Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Controlor Trafic Aerian - ROMATSA

- - - - -
  • Please log in to reply
899 replies to this topic

#865
f3elix

f3elix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.07.2006
Vad ca nu mai zice nimeni nimic asa ca va voi mai potoli eu setea de informatii. Dupa cum am spus mai sus, am fost programat astazi.  Nu a trecut nimeni din seria mea de 9 si nici eu nu am fost mai special.
1. NU au fost probe noi, doar similare skytest, cum au spus si alti camarazi mai sus, cu alte pictograme, grafica similara.
2. Probe la care crezi ca detii un scor bun ti-o pot trage la testul adevarat si invers (in cazul meu, luam si 100% pe skytest la spot the side si mi-a tras-o la testul propriu-zis, si cubul la care consideram ca eram cel mai slab mi-a iesit bine pentru ca nu mi-a fost mentionat la probele la care m-am descurcat mai slab).
3. La final ti se spune direct daca ai trecut sau nu si iti enumara proba / probele la care te-ai descurcat mai slab. De regula nu e una singura.
4. Deductia mea, daca nu ai scor foarte foarte bun la toate probele nu treci, e de ajuns una sa te traga in jos, iti trebuie atentie, concentrare, sustinute si randament 3-4 ore, nu e deloc usor. Se cauta, nu rezultate bune ci exceptionale. Ma gandesc ca era de asteptat la ce concurenta incomensurabila e.
5. Nu va faceti sange amar daca nu luati, viata se poate reaseza fix cum trebuie cand te astepti mai putin Posted Image

#866
Fly_to_the_moon

Fly_to_the_moon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2024
Salutare,

intrebam pe 15 martie daca a trecut cineva de Feast1, pentru ca vazusem grupe intregi care au picat - din pacate din lipsa raspunsurilor de pana acum inteleg ca nu.
Am dat si eu zilele trecute si am promovat Feast1, ma intreb daca voi fi singur la Feast2. Daca stie cineva cum este sau a mai dat anii trecuti Feast2, as fi recunoscator sa ofere cateva informatii.

Referitor la opiniile de aici, unele informatii au fost de folos si corecte, altele nu, ci mai degraba pot induce in eroare.
Voi da un mic exemplu: referitor la cele 3-4 ore de care tot vorbeste lumea - in baza lor, fiind programat la 8:30 la Feast, mi-am facut o programare la notar la ora 14, spunand ca e imposibil sa nu ajung. Ghiciti ce? Am iesit din sala (si nu ultimul) la 13:48, cand erau pe hol deja cei din grupa programata la 13:30.
Grafica e diferita de Skytest, la fel si regulile, ceea ce cred ca e normal. Gradul de dificultate este ridicat, dar nu imposibil.
Referitor la salariile vehiculate mai sus cu 36k ca generalitate, sunt multe reportaje generale cu informatii eronate si sume inflorite, va sfatuiesc sa nu raspanditi decat informatii documentate.

Succes! :)

#867
f3elix

f3elix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.07.2006

View PostFly_to_the_moon, on 20 martie 2024 - 20:39, said:

Salutare,

intrebam pe 15 martie daca a trecut cineva de Feast1, pentru ca vazusem grupe intregi care au picat - din pacate din lipsa raspunsurilor de pana acum inteleg ca nu.
Am dat si eu zilele trecute si am promovat Feast1, ma intreb daca voi fi singur la Feast2. Daca stie cineva cum este sau a mai dat anii trecuti Feast2, as fi recunoscator sa ofere cateva informatii.

Referitor la opiniile de aici, unele informatii au fost de folos si corecte, altele nu, ci mai degraba pot induce in eroare.
Voi da un mic exemplu: referitor la cele 3-4 ore de care tot vorbeste lumea - in baza lor, fiind programat la 8:30 la Feast, mi-am facut o programare la notar la ora 14, spunand ca e imposibil sa nu ajung. Ghiciti ce? Am iesit din sala (si nu ultimul) la 13:48, cand erau pe hol deja cei din grupa programata la 13:30.
Grafica e diferita de Skytest, la fel si regulile, ceea ce cred ca e normal. Gradul de dificultate este ridicat, dar nu imposibil.
Referitor la salariile vehiculate mai sus cu 36k ca generalitate, sunt multe reportaje generale cu informatii eronate si sume inflorite, va sfatuiesc sa nu raspanditi decat informatii documentate.

Succes! Posted Image

Din cei 950 și ceva de candidați cred că doar o mică parte citesc forumul ăsta. Vor fi cel mai probabil la Feast 2 mulți decât cele 66 de locuri disponibile. Vezi documentele de la sesiunea de admitere anterioară, din ce îmi amintesc că am văzut eu, erau peste 200 invitați la Feast 2. Nu sunt sigur totuși, verifică. Nu se pune problema să nu se ocupe locurile. Cât despre ce teste se dau, discutau băieți de la sesiunea anterioară aici pe forum, du-te mai în urmă. Baftă!

#868
ccc_eu

ccc_eu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.03.2023
Anul trecut au fost 1600-1700 inscrisi, nu doar 900. Si s-a trecut okish la FEAST1, au ajuns 190 la cea de-a doua proba. Daca se pastreaza proportiile de anul trecut, ajung sub @100 la FEAST2 unde e putin mai greu, deci sunt curios daca se vor ocupa locurile :)

#869
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Nu exista aeroporturi in UE, cati controlori de zbor sunt candidati la ROMATSA....:))
Dupa parerea mea, e pierdere de timp si bani sa dai aceste examene, tre sa fii super bun si sa ai noroc chior (si banii pregatiti) ;)

#870
TurismRO

TurismRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.09.2022
Sunt ofiteri de la aviația militara care vor sa intre la Romatsa.  Cum sa concurezi cu ei? Unii au intrat deja. Isi dau demisia din armata si vin aici.

#871
ccc_eu

ccc_eu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.03.2023

View PostTurismRO, on 21 martie 2024 - 19:30, said:

Sunt ofiteri de la aviația militara care vor sa intre la Romatsa.  Cum sa concurezi cu ei? Unii au intrat deja. Isi dau demisia din armata si vin aici.

Nu are nicio treaba jobul anterior cu probele pe care trebuie sa le promoveze ca sa devina CTA stagiar. Indiferent ca au licenta de CTA militar, ca sunt ofiteri sau orice alta balarie, trebuie sa promoveze testele FEAST. Am dat FEAST cu un tip care era cta militar si nu a trecut. Nu zic ca nu sunt si oameni care vin din armata si trec testele, dar jobul lor actual nu are legatura cu promovarea testelor FEAST. Asa cum poate o mare parte din controlorii ROMATSA, angajati inainte de FEAST, nu ar putea sa promoveze testele astea. Sunt niste teste sintetice care iti testeaza anumite aptitudini. Azi poti sa fii obosit si sa nu le iei, maine poate sa fie o cu totul alta situatie. Poti trece toate testele, dar sa pici apoi la pregatire, simulatoare. Poti sa nu te adaptezi la job in sine.

#872
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,609
  • Înscris: 15.06.2007
Inca nu a scris nimeni cat costa toata povestea cu admiterea la ROMATSA.

#873
ExLimit

ExLimit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.02.2024
pentru testare costurile sunt urmatoarele:
-600 ron engleza (plus drumul pana la centrul de testare)
-drumul pana la Bucuresti pentru feast 1
-drumul pana la Bucuresti pentru feast 2
-aproximativ 1000 ron vizita medicala plus drumul pana la Bucuresti
-drumul pana la Bucuresti pentru feast 3
-drumul oana la Bucuresti pentru repartitie
TOTALUL este 1600ron plus 5 drumuri dus-intors pana la Bucuresti si drumul pana la testarea de engleza.

Apoi dupa pregatire semnezi un contract in care te angajezi ca vei lucra cel putin 10 ani pentru Romatsa unde ai nevoie si de 2 giranti cu venituri totale de peste 1000€ iar daca nu iei testele sau pleci din Romatsa mai devreme de 10 ani vei avea de platit 27 000€.

#874
ccc_eu

ccc_eu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.03.2023
Anul trecut analizele la INMAS au costat 775 de lei pentru barbati, 800 de lei pentru femei - inclusiv testarea psihologica. Femeile fac niste analize ginecologice in llus, de aici diferenta de pret. Daca treci toate probele, pe perioada de training esti platit cu salariu minim pe un contract de munca de 6h/zi, e mentionat clar in anuntul de anul asta. Esti obligat sa semnezi ca ramai 5 ani in sistem, nu 10 si platesti doar daca pici examene din cauza ta - de exemplu, nu treci un examen teoretic. Daca pur si simplu nu reusesti sa treci niste simulatoare sau ceva de genul asta, nu iti e imputata suma pentru training. Asta ne-au spus anul trecut cei de la ROMATSA.

#875
Fly_to_the_moon

Fly_to_the_moon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2024
Salut,
@ExLimit referitor la aceste informatii, esti convins ca sunt corecte? Pentru ce te-ar pune sa semnezi ca lucrezi minim 10 ani la ei? In contraargument - chiar si la anumite contracte pe sume mult mai mari (ex 60-70-100.000E) pt aviatia comerciala (dupa studii sau type rating) perioadele sunt mult mai scurte.
Aceste conditii se semneaza la acceptarea repartitiei? Adica daca eu accept repartitia, fac scoala, iau toate examenele, dar nu gasesc 2 persoane ca giranti - ei nu ma pot angaja si imi incheie contractul punandu-ma sa platesc cei 27.000 Euro? Pare a fi o clauza usor abuziva.
Multumesc.

Edited by Dany_Darke, 27 March 2024 - 20:26.


#876
Fly_to_the_moon

Fly_to_the_moon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2024

View Postccc_eu, on 26 martie 2024 - 17:36, said:

Anul trecut analizele la INMAS au costat 775 de lei pentru barbati, 800 de lei pentru femei - inclusiv testarea psihologica. Femeile fac niste analize ginecologice in llus, de aici diferenta de pret. Daca treci toate probele, pe perioada de training esti platit cu salariu minim pe un contract de munca de 6h/zi, e mentionat clar in anuntul de anul asta. Esti obligat sa semnezi ca ramai 5 ani in sistem, nu 10 si platesti doar daca pici examene din cauza ta - de exemplu, nu treci un examen teoretic. Daca pur si simplu nu reusesti sa treci niste simulatoare sau ceva de genul asta, nu iti e imputata suma pentru training. Asta ne-au spus anul trecut cei de la ROMATSA.
Salut,
@ccc_eu am vazut ca acel contract pe salariu minim se face pe CIM pe "durată determinată de 12 luni, cu timp parțial 6 ore/zi cu un salariu de bază minim pe economie" - oare se va incasa net efectiv suma de 2079 lei (cat e acum sal min pe economie) sau vor fi si anumite sporuri pe langa?
si 2: Am vazut ca ziceai anterior ceva si de sal de stagiar - stagiar te numesti dupa acel an de pregatire daca iei toate exemenle si simulatoarele? Acel 15k sa fie net pt Bucuresti?
Multumesc! :)

#877
ccc_eu

ccc_eu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.03.2023
Salutare!  Din cate stiu nu sunt sporuri pe perioada cursurilor, nici nu ar avea pentru ce sa fie, ala e venitul in acea perioada. Dupa ce promovezi toate examenele si simulatoarele, ajungi in pozitia de CTa stagiar si da, atunci salariu pe Bucuresti e undeva la 15k net.

#878
ser91

ser91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.03.2024

Vizualizare mesajFly_to_the_moon, pe 28 martie 2024 - 20:56, a scris:


Salut,
@ccc_eu am vazut ca acel contract pe salariu minim se face pe CIM pe "durată determinată de 12 luni, cu timp parțial 6 ore/zi cu un salariu de bază minim pe economie" - oare se va incasa net efectiv suma de 2079 lei (cat e acum sal min pe economie) sau vor fi si anumite sporuri pe langa?
si 2: Am vazut ca ziceai anterior ceva si de sal de stagiar - stagiar te numesti dupa acel an de pregatire daca iei toate exemenle si simulatoarele? Acel 15k sa fie net pt Bucuresti?
Multumesc! :)

daca o sa fii singur la feast 2 vei fi singur si pentru toate locurile scoate la concurs, poti sa le propui sa va vedeti la jumate si nu te plateasca pentru toate locurile dar macar pentru jumatate din ele sa iti faca plata.

#879
Cris1717

Cris1717

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2024
Buna, nu stie nimeni cum e cu contestatiile? La etapa feast 1

#880
ser91

ser91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.03.2024

View PostCris1717, on 04 aprilie 2024 - 00:54, said:

Buna, nu stie nimeni cum e cu contestatiile? La etapa feast 1

fiind un test pe pc, cred ca ca e cam dificil cu contestatiile...cu ce anume te-au suparat?

#881
ccc_eu

ccc_eu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.03.2023

View PostCris1717, on 04 aprilie 2024 - 00:54, said:

Buna, nu stie nimeni cum e cu contestatiile? La etapa feast 1

Ce ai vrea sa contesti mai exact? In afara de probleme hardware, galagie, chestii pe care ar trebui sa le “contesti” in timpul testului, nu vad ce altceva

#882
Fly_to_the_moon

Fly_to_the_moon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2024

View PostCris1717, on 04 aprilie 2024 - 00:54, said:

Buna, nu stie nimeni cum e cu contestatiile? La etapa feast 1
Buna,
@Cris1717 din cate am vazut/auzit cand am fost, contestatiile pt Feast1 si Feast2 se fac pe loc la comisia de supraveghere, in scris. Ai intrebat acolo? Ai expus problema pe care ai avut-o? Daca nu ai reusit din diverse motive, poti incerca sa scrii un email pe adresa lor, mentionand datele tale si data sustinerii probei, precum si problemele intampinate - cel mai probabil iti vor raspunde si te vor indruma.
Succes!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate