Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

afis cu ortograme

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
As vrea sa listez pentru copil, pe o foaie mare, o lista cu ortogramele cel mai des folosite in limba romana, prezentate intr-un mod usor de inteles si atractiv.
Observ ca greseste foarte des in scrierea lor, si cred ca daca are foaia in fata toata ziua buna ziua, ceva o sa i se lipeasca de minte.

Am doua optiuni:
1. sa gasesc pe net una gata facuta - am cautat, insa nu am gasit nici una printabila - fie au rezolutie mica, fie sunt neclare. fie se concentreaza pe 1-2 cuvinte, in loc sa fie o lista cat-de-cat exhaustiva.
2. sa fac eu una, insa n-am deloc talent grafic sa o fac atractiva. In plus, nu stiu cum ar fi mai bine sa prezint: ca definitii, sau ca exemple in propozitii? Cum percuteaza mai bine la copii?

Sigur s-au mai confruntat si altii cu aceasta problema, deci trebuie sa existe astfel de fise/planse gata facute.

Exista vreun profesor de limba romana care ma poate ajuta cu o fisa de acest gen?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Aici

#3
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cred ca e suficient sa le postezi zilnic pe Facebook poate se prind si altii mai maricei

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNytro84, on 03 noiembrie 2016 - 16:26, said:

Cred ca e suficient sa le postezi zilnic pe Facebook poate se prind si altii mai maricei

Este valabil si pentru SP.

#5
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008

View Postbucsie, on 03 noiembrie 2016 - 15:49, said:

1. sa gasesc pe net una gata facuta - am cautat, insa nu am gasit nici una printabila - fie au rezolutie mica, fie sunt neclare. fie se concentreaza pe 1-2 cuvinte, in loc sa fie o lista cat-de-cat exhaustiva.

Cauta doar imagini mari, sunt destule:
Attached File  2016-11-03 18_33_41-ortograme - Google Search.png   165.46K   21 downloads

#6
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postbucsie, on 03 noiembrie 2016 - 15:49, said:

Cum percuteaza mai bine la copii?
Copiii percutează la metodă, nu metoda la copii.

Iar copiii percutează cel mai bine la explicații logice, nu la liste. O listă nu-ți intră în reflex, dar o regulă da. Pentru asta trebuie desigur ca acela care explică să fi înțeles el însuși de ce se scrie așa și nu altfel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate