Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Atelier de fierarie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pentru ca poluam alte topicuri inutil, m-am hotarat sa deschid un topic dedicat fierariei...forja, fiare, ciocan si nicovala, putina indemanare si ar trebui sa iasa cam orice obiect metalic manufacturat de om din cele mai vechi timpuri si pana azi.

Pentru ca pe alt topic vorbeam de nicovale, incep cu acestea, deocamdata tipurile comune de nicovale "moderne"...

Nicovalele francezilor...scunde, indesate, late, cu o singura gaura, patrata, amplasata intr-un colt, cu talpa si corn rotund sau 2 coarne, unul prismatic...cu cirnul rotund inaltat sau nu...porcusori le zic eu...sau rinocer aleia cu cornul inaltat....adesea decorate.
Attached File  50320.jpg   28.27K   115 downloadsAttached File  DoublePointedAnvil1.jpg   30.31K   114 downloadsAttached File  P1020780.jpg   102.18K   104 downloadsAttached File  s-l400.jpg   42.74K   101 downloads

Asta e pe la noi, la vanzare, 80 kile, 2700 lei vrea pe ea..mult, nu am vazut-o...

Attached File  94005470_4_1000x700_nicovala-de-fierarie-industriala-servicii-afaceri-echipamente-firme.jpg   110.28K   104 downloadsAttached File  94005470_1_1000x700_nicovala-de-fierarie-industriala-oltenita.jpg   110.25K   103 downloads

Cele de potcovarie...cornul a aparut pe nivovale si din cauza nevoii de a face potcoave..evident si alte lucruri se fav pe rotund, zalele , lanturile  etc....dar potcoava e cea care a modificat si adaptat forma nicovalelor si a facut unele tipuri de nicovale sa aiba o forma specifica...adesea usoare sau fine, elegante, cu gat fin, masa lunga si nu masiva, corn lung, cu o conicitate mai mica, mai ascutite....
nivovale pe care nu merge la fel de bine sa lucrezi fiare grele dar care pt potcoave sunt in top..
englezii si americanii au in principiu forma asta....Attached File  med_gallery_21528_11_571385.jpg   92.8K   102 downloadsAttached File  DSC02231-640.jpg   43.5K   90 downloads

Cele germane....
in nord arata cam asa...Attached File  descãrcare.jpg   12.47K   87 downloadsAttached File  Refflinghaus No 9 300 copy.jpg   7.73K   81 downloadsAttached File  german3.jpg   11.07K   65 downloadsAttached File  121243044_5_1000x700_nicovala-fierarie-ialomita_rev003.jpg   100.52K   67 downloads

De asemenea, si in restul lumii nicovalele cu 2 coarne arata cam in genul asta..importante sunt cele suedeze, astia au fost buni in metalurgie si au si nicovale extraordinare..acelasi design ..kolshwa



#2
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Am auzit ca s-ar putea modela una dintr-o bucata de sina de tren. Pe mine ma tenteaza sa incerc. Dar unde gasesc o bucata de sina de tren? Cred ca e si periculos sa caut una acum cand sunt vanati hotii de sine...

#3
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cele sud germane, est si sudest...mai inguste, cu trecerebmai lina la cornul rotund, uneori cu o limba care serveste la executarea scrollurilor, melcilor adica....astfel se elimina nevoia unor svule auxiliare...
toate cele germane pot avea la baza o caramida care serveste ca paza pt a ingrosa bara de metal ....Attached File  German Anvil.jpg   46.49K   57 downloadsAttached File  maxresdefault.jpg   92.69K   56 downloadsAttached File  images.jpg   10.08K   64 downloadsAttached File  20161017_183817.jpg   33.87K   78 downloads
ultima e asta a mea, mie astea imi plac...


Cea de sus are fiorma si proportii clasic germane...desi e austriaca, jeb
in acelasi stil dar cu un gat mai fin si per total mai lunga si ingusta, tot un jeb, o forma relativ atipica, favorita mea din pacate e desalata urat si nubstiu daca e de rectificat, nu voi umbla la ea decat daca gasesc si o forja sa ii lipesc fata noua , ar fi benga o reconditionare profi....deocamdata sta asa....exista una de 180kg la vanzare, mai putin cocosata, la cluj...ma bate gandul dar mai analizam....mi-ar placea. Asta din poza e pui, are vreo 55-60 kile.



Attached File  IMG_0318.jpg   41.14K   83 downloads

Si in final, nicovalele noastre cele mai comune, la noi au venit in special austriece facute de jeb, forma comuna e nu ca in pozele de mai sus vi alea cu trepte si usi de catedrala...cu corn si talpa si o fata mai ingusta decat gatul, intr-o parte gatul iese in afara marginii ...o idiotenie practic dar nah...nicovale bune oricum...
tiparul asta a fost copiat la noi in ultimul hal  e plina tara de copii  iata si una pe care am avut-o si am dat-o desi era impecabila, lucru extrem de rar...nu m-am impacat cu ea deloc si era si cam moale desi facuta mai recent, avand otel net mai bun calitatic decat aveau austriecii cu 50-100 ani inainte, ar fi trebuit sa fie tun....

Attached File  605470905894903229608946-1747693-700_700.jpg   65.29K   81 downloadsAttached File  amboss.jpg   67.21K   77 downloadsAttached File  e6af0bfd404587289dc14920bfed5fa1.jpg   81.07K   82 downloads

#4
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Bv parinte ...super topic . Nicovale ....sa vezi deacu' cunoscatori . :))))

#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Si copia locala  100kg degeaba in opinia mea...una din copiile foarte reusite altfel, per total decenta cu exceptia gaurii pritchel , aia rotunda...pusa total ca un cur, inutil si total contra firii...pritchell vine de la o scula cu care se dadeau gaurile potcoavelor la un moment dat...Attached File  IMG_0381_zpsc3fe6b57.jpg   23.64K   64 downloadsAttached File  IMG_0366_zps5e603f9b.jpg   26.73K   61 downloadsAttached File  IMG_0369_zpsb8f493a3.jpg   24.59K   73 downloads

Si ultima, o nicovala ruseasca.....ca rusii, butuc urat cu spume si facut sa "nu se rupa"  ....cornul ala bont  ma zgarie la ochi...altfel, dincolo de aspect, nu e prost gandita, imbina frumos utilitatea talpii drepte cu nevoia de prisma pt a lucra si treburi mai inguste decat fata mare a nicovalei.Attached File  wpid-5707792-old-hammer-and-rusty-anvil.jpg   32.93K   78 downloads

Si cu asta pauza ca ma dor deºtele pe telefon...vorbim si despre ciocane alta data...

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Fain!

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postparintele, on 17 octombrie 2016 - 21:36, said:

Si copia locala  100kg degeaba in opinia mea...una din copiile foarte reusite altfel, per total decenta cu exceptia gaurii pritchel , aia rotunda...pusa total ca un cur, inutil si total contra firii...pritchell vine de la o scula cu care se dadeau gaurile potcoavelor la un moment dat...Attachment IMG_0381_zpsc3fe6b57.jpgAttachment IMG_0366_zps5e603f9b.jpgAttachment IMG_0369_zpsb8f493a3.jpg

Si ultima, o nicovala ruseasca.....ca rusii, butuc urat cu spume si facut sa "nu se rupa"  ....cornul ala bont  ma zgarie la ochi...altfel, dincolo de aspect, nu e prost gandita, imbina frumos utilitatea talpii drepte cu nevoia de prisma pt a lucra si treburi mai inguste decat fata mare a nicovalei.Attachment wpid-5707792-old-hammer-and-rusty-anvil.jpg

Si cu asta pauza ca ma dor deştele pe telefon...vorbim si despre ciocane alta data...
Parinte ,cat ajunge o nicovala dasta in Romania ??? La cate parale sa ma'stept ,ca dei tare scumpa o cumpar aci .

#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Unde aici sa o cumperi?

In Romania sunt extrem de putine nicovale care nu sunt distruse, impecabile sunt cateva...in ardeal mai sunt dar in rest foarte rar.
in genere la noi au fost austriece, catedrale, mai sunt si altele dar putine si majoritatea terminate...
copii in stare buna gasesti dar nu as lua...
catedrale decente mai sunt dar canlorcul de scumpe..
de tip german ..rare si alea cat de cat si mai rare...

Pret pt o nicovala ok, 10-15 milioane...mai jos rar si sa fie si in stare buna e deja noroc sau rabdare de fier...mai mult...nu merita daxa poti sa iti aduci de afara....de afara cu 200-400 euro iti gasesti de adus nicovale superbune pe langa ce e la noi...
mai e ceva, la noi cer astia 15-20 sau mai mult pe gunoaie ciobite si deselate..ca sunt vechi.

Trebuie spus ceva...otel de calitate pana dupa al doilea razboi...sau dupa primul sa zicem ...era scump....inainte se turnau  din fier si se lipea fara de otel bun, 1-1.5 cm..sau mai lutin ramanea dupa finisare...
dupa aia, otelul bun , el slabut dar bun pt nicovale, gen c45....a devenit ieftin..tehnologiile au avasat, metalurgia a devenit mult, mult mai ieftina ...calitatea a crescut eNorm DAR nevoia de nicovala a disparut, ca si fieraria...au ramas relicve dpdv al necesitatii, gen o potcoava, un atelier de fier forjat...la noi a fost si mai si desi eram inapoiati tehnologic...

O nivovala mai noua, turnata din otel sau facuta din bucati de otel asamblate prin forjare, cu fata de otrl superior calitativ sau pur si simplu facuta din otel bun in intregime...e net mai buna...

oricum, cu cat mai mare e mai greu un lucru, de calit...da racesti rapid o masa de zeci de kg de otel e superdificil...ca idee, in apa un obiect gen ciocan de 1kg se raceste in zeci de secunde sau mai mult...zeci de kg va dati seama...
chiar in solutii mai performante de racire, un otel slab aliat din care de regula se fac nicovalele , se caleste SUPERFICIAL...adica un strat de cativa mm ..

Daca ai ciobit-o, sau s-a inseuat, s-a tocit...daca s-a dus fata adica, daca treci de stratul calit, dur...in jos adesea e moale sau fier mort de-a dreptul..daca e si cu fata lipita pe fier moale...o arunci sau proptesti usa cu ea...
daca e otel bun tot corpul, poate ca o poti rectifica si poate o recalesti dar unde? Si ce iese?
deci e oricum complicat....
cele bune au fata din otel mai destept,gen arc sa zicem...care se autocaleste si in aer aproape, e oricum dur, greu il decalesti complet  trrbuie racit extrem de lebt pt asta...
exemplul cu otelul de arc e fortat, dar relevant, nu se foloseste fix acesta dar ca si comportament un soi de....un otel mai inalt aliat, care se xaleste mai profund, se folosesc tehnologii mai avansate, de la incalzirea prin inductie, partiala, pana la racirea in bai speciale pt a maximiza reusita


Ideea e deci ca o nicovala e un obiect extrem de "delicat", daca ai belit-o peste o limita e de aruncat....iar la noi toti imbecilii au senzatia ca orice fier e bunnpt ca e vechi si nu se mai fac azi cum faceau "nemtii" acum 100 de ani...fals....se fac, sunt mukt superioare multe, alea bune costa insa mii de euro...
bune erau si in trecut, inclusiv acum 100 de ani....alea ingrijite, chiar uzate, sunt superbe...dar la noi sunt extrem de rare pt ca au ajuns putine si s-a lucrat pe ele la greu, uneori au lucrat si urangutani...


Am si una mica, de vreo 20-22 kg, un Pedinghaus, companie germana de top si veche....taman o curat zilele astea dupa creo 3 ani de stat prin ploaie...Attached File  20161017_155819.jpg   82.87K   78 downloads


#9
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Parinte , o sa discutm pe noul topic ,ca sa nu sufocam pe aci .

Ok ,cred ca mam ticnit eu ,credeam ca am scris pe alt topic . Bn ,sa vb despre nicovale . Vad ca te pricepi si te intreb : la ce tb sa ma uit cand iau o nicovala veche (cumpar) ??? Eu as avea de unde cumpara o fierarie intreaga ,iar pe nicovala respectiva ,am batut si eu la facut potcoave .....are un sunet de-ti ia urechile ,crezi ca asta ar fi un avantaj ,sunetul ascutit ??

Edited by gladiatore, 17 October 2016 - 22:16.


#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
De ce nicovala si nu un fier oarecare?
dincolo de forma si utilitatea data de aceasta....de ce materialul conteaza, dincolo de faptul ca o fata tare, dar care pe cat posibil nu e si casanta sa se ciobeasca usor....
pai e simplu  eficienta cu care se transmite energia...o nicovala buna are asanumitul  rebound, reflecta energia...
cu cat reflecta mai mult cu atat mai bine  din 2 motive...piesa lucrata preia mai multa energie, deci se deformeaza mai mult la acelasi efort al celui care ciocaneste, in al doilea rand ciocanul "sare"inapoi precum betele unui tobosar..practic te scuteste oarecum de o parte din efortul pe care ar trebui sa-l depui daca ai bate pe un fier moale, care absoarbe mai multa energie.



Fata cat mai dreapta, muchiile cu cat mai putine ciobituri...
ceva poze detaliate ar fi mult mai utile, o sa fa  si eu maine niste poze de detaliu si o sa pot explica alte detalii despre cum poti vedea daca e turnata sau forjata, cam din ce material, daca are fata lipita sau nu, etcetc...

#11
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postparintele, on 17 octombrie 2016 - 22:22, said:

De ce nicovala si nu un fier oarecare?
dincolo de forma si utilitatea data de aceasta....de ce materialul conteaza, dincolo de faptul ca o fata tare, dar care pe cat posibil nu e si casanta sa se ciobeasca usor....
pai e simplu  eficienta cu care se transmite energia...o nicovala buna are asanumitul  rebound, reflecta energia...
cu cat reflecta mai mult cu atat mai bine  din 2 motive...piesa lucrata preia mai multa energie, deci se deformeaza mai mult la acelasi efort al celui care ciocaneste, in al doilea rand ciocanul "sare"inapoi precum betele unui tobosar..practic te scuteste oarecum de o parte din efortul pe care ar trebui sa-l depui daca ai bate pe un fier moale, care absoarbe mai multa energie.



Fata cat mai dreapta, muchiile cu cat mai putine ciobituri...
ceva poze detaliate ar fi mult mai utile, o sa fa  si eu maine niste poze de detaliu si o sa pot explica alte detalii despre cum poti vedea daca e turnata sau forjata, cam din ce material, daca are fata lipita sau nu, etcetc...
Nu am poze ,pt ca nicovala e in Romania ,eu sunt pe '' afara '' ,dar stiu sigur ca nicovala are peste 100 de ani ,de aia intrebam de sunet ,suna ca un clopotel cand dai in ia chiar si cu un ciocanel oarecare .

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Interesant topic! Ma mira faptul ca inca mai exista "meseriasi"...
Cred ca ar fi bine de discutat si despre menghina...la ce sa te uiti cind alegi o menghina noua/sh, mari producatori, chestii d-astea.

#13
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Parinte...,ne-ai obisnuit cu postari interesante si vreau sa cred ca inca mai sunt oameni precum dvs.,care nu accepta ca anumite lucruri nu pot fi facute decat de cei [calificati].
Viata ne-a invatat sa gasim solutii mai mult sau mai putin indicate in anume situatii,iar partea asta de fierarie,din pacate contine multa practica,insa nici cunostintele teoretice nu trebuiesc neglijate.Felicitari pt topic.
in alta ordine de idei,pe cand o discutie despre forja si mici secrete ale acesteia?

#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Exista multe tipuri de menghine, evident , majoritatea covarsitoate sunt menghine mecanice/de lacatuserie.
Pentru fierarie insa exista menghine speciale, dedicate, cocepute sa intruneasca niste conditii specifice
-se strang mult mai repede, pasul surubului este mai mare, fierul se raceste pana strangi o menghina clasica
-au mai mult loc liber in zona falcilor, nu sunt asa masive, ideea este sa permita prinderea ubor piese cu forme oarecare, piesa nu trebuie sa se blocheze in corpul menghinei, banc, etc...
-sunt conceoute special pt a putea bate in ele...
spre drosebire de menghinele de lacatuserie, care in principiu au 2 piese din care una mobila culiseaza pe o sina fixata in partea fixa, menghina de fierarie au partea mobila care pivoteaza, ca o balama, in jurul unui stiftprins in partea fixa
Important este ca surubul de strangere nu se infileteaza in corpul partii fixe sau intr-o piulita atasata ferm de partea fixa, axul este flotant, ca un surub liber ghidat cu niste bucse simple, metalice , care se infileteaza intr-o piulita cu stift care nu ii permite sa se invarta in gol, piulita care pur si simplu sta lipita de corpul  falcii fixe...motivul pt care sta acolo e un arc , lamelar, care tine tot timpul falcile deschise la macimul posibil permis de surub...
Avand acest sistem cu toate componentele flotante, libere, oricat ai bate in ea nu se decalibreaza nicio sina de culisare, niciun filet nu se strica samd...

- tot pentru a putea bate, partea fixa a menghinei se fixeaza nu doar pe masa, aceasta fixare fiind doar pt a nu se kisca in plan orizontal..
in plan vertical exista un picior atasat partii fixe si care picior se fixeaza pe podea, practic menghina nu apasa pe masa ci direct pe podea...cand bati toate sarcinile se descarca jos, nu pe masa, nu prin intermediului mesei/bancului.


Cam asa arata, o sa v-o arat si pe a mea desfavuta, si ea e la curatat si pregatit pt remontare.
dincolo de simplitatea si robustetea sistemului, are si cateva chestii destepte mai de finete, spre exemplu o bucsa nuca, semirotunda, care micsoreaza frecarile la strangere.
Attached File  19th_century_knowledge_blacksmithing_post_vise.jpg   11.65K   83 downloadsAttached File  6f4ea182ca036d7b6833ade55cf72b16.jpg   17.73K   89 downloadsAttached File  121975446288_1.jpg   10.66K   83 downloads

#15
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Foarte util topicul! Pentru lucru intr-un atelier (nu de fierar), menghine bune sunt si cele romanesti ceausiste. Are tata la tara una de-asta din poza. A tras de ea zeci de ani si este inca in stare buna. Sunt de diferite dimensiuni, 80, 100, 120, 150 mm. Se gasesc si acum pe olx, pretul lor pleaca de la 200 lei.

Attached Files



#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Dap  eu am una de 150, e ditai fieratania.
trebuie sa ii cam schimb bacurile.
bune sunt cele de 100-120, asta de 150 e mult prea mare/grea.

#17
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
O sa radeti, dar cea mai dotata fierarie (cu de toate in stare buna de prin lume adunate) am gasit-o la Disneyland-ul din Paris.

Attached File  BLACKSMITHS MANUAL ILLUSTRATED_tcm2-18917.pdf   2.95MB   138 downloads

L-am mai postat pe forum in diverse topicuri, dar acum ca este unul dedicat nu ratez ocazia

#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Am reusit acum pe seara sa ceruiesc nicovala dupa ce aseara am patinat-o cu clorura ferica si  bagat-o iar peste noapte la electroliza sa termin curatarea ruginei din pori...
Cam asa arata la gata, numai buna de pus la treaba desi tot azi am luat dihania care probabil, pana la o alta achizitie, va deveni calul de bataie principal.
chiar daca pe asta nu o voi folosi prea mult, ma bucur ca am reconditionat-o pana la o conditie excelenta.

Attached File  20161018_182648.jpg   56.97K   125 downloadsAttached File  20161018_182710.jpg   59.37K   125 downloadsAttached File  20161018_182731.jpg   50.39K   119 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate