Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

soferii care merg in spatele tau mult prea aproape de tine!

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KJjG0Arsl5k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

NT __CSM

Edited by Benderbut, 23 October 2016 - 18:35.


#56
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Nu inteleg pe cine face bou si prost soferul care filmeaza... pe primul din golf4 sau al doilea cel din golf3, cel ce depaseste?

Edited by alym, 23 October 2016 - 18:39.


#57
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu prea conteaza......

#58
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 16:33, said:

Dacă noaptea te orbesc cu farurile înseamnă că NU sunt prea aproape... Dacă erau aproape nu puteai să le vezi farurile din cauza unghiului mort

Ba pot pentru ca nu stau doar in spatele tau. Stau si cu o roata pe alta banda de circulatie...si orium peste 70% din masinile care circula in Romania nu au farurile reglate corect. Nu mai zic de eternele proiectoare de ceata care stau aprine indiferent de ora sau conditii meteo.

#59
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 keta, on 23 octombrie 2016 - 16:50, said:

Distanta de 2 sec ???? In ce sistem de masura ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rLNcmGs4c0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NskemAlMJOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In RO (si numai ) pe drumuri aglomerate cu o singura banda pe sens, cand te pregatesti de o depasire , nu prea reusesti sa te incadrezi in regula de 2 secunde sau sa  pastrezi distanta corepunzatoare/ideala fata de vehiculul din fata . https://en.wikipedia...Two-second_rule

P.S. Apropo , sa-i dau `lamaie` soferului aflat la volanul unui Renault Megane negru BZ03AMO care astazi pe DJ203C / DJ 36 (apropiere E85) a agresat zeci de soferi . La 50-60km/h statea la 1-2m in spatele vehiculelor pe care voia sa le depaseasca.(soseau era ingusta abia reuseau doua vehicule sa treaca unul pe langa altul , pe margine era pamant+gropi , masini parcate ...iar pe alocuri se lucra). Omul a agresat toata coloana si ne-a aruncat tuturor pamant si pietricele in parbriz .Daca se oprea undeva, cu siguranta era linsat...... ! Cand drumul era proaspat asfaltat(si largit) pe ambele sensuri astfel incat permitea depasiri in siguranta si viteza mai mare de deplasare......el `dormea` la volan.

Edited by polizei, 23 October 2016 - 18:57.


#60
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

 Benderbut, on 23 octombrie 2016 - 18:32, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KJjG0Arsl5k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

NT __CSM
alte specimene care ar merita sa ramana fara dreptul de a conduce sunt cele ca individul cu golful. dc nu merge si el ca omul pe banda 1, mai ales ca drumul vad ca e perfect. plus ca daca vrea cel cu golf 3 sa.l depaseasca nu vrea nici mort sa se dea. si astfel de specimene e tara plina....

eu muncesc in anglia, si aici contrar de ce se crede drumuile secundare inclusiv cele din orase sunt jalnice. gropi nu prea au ce.i drept dar in schimb sunt pline de denivelari, portiuni unde au spart si reasfaltat etc. lafel ca si la noi multe canale pe mergine, borduri etc. eh, toti merg pe banda 1, chiar daca tebuie sa incetineasca din cauza carosabilului si nimeni nu se mai vaita.la noi la romani toti merg pe banda 2 ca deh... e drumul prost pe banda 1. pai dc nu ti cumperi nene un suv, masina de off, etc etc.... daca asa e legea dc tu esti mai presus de altii?

#61
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Sper sa nu supar pe multi , dar pot fi mai multe explicatii ,,teoretice".In Marea Capitala , un sofer din alt oras
care conduce ,,regulamentar" permite un spatiu de n metri intre el si autovehicolul din fata lui astfel incit sa
poata opri in siguranta (asa cum poate el). Dar el nefiind obisnuit cu circulatia din marile orase ,pastreaza o
distanta enorma intre el si cel din fata lui , astfel incit  ,,tupeistii" intra cite 2-3-4 in fata lui fapt pentru care ,
eu care astept rabdator in spatele lui , scurtez distanta in asa fel incit sa nu intre intre mine si el un tupeist ,
dar sa poata intra un participant la trafic ,care intra de pe un drum secundar sau cineva care din alte motive
cauta sa se replieze ...Pe de alta parte si eu am fost ,,fortat" din spate (in afara oraselor) de teribilisti pe care ii
vedem la stiri(dupa ce intrau cu oistea in gard)   .Sunt de acord cu pastrarea distantei fata de autovehicolul
din fata ,astfel incit sa nu il fortezi mai mult decit poate el . Poate are o problema cu vehicolul , sau nu poate
el mai mult , dar exista o limita a bunului simt .Ar fi bine sa pastram o limita de bun simt .

#62
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,141
  • Înscris: 10.07.2013

 mariusyale, on 23 octombrie 2016 - 18:56, said:

.Ar fi bine sa pastram o limita de bun simt .


In cele mai multe cazuri nu exista bun simt..........Posted Image

Edited by xmanyacs77, 23 October 2016 - 18:59.


#63
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

 xmanyacs77, on 23 octombrie 2016 - 17:40, said:

Pai si este ok acest comportament iresponsabil in anul 2016 in Romania ???Posted Image


*Bineinteles ca oficialii din Politia Rutiera nu stiu nimic despre acest caz !!!


Timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim....

In clipul in discutie era un politai care demonta placutele de pe duba :) Deci isi facea treaba.

#64
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Va rog, ramaneri on-topic.
Topicul are un subiect clar, nu postarea de diverse filmulete fara legatura cu ceea ce se discuta.

#65
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016

 vacaroz, on 23 octombrie 2016 - 18:48, said:

alte specimene care ar merita sa ramana fara dreptul de a conduce sunt cele ca individul cu golful. dc nu merge si el ca omul pe banda 1, mai ales ca drumul vad ca e perfect. plus ca daca vrea cel cu golf 3 sa.l depaseasca nu vrea nici mort sa se dea. si astfel de specimene e tara plina....
Merge pe ce banda vrea, deaceea drumul are mai multe benzi, nu ca sa sicaneze unii pe la spate cu gandul de a provoca in accident... cel cu Golf3 daca se grabea asa tare avea loc pe banda 1 o gramada... dar de ce sa miste el din covrig, ca se grabeste...
Si da, in Romania trebuie sa mergi pe banda 2, ca e mai sigura decat banda 1, care e plina de surprise atat in afara oraselor cat si in interiorul oraselor, desi in orase nu prea exista nici banda 1... e doar banda intre sensuri, ca parcheaza cretinii pe ambele parti direct pe banda 1.
Si peste tot pe planeta trebuie sa te doara-n ... de cei din spate, nu ai nici o treaba cu cei din spate atata timp cat nu schimbi directia de deplasare, doar atunci trebuie sa te uiti in spate.

Edited by alym, 23 October 2016 - 19:07.


#66
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

 alym, on 23 octombrie 2016 - 19:04, said:

Merge pe ce banda vrea, deaceea drumul are mai multe benzi, nu ca sa sicaneze unii pe la spate cu gandul de a provoca in accident... cel cu Golf3 daca se grabea asa tare avea loc pe banda 1 o gramada... dar de ce sa miste el din covrig, ca se grabeste...
Si da, in Romania trebuie sa mergi pe banda 2, ca e mai sigura decat banda 1, care e plina de surprise atat in afara oraselor cat si in interiorul oraselor, desi in orase nu prea exista nici banda 1... e doar banda intre sensuri, ca parcheaza cretinii pe ambele parti direct pe banda 1.
Si peste tot pe planeta trebuie sa te doara-n ... de cei din spate, nu ai nici o treaba cu cei din spate atata timp cat nu schimbi directia de deplasare, doar atunci trebuie sa te uiti in spate.

sper din tot sufletul ca asta e o gluma. altfel.... sa nu fie cu suparare dar poti fi o bomba cu ceas
te rog sa citesti decretul legat de circulatia pe benzi si cum se fac depasirile

#67
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Cit te costa sa te repliezi pe banda 1, sa lasi bizonul sa treaca si sa iti continui drumul linistit ?

#68
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 vacaroz, on 23 octombrie 2016 - 18:16, said:



citez:
"Ce probleme isi mai fac unii.....
E normal ca atunci cand conduci ca boul si te urci din senin pe frane cel din spate care merge prea aproape sa te penetreze"
1 daca adaugam si primul rand e clar ca te adresai mie... te rog pe viitor sa te adresezi cu bou, boilor din ograda ta sau celor care.ti permit.
2 cum naiba vine asta ca e normal? e normal sa.l busesti pe unul din spate? wtf? cand am citit nenorocitul ala de decret spunea acolo ca eu trebuie sa adaptez viteza incat orice ar face idiotul din fata mea sa pot opri in siguranta! simplu si la obiect. nu a specificat ca daca franeaza ca boul din nimic (poate nimic pentru mine pentru el este un obstacol iminent) e culpa comuna sau eu sunt mai putin vinovat.
precizez inca odata. merg destul de tare si in general eu depasesc, dar asta nu inseamna ca nu dau voie celui din spatele meu sa depaseasca!
Nene, unde am scris ca e normal sa lovesti pe cineva in spate???
Am scris si sutinut in schimb ca acel care nu se integreaza in trafic si face manevre bruste si periculose fara sa tina cont de conditii si traficul din spate are toate sansele sa fie lovit.
Stai tu pe premisa ca cel din spate o sa pastreze distnta de 1km fata de tine ca sa-ti evite manevrele de sofer de duminica si o sa fii clientul service-urilor sau si mai rau.....


#69
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

 alym, on 23 octombrie 2016 - 19:04, said:

Merge pe ce banda vrea, deaceea drumul are mai multe benzi, nu ca sa sicaneze unii pe la spate cu gandul de a provoca in accident... cel cu Golf3 daca se grabea asa tare avea loc pe banda 1 o gramada... dar de ce sa miste el din covrig, ca se grabeste...
Si da, in Romania trebuie sa mergi pe banda 2, ca e mai sigura decat banda 1, care e plina de surprise atat in afara oraselor cat si in interiorul oraselor, desi in orase nu prea exista nici banda 1... e doar banda intre sensuri, ca parcheaza cretinii pe ambele parti direct pe banda 1.
Si peste tot pe planeta trebuie sa te doara-n ... de cei din spate, nu ai nici o treaba cu cei din spate atata timp cat nu schimbi directia de deplasare, doar atunci trebuie sa te uiti in spate.

Chiar cu riscul de a primi un avertisment de la moderator... Asta se numeste bizoneala! Codul rutier zice clar! Se circula pe B1...etc etc. Tie ti se pare normal sa mergi pe B2 ca asa vrei tu si ca o consideri tu mai sigura! Sper sa te opreasca zilnic un politai sa vedem daca tine si la el explicatia asta.

Edited by mephistotel, 23 October 2016 - 19:17.


#70
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 alym, on 23 octombrie 2016 - 19:17, said:


Stiu codul rutier... nicaieri nu scrie de prioritate de bizon si asigurare de drum liber pentru acestia.

Nu prea pare...
Mai citeste partea referitoare la utilizarea benzilor de circulatie.

#71
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

 geo123, on 23 octombrie 2016 - 19:14, said:

Nene, unde am scris ca e normal sa lovesti pe cineva in spate???
Am scris si sutinut in schimb ca acel care nu se integreaza in trafic si face manevre bruste si periculose fara sa tina cont de conditii si traficul din spate are toate sansele sa fie lovit.
Stai tu pe premisa ca cel din spate o sa pastreze distnta de 1km fata de tine ca sa-ti evite manevrele de sofer de duminica si o sa fii clientul service-urilor sau si mai rau.....

E normal ca atunci cand conduci ca boul si te urci din senin pe frane cel din spate care merge prea aproape sa te penetreze"
deci aici se subintelege ca daca tu franezi din senin sau varii motive sa fii lovit de cel din spate. asta in contextul in care decretul spune sa pastrezi o distanta necesara pentru evitare orcarui pericol. asta inseamna si cand cel din fata ta sa franeze brusc.

 alym, on 23 octombrie 2016 - 19:17, said:

Bomba vor fi doar prostii din spatele meu, ca le vor exploda venele de nervi ca am indraznit sa nu le fac coloana oficiala... sa se faca presedinti daca vor drum liber.
Stiu codul rutier... nicaieri nu scrie de prioritate de bizon si asigurare de drum liber pentru acestia.

Ma costa la fel de mult cat il costa pe bizon... de ce sa platesc eu pentru lejeritatea lui... vrea lejeritate sa o faca pe costul lui.

deci in conceptia ta noi ceilalti participanti la trafic suntem obligati sa te ocolim pe tine prin dreapta. bravo dom.le. asta da cultura!

Edited by vacaroz, 23 October 2016 - 19:32.


#72
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

 alym, on 23 octombrie 2016 - 20:00, said:



stii cum esti tu aici. justitiarul dreptatii care din pct meu de vedere sunt mai periculosi decat nebunii care merg cu viteza sau mult prea incet.
in tari civilizate se pedepsesc grav astfel de specimene si chiar vorbesc serios. circula tu asa putin prin anglia unde te ia camera si daca vorbesti la telefon sau arati semnul victoriei(2 degete, asta e semnul mai nou pt m..e). inclusiv daca nu stii sa dai un semnal sau nu te incadrezi corect pe benzi si mai ales pe cei care se comporta inadecvat. autostrazile lor sunt pline de masini civile care abia te asteapta.
stii ce e culmea, daca ai fi mers civilizat si cum trebuie intelegeam sa faci pe justitiarul, dar tu esti tocmai invers. mergi cum te taie capul si mai faci si pe desteptul....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate