Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Întrebarea mea referitoare la atenție

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Am postat acum ceva timp întrebarea asta http://forum.softped...-mea-cu-atenia/
Este destul de lungă. Nu mă aștept s-o citiți toată. În urma unei discuții cu cineva pe net am ajuns la concluzia că are dreptate legat de faptul că nu am probleme. Singurul lucru la care trebuie eu să mai lucrez este viața mea socială. Adică să fiu mai obișnuit să fiu între oameni, să interacționez cu oamenii.
Am început azi un serial. Am vrut totodată să retestez faza cu atenția. Am observat în special că nu pot fi atent la serial (doar) în acele momente în care mă gândesc la altceva. Acum nu sunt sigur dacă e din cauză că mă plictisesc ușor și mintea își găsește pe-ale ei sau că m-am obișnuit de atâta timp să nu țin mereu pasul cu scenele dintr-un film. Cert este că dacă încerc pe cât posibil de mult să îmi las mintea limpede, să fiu relaxat, pot fi în stare să fiu atent la film.
Îmi puteți da vreun sfat legat de cum aș putea să fac o obișnuință din acea stare de relaxare atunci când vizionez ceva sau ascult pe cineva, stare de care am multă nevoie? Foarte des mă observ gândindu-mă la ceva și notând apoi ideile la care m-am gândit. Deci e ca și cum aș intra pe pilot automat atunci când aș face bine să fiu atent.
Și mi se pare foarte normal să nu pot fi atent în acele momente, fiindcă se suprapun două gânduri în același timp. Și doar un gând pe moment pot procesa.
Chiar îmi doresc să-mi îmbunătățesc capacitatea de a vedea/asculta ceva atent.
Mulțumesc anticipat de răspuns!

#2
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Daca EU as avea asemenea "probleme " , remediul ar fi la indemana .
Bagi mana-n chiloti si strivesti un ou . Instantaneu , te vei gandi " la altceva ", deci capacitatea ta de atentie si de interactionare cu " oamenii " va deveni considerabil mai buna .

#3
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 21.03.2016
Cu whiskey ai incercat?

#4
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Ești cumva elevul cu ADHD de la Pitești?

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdannyetlv, on 20 octombrie 2016 - 16:38, said:

Am început azi un serial.
Am vrut totodată să retestez faza cu atenția.
Am observat în special că nu pot fi atent la serial (doar) în acele momente în care mă gândesc la altceva.
Acum nu sunt sigur dacă e din cauză că mă plictisesc ușor și mintea își găsește pe-ale ei sau că m-am obișnuit de atâta timp să nu țin mereu pasul cu scenele dintr-un film.
Cert este că dacă încerc pe cât posibil de mult să îmi las mintea limpede, să fiu relaxat, pot fi în stare să fiu atent la film.
Îmi puteți da vreun sfat legat de cum aș putea să fac o obișnuință din acea stare de relaxare atunci când vizionez ceva sau ascult pe cineva, stare de care am multă nevoie?
Te plictisiesti repede la film ori anumite scene din film te plictisesc.
La fel mi se intampla si mie.
Chestia cu "îmi las mintea limpede, să fiu relaxat, pot fi în stare să fiu atent la film" doar iti pacalesti mintea/creierul sa fie atent la film dar daca plictiseala din anumite scene din film e prea mare tot iti va fugi gandul la altceva.

Solutia, vizioneaza filme care iti plac si nu te plictisesc deloc !

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postdannyetlv, on 20 octombrie 2016 - 16:38, said:

Am postat acum ceva timp întrebarea asta http://forum.softped...-mea-cu-atenia/
Este destul de lungă. Nu mă aștept s-o citiți toată. În urma unei discuții cu cineva pe net am ajuns la concluzia că are dreptate legat de faptul că nu am probleme. Singurul lucru la care trebuie eu să mai lucrez este viața mea socială. Adică să fiu mai obișnuit să fiu între oameni, să interacționez cu oamenii.
Am început azi un serial. Am vrut totodată să retestez faza cu atenția. Am observat în special că nu pot fi atent la serial (doar) în acele momente în care mă gândesc la altceva. Acum nu sunt sigur dacă e din cauză că mă plictisesc ușor și mintea își găsește pe-ale ei sau că m-am obișnuit de atâta timp să nu țin mereu pasul cu scenele dintr-un film. Cert este că dacă încerc pe cât posibil de mult să îmi las mintea limpede, să fiu relaxat, pot fi în stare să fiu atent la film.
Îmi puteți da vreun sfat legat de cum aș putea să fac o obișnuință din acea stare de relaxare atunci când vizionez ceva sau ascult pe cineva, stare de care am multă nevoie? Foarte des mă observ gândindu-mă la ceva și notând apoi ideile la care m-am gândit. Deci e ca și cum aș intra pe pilot automat atunci când aș face bine să fiu atent.
Și mi se pare foarte normal să nu pot fi atent în acele momente, fiindcă se suprapun două gânduri în același timp. Și doar un gând pe moment pot procesa.
Chiar îmi doresc să-mi îmbunătățesc capacitatea de a vedea/asculta ceva atent.
Mulțumesc anticipat de răspuns!
Nu te iau la misto ,dar cred ca ai nevoie sa te vada un doctor . In mod normal o persoana ar trebui sa poata '' procesa '' 2 activitati o data .
Un exemplu : atunci cand conduci masina ,si suna tel ,sau aprinzi o tigara ,creierul se divide in 2 ,o parte ,e atent la drum ,iar o parte ,la conversatia pe tel ,sau la bricheta si tigara .

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postgladiatore, on 20 octombrie 2016 - 19:12, said:

In mod normal o persoana ar trebui sa poata '' procesa '' 2 activitati o data .
De fapt cu cat e mai mic timpul de procesare intre doua activitati simultane cu atat omul are impresia ca poate savarsi doua lucruri odata !
Omul nu poate procesa doua acrivitati odata ci limiteaza atentia intre cele doua activitati al carui rezultat lasa de dorit.
De ce crezi ca a interzis Politia Rutiera vorbitul la mobil in timpul conduslui ?

Mai multe informatii gasesti aici http://www.mediafax....entrare-4801741

si aici http://www.ziare.com...sau-mit-1164782

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdannyetlv, on 20 octombrie 2016 - 16:38, said:

Îmi puteți da vreun sfat legat de cum aș putea să fac o obișnuință din acea stare de relaxare atunci când vizionez ceva sau ascult pe cineva, stare de care am multă nevoie? Foarte des mă observ gândindu-mă la ceva și notând apoi ideile la care m-am gândit.

Nu ai cum sa te concentrezi la un film care bate pasul pe loc la fel cum nu ai cum sa te poti concentra la banalitatile pe care le pot debita niste oameni. Te asigur ca, daca vei gasi filmul potrivit si oamenii potriviti atentia ta va creste exponential. Sfatul meu este sa nu te fortezi. Nu o sa poti face progrese vizibile peste noapte. Decat sa te concentrezi la tot mai bine te concentrezi la ceea ce te intereseaza pe tine. Concentrarea la lucrurile comune e oricum pierdere de vreme, acestea fiind meschine, marunte si ne avand nevoie de o atentie deosebita.

#9
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postsuper8, on 20 octombrie 2016 - 19:07, said:

Te plictisiesti repede la film ori anumite scene din film te plictisesc.
La fel mi se intampla si mie.
Chestia cu "îmi las mintea limpede, să fiu relaxat, pot fi în stare să fiu atent la film" doar iti pacalesti mintea/creierul sa fie atent la film dar daca plictiseala din anumite scene din film e prea mare tot iti va fugi gandul la altceva.

Solutia, vizioneaza filme care iti plac si nu te plictisesc deloc !

E posibil să ai dreptate. Doar că eu pățesc asta cam la toate filmele.
Dacă o iau așa cum spui tu înseamnă că eu mă plictisesc foarte foarte repede în majoritatea activităților.
Îmi aduc foarte bine minte că au fost dăți, la școală ori nu mai știu unde exact, când urmăream cu entuziasm maxim ce spunea cineva sau ceea ce vizionam.
Deci este posibil ca lucrurile să fie prezentate mai jos de nivelul meu de curiozitate? Hm... Dacă se întâmplă asta în majoritatea activităților atunci problema e la mine, nu la acele activități.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Asta esti tu ! nu ai ce face.

#11
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
nu este deloc asa el
este simptom al depresiei

#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postgladiatore, on 20 octombrie 2016 - 19:12, said:

1. Nu te iau la misto ,dar cred ca ai nevoie sa te vada un doctor . In mod normal o persoana ar trebui sa poata '' procesa '' 2 activitati o data .
2. Un exemplu : atunci cand conduci masina ,si suna tel ,sau aprinzi o tigara ,creierul se divide in 2 ,o parte ,e atent la drum ,iar o parte ,la conversatia pe tel ,sau la bricheta si tigara .
1. Se pare ca este fals ceea ce sustii, deoarece:
"Creierul nu poate să facă mai multe lucruri odată. Multitasking-ul a fost mereu încurajat şi apreciat, dar dacă ne gândim mai bine, este practic imposibil să facem mai multe lucruri odată; ceea ce facem noi şi numim multitasking este o alternare a mai multor activităţi într-un anumit interval de timp, însă în mod literal, nu putem face mai multe lucruri odată. În cartea Brain Rules se explică cât de dăunător poate fi multitasking-ul pentru creier marginea de eroare creşte la un procent de peste 50%, iar durata de timp folosit pentru multitasking se dublează. Multitasking-ul presupune că acordăm mai puţină atenţie fiecărui lucru pe care îl facem şi probabil greşim mai mult. Multitasking-ul epuizează resursele creierului, pentru că în timp ce încercăm să facem Activitatea A şi Activitatea B în acelaşi timp, creierul nostru, care nu le poate face pe amandouă odată, trece de la una la alta, irosind o mare cantitate de energie doar pentru această schimbare. Un studiu realizat în Paris a demonstrat că atunci când creierul este solicitat pentru două sau mai multe activităţi odată, el îşi împarte energia şi resursele între cele două, în aşa fel încât persoana în cauză nu le poate realiza la capacitatea maximă."
10 lucruri surprinzătoare despre creierul uman

2. Aparentele inseala uneori. (vezi 1.)

Edited by poadol, 25 October 2016 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate