Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

La ce sa te uiti daca vrei sa te muti intr-un cartier rezidential

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Oras mai mic ftw!

#20
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001

View Postbladhaund, on 20 octombrie 2016 - 17:26, said:

Asta nu mai e valabil de mult. E situatia de acum vreo 5-8 ani, cand si-a luat initiatorul casa. Acum diferenta e de maxim 300 lei la o casa.

Conteaza mai mult ce tip de polistiren este (minim EPS 70 pentru termoizolare) si sa fie ignifug.

E clar ca trebuie polistiren bun, dar nu stiu  casa gandesti tu, daca dubland cantitatea de polistiren, te costa 300 lei...
Chiar si 3000 lei e putin.

Pare ceva enorm aici.
Ce intra in intretinerea de 100? Dar de ce sunt duble incalzirea si curentul, la suprafate echivalente?

Nu sunt suprafete egale.
La bloc ai de obicei 50-60mp la 2 camere si 70-80mp la 3 camere.
Nu te muti la casa cu asa suprafata. Din ce am vazut eu, lumea construieste intre 120 minim, maxim decent 250mp, apoi vorbim de ctitorii.
Intretinerea la casa include de obicei apa si servicii conexe (paza, diverse investitii, curatenie, administrare).
Nu include incalzirea, care e separata si depinde de multe variabile.

Cu 1000 o fi in oras. In ansamblu rezidential din suburbie e maxim 800 si gasesti si la 600.

Vezi preturile, in orasele mari, chiar si suburbie, la 800 lei, de obicei gasesti este super bine si de obicei e la bloc!

Depinde si cat te pricepi. Facut singur nu garanteaza calitatea, dar in general garanteaza scumpetea. Am vazut pana si inginer constructor fara experienta care isi intreba colegii de ce i-a iesit atat de scump.

Stiu oameni care au conspectat subforumul "Casa Mea" si au invatat enorm (si eu ma regasesc intre ei).
Nu te pune nimeni sa ajungi inginer constructor, dar macar inveti ce sa ceri la anumite stadii de executie, unde sa fii atent.
Da, e de dorit sa lucrezi cu o firma.

Acest sfat iarasi e ceva vechi. PPR e azi mai ieftin decat pexal si se lucreaza mai usor, asa ca nu va mai folosi nimeni pexal. Pexal se foloseste azi la completari, la mici modificari.

PPR e inventie "relativ noua", cand cumperi o casa, nu implica neaparat ca e constructie actuala!

Dude, WTF. Adapteaza si tu pentru oamenii normali de pe forum. Noi doi om fi bosi, dar astia nu-s si-ti gonesti musterii.

Dude, o gradinita in Pipera, cea mai ieftina este 2200 lei/luna.
Una in Popesti-Leordeni este 1300 lei/luna, dar nu include cam ce e in Pipera, de ar include, probabil s-ar duce pe la 1500-1600 lei/luna.


Am pus cu bold raspunsurile.

#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Baieti,oricum ar fi si cata treaba in plus e la casa+ costuri mari iarna,nu m-as intoarce la bloc nici mort.
Doamne...imi aduc aminte de vecinii de la bloc..  Sunt ca amintirile din armata. Acum rad nostalgic..da de fapt e de plans..

N-as sta nici in casele alea care-s toate la fel si au curte minuscula.. Se uita toti in gura ta..

#22
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostCourage, on 20 octombrie 2016 - 18:11, said:

Am pus cu bold raspunsurile.
Se vede experienta pe forum. Posted Image

Quote

E clar ca trebuie polistiren bun, dar nu stiu  casa gandesti tu, daca dubland cantitatea de polistiren, te costa 300 lei... Chiar si 3000 lei e putin.
Ma gandesc la o casa pentru vanzare. Una normala este sub 100.000 euro. Poate am exagerat in jos cu 300, dar serios nu mai pune nimeni polistiren mai mic de 10. Poate costul suplimentar e vreo 500-800 lei, nu te gandi la case enorme.

Quote

Nu sunt suprafete egale.
La bloc ai de obicei 50-60mp la 2 camere si 70-80mp la 3 camere.
Nu te muti la casa cu asa suprafata. Din ce am vazut eu, lumea construieste intre 120 minim, maxim decent 250mp, apoi vorbim de ctitorii.
Deci inseamna ca nu e mai scump in sensul propriu, ca e mai scump doar pentru ca e casa. Posted Image Banuiesc ca-si dau seama cititorii ca s-ar putea sa fie mai scump daca e mai mare casa.
Cat despre intretinere, depinde mult de ansamblu. La cele facute de dezvoltatorii mari te jupoaie. La cei mici dezvoltatorul pleaca. Iti pot arata ansambluri cu 10-15 lei pe luna, doar iluminat.

Quote

Vezi preturile, in orasele mari, chiar si suburbie, la 800 lei, de obicei gasesti este super bine si de obicei e la bloc!
Eu mai uit in Bucuresti in N, unde in Otopeni e cu vreo 800 si in Tunari era un kamikaze care asa vara avea un banner mare cu 650.

Quote

PPR e inventie "relativ noua", cand cumperi o casa, nu implica neaparat ca e constructie actuala!
Nu vorbim de case noi? Daca e mai veche, da, poti avea pexal. Atunci fugi.

Quote

Dude, o gradinita in Pipera, cea mai ieftina este 2200 lei/luna.
Bos, noi bosii acolo mergem. Dar de exemplu #saracii din Otopeni au gradinita de stat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate