Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

soferii care merg in spatele tau mult prea aproape de tine!

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Nu asta e ideea.
Ideea dpmdv este ca eu si tu si altii care citesc sa ne disciplinam sa nu stam lipiti de ala din fata.
In cazul meu din zilele trecute se putea sa intram peste pietonii de pe trecere. Inadmisibil . Nu vreau sa am pe constiinta oameni din cauza unor idioti care stau la 2m in spatele meu.
+ eram cu copii in spate. Intotdeauna cand franez puternic ma uit in oglinda ...

Edited by botelucian, 25 October 2016 - 20:06.


#92
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postanonima1, on 25 octombrie 2016 - 19:08, said:

Nu pot sa cred ca exista un astfel de subiect . Nu e stipulata o distanta regulamentara in nicio lege in m sau km ci doar pana la evitarea oricarui pericol. Nu inteleg ce va doare ca unul va inspira gazele de esapament?
ba exista o astfel de lege pentru un asemenea comportament ,se numeste  sofat agresiv, intimidatoriu .

Mie imi este cel  mai urat cand o masina se apropie foarte mult de mine , imediat ma duce cu gandul la filmele cu urmariri si am teama ca dintrun moment in altul ma va lovi pana cand voi iesi de pe carosabil.

Edited by Benderbut, 25 October 2016 - 20:14.


#93
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Am văzut niște stichere ce se pot lipi de bara de protecție: "Calc frâna fără motiv!". Mai sunt și cu "Blondă la volan!", au fost concepute pentru a transmite un mesaj celui din spate.

Repet, regulă de urmat e cea a celor 2 secunde (pentru autoturisme). De fapt se calculează o secundă pentru trei metri din lungimea vehiculul dar cum majoritatea autoturismelor au sub 6 m, s-a ajuns la regula de 2 secunde... pentru timp normal, nu carosabil ud sau alunecos și pe asfalt nu piatră cubică, clibura, etc....

#94
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

View PostBenderbut, on 25 octombrie 2016 - 20:05, said:

ba exista o astfel de lege pentru un asemenea comportament ,se numeste  sofat agresiv, intimidatoriu .

Mie imi este cel  mai urat cand o masina se apropie foarte mult de mine , imediat ma duce cu gandul la filmele cu urmariri si am teama ca dintrun moment in altul ma va lovi pana cand voi iesi de pe carosabil.
cea mai buna regula ar fi: adaptati distanta in functie de vreme, viteza, starea masinii tale, cauciucuri frane samd, vizibilitate si poate o mai fi ceva.... cam asta zice si in decret, nu?
cand vrei sa faci o depasire aplici aceeasi regula. nu cred ca ajungi a 2-a zi la destinatie daca faci o depasire regulamentara, adica nu pe liniecontinua, curba si sa mentii o limita de distanta fata de cel din fata. da... ai de asteptat mai mult pana prinzi loc dar asta-i viata.
mai sunt multi idioti care stau in curul tau si cate 3-5 minute asteptand un moment prielnic sa depaseasca... trebuie sa stai cu frica si la idiotii astia sa dau semnalul abia cand e deja in depasire sau nu-l mai dau deloc chiar daca tu ai dat semnalul ca vrei sa.-l depasesti pe cel din fata. da na... ei se grabesc, tu esti prost ca nu te bagi la timp.

cred ca pana la urma se rezuma tot la bunul simt si regulile de baza de sofat, care le invatam in scoala dar uitam sa le punem in aplicatie

Edited by vacaroz, 26 October 2016 - 17:43.


#95
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Idioti care stau in spate prea aproape  si care merg asa foarte mult timp fara sa te depaseasca  ,eu sincer nu prea am dat de astia deoarece merg pe centrul benzii so le du ocazia sa ma depaseasca  . In schimb sunt multi care atunci cad trebuie sa ii depasesti semnalizand , tin foarte mult centrul drumului si accelereaza .

OFF TOPIC :de foarte multe ori mi s-a intamplat ca ma aflam in spatele unora care erau depasiti si totusi accelerau , eu vedeam asta din cauza ca merg foarte mult cu pilotul automat.

de foarte ,multe ori evit sa ma apropii foarte mult de individul din fata cand depasesc deoarece va sti ca in orice moment il pot depasi si mie frica ca va accelera, eu pastrez o distanta decenta mereu inainte de fiecare depasire ca sa il pot lua prin surprindere Posted Image asta e romania.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n1rbzkZ1IgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 26 October 2016 - 18:12.


#96
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

View Postanonima1, on 25 octombrie 2016 - 19:34, said:

Am fost lovita la semafor din spate si nici nu avea RCA. Si ? A fost unul din n soferi si toti barbati care mi-au lovit masina fie in parcare , cand stationam sau eram in trafic . Sa golesc  strazile sa nu mai risc sa fiu lovita ? Consider absurda ideea acestui subiect si punct .
eu abia astept sa dau de o astfel de persoana sa-mi iau si eu un costum nou, vb cuiva... ceea ce zici tu acolo e caz penal, nu cred ca vea cineva sa-ti sifoneze masina si sa plateasca inzecit...
ai ceva cu soferii "smecheri" ok, dar as fi putut sa aduc si eu in discutie cu o situatie similara in cae fosta prietena a fost lovita de o tipa beata tot la semafor. da, nu a platit ea... a platit tot un bou care o sponsoriza... dar macar a platit bine. pt o bara si armatura si usa portbagaj a platit de o masina noua :)

#97
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003
Discutia asta a inceput cu aproape doua saptamani inaintea accidentului grav de pe autostrada A2.
Se pare ca soferii reclamati pe acest topic si-au dat intalnire pe autostrada si au demonstrat eficienta stilului adoptat de ei.

Presarea celor din fata este un obicei specific lumii latine. Soferii italieni sunt mai agresivi decat romanii, ei preferand sa se apropie la distante foarte mici de antemergator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate