Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Crezi în destin?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

Poll: Crezi în destin? (25 member(s) have cast votes)

Crezi în destin?

  1. DA (7 votes [28.00%])

    Percentage of vote: 28.00%

  2. NU (18 votes [72.00%])

    Percentage of vote: 72.00%

  3. nu știu (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrosix, on 19 octombrie 2016 - 01:02, said:


Din punctul meu de vedere iubirea absoluta este iubirea de Dumnezeu, e o stare inalta, superioara care nu ar trebui confundata cu iubirea comuna, unde, cum spuneam mai sus actioneaza din plin, iluzia (ne inchipuim ca persoana pe care o iubim este fiinta ideala). Amagirea care conduce la iubire, nu poate sta la baza iubirii absolute.

Acum... poate exista o persoana care e de cealalta parte a binelui unanim acceptat... Sa spunem ca o persoana venereaza raul sau intruchiparea raului absolut sau un personaj care intruchipeaza raul absolut. Aceasta forma de veneratie, din punctul de vere al persoanei respective este tot o forma de "iubire absoluta". Si atunci.. depinde de care parte a baricadei te afli. Cine a stabilit ce e bine si ce e rau?
În primul rând, de ce ar fi mai cu moț iubirea de Dumnezeu, față de iubirea de oameni sau dragostea părintească?
Crezi că o mamă se amăgește crezând că-și iubește copilul, sau este efectiv trăirea ei interioară astfel?
Există vreun individ de pe această planetă, care să afirme că iubirea este un rău, cumva? Dacă nu, rezultă că iubirea în sine este un bine absolut și nu unul relativ.
Cu privire la opusul acesteia, ar trebui să ai ceva noțiuni de filosofie pentru a înțelege conceptul amintit în postul anterior. Nu există o noțiune, fără opusul acesteia. Binelui absolut deci, i se opune un rău absolut.

Sper ca măcar liberul arbitru să-l fi înțeles ca lumea.

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt multe variante care spun ca destinul exclude liberul arbitru, adica, ori e alba ori e neagra. Pai hai s-o luam sistematic. Daca omul are 100% liber arbitru asta inseamna ca toate deciziile sale sunt gandite dinainte, deci rationale (practica ne contrazice flagrant - cca. 80% din deciziile curente ale omului sunt luate orbeste). Daca omul e dependent 100% de destin (fara liber arbitru, sa spunem) ar insemna ca omul e o simpla maimutza intr-un scenariu scris de altii - nici asta nu poate fi adevarat - omul chiar are, realmente, o marja de manevra, fie ea si limitata. In functie de cele cateva variante pe care le are la dispozitie, omul alege si, din aceasta algere iese ceva si nu iese altceva, asta e sigur.

Poate ca mai corect ar fi sa spunem ca viata omului e creionata 80% de destin si cam 20% de deciziile proprii de modul cum se raporteaza el la acest destin, cum joaca el pe scena vietii. Zic si eu... habar n-am.

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrosix, on 19 octombrie 2016 - 01:18, said:

Sunt multe variante care spun ca destinul exclude liberul arbitru, adica, ori e alba ori e neagra. Pai hai s-o luam sistematic. Daca omul are 100% liber arbitru asta inseamna ca toate deciziile sale sunt gandite dinainte, deci rationale (practica ne contrazice flagrant - cca. 80% din deciziile curente ale omului sunt luate orbeste). Daca omul e dependent 100% de destin (fara liber arbitru, sa spunem) ar insemna ca omul e o simpla maimutza intr-un scenariu scris de altii - nici asta nu poate fi adevarat - omul chiar are, realmente, o marja de manevra, fie ea si limitata. In functie de cele cateva variante pe care le are la dispozitie, omul alege si, din aceasta algere iese ceva si nu iese altceva, asta e sigur.

Poate ca mai corect ar fi sa spunem ca viata omului e creionata 80% de destin si cam 20% de deciziile proprii de modul cum se raporteaza el la acest destin, cum joaca el pe scena vietii. Zic si eu... habar n-am.
De când până când confundați rațiunea, cu liberul arbitru? :huh:

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
N-am de gand sa ma lansez intr-o polemica.. mi-am expus punctul de vedere mai sus. Vad ca altii au ezitari sa o faca.. fac doar apel la A+B implica C. Multumesc frumos.

Edited by rosix, 19 October 2016 - 22:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate