Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Crezi în destin?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

Poll: Crezi în destin? (25 member(s) have cast votes)

Crezi în destin?

  1. DA (7 votes [28.00%])

    Percentage of vote: 28.00%

  2. NU (18 votes [72.00%])

    Percentage of vote: 72.00%

  3. nu știu (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Sunt curios câți dintre voi cred în destin și de ce.

Eu prin destin înțeleg că undeva există o carte a vieții în care scrie tot ce vei face dinainte de a te naște. Voi pune și definiția din DEX, ca să nu existe confuzii:

DESTÍN, destine, s. n. 1. Soartă, viitor. 2. Forță sau voință supranaturală despre care se crede că hotărăște în mod fatal și irevocabil tot ce se petrece în viața omului; fatalitate. – Din fr. destin.
Sursa: DEX '09 (2009)

Eu personal nu cred în destin, deși cred în determinism. Eu cred că acțiunile omului sunt determinate de cauze, dar că nu e scris nicăieri ce vei face. Voi ce credeți?

#2
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 a3e6u9, on 18 octombrie 2016 - 20:15, said:

Sunt curios câți dintre voi cred în destin și de ce.

Eu prin destin înțeleg că undeva există o carte a vieții în care scrie tot ce vei face dinainte de a te naște. Voi pune și definiția din DEX, ca să nu existe confuzii:

DESTÍN, destine, s. n. 1. Soartă, viitor. 2. Forță sau voință supranaturală despre care se crede că hotărăște în mod fatal și irevocabil tot ce se petrece în viața omului; fatalitate. – Din fr. destin.
Sursa: DEX '09 (2009)

Eu personal nu cred în destin, deși cred în determinism. Eu cred că acțiunile omului sunt determinate de cauze, dar că nu e scris nicăieri ce vei face. Voi ce credeți?
Cum poți crede în determinism și în același timp să nu crezi în destin, asta numai dumneata poți ști. Cum destinul decurge în mod logic din determinism, cele două ori există împreună, ori nu există deloc. Tertium non datur.

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Absolut!!! In primul rand destinul biologic care nu ai ce-i face....dupa aia ramane data, locul nasterii, parintii, etc.
Cata vreme astea nu le poti alege vb.de destin....sigur pe parcursul vietii mai poti schimba pe ici pe colo cate ceva dar alea de inceput sunt DEFINITORII in viata...
Si nu scrie neaparat undeva ce anume vei face in viata daca asta inteleg unii prin destin, viata insasi este o mare loterie unii au bilete mai norocoase, altii mai putin norocoase....

Edited by Valmont43, 18 October 2016 - 20:29.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Adica sa ai posibilitatea sa nu faci nimic, ca tot aia se se intampla ?

Nu exista destin, nu exista horoscop, nu exista vraji si zei. Exista munca, exista sclavie, exista internet si mancare buna.

#5
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Destinul...este asa cum iti traiesti tu viata...cum alegi sa traiesti sau dupa niste reguli care iti place sa le respecti !!! Sigur ca nu te obliga nimeni sa le respecti,dar daca simti asta in sufletul tau...in inima ta,atunci traiesti asa. Nu vreau sa intru in detalii deoarece asta se refera numai la viata spirituala !!! Sa nu se inteleaga ca sunt pocait.

#6
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016
cred in destinul spermoculturii .e ceva ce nu stiu multi ,e sublim

#7
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 mario_bril, on 18 octombrie 2016 - 20:26, said:

Cum poți crede în determinism și în același timp să nu crezi în destin, asta numai dumneata poți ști. Cum destinul decurge în mod logic din determinism, cele două ori există împreună, ori nu există deloc. Tertium non datur.
Vezi de aia nu intelegi tu nimic, pentru ca ai erori din astea introduse in sistem de tipul False Dilemma.
Indeterminismul naste determinism.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Destinul ti-l cam faci/cladesti

#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
"Ce ti-e scris,in frunte ti-e pus".

#10
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 _-AppleS-_, on 18 octombrie 2016 - 20:48, said:

Vezi de aia nu intelegi tu nimic, pentru ca ai erori din astea introduse in sistem de tipul False Dilemma.
Indeterminismul naste determinism.
Din manualul de logică citiiiiire, să luăăăăm aminteeee: Posted Image
Dacă avem două propoziţii astfel încît una afirmă un lucru despre un anumit obiect, iar cealaltă neagă indirect sau direct acelaşi lucru despre acelaşi obiect, cele două propoziţii sunt reciproc inconsistente.

Edited by mario_bril, 18 October 2016 - 21:13.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
da, cred in Destin
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WDu2ldAxHyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 missionnad, on 18 octombrie 2016 - 20:55, said:

"Ce ti-e scris,in frunte ti-e pus".

DA. Sunt de aceeasi parere! Omul are un destin, dar are in acelasi timp o posibilitatea de a jongla in niste limite, ca o masina pe o autostrada care poate merge mai repede, mai incet, pe banda 1 sau pe banda 2, se mai poate si opri, si abate un pic de la drum dar... pana la urma tot pe autostrada revine.

Cred in predestinarea omului precum si in iluzia lui ca are liber arbitru. Are un liber arbitru limitat... o mica marja de manevra ca sa nu se plictiseasca pe un drum drept, dublata de iluzia ca are un control asupra propriului destin. Mintea omului este un mare magician de iluzii.

Dumnezeu cand a creat omul si predestinarea acestuia (slabiciunea lui in fatza sortii) a creat totodata si iluzia omului ca are controlul, propriilor decizii. Dar.. surpriza... totul e o mare pacaleala. Cugetati indelung, analizati-va propria viata si va veti da seama ca nu ar fi putut fi altfel.  Exista o teorie foarte ciudata si greu de acceptat ca cauzalitatii inverse care susine ca viitorul determina prezentul si ca toate actiunile noastre, tot drumul nostru in viata e determinat de niste stari viitoare in care trebuie sa ajungem si de un moment final, iar asta inseamna determinism pur.  Binenteles, omul va trai tot timpul cu iluzia ca el este cel care a luat decizia X sau Y, dar in realitate nu e asa.

Edited by rosix, 18 October 2016 - 22:27.


#13
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
2016,  era internetului, cand NASA trimite sateliti pe Pluto si la Geneva savantii au descoperit    bosonul Higgs....................intr-un stat membru UE, in Romania,  inca mai sunt oameni care cred ca cineva sus in ceruri sta sa prescrie scenarii pentru fiecare viata a unei fiinte  din univers dinainte sa se naste

Edited by lotharragnar, 18 October 2016 - 22:38.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai.. cum spuneam... cineva a avut grija ca psihicul nostru (ca sa ma exprim stiintific) sa fie un mare artizan de iluzii. Sa ne faca sa ne umflam in pene. Dar.. pe masura ce avansam in varsta, ne cam dam seama despre ce e vorba. La fel cum si-au dat seama si aia care cauta o teorie unificata a campului ca se invart in jurul cozii si ca in modelul matematic pe care l-au creat intra dimensiuni inaccesibile perceptiei materiale si ratiuniii umane si care pot fi modelate doar matematic, teoretic, nicidecum supuse experimentului.

Iluzia omului e insasi capcana destinului. Nu poti juca optim intr-un scenariu scris de altcineva daca nu ai iluzia ca ai un rol, ca poti misca lucrurile. Dar, de fapt, singurele lucruri pe care le poti misca sunt lucurile mici, cele care nu conteaza.

Daca omul ar putea scapa de iluzia propriului control asupra vietii, ar aborda altfel lucrurile. Nu neaparat dintr-o perspectiva religioasa dar macar mai echilibrata, ecologica, mai cu respect fata de natura pe care n-o poate controla.  Primul care a ajuns la concluzia ca psihicul uman e o mare masinarie de iluzii, fara buton de oprire, a fost insusi Carl Jung.

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 a3e6u9, on 18 octombrie 2016 - 20:15, said:

Sunt curios câți dintre voi cred în destin și de ce.

Eu prin destin înțeleg că undeva există o carte a vieții în care scrie tot ce vei face dinainte de a te naște. Voi pune și definiția din DEX, ca să nu existe confuzii:

DESTÍN, destine, s. n. 1. Soartă, viitor. 2. Forță sau voință supranaturală despre care se crede că hotărăște în mod fatal și irevocabil tot ce se petrece în viața omului; fatalitate. – Din fr. destin.
Sursa: DEX '09 (2009)

Eu personal nu cred în destin, deși cred în determinism. Eu cred că acțiunile omului sunt determinate de cauze, dar că nu e scris nicăieri ce vei face. Voi ce credeți?
Pui gresit problema din start .
Daca luam pe D-zeu stim ca pt el timpul este doar prezent , asa ca El stie acum ce-o sa faci tu peste 30 de ani ( cand vei intra la parnaie )pentru ca pt El e tot prezent desi pt oameni e viitor  . De aia si zicala ca ce ti-e scris aia o sa ti se intample dar nu mai continua si faptul ca vor fi alegerile tale sa faci una sau alta , nu ca destinul ti-a fost deja pecetluit ...

#16
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
Eu cred ca si Dumnezeu rade de cei care ii atribuiesc atatea

#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 lotharragnar, on 18 octombrie 2016 - 23:45, said:

Eu cred ca si Dumnezeu rade de cei care ii atribuiesc atatea
Sigur rade de tine ...

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cobi1, on 18 octombrie 2016 - 23:31, said:

De aia si zicala ca ce ti-e scris aia o sa ti se intample dar nu mai continua si faptul ca vor fi alegerile tale sa faci una sau alta , nu ca destinul ti-a fost deja pecetluit ...

Pai da... dar problema e mai complexa de atat. E vorba de alegeri limitate, ca soarecele ala care are o cusca la dispozitie sa ia ce decizii doreste el in acea cusca. Numai ca, nici soarecele nici omul nu vor sa accepte in ruptul capului ca traiesc de fapt intr-o cusca, ca viata lor e caracterizata de alegeri limitate, marunte, chiar daca indivizilor li se par radicale. De exemplu, pentru un om din clasa medie, mutarea dintr-o tara in alta e o alegere radicala, dar... la scara destinului e o alegere meschina - schimbarea unei plantatii cu alta. Omul acela va avea cam acelasi destin dar intr-o alta limba, intr-o alta cultura. Va castiga de 5x mai multi bani dar ii va cheltui pe bunuri de 4,7x mai scumpe decat in tara de origine. Cand va trage o linie, in ambele variante de viitor, va constata, ca a ajuns cam tot acolo...

Dar, dincolo de astea, cam orice om e bantuit de iluzii in toata existenta sa: ca va ajunge primar de oras, parlamentar, ca va face 1 milion de euro, ca va regula regina balului, ca isi va da copiii la cea mai buna scoala, ca va conduce nu stiu ce masina, ca va vedea 1/2 din cele mai interesante destinatii de pe glob, etc. etc.

Edited by rosix, 18 October 2016 - 23:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate