Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Recomandați-mi asigurator RCA de încredere

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Se transfera doar daca vinzi masina veche inainte sa o cumperi pe cea noua.
Eu am vandut-o pe cea veche si am cumparat-o pe cea noua la diferenta de cateva ore, in aceeasi zi. Au zis ca nu se poate transfera clasa B/M dar ca se poate la anul. Anul urmator am facut un pic de circ si s-a rezolvat, dar un an am fost cu clasa B0.

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postkimi_ro, on 21 octombrie 2016 - 12:44, said:

E gresit si cum pui tu problema. In cazul in care ai asigurare RCA la o firma care este in insolventa sau in faliment sau poate chiar la o companie care nu are obiceiul sa plateasca, iar partea vatamata are asigurare CASCO, evident ca isi va rezolva problema pe CASCO urmand ca firma care I-a acordat CASCO sa isi recupereze cheltuielile de la tine. Eu zic ca nu o sa te incante treaba asta.

Vezi sa nu. Ii trimiti la RCA sa ia de acolo datoria.

View Postkimi_ro, on 21 octombrie 2016 - 12:44, said:

ca sa nu mai zic ca o astfel de gandire e specifica natiei noastre: "ma doare in cur de celalalt"

Corect. Daca e facuta intr-un fel care ma avantajeaza, de ce sa nu profit de pe urma ei ?

#21
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
transfer B/M

Edited by sailor62, 21 October 2016 - 19:34.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsarac.lipit, on 21 octombrie 2016 - 13:12, said:

am permis din '80 şi am lovit doar maşinile mele, reparate pe paralele mele

Le-ai lovit intre ele sau cum ai reusit sa lovesti doar masinile tale ?

#23
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postyonut_a, on 21 octombrie 2016 - 19:06, said:


Daca iti iei masina noua iti poti transfera BM ul.

Cum ar fi ca in anul in care nu iti faci asigurarea sa razi o aripa la un S-classe sau un Seria7 si sa dai din buzunar asigurarea pe urmatorii 30 ani ?
Nu pot sa transfer B/M la ASF pentru ca masina veche este in curte pe post de jardiniera de flori. Primaria a spus ca nu o pot radia de la ei decat in cazul vanzarii sau in schimbul unui bon de la REMAT. Nu mai merge cu declaratia pe proprie raspundere la un notar. Asa ca o tin si o vand pe bucati ca piese SH. La 40 de lei pe an imi convine sa o tin. Poate o radiaza Politia :))

Daca in 25 de ani nu am produs niciun accident din vina mea si de 8 ani am uitat cum arata semnul facut de politist cand te trage pe dreapta, de ce as face acum, la "batranete", cand mi-a trecut mania vitezei si a slalomului printre masini!?!?! Ce sansa as avea sa rad aripa unei masini asa scumpe?! Mai sunt si alte masini in trafic :P

#24
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View Postliviu_np, on 21 octombrie 2016 - 20:48, said:

Nu pot sa transfer B/M la ASF pentru ca masina veche este in curte pe post de jardiniera de flori. Primaria a spus ca nu o pot radia de la ei decat in cazul vanzarii sau in schimbul unui bon de la REMAT. Nu mai merge cu declaratia pe proprie raspundere la un notar. Asa ca o tin si o vand pe bucati ca piese SH. La 40 de lei pe an imi convine sa o tin. Poate o radiaza Politia :)) Daca in 25 de ani nu am produs niciun accident din vina mea si de 8 ani am uitat cum arata semnul facut de politist cand te trage pe dreapta, de ce as face acum, la "batranete", cand mi-a trecut mania vitezei si a slalomului printre masini!?!?! Ce sansa as avea sa rad aripa unei masini asa scumpe?! Mai sunt si alte masini in trafic :P

Uite o simpla clipa de neatentie, nu are nicio legatura cu 25 ani de condus

#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postliviu_np, on 21 octombrie 2016 - 20:48, said:

Primaria a spus ca nu o pot radia de la ei decat in cazul vanzarii

Nu poti sa o vinzi fictiv ?

#26
Sto85

Sto85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.10.2016
Avand in vedere ca nu circul foarte mult si RCA nu ma afecteaza direct am ales varianta cea mai ieftina Posted Image
Eu am facut online la Asirom pe cel, sunt noi pe asigurari si au pret bun.
Poti gasi si alti asiguratori, cam toate site-urile au aceeasi asiguratori, difera doar marja de profit.

Edited by Sto85, 28 October 2016 - 15:37.


#27
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Ca sa nu mai deschid un alt topic am zis sa intreb aici.
Azi trebuie sa-mi reinnoiesc polita RCA. Bun. Intrebarea topicului ramane valabila, insa se zvoneste prin targ ca as putea sa-mi repar masina pe propriul RCA, în cazul unui accident in care sunt nevinovat. Deci cum sta treaba?

Edited by pustiu_22, 21 November 2016 - 10:11.


#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
E doar un zvon, sau o propunere.
Nimic oficial.

#29
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Pacat, chiar era o idee buna sa se mearga pe regres.

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
in lege e prevazuta chestia asta, dar daca in proiect e obligativitate, in lege a iesit doar ca se poate daca asiguratorii doresc sa faca acorduri de genul intre ei.

evident, nu vad un asigurator intreg la cap sa faca parteneriat cu euroins, de exemplu. deci mai mult ca sigur va ramane doar la stadiul de permisiune in lege.

#31
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Tocmai ce m-am intors de la broker-ul de asigurari. Acesta m-a asigurat ca treaba cu concilierea intre societatile de asigurari este valabila. Pe scurt, imi repar masina pe "Groupama" urmand ca ei sa-si recupereze banii de la asiguratorul vinovatului.

#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Sigur...  Ia suna la groupama sa vezi ce îți zic, și apoi sa ne spui.

#33
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Caut un asigurator bun pentru CASCO si RCA. Caut orice alta varianta in afara de Allianz-Tiriac la care vreau sa renunt. Nu caut ceva neaparat ieftin, ci un asigurator care sa nu imi dea bataia de cap. Am auzit comentarii ok despre Groupama, Omniasig. Alliantz a fost ok pana acum dar m-as bucura sa stiu ca am si alta optiune. Nu vreau sa comentez mai mult aici. Multumesc!

#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
GROUPAMA, OMNIASIG sunt o.k., mai ai ca varianta generali. din astia 3 pretul cel mai bun m-as astepta sa fie la omniasig pentru casco, la rca au toti aceleasi preturi, momentan.
uniqa nu sunt rai, dar totusi nu asa buni sa prinzda podium.

#35
uidn7264

uidn7264

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.09.2016

View PostAlice, on 21 octombrie 2016 - 19:20, said:

Se transfera doar daca vinzi masina veche inainte sa o cumperi pe cea noua.
Eu am vandut-o pe cea veche si am cumparat-o pe cea noua la diferenta de cateva ore, in aceeasi zi. Au zis ca nu se poate transfera clasa B/M dar ca se poate la anul. Anul urmator am facut un pic de circ si s-a rezolvat, dar un an am fost cu clasa B0.
Eu am asigurare la Generali. Masina noua a fost cumparata cu 1 satamana inainte de a o vinde pe cea veche si totusi mi s-a aprobat pastrarea clasei BM. Depinde si de asigurator.

Edited by uidn7264, 20 March 2017 - 13:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate