Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Kuxa si Ixina

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 The_Mack, on 27 mai 2017 - 18:21, said:

............. poti dezvolta subiectul? .........

ca o paranteza eu stiam ca ora exacta in bucatarii cel putin acum ceva vreme, venea din italia - acum nu prea mai vezi

Ca sa te citez ...Dezvolta subiectul :) ... de ce Italia nu mai e ok ?

#38
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
doar din ce vad in piata, nu neaparat din ceva concret. imi amintesc acum ceva mai multa vreme cand cei de la mobexpert aveau expuse bucatariile de italia si pareau ceva din reviste....

referitor la nobilia prin Kika, am configurat si noi la ei o bucatarie - pretul cu TVA transport si montaj 10950 euro. front 804 lacuit sand matt, maner 760, blat 117 copper, prize ascunsa in blat, corp cu separator de tacamuri si configuratie a bucatariei pe colt, in total 7450 lungime. tot din aceste corpuri am realizat si o biblioteca sa ii spunem (la noi zona de living este comuna cu bucatarie) de 2100 lungime cu corpuri suspendate si inca 4 polite pe care o sa le pozitionam pe perete in living. mentionez ca 4 dintre corpurile suspendate sunt cu geam mat si illuminate (corpuri de 1000), avem un corp din acela pe blat cu rulou pentru ascundere, corp colt cu carusel, corp pentru incastrat cuptor cu micorunde si cuptor electric, side by side-ul desi stand alone are proiectata o rama ce il acopera iar deasupra lui mai are un corp, si un blat nu stiu cum ii spune din care o sa creem o mica zona de separare bucatarie / living ca un bar, unde o sa punem niste scaune. desi in configuratia actuala am cam rezolvat de mobilat bucataria si livingul, pretul final (include reducere de 50%) pare destul de mare. ce parare ai?

multumesc

Edited by The_Mack, 03 June 2017 - 14:45.


#39
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Man, vrei neaparat sa ai un brand anume de mobila? Sunt n producatori locali de mobila care fac treaba foarte buna si folosesc materiale ok (tot pal/mdf, nu vorbim de lemn masiv). Ca idee, cu un astfel de producator un prieten si-a mobilat toata casa de 270 cheltuind 10.000€. Alegerea mea e facuta, cand voi ajunge la momentul respectiv o sa colaborez cu un producator din campina care lucreaza fiarte ingrijit si nu iti ia pielea. Vii cu modelul si iti face omul ce vrei, foloseste piese blum, nu bataie de joc. Bucatarie de 10.000€ din carton/rumegus presat... vorbesc singur...

Edited by Bylly00, 03 June 2017 - 16:34.


#40
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
nu vreau un brand anume, vreau doar ceva de calitate si inca nu suntem decisi - probam / sondam piata. nu vreau sa par firfizon dar totusi chiar daca preturile sunt foarte mari, diferenta de calitate se vede. sa imi lasi mie pe privat despre cine este vorba (firma din Campina)

#41
alindascalu

alindascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.02.2016
Ia-ti prin kika, cei de la nolte, din romania, mint grosolan, ziceau ca kika nu vor mai lucra cu nolte de anul asta...
Si cei de la nolte din romania sunt doar intermediari, nici macar nu o montează ei, o fac cu altcineva, iar daca ai probleme stai dupa aia si nici nu vin.

#42
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
informativ ikea este sub kika (nolte) in raportul calitate/pret cand vine vorba de feronerie si partea de corpuri? nu vorbesc de cuptoare, plite, hote, etc ci strict de mobilier.

@alindascalu fronturile am inteles ca sunt disponibile in diverse forme inclusiv mdf lucios (lacuit) dar restul corpului din ce este pal sau tot mdf? Canturile ce vin la perete sunt si ele inchise?

fronturi cu manere aplicate am tot vazut dar cunoasteti vreo firma din Bucuresti care comercializeaza si modele de genu celui de mai jos?

[ https://i.imgur.com/L8sle7e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

multumesc

Edited by Sara_28, 15 August 2017 - 20:50.


#43
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 Sara_28, on 15 august 2017 - 20:44, said:

fronturi cu manere aplicate am tot vazut dar cunoasteti vreo firma din Bucuresti care comercializeaza si modele de genu celui de mai jos?
[ https://i.imgur.com/L8sle7e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

multumesc

Parerea mea :

Poza este "randare" nu cred ca este produsul final ci doar proiectul unui designer. In mod normal as folosi asa ceva la dormitor sau living nu la bucatarie oricum unde trebuie sa fie si practic, rezistent si usor de intretinut.
Poate fi doar pentru design forma de maner, pentru o deschidere normala in bucatarie  are nevoie de un "spatiu" suficient ca sa poti actiona deschiderea unei usi de masini de spalat vase sau frigider nu doar a unei usi simple.  Posibil sa fie cu push sau actionare electrica dar mai complicat la frigider...poate la acestea au alte manere si e ok dar oricum din poza nu se vede locul unde sa bagi degetelele sa deschizi usile si sertarele.
In concluzie exista multe variante de deschidere si pentru un raspuns cat de cat la obiect as fi interesat daca exista acest tip de maner la mobila de bucatarie (oriunde in lume) si ce anume te intereseaza la acest tip din poza: culoarea, forma, dispunerea, incastrarea, ceva detalii ...

Edited by superm, 16 August 2017 - 14:13.


#44
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Modelul respectiv este facut de cei de la Reformcph punct com din ce am gasit. Daca scriem " bucatarie of the Week: A Sixties-Inspired Danish Ikea Hack, Now Coming to America " ne duce la articolul in care se mentioneaza ca le fac cu scobitura atat pe rotund cat si pe dreptunghiular cu colturi rotunjite ca in poza de am pus-o mai devreme.

Am gasit si in catalogul Ikea ceva similar ( poti cauta in ggl Bring a Nordic flavor to your bucatarie - IKEA ) nu ma lasa sa pun linkuri; dar noi fiind o tara bananiera de lumea a 3-a, buna sa dam lemn sa primim in schimb rumegusu lacuit, evident ca nu e pentru noi, apare in catalog dar nu se comercializata la noi.

Legat de ceea ce ma intrebai, imi place pur si simplu, este o alta abordare, culorile bine alese, felul in care au pus "lemn" in scobitura; adevarat, nu cred ca merge cu push nu vad sensul sa ai o scobitura in care sa magi mana sa apesi.

Am pus o intrebare celor de la Reform si trimit in Romania, transportul este 250 Euro Posted Image pomana.
oricum pe mine ma cam sperie pal-ul/mdf-ul asta pentru ca probabil ai vazut ...

btw, la kika pe site spre exemplu, vad mobila sub marca: Quattro Mobili, Nolte, Nobilia, Preisgruppe(?), Impuls. Exista vreo diferenta intre ei sau toti folosesc aceeasi feronerie sub nume diferite?

Pe partea de feronerie stiu de Blum, Häfele, mai consacrati ...

Edited by Sara_28, 16 August 2017 - 14:50.


#45
andreitrei

andreitrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.08.2017
Modelul este interesant si datorita (...sau mai ales) faptului ca blatul este in acelasi finisaj de lemn ca si "fundurile" manerelor.
Mare atentie asupra grosimii fronturilor, daca acestea nu au minim 25mm grosime va deveni un calvar manevrarea lor. In orice caz, asa cum spunea si @superm mai sus, solutia nu este una de preferat pentru bucatarie in special dpdv al intretinerii, iar buza decupajelor/manerelor va fi una relativ sensibila indiferent de calitatea vopsirii / lacuirii.

#46
gabi_psc

gabi_psc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2015

 superm, on 16 august 2017 - 14:13, said:

Parerea mea :

Poza este "randare" nu cred ca este produsul final ci doar proiectul unui designer. In mod normal as folosi asa ceva la dormitor sau living nu la bucatarie oricum unde trebuie sa fie si practic, rezistent si usor de intretinut.
Poate fi doar pentru design forma de maner, pentru o deschidere normala in bucatarie  are nevoie de un "spatiu" suficient ca sa poti actiona deschiderea unei usi de masini de spalat vase sau frigider nu doar a unei usi simple.  Posibil sa fie cu push sau actionare electrica dar mai complicat la frigider...poate la acestea au alte manere si e ok dar oricum din poza nu se vede locul unde sa bagi degetelele sa deschizi usile si sertarele.
In concluzie exista multe variante de deschidere si pentru un raspuns cat de cat la obiect as fi interesat daca exista acest tip de maner la mobila de bucatarie (oriunde in lume) si ce anume te intereseaza la acest tip din poza: culoarea, forma, dispunerea, incastrarea, ceva detalii ...

Sunt usi cu push..este evident

design -reprezinta mânerul

#47
blipoids

blipoids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2014
Cine stie cu ce soft lucreaza kuxa?

#48
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 blipoids, on 20 mai 2021 - 19:25, said:

Cine stie cu ce soft lucreaza kuxa?

...da o poza si poate recunoastem ...

Cred ca Winner Design dar este parerea mea ... chiar nu m-am uitat special dar asa cred .

#49
macktk

macktk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.04.2006

View Postblipoids, on 20 mai 2021 - 19:25, said:

Cine stie cu ce soft lucreaza kuxa?

Am întrebat ultima oară când am fost acolo și mi s-a spus că e un soft particular lor, nedisponibil în comerț.

#50
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postblipoids, on 20 mai 2021 - 19:25, said:

Cine stie cu ce soft lucreaza kuxa?

View Postsuperm, on 21 mai 2021 - 08:55, said:

...da o poza si poate recunoastem ...
Cred ca Winner Design dar este parerea mea ... chiar nu m-am uitat special dar asa cred .

View Postmacktk, on 24 iunie 2021 - 11:35, said:

Am întrebat ultima oară când am fost acolo și mi s-a spus că e un soft particular lor, nedisponibil în comerț.

(...)  go.compusoftgroup.com/kitchen-design-software-demo
Intrebarea de baza este "De ce?" ...care este scopul aflarii softului ?

sunt programe de baza specializate apoi pt diferite servicii, producatori, produse si clienti ... deci poate fi softul XYZ din care sa se ia o parte XY si modificata pentru fabrica N ... sau se ia XYZ dar fara baze de date si modifica beneficiarul ?!

Attached Files


Edited by superm, 24 June 2021 - 13:31.


#51
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postmacktk, on 24 iunie 2021 - 11:35, said:

Am întrebat ultima oară când am fost acolo și mi s-a spus că e un soft particular lor, nedisponibil în comerț.

un exemplu :

KitchenDraw este "disponibil in comert" dar firma SPVD proiecteaza in kitchendraw cu modulele fabricii xy si preturile aferente productiei lor. Baza de date sunt ale fabricii si "incluse" in KitchenDraw. Programul KD disponibil in comert are o baza de date (module, accesorii, finisaje, materiale,etc) generica, aceasta cuprinde niste module considerate standard de cei care au facut softul ...

Deci, si daca ai gasi softul pe care lucreaza firma zqy asta nu implica si faptul ca vei putea face desenele/proiectele pe care le face direct zqy ... poti doar daca iei de la ei softul cu bazele de date aferente magazinului lor ...


Succes ...sper ca s-a inteles ideea :)

#52
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postblipoids, on 20 mai 2021 - 19:25, said:

Cine stie cu ce soft lucreaza kuxa?

Carat, WinnerDesign, SketchUp  .. una, doua sau toate trei Posted Image

Edited by superm, 30 June 2021 - 14:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate