nu sunt editate.
Aparat folosit: Nikon D3100 cu obiectiv AF-S Nikkor 55-300mm.

Attached Files



#2
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Daca astea sunt cele mai bune poze, mai ai de lucrat la focalizare si la incadrare ( la unele ). Dar totusi, e bine pentru inceput.

Succes! :)

#3
STH96

STH96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.10.2015
Da, multumesc. Sunt printre cele mai bune poze care mi-au iesit...
Aparatul era pe ''Auto''. Apoi un prieten a vrut sa-l probeze si l-a pus pe manual si a umblat si la setari (trebuie sa ma informez si eu in timpul liber). Rezultatul:

Attached Files



#4
STH96

STH96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.10.2015
Luna acum cateva minute vazuta de la mine de pe geam...

Attached Files



#5
STH96

STH96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.10.2015
Am uitat sa spun ca poza cu luna a fost lucrata cu Adobe Lightroom...
Unele dintre primele poze care le-am facut cu camera:

Attached Files



#6
STH96

STH96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.10.2015
...

Attached Files



#7
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu prea merge nimic, clisee banale, probleme mari de incadrare, lipsa detalii. Nu inteleg de ce ai creat topic separat. Trebuia sa te incadrezi in context, sa postezi o perioada la incepatori, loc in care primesti - de regula - indicatii si sfaturi pertinente si dupa o perioada pe topicele specializate.

#8
STH96

STH96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.10.2015
Rog a se muta topicul unde se considera.
Rog sfaturi de la tine @DSops, s-ar parea ca stii.
Multumesc.

#9
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu cred ca se va muta nimic. Poate se va inchide. Posteaza intai o perioada pe topicul de incepatori, nu este rusine, toti am trecut pe acolo. Pe celelalte topice vei fi bruscat sau ignora, daca esti mult sub nivelul topicului.

Ce sfaturi iti dau eu: citeste ceva carti de fotografie, pentru ca sa te obisnuiesti cu principalele notiuni, ca sa poti purta discutii pe forum si sa intelegi sfaturile si critica. Intra aici ISO, timp de expunere, diafragma, focalizare, DOF, lumina, culoare, contrast, incadrare, subiect,... Nu inseamna ca trebuie sa fotografiezi neaparat in modul manual si sa stabilest tu toti parametri de fotografiere, desi asa intelegi mai repede ce se intampla. Si in mod auto se pot face cadre reusite, dar ai nevoie sa cunosti notiunile de baza si principiile, sa poti intelege cum procedeaza aparatul in diverse situatii, pentru ca rezultatul sa fie in directia dorita de tine.

Intre timp selecteaza fotografiile care ti se par mai reusite si posteaza-le pe aria de critica (la incepatori) - una maximul doua - si vezi ce comentarii primesti. Tii sau nu tii seama de comentarii, dar incerci sa le intelegi si incerci sa te perfectionezzi, apoi revii cu alte 1..2 cadre, mai bune decat primele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate