Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Un 4x4 accesibil

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 26.11.2006
In curand (sper) ma voi muta la noua mea casa care este pe un deal unde ajung momentan cu loganul din dotare doar cand nu ploua , am o panta de 100 m mai abrupta  pe care n-o pot urca atunci cand e umed (drum pietruit) unde exact in ultimii 3 metri patinez si nu mai pot avansa. M-am gandit sa vand loganul (cu toate ca-mi pare rau de el caci e intretinut) si nu sper sa iau mai mult de 2500 euro si sa iau un 4x4 acceptabil care sa faca si treaba loganului si sa pot urca si acasa. Adica sa fie cat de cat si bun de mers pana la oras (50km) si alte drumuri locale zilnice. Imi facea cu ochiul un Jimny 1.3 sau Grand Vitara  1.6 2 usi insa pretul lor sare binisor de 4-5000 euro (in stare mai buna) si nu prea mai am multi bani de diferenta. M-am mai gandit sa iau o troaca 4x4 cu volan pe dreapta (mai ieftina si fara sa o mai inmatriculez) pentru urcat acolo si sa pastrez si loganul insa nu prea-mi place ca de fiecare data sa fac transbordarea bagajelor si calatorilor dintr-o masina in alta. Voi ce mi-ati recomanda ?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint convins ca exista solutii sa faci 3m sa nu mai alunece si nu te costa nici macar cit un plin de troaca 4x4.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
anevelope mai adecvate pe Logan ai incercat?

uitate dupa ceva Kangoo cu 4x4 .... nu-s monumente de fiabilitate dar te poti descurca

in buget de cca 3000 euro ar intra si un ignis dar e ceva mai inghesuita decat loganul

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Pune piatra concasata pe portiunea aia de drum...

Edited by Argv, 27 October 2016 - 14:00.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Suzuky Samurai.

Jimny este urmasul castrat de coaie, limba, maini si picioare, e ca Sandero fata de GHE-O.

Edited by loock, 27 October 2016 - 14:05.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjohnnydanut, on 27 octombrie 2016 - 13:44, said:

In curand (sper) ma voi muta la noua mea casa care este pe un deal unde ajung momentan cu loganul din dotare doar cand nu ploua , am o panta de 100 m mai abrupta  pe care n-o pot urca atunci cand e umed (drum pietruit) unde exact in ultimii 3 metri patinez si nu mai pot avansa. M-am gandit sa vand loganul (cu toate ca-mi pare rau de el caci e intretinut) si nu sper sa iau mai mult de 2500 euro si sa iau un 4x4 acceptabil care sa faca si treaba loganului si sa pot urca si acasa. Adica sa fie cat de cat si bun de mers pana la oras (50km) si alte drumuri locale zilnice. Imi facea cu ochiul un Jimny 1.3 sau Grand Vitara  1.6 2 usi insa pretul lor sare binisor de 4-5000 euro (in stare mai buna) si nu prea mai am multi bani de diferenta. M-am mai gandit sa iau o troaca 4x4 cu volan pe dreapta (mai ieftina si fara sa o mai inmatriculez) pentru urcat acolo si sa pastrez si loganul insa nu prea-mi place ca de fiecare data sa fac transbordarea bagajelor si calatorilor dintr-o masina in alta. Voi ce mi-ati recomanda ?

Eu folosesc o pereche de lanturi pe Duster cand dau de noroaie prea mari/gheata. Si e 4x4.... In 5 min sunt gata montate.

Edited by bumpocbum, 27 October 2016 - 14:05.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Leaga un troliu de stlpul portii si tragi loganul sus. Cred ca varianta corecta e sa faci drumul. Daca era 100 de metri intelegeam dar pentru 10 metri ori pui piatra concasata ori aduci o cifa de beton cu 1500 de lei si il torni pe portiunea aia.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Piatra concasata

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostPoeOvidiu, on 27 octombrie 2016 - 14:09, said:

Leaga un troliu de stlpul portii si tragi loganul sus. Cred ca varianta corecta e sa faci drumul. Daca era 100 de metri intelegeam dar pentru 10 metri ori pui piatra concasata ori aduci o cifa de beton cu 1500 de lei si il torni pe portiunea aia.
Da mai , dar el vrea 4x4 , asa ca lasati sugestiile cu piatra concasata .Posted Image

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pt cateva dati pe an merita :
- daca urci pana aproape de casa iti iei un troliu electric si-l prinzi de poarta ; cand patineaza te dai jos si tragi cablul sa tractezi masina ..
Vad ca nu sunt singurul cu ideea asta =))

Edited by cobi1, 27 October 2016 - 14:13.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar daca face drumul iarna tot nu o sa poata sa urce.  Ceva anvelope mai bune, lanturi eventual, troliu sau facut drumul si dat la lopata iarna...
PS: vezi ca sunt trolii mobile electrice. Ceva de genul:
https://www.norauto....12v-2-tone.html

Edited by bumpocbum, 27 October 2016 - 14:16.


#12
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Sau poți să-ți muți casa mai la vale, tot ieși mai ieftin decât cu troaca...

Edited by vlad29marko, 27 October 2016 - 14:15.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Un Duster 4x4 (atentie, 4x4 !!!!!!!!!!) e o masina OK ca performante, dar nu e accesibila pt. initiator care a zis ca vrea sa dea sub 2500E, nu 12300 cat e cea mai chelita si castrata varianta de Duster 4x4.
Iar Laureate DCI 4x4 e 15600 E.

Edited by loock, 27 October 2016 - 14:19.


#14
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 26.11.2006

View Postf300, on 27 octombrie 2016 - 13:54, said:

Sint convins ca exista solutii sa faci 3m sa nu mai alunece si nu te costa nici macar cit un plin de troaca 4x4.
M-am gandit si la asta , sa torn niste benzi de beton insa fiind foarte abrupt nu stiu daca nu va patina si pe ala . De piatra nu poate fi vorba intrucat atunci cand ploua vin suvoaie mari pe drum si o spala . A fost pietruit de primarie mai mereu dar nu rezista mult.

View Postbumpocbum, on 27 octombrie 2016 - 14:05, said:

Eu folosesc o pereche de lanturi pe Duster cand dau de noroaie prea mari/gheata. Si e 4x4.... In 5 min sunt gata montate.
Asta iese din discutie , meseria mea presupune deplasari dese casa-sat si nu stiu cine ar avea chef sa umble toata ziua cu mainile prin noroi.

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postbumpocbum, on 27 octombrie 2016 - 14:13, said:

.. si dat la lopata iarna...

Isi cumpa niste saci cu sare ...

View Postjohnnydanut, on 27 octombrie 2016 - 14:16, said:

M-am gandit si la asta , sa torn niste benzi de beton insa fiind foarte abrupt nu stiu daca nu va patina si pe ala . De piatra nu poate fi vorba intrucat atunci cand ploua vin suvoaie mari pe drum si o spala . A fost pietruit de primarie mai mereu dar nu rezista mult.

Asta iese din discutie , meseria mea presupune deplasari dese casa-sat si nu stiu cine ar avea chef sa umble toata ziua cu mainile prin noroi.
Pe benzile de beton pui scoabe de fier striat perpendiculare .

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Lanturile sunt sfinte. Le ai in masina si le pui cand vrei. Acum gasesti modele de le montezi la nevoie. Eu sunt foarte multumit de ele. Le pun numai cand ma doare. Si am Skoda, mai joasa decat Loganul tau. Lasa ideea cu 4x4 in banii aia,ca o sa plangi dupa Loganul tau, cu lacrimi de crocodil.

#17
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postloock, on 27 octombrie 2016 - 14:15, said:

Un Duster 4x4 (atentie, 4x4 !!!!!!!!!!) e o masina OK ca performante, dar nu e accesibila pt. initiator care a zis ca vrea sa dea sub 2500E,
Sa vanda Loganul, sa isi ia un 4x4 decent, eventual dotat cu anvelope corespunzatoare si lanturi si sa mai ramana si cu niste bani.
Grija mare sa nu ramai ca Păcală c-o pungă goală la final. :))

Serios vorbind acum, nu vad un 4x4 cat de cat la locul lui in banii aia, daca chiar te deranjeaza drumul, repara-l p-ala, lasa masina, mai ales c-ai zis ca Loganul e ok si ai avut grija de el.

#18
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Daca nu merge facut drumul in asa fel incat sa ajungi acasa cu masina, atunci 4x4 e solutia. Troliu la poarta, sau alte solutii, or fi mai ieftine, dar cand ma gandesc ca tre sa opresc la 10 m de casa, sa ma dau jos in noroi ca tre sa imi tractez masina, eu ma gandesc ca mai bine i-as da foc.

Vitara e in buget. Iti faci treaba si in oras, urca pe orice fel de vreme, dar e un minus la confort fata de Logan.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate