Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Crezi în destin?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

Poll: Crezi în destin? (25 member(s) have cast votes)

Crezi în destin?

  1. DA (7 votes [28.00%])

    Percentage of vote: 28.00%

  2. NU (18 votes [72.00%])

    Percentage of vote: 72.00%

  3. nu știu (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#19
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rosix, on 18 octombrie 2016 - 23:46, said:

Pai da... dar problema e mai complexa de atat. E vorba de alegeri limitate, ca soarecele ala care are o cusca la dispozitie sa ia ce decizii doreste el in acea cusca. Numai ca, nici soarecele nici omul nu vor sa accepte in ruptul capului ca traiesc de fapt intr-o cusca, ca viata lor e caracterizata de alegeri limitate, marunte, chiar daca indivizilor li se par radicale. De exemplu, pentru un om din clasa medie, mutarea dintr-o tara in alta e o alegere radicala, dar... la scara destinului e o alegere meschina - schimbarea unei plantatii cu alta. Omul acela va avea cam acelasi destin dar intr-o alta limba, intr-o alta cultura. Va castiga de 5x mai multi bani dar ii va cheltui pe bunuri de 4,7x mai scumpe decat in tara de origine. Cand va trage o linie, in ambele variante de viitor, va constata, ca a ajuns cam tot acolo...

Dar, dincolo de astea, cam orice om e bantuit de iluzii in toata existenta sa: ca va ajunge primar de oras, parlamentar, ca va face 1 milion de euro, ca va regula regina balului, ca isi va da copiii la cea mai buna scoala, ca va conduce nu stiu ce masina, ca va vedea 1/2 din cele mai interesante destinatii de pe glob, etc. etc.
A alege între bine și rău, este o alegere radicală sau una limitată, așa după cum te exprimi tu?

#20
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Valmont43, on 18 octombrie 2016 - 20:27, said:

....sigur pe parcursul vietii mai poti schimba pe ici pe colo cate ceva dar alea de inceput sunt DEFINITORII in viata...
gresesti prietene, nu poti schimba nimic, ca ai pute-o face e o iluzie.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mario_bril, on 18 octombrie 2016 - 23:52, said:

A alege între bine și rău, este o alegere radicală sau una limitată, așa după cum te exprimi tu?

Este o alegere limitata si subiectiva la scara destinului... Niciodata nu vei putea sti daca ai ales bine sau rau, dar mintea iti va livra, la timp, iluzia potrivita, astfel incat sa crezi ca ai facut alegerea corecta. Cum poti sa stii, la un moment dat, daca viata unui om este rezultatul celor mai bune alegeri pe care le putea face?

Adevarata provocare a destinului omului este faptul ca e prins intr-un fel de joc, de scenariu, in care trebuie tot timpul sa lupte cu propriile iluzii.

Edited by rosix, 19 October 2016 - 00:20.


#22
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 pasilla, on 18 octombrie 2016 - 20:29, said:

Adica sa ai posibilitatea sa nu faci nimic, ca tot aia se se intampla ?

Nu exista destin, nu exista horoscop, nu exista vraji si zei. Exista munca, exista sclavie, exista internet si mancare buna.
si totusi care-i pozitia ta, alegi sau esti determinat?

#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rosix, on 19 octombrie 2016 - 00:13, said:

Este o alegere limitata si subiectiva la scara destinului... Niciodata nu vei putea sti daca ai ales bine sau rau, dar mintea iti va livra, la timp, iluzia potrivita, astfel incat sa crezi ca ai facut alegerea corecta. Cum poti sa stii, la un moment dat, daca viata unui om este rezultatul celor mai bune alegeri pe care le putea face?
Nu există bine și rău absolut, crezi?

Edited by mario_bril, 19 October 2016 - 00:15.


#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mario_bril, on 19 octombrie 2016 - 00:15, said:

Nu există bine și rău absolut, crezi?

Ba da, exista bine si rau absolut... cred, insa omul nu are capacitata rationala de a discerne. Atunci cand o face, o face pe baza unor pre-concepte inoculate de Biserica, scoala, familie, societate.. iar daca alegerea o face pre-conditionat, nu se cheama ca are liber arbitru, ci ca e un fel de robot care executa un program, apoi se minte pe sine ca a ales coect. Pozitia ta care este?

#25
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 lotharragnar, on 18 octombrie 2016 - 23:45, said:

Eu cred ca si Dumnezeu rade de cei care ii atribuiesc atatea
exprima-ti pozitia, e destin sau nu?

#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rosix, on 19 octombrie 2016 - 00:30, said:

Ba da, exista bine si rau absolut... cred, insa omul nu are capacitata rationala de a discerne. Atunci cand o face, o face pe baza unor pre-concepte inoculate de Biserica, scoala, familie, societate.. iar daca alegerea o face pre-conditionat, nu se cheama ca are liber arbitru, ci ca e un fel de robot care executa un program, apoi se minte pe sine ca a ales coect. Pozitia ta care este?
Hai să vedem, dacă este așa: iubirea este un bine absolut, sau relativ?

#27
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 mario_bril, on 19 octombrie 2016 - 00:32, said:

Hai să vedem, dacă este așa: iubirea este un bine absolut, sau relativ?
iubirea-i dumnezo........da' nu-mi zice ca asta zice crestinismu' :)

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Iubirea, este un bine absolut ca si concept filozofic, numai ca, la nivelul fiintei umane, individuale, limitate, iubirea e un concept neclar care trebuie materializat in ceva specific, o chestie spre care aspiri. Nu cred ca omul dispune, apriori, in constiinta sa. de un pre-concept numit "iubire". Poate ajunge la el prin practica religioasa, cred.

Edited by rosix, 19 October 2016 - 00:41.


#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 19 octombrie 2016 - 00:38, said:

iubirea-i dumnezo........da' nu-mi zice ca asta zice crestinismu' Posted Image
Cirus, să nu-mi spui că asta nu o știai, că nu te cred!

 rosix, on 19 octombrie 2016 - 00:38, said:

Iubirea, este un bine absolut ca si concept filozofic, numai ca, la nivelul fiintei umane, individuale, limitate, iubirea e un concept neclar care trebuie materializat in ceva specific, o chestie spre care aspiri.
Adică faptul că iubești, e un concept filozofic sau realitatea însăși? :huh:

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mario_bril, on 19 octombrie 2016 - 00:40, said:

Adică faptul că iubești, e un concept filozofic sau realitatea însăși? Posted Image

Iubirea, e un concept filozofic si o realitate subiectiva, in acelasi timp, la nivelul individului. Fiecare poate exprima in felul lui ce intelege prin "iubire" iar aici intervine ce am spus mai sus.. "iluzia". Cand iubesti pe cineva te auto-iluzionezi intr-un fel. Cand nu mai iubesti persoana respectiva tot castelul de nisip se darama ca si cand n-ar fi fost. Atunci cum ramane cu conceptul absolut de iubire? Exista o singura iubire absoluta, dupa parerea mea, iubirea de Dumnezeu... restul toate sunt realitati, experiente relative care tin de destin. Nu te indragostesti de cineva pentru ca ai luat decizia sa te indragostesti.. .pur si simplu ti se intampla. Apoi rationalizezi, cauti motive, le notezi undeva, sa ai niste argumente.
Ori toate lucrurile care "pur si simplu ni se intampla" tin, dupa parerea mea, de destin sau de o realitate superioara.

Psihicul omului este o realitate care "ni se intampla", aflata sub control involuntar.  Psihologii stiu asta de zeci de ani, dar nu pot s-o recunoasca pe bune din motive lesne de inteles - criminalul nu ar mai putea fi judecat pentru ce a facut, daca s-ar dovedi stiintific ca nu a avut discernamant atunci cand a comis crima, ci ca e o chestie de destin.

Edited by rosix, 19 October 2016 - 00:54.


#31
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rosix, on 19 octombrie 2016 - 00:49, said:

Iubirea, e un concept filozofic si o realitate subiectiva, in acelasi timp, la nivelul individului. Fiecare poate exprima in felul lui ce intelege prin "iubire" iar aici intervine ce am spus mai sus.. "iluzia". Cand iubesti pe cineva te auto-iluzionezi intr-un fel. Cand nu mai iubesti persoana respectiva tot castelul de nisip se darama ca si cand n-ar fi fost. Atunci cum ramane cu conceptul absolut de iubire? Exista o singura iubirea absoluta, dupa parerea mea, iubirea de Dumnezeu... restul toate sunt realitati relative.
Când ne referim la binele absolut, ne referim la iubirea absolută. Cu alte cuvinte, poate fi iubirea un rău pentru unii și un bine pentru alții? Nu, pentru toată lumea este la fel, iubirea este considerată a fi un bine, indiferent de ce cultură am avea, sau de ce religie am aparține.
Acum, dacă există un bine absolut, există și contrariul acestuia, respectiv un rău absolut (coincidentia oppositorum). Iar dacă acestea două există, rezultă că liberul arbitru ce are posibilitatea de a alege dintre cele două, are o libertate absolută.
Vezi ce simplu este?

Edited by mario_bril, 19 October 2016 - 00:56.


#32
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 mario_bril, on 19 octombrie 2016 - 00:40, said:

Cirus, să nu-mi spui că asta nu o știai, că nu te cred!
realizezi ca nu intimplator am zis asta.

#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 19 octombrie 2016 - 00:59, said:

realizezi ca nu intimplator am zis asta.
Ar trebui să i-o explici prietenului nostru, rosix.

#34
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 rosix, on 19 octombrie 2016 - 00:38, said:

Iubirea, este un bine absolut ca si concept filozofic, .
de ce la nivel filozofic? tu cind esti cu mindra in brate ai strafulgerari din astea filozofice sau chiar te simti bine si ti se rupe de ce o zis newton?

#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mario_bril, on 19 octombrie 2016 - 00:55, said:

Când ne referim la binele absolut, ne referim la iubirea absolută. Cu alte cuvinte, poate fi iubirea un rău pentru unii și un bine pentru alții? Nu, pentru toată lumea este la fel, iubirea este considerată a fi un bine, indiferent de ce cultură am avea, sau de ce religie am aparține.

Din punctul meu de vedere iubirea absoluta este iubirea de Dumnezeu, e o stare inalta, superioara care nu ar trebui confundata cu iubirea comuna, unde, cum spuneam mai sus actioneaza din plin, iluzia (ne inchipuim ca persoana pe care o iubim este fiinta ideala). Amagirea care conduce la iubire, nu poate sta la baza iubirii absolute.

Acum... poate exista o persoana care e de cealalta parte a binelui unanim acceptat... Sa spunem ca o persoana venereaza raul sau intruchiparea raului absolut sau un personaj care intruchipeaza raul absolut. Aceasta forma de veneratie, din punctul de vere al persoanei respective este tot o forma de "iubire absoluta". Si atunci.. depinde de care parte a baricadei te afli. Cine a stabilit ce e bine si ce e rau? Sunt niste percepte pe care ori ti le baga in cap Biserica, Scoala, familia, societatea... ori daca nu, trebuie sa le dobandesti prin revelatie, prin inductie wireless de natura divina.  Daca esti in jungla si trebuie sa vanezi ca sa nu mori de foame, faci bine sau faci rau atunci cand tragi cu arcul in caprioare nevinovate, pasari si alte vietati, lasate de Dumnezeu pe pamant?

Edited by rosix, 19 October 2016 - 01:08.


#36
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 mario_bril, on 19 octombrie 2016 - 01:00, said:

Ar trebui să i-o explici prietenului nostru, rosix.
acum vad ca n-am ce sa-i explic.

Edited by cirus6, 19 October 2016 - 01:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate