Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Un 4x4 accesibil

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postjohnnydanut, on 27 octombrie 2016 - 13:44, said:

2500 euro si sa iau un 4x4 acceptabil care sa faca si treaba loganului si sa pot urca si acasa. Adica sa fie cat de cat si bun de mers pana la oras (50km) si alte drumuri locale zilnice.
Imi facea cu ochiul un Jimny 1.3 sau Grand Vitara  1.6 2 usi insa pretul lor sare binisor de 4-5000 euro (in stare mai buna)
Cuvintele ingrosate nu sunt compatibile. La banii astia, gasesti doar o cazatura de 4x4, care ti se poate demonta in mers :D

#38
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006
Da un Daihatsu Terios n-ar face fata ?

Edited by johnnydanut, 27 October 2016 - 15:39.


#39
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
daca problema sunt doar cei 10 m .... incearca sa-i abordezi in marsalier .... mi-am amintit pe vremea cand aveam Dacia veche si iarna anumite rampe reuseam sa le urc astfel.

#40
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTarzy, on 27 octombrie 2016 - 15:29, said:

daca problema sunt doar cei 10 m .... incearca sa-i abordezi in marsalier .... mi-am amintit pe vremea cand aveam Dacia veche si iarna anumite rampe reuseam sa le urc astfel.
Si tu crezi ca masina aia rezista mult chinuind-o de cateva ori pe zi in marsarier pe panta aia ?

#41
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Parca am mai citit asta o data: http://forum.softped...asina-sau-doua/

Ai uitat de topicul asta? e identic vad.

View Postjohnnydanut, on 27 octombrie 2016 - 15:40, said:

Si tu crezi ca masina aia rezista mult chinuind-o de cateva ori pe zi in marsarier pe panta aia ?

E rampa nu panta, am vazut ca ai scris asa peste tot.

#42
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsandu222, on 27 octombrie 2016 - 15:52, said:

Parca am mai citit asta o data: http://forum.softped...asina-sau-doua/

Ai uitat de topicul asta? e identic vad.
Ala era inainte sa-mi iau Elantra si daca citeai cu atentie atunci am intrebat daca sa iau un 4x4 nou pentru toate drumurile sau sa iau o masina de oras noua si una 4x4 sh. Intre timp am ales , am luat masina de oras (elantra) si acum am totusi nevoie de acea masina 4x4 si banii s-au cam dus pe achizitia elantrei iar pe Logan nu iau mare lucru . Da hai sa zicem ca fac un efort si mai completez pana la max 4000 asa ca am intrebat care ar fi cel mai avantajos 4x4 pentru ce-mi trebuie mie (sa-l numim off-road usor).
Legat de rampa/panta , sincer , am crezut ca-i acelasi lucru , mea culpa .....
In final , ca sa nu mai lungim discutia inutil , m-ar interesa daca un 4x4 FARA REDUCTOR (cum e Terios) ar putea face fata in rampa aia .
PS Cine are impresia ca deschid topicuri din plictiseala se inseala , pur si simplu am mare incredere in membrii acestui forum si ma bazez mult pe sfaturile lor (si eu dau sfaturi la randul meu) si ma informez temeinic inainte de a lua decizii importante.

Edited by johnnydanut, 27 October 2016 - 16:19.


#43
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

View Postjohnnydanut, on 27 octombrie 2016 - 15:40, said:

Si tu crezi ca masina aia rezista mult chinuind-o de cateva ori pe zi in marsarier pe panta aia ?

eu incerc sa te scap ca sa nu-ti mai cumperi alta cascarabeta .... si sa te descurci cu ce ai in batatura deja .... dar oricum nu inteleg ce vrei sa spui prin "chinuit"? .... faptul ca mergi in marsalier nu e cu nimic mai "chinuitor" decat ca mergi inainte .... ba dimpotriva .... raportul ptr marsalier este mai "acoperitor" decat fiecare din vitezele masinii luate separat.
Imi permit sa apreciez ca mai degraba iti cedeaza ceva din lantul de transmisie (cruce cardanica, cardan, grup, etc) la un 4x4 obosit si folosit pe cativa metri "off road" si apoi km-trii on road decat ambreiajul unui Logan "inca verde".

solutii ti-au fost prezentate .... ramane ca tu sa te hotarasti la ce-ti doresti

Edited by Tarzy, 27 October 2016 - 16:24.


#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007

View Postjohnnydanut, on 27 octombrie 2016 - 16:05, said:


In final , ca sa nu mai lungim discutia inutil , m-ar interesa daca un 4x4 FARA REDUCTOR (cum e Terios) ar putea face fata in rampa aia .

Baga si tu o poza cu locul ala nenorocit.

#45
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postjohnnydanut, on 27 octombrie 2016 - 14:48, said:

M-am gandit si la asta dar cand va face primaria partia cu lama oare nu va zmulge fiarele alea ?
Lama se regleaza pe inaltime si oricum buza de jos are o garnitura de cauciuc .

Lada Niva este cea mai prosta alegere , consuma mult, se strica des si rugineste de numa , repede . E un goz bun de facut cotet de gaini ...

#46
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,909
  • Înscris: 27.04.2010
Uita-te si dupa un 4x4 benzinar, la care sa-i pui (daca n-are) gpl. Si nu-ti mai trebuie rafinarie in curte ...

#47
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 30.07.2007
Un 4x4 accesibil poate fi ARO 244
S-a fabricat pana in 2003, parca.

#48
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postcrocko.dilul, on 27 octombrie 2016 - 16:31, said:

Un 4x4 accesibil poate fi ARO 244
S-a fabricat pana in 2003, parca.
Io am avut 10-4 4x4 , la vanatoare si se descurca admirabil

Attached Files


Edited by cobi1, 27 October 2016 - 16:36.


#49
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Cum ti-am spus si pe topicul celalalt,Vitara e solutia optima,e plin de ele,gasesti piese in orice sat...
Cu 2500 ai sanse sa iei ceva acceptabil,problema e cu inmatricularea.Mare atentie la rugina,e costisitor de scapat de ea.
In bugetul asta stiu un Terano 2.0 cu Gpl si inmatriculabil ca utilitara,o masina foarte buna dar are doar 2 locuri...

Edited by bolo, 27 October 2016 - 18:45.


#50
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postoverseas, on 27 octombrie 2016 - 16:26, said:

Baga si tu o poza cu locul ala nenorocit.
Ultima poza e cu privelistea de pe terasa casei ca sa va dati seama de ce merita sa ajung acolo in fiecare zi Posted Image

Attached Files



#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 27 octombrie 2016 - 14:39, said:

Ca masina..., Duster

Cu un Duster 4x4 fie si ca al meu benzinar ar merge sigur, problema e ca nu se incadreaza in buget. Daca gasesti un sh la pretul care il doresti e suficient pentru ce iti trebuie tie.

Apropo de piatra concasata, in clipul acesta se vede si un Logan....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/krg6iLtHbBc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bumpocbum, 27 October 2016 - 22:01.


#52
nila04rrw

nila04rrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.10.2010
initiator@
ce lipseste din imaginile astea? exact o Vitara, care la 3-4000 euro, o gasesti in toate mintile ei. cand e in toate mintile nu e cu nimic mai prejos la capitolul confort decat loganul.
M-am dat cu loganul iar in prezent detin o vitara lunga 1,6 benzina +gpl si fac o naveta de 70km pe zi, deci stiu ce vorbesc. daca vrei detalii despre vitara, da-mi un semn in privat.

Edited by nila04rrw, 27 October 2016 - 21:59.


#53
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 07.01.2009
Fiat Panda 4x4
https://www.olx.ro/o...html#47dc41b63f

#54
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
"Pentru sanatatea d-voasta faceti zilnic miscare(sport)".Hai ma,ce draq,pt.3,5,50 mt schimbi masina?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate