Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

[CUM] Să NU iei teapa pe siturile de anunturi (OLX, okazii etc.). Pasi de urmat !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu chiar acum am ceva scump la vanzare, dar am precizat in anunt :"se vinde doar cu proba". Posted Image

#20
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 badboy69on, on 26 octombrie 2016 - 15:55, said:

Dar ca sa fiu ontopic:
Lasati tutorialele si cascati ochii cand cumparati ceva, va salveaza la portofel
Tocmai pentru asta sunt făcute aceste ghiduri/reguli, tocmai ca sa te ajute sa casti ochii, sa fii atent. Asa, din gura, e usor de zis, cascati ochii, bine, casti ochii, ok, dar cum ? Ii maresti asa cum făcea Mr. Bean in biserica, cu degetele, sau cum anume ii casti, concret ? Trebuie sa fie un ghid de conduita ca sa poti sa casti ochii, altfel nici nu cred ca ai cum.

#21
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 25.10.2016

 xxz, on 26 octombrie 2016 - 15:03, said:

8. Daca vrei ceva sigilat si vrei sa fii sigur, il cumperi din magazin...
Am cumparat din magazin un obiectiv foto(nou,sigilat) si dupa ce am ajuns acasa am facut o inspectie mai amanuntita si se vedea cu ochiul liber ca a fost desfacut la suruburi.(L-am returnat si am cerut alt produs care a fost ok).
Deci nu mai esti sigur nici in magazin ca o sa cumperi produse sigilate, nu mai zic de OLX

Edited by drive-x, 26 October 2016 - 16:20.


#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

 KHISHCHNIK, on 26 octombrie 2016 - 14:56, said:

Haideti sa ne unim fortele si sa facem împreună o listă de măsuri/pași de urmat ca să te protejezi împotriva unei țepe pe care ți-o poți lua daca cumperi ceva de pe siturile de anunturi gen OLX, Okazii etc.!
Încep eu:

4. Foarte important, eu m-am prins târziu de asta, sa nu iti pui ca modalitate de contact numărul de telefon sau adresa de email. Singura modalitate de contact trebuie sa fie DOAR  mesageria sitului. Daca iti va zice ca să-i dai numărul de telefon sa te sune ca ii vine mai usor sa vorbească la telefon, atunci evita din start acel anunt. Din cate am observat toti teparii nenorociți vor sa vorbească la telefon pentru a nu putea fi folosita convorbirea de pe site drept dovada in caz ca te duci la politie. Nici daca te roagă frumos sa nu-i dai numărul tau ca sa vorbiti la telefon. Înregistrarea convorbirii este ilegala si deci nu te poti folosi de ea iar chiar daca ti s-ar da voie sa o folosesti nu se considera probă fiindcă nu este făcută in mod oficial si, prin urmare, tu o poti modifica dupa bunul plac cu diverse programe. In schimb, convorbirea de pe site poate fi folosita ca probă, situl fiind institutie si parte oficiala.

Vanzatorul alege modalitatea de contact dorita de el, olx e un site de vanzari, fara anunturi de cumparari. Nu inteleg! Tu cumperi doar de la cei cu mesagerie activa? Nu suni deloc? Sunt foarte putini aceia! Oamenii prefera sa sune, inclusiv la ore nepotrivite, dar asa sunt unii cumparatori!

Eu nu activez deloc mesageria, cand vand ceva si am motivele mele.

Edited by arab, 26 October 2016 - 16:43.


#23
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Am cumparat din magazin un obiectiv foto(nou,sigilat) si dupa ce am ajuns acasa am facut o inspectie mai amanuntita si se vedea cu ochiul liber ca a fost desfacut la suruburi.(L-am returnat si am cerut alt produs care a fost ok).
Deci nu mai esti sigur nici in magazin ca o sa cumperi produse sigilate, nu mai zic de OLX


Asta e frumusetea, la magazin poti face retur fie pe storno fie pe service, la olx faci retur in parti:) daca vreodate olx va face plati pe paypal cum e la ebay cu refund o sa fie bestial

Edited by xkos, 26 October 2016 - 16:58.


#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 xkos, on 26 octombrie 2016 - 16:57, said:

daca vreodate olx va face plati pe paypal cum e la ebay cu refund o sa fie bestial

Sa vezi atunci tepe din partea cumparatorilor.

#25
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
aia da, romanii sunt buni

#26
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Eu cumpar de pe okazii, multumita sistemului de calificative - care daca nu ma-nsel nu exista pe OLX. Daca vad un utilizator care vinde ceva ce vreau eu (obiecte de colectie, nu IT/electronice/electrocasnice) DAR are mai mult de 1% calificative negative (piese netrimise, piesa neconform cu poza) nu cumpar de la el. In general cei de la care cumpar au mii de calificative si chiar 1% e mult si cam da de inteles ca "se mai intampla accidente". II evit si pe cei cu foarte putine tranzactii/calificative - poate fi un utilizator nou, cinstit, sau un tepar cu state vechi "reloaded".

Daca achizitionez de la un necunoscut, intai ii scriu un mesaj pe site (daca trimite prin curier rapid sau ceva general, fara date de contact etc). Daca vad ca e tafnos, face greseli gramaticale sau chestii de genul asta, nu cumpar.

Pe olx am cumparat o singura data. Si ultima. O paleta de ping pong model din anii `80 pe care mi-o doream si o cautam de mult. Mai batrana ca mine. L-am intrebat inainte pe vanzator (celalalt capat al tarii) daca are ciobituri pe fetze, a zis ca nu (paleta avea fetzele de aceeasi culoare si era greu de spus daca a pozat o fatza sau ambele). Ajunsa la mine, o fatza a paletei era OK (pentru varsta ei), cealalta cu o ciobitura. Uitase sa pozeze fix fatza asta (sunt si multe fetze pe o paleta, cam doua) si nu si-a amintit nici la telefon.  Am platit coletul - cautam modelul de ani buni si am zis ca e greu de gasit, dar am ramas cu un gust foarte amar. Nici macar nu era o suma mare, dar a preferat sa se injoseasca. Daca luam de pe Okazii, puteam da macar calificativ neutru/negativ.

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Joci numai cu partea buna. :)

#28
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Da, bine ca n-am cumparat o pereche de incaltaminte, daca era de la acelasi om probabil ca un pantof era rupt, mergeam pe strada intr-un picior :D

#29
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 ambr0zie, on 26 octombrie 2016 - 17:29, said:

Pe olx am cumparat o singura data. Si ultima. O paleta de ping pong model din anii `80 pe care mi-o doream si o cautam de mult. Mai batrana ca mine. L-am intrebat inainte pe vanzator (celalalt capat al tarii) daca are ciobituri pe fetze, a zis ca nu (paleta avea fetzele de aceeasi culoare si era greu de spus daca a pozat o fatza sau ambele). Ajunsa la mine, o fatza a paletei era OK (pentru varsta ei), cealalta cu o ciobitura. Uitase sa pozeze fix fatza asta (sunt si multe fetze pe o paleta, cam doua) si nu si-a amintit nici la telefon.  Am platit coletul - cautam modelul de ani buni si am zis ca e greu de gasit, dar am ramas cu un gust foarte amar. Nici macar nu era o suma mare, dar a preferat sa se injoseasca. Daca luam de pe Okazii, puteam da macar calificativ neutru/negativ.
Okazii insa erau super jegosi cu vanzatorii. Comisioane peste comisioane. Suport zero. Acum sunt la vale.
La cumparare era ok.


Sper sa iasa ceva intre olx si okazii. Anunturi gratuite cu o limita. Si cu calificative.

Edited by Digynykraf, 26 October 2016 - 17:38.


#30
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Asa este. Eu n-am vandut nimic, doar cumpar, dar multi vanzatori mi-au spus de valoarea comisioanelor. La sume mari, chiar iti pare rau. Dar cumva trebuie sa mananca si gura lui  Okazii ceva

#31
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 KHISHCHNIK, on 26 octombrie 2016 - 14:56, said:


4. Foarte important, eu m-am prins târziu de asta, sa nu iti pui ca modalitate de contact numărul de telefon sau adresa de email. Singura modalitate de contact trebuie sa fie DOAR  mesageria sitului. Daca iti va zice ca să-i dai numărul de telefon sa te sune ca ii vine mai usor sa vorbească la telefon, atunci evita din start acel anunt.  Nici daca te roagă frumos sa nu-i dai numărul tau ca sa vorbiti la telefon. Înregistrarea convorbirii este ilegala si deci nu te poti folosi de ea iar chiar daca ti s-ar da voie sa o folosesti nu se considera probă fiindcă nu este făcută in mod oficial si, prin urmare, tu o poti modifica dupa bunul plac cu diverse programe. In schimb, convorbirea de pe site poate fi folosita ca probă, situl fiind institutie si parte oficiala.




Mi se pare aberant, eu nu cumpar  si nici macar nu vreau sa vand (de la)/la oamenii care nu isi lasa numarul de telefon, ca fapt divers cei mai multi neseriosi(pe care i-am intalnit) sunt cei care nu isi pun nr. de telefon pe site. Tot ca fapt divers daca vrei sa trimiti prin intermediul site-ului sau de pe site-uri cu transport gratuit trebuie sa pui in formular numarul de telefon al celui care cumpara, sa poata fi contactat de catre curier. Nu m-as risca sa trimit un colet unuia care nu isi da numarul de telefon sau care nu vrea sa vorbeasca cu mine la telefon. Asta m-a ferit pe mine de tepe pana acum.

 KHISHCHNIK, on 26 octombrie 2016 - 15:24, said:


Dar sa zicem ca nu iti permiti din magazin si vrei cu bani mai putini. Pentru asta am zis sa facem acest ghid pentru a ne feri de tepari ca multi nu au bani sa cumpere de nou, din magazin.



Te duci la munca, faci bani si apoi iti cumperi ce vrei tu de nou.
Unii au pretentii sa cumpere lucruri bune la 30% din pret pe motiv ca nu au bani. Pai daca nu ai bani du-te si fa rost de bani, vrei telefon scump si bun du-te la munca si munceste  din greu apoi da tot salariul pe un telefon daca asta iti doresti neaparat, Daca nu ai bani atunci nu-ti dori ceea ce nu iti permiti.

 KHISHCHNIK, on 26 octombrie 2016 - 15:24, said:

Sa stii ca stiu doi cunoscuti care au vândut pe olx, unu un telefon si unu un laptop, cred, si in stare foarte buna si fara sa fie teapa, si le-au dat cu pret redus ca sa vândă mai repede, si asa a si fost.


Dar tu personal ai vandut vreodata ceva pe olx?

 KHISHCHNIK, on 26 octombrie 2016 - 15:33, said:


12. Mare grija la anunturile care vor sa vândă cuiva DOAR din orasul în care sunt ei. Nu-i neapărat sa fie teapa dar se poate ca vânzătorul respectiv sa vrea sa se intanleasca cu tine si sa iti dea alt produs si tu, nerespectand pasii de mai sus cu verificatul cu atentie daca corespunde cu cel din imagini sau cu verificatul codului unic de înregistrare, iei produsul, eventual si cu defecte ascunse si pe urma respectivul sa sustina ca el ti l-a dat pe cel din anunt si nu cel pe care îl impingi tu ca fiind defect si primit de la el.

Alta aberatie, acum imi e clar ca nu ai experienta ca vanzator deloc! Daca eu vand un obiect cu 10 lei, care nou in magazin e 15 lei, platesti tu transportul 15lei si astfel sa iei un obict sh cu 25 lei cand nou in magazin e 15lei? Normal ca specific in anunt ca nu vand decat local ca sa ma intalnesc cu omul, sa vada marfa si sa nu platesca nimic. A da, mi-am adus aminte, la ramburs i se retin vanzatorului niste bani, pe aia cine ii plateste?

 KHISHCHNIK, on 26 octombrie 2016 - 15:33, said:

Din cate am observat toti teparii nenorociți vor sa vorbească la telefon pentru a nu putea fi folosita convorbirea de pe site drept dovada in caz ca te duci la politie. Nici daca te roagă frumos sa nu-i dai numărul tau ca sa vorbiti la telefon. Înregistrarea convorbirii este ilegala si deci nu te poti folosi de ea iar chiar daca ti s-ar da voie sa o folosesti nu se considera probă fiindcă nu este făcută in mod oficial

Zici ca ai de gand sa cumperi lingouri de aur de pe olx.
Tu chiar crezi ca politia are timp sa elucideze daca x i-a trimis lui y un telefon cu defect pe olx? cum probezi asta? cum probezi reaua intentie sau
"teapa"? poate ca telefonul ala s-a stricat  sau zgariat in timpul transportului. Am vazut odata la un sediu cum descarcau aia colete, le impingeau cu piciorul din usa pana in spatele camerei. Unele se rostogoleau altele se loveau de pereti. Nu le pasa lor. Si eu am avut un colet trimis in stare buna si ajuns rupt efectiv, omul l-a refuzat evident si asta e(desigur am vorbit cu omul la telefon ca nu era speriat de bombe ca tine probabil). Iar telefoane, laptopuri si alte electronice fine nu se cumpara de pe olx, nu as cumpara asa ceva niciodata si nici nu as vinde.

#32
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Sunt multi tepari pe OLX, in special cei care vand obiecte de lux, in sensul ca vand imitatii. Ce ma surprinde ca unii din ei specifica in anunt ca accepta orice verificare la bijutier sau la reprezentanta. Mi se pare absurd din moment ce se vede clar doar din poze ca produsul nu este original, de exemplu dupa o serie sau dupa felul cum e inscriptionat. Poate au relatii cu bijutierii, altfel nu-mi dau seama de ce ar accepta orice verificare.

Pana acum am cumparat doar scule de mana de pe OLX si au fost OK, dar pretul lor nu era cu mult mai mic decat in magazine.
Ma tenteaza sa cumpar si scule electrice sau pe acumulatori, dar am niste retineri pentru ca vanzatorii par niste samsari si nu oameni obisnuiti (vand doar scule).

Edited by AlexaLesby, 26 October 2016 - 17:46.


#33
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 Digynykraf, on 26 octombrie 2016 - 17:36, said:


Okazii insa erau super jegosi cu vanzatorii. Comisioane peste comisioane. Suport zero. Acum sunt la vale.
La cumparare era ok.


Sper sa iasa ceva intre olx si okazii. Anunturi gratuite cu o limita. Si cu calificative.
Iti da tie o teapa, ii dai califucativ negativ, sterge contul sau si-l dezactiveaza si isi face un cont nou cu alt nume si de pe alt număr de telefon.

#34
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
De asta eu unul nici nu bag in seama vanzatorii cu calificative putine pe Okazii.


 AlexaLesby, on 26 octombrie 2016 - 17:45, said:

Sunt multi tepari pe OLX, in special cei care vand obiecte de lux, in sensul ca vand imitatii. Ce ma surprinde ca unii din ei specifica in anunt ca accepta orice verificare la bijutier sau la reprezentanta. Mi se pare absurd din moment ce se vede clar doar din poze ca produsul nu este original, de exemplu dupa o serie sau dupa felul cum e inscriptionat. Poate au relatii cu bijutierii, altfel nu-mi dau seama de ce ar accepta orice verificare.
Pana acum am cumparat doar scule de mana de pe OLX si au fost OK, dar pretul lor nu era cu mult mai mic decat in magazine.
Ma tenteaza sa cumpar si scule electrice sau pe acumulatori, dar am niste retineri pentru ca vanzatorii par niste samsari si nu oameni obisnuiti (vand doar scule).

La partea cu "accept orice verificare", "garantez originalitatea" pentru niste mizerii vandute pe post de comori, cei care fac asta se bazeaza tocmai pe faptul ca cine cumpara poate fi naiv si crede prostia cu ochii inchisi si oricum n-ar merge la verificari. Si eu am vazut si vad des pe okazii domni stimabili care vand replici chinezesti de tinichea pe post de monede scumpe de colectie si garanteaza tot ce vrei sa-ti garanteze.
Cat despre samsari - nu stiu cum e cu cei care vand scule, dar la vanzatorii "mei" - toti pe care ii cunosc si cu care am colaborat, se ocupa pe Okazii doar cu vanzarea de obiecte de colectie, si veniturile sunt mari. Probabil cumpara cumva en-gros si dau la bucata, nu ma intereseaza, dar eu zic ca mai degraba e tentat sa-ti dea teapa un om care are un rahat si vrea sa scape de el rapid decat unul care, practic, traieste din vanzarea de articole dintr-un anumit domeniu.

Edited by ambr0zie, 26 October 2016 - 18:27.


#35
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 ambr0zie, on 26 octombrie 2016 - 17:44, said:

Asa este. Eu n-am vandut nimic, doar cumpar, dar multi vanzatori mi-au spus de valoarea comisioanelor. La sume mari, chiar iti pare rau. Dar cumva trebuie sa mananca si gura lui  Okazii ceva
Pai mancau din promovari. Mancau si din comisioane. Pe care le tot mareau. Si nu le returnau decat cu plecaciuni.
Daca le mai returnau.

 KHISHCHNIK, on 26 octombrie 2016 - 17:48, said:

Iti da tie o teapa, ii dai califucativ negativ, sterge contul sau si-l dezactiveaza si isi face un cont nou cu alt nume si de pe alt număr de telefon.
Aha. Eu nu trimiteam in alta localitate celor fara calificativ.
De cumparat nici nu se punea problema.

Edited by Digynykraf, 26 October 2016 - 18:33.


#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 KHISHCHNIK, on 26 octombrie 2016 - 17:48, said:

Iti da tie o teapa, ii dai califucativ negativ, sterge contul sau si-l dezactiveaza si isi face un cont nou cu alt nume si de pe alt număr de telefon.
Tu chiar nu te pricepi deloc.
Pai daca isi face cont nou, cu 0 (zero) calificative pozitive, cine cumpara de la el?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate