Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

AyurVeda și mâncarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 10 octombrie 2016 - 10:36, said:

Yoghinul care „se depărtează de lucrurile materiale”

Nu cred că o femeie va face dragoste cu un bărbat căruia îi miroase gura și corpul a ceapă sau usturoi, căci pentru a fi „afrodisiace” trebuie mâncate în cantități însemnate.
Un yoghin care se „îndepărtează de atracțiile lumii materiale și de pasiune” e mai prost decât o râmă, pentru că orice sistem de evoluție spirituală e parte a atracțiilor lumii materiale, iar el când practică acest sistem îl practică cu pasiune. Omul pune pasiune și în iubirea Divinului, așa că „îndepărtarea de pasiune” e un nonsens.
...
Ești ceea ce mănânci, pentru că ceea ce mănânci îți influențează direct corpul și ... funcțiunile corpului.
Mâncarea pe care o mănânci poate avea un direct impact și asupra vieții sexuale, afectând în primul rând
- activitatea hormonală,
- chimia cerebrală și
- nivelul / nivelurile energetice și de stress.

Cercetarea efectului ustoroiului la cobai a arătat că adăugarea de usturoi la o dietă bogată în ... proteine a făcut să crească activitatea hormonală sexuală .
Cercetări recente arată că enzima NOS (nitiric oxide synthase) este principala responsabilă pentru erecția sexuală iar studii recente arată că usturoiul în anumite forme pot stimula producerea acestei enzime la indivizi care au un nivel scăzut al acestei enzime.
http://aphrodisiacli...phrodisiac.html

În mod evident yoghinii, care practică reticența sexuală au un nivel scăzut al acestei enzime și devin ușor tulburați sexual la consumarea afrodisiacelor, ceea ce probabil nu este cazul celor care sunt tot timpul "în călduri" și probabil au nevoi de mult usturoi, după cum afirmi tu.
După cum se afirmă în Ayurveda, știința medicală Vedică, mâncarea este catalogată în trei categorii
- sattvică - în modul de existență al virtuții și bunătății,
- rageasică - în modul de existență al pasiunii
- tamasică - în modul de existență al ignoranței.

Ceapa și usturoiul, din familia plantelor alliacea
sunt clasificate în Ayurveda ca fiind rageasice și tamasice,
adică ele cresc pasiunea și ignoranța, și ca urmare ele cresc
- ignorarea propriei naturi spirituale și
- identificarea cu ceea ce nu suntem: corpul material și
- gratificarea plăcerii corpului material,
-- prin care ne atașăm de această lume materială și
-- atunci ... ne ducem acolo unde ne este ... atașamentul... adică rămânem în planul material.

Edited by madhukar, 13 October 2016 - 20:23.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Asa, și?

#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
yoga e demonica si AyurVeda la fel, lasa-ti prostiile astea, avem crestinismul,fitoterapia,legume,fructe,mancare romaneasca ...Ceapa și usturoiul sunt bune la sanatate,vindeca o gramada de boli

"Nu ce intra in gura spurca pe om; ci ce iese din gura, aceea spurca pe om."

20 de beneficii ale usturoiului : http://www.gustos.ro...sturoiului.html

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Mai mâncăm usturoi sau nu, ca nu înțeleg nimic.

Edited by ddaannii, 13 October 2016 - 20:41.


#5
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@cristirg: vezi c-ai greșit topicul. Te rog scutește-ne de inepții habotnice. Bine că babele care se târâie pe genunchi și coate-s sfinte.

@ddaannii: mâncăm usturoi cât ne pică bine, așa că bagă mare.

@madhukhar: dacă un yoghin tremură când vede o ceapă sau un usturoi atunci mai bine se lasă de practica spirituală și s-apucă de muncă, căci valoarea lui e mai mică decât a unui vierme aflat într-un căcat.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postddaannii, on 13 octombrie 2016 - 20:38, said:

Asa, și?
Inca un topic de abureala... Posted Image

Edited by andreic, 13 October 2016 - 22:46.


#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Concluzia finala care este?Posted Image

#8
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Concluzia finală este că n-am ajuns la final.

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ma, dar astia nu mananca carne, mi se pare mie? Ca eram si eu curios care sportiv care a castigat vreun campionat mondial la ceva de contact era vegetarian :lol: :lol:
Ca sa stiu ce am ratat :lol: :lol: Eu am dat numai de ciobani carnivori :lol: :lol:

#10
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 13 octombrie 2016 - 21:15, said:

@madhukhar: dacă un yoghin tremură când vede o ceapă sau un usturoi atunci mai bine se lasă de practica spirituală și s-apucă de muncă, ...
Nu este vorba de frică, frica nu este bună, alertând toți factori negativi din ființă,
deși este un principiu de bază al religiilor pentru oamenii cu o inteligență redusă, ce propăvăduiesc frica de ... "D-zeu"

În acest caz este vorba de un alt principiu.
Cel de a respecta condițiile preliminare care asigură obținerea rezultatelor practicii spirituale.
În acest caz, acel principiu preliminar este brahmacearya, abstinența sexuală.

De aceea acei yoghini care nu respectă această condiție preliminară a practicii spirituale,
nu numai că nu au succes, ci adesea deviază, în cele din urmă inventând tot felul de scuze pentru comportamentul lor inadecvat,
scuze ce uneori se transformă într-o nouă doctrină, ca cea a așa zisei continențe, îmbrățișată de tot felul de astfel de "societăți yoghine".

Usturoiul și ceapa sunt în modul de existență al pasiunii și astfel împiedică respectarea acestui principiu.
Dacă vrei să practici yoga nu bagi deloc mare cu usturoiul și ceapa.
Dacă nu ...
poți să... urmezi de exemplu practica Bhakti-Yoga, dar nu trebuie să te miri că nu faci progres pe treptele ce duc la iubirea spirituală.

Ceapa și usturoiul, din familia plantelor alliacea sunt clasificate în Ayurveda ca fiind rageasice și tamasice,
adică ele cresc pasiunea și ignoranța, și ca urmare ele cresc
- ignorarea propriei naturi spirituale și
- identificarea cu ceea ce nu suntem: corpul material și
- gratificarea plăcerii corpului material,
--> prin care ne atașăm de această lume materială și
--> atunci ... ne ducem acolo unde ne este ... atașamentul... adică rămânem în planul material.


Astfel succesul practicii spirituale nu va fi atins, pentru că principiul de bază al abstineței sexuale nu este respectat.  
Chiar mai mult decât atât, un bhakti-yoghin, funcție de progresul atins, nu va mânca decât mâncare gătită și oferită
Domnului Suprem ... tot de un bhakti-yoghin,
vezi http://bhakti-yoga-i...vite-zeitații/
Chiar și gândurile bucătarului în momentul gătitului, "intră" în mâncare, influențând efectul acesteia asupra celor ce o consumă, dincolo de influența corporală grosieră.

View PostSOCRATE_MMXII, on 13 octombrie 2016 - 21:15, said:

...căci valoarea lui e mai mică decât a unui vierme aflat într-un căcat.
Această implicare afectivă negativă, ce culminează cu o ofensă, nu este deloc binevenintă.

Un yoghin ce a primit mila lui Krișna și astfel a ajuns
la nivelul urmării lui Sadhana (practica) Bhakti
este o persoană mai rară și mai deosebită decât ... un vierme
și a cărei asociere, este mai de dorit,
decât cea a unui ... vierme... .

#11
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Nu era deloc o implicare negativă și nici o ofensă, ci o simplă constatare.
Tu de sexul cu continență ai auzit?
Nu ți se pare deloc aiurea că forma umană a fost dotată cu organe sexuale, dar este sfătuită de mai toate practicile spirituale să nu le folosească?
Pentru celelalte organe n-am găsit să existe interdicții în folosirea lor.
Orice practică spirituală care interzice ceva este...falsă, deci nu merită băgată în seamă.
Bhakti yoga este ipocrită deoarece Krishna se desfată cu gopiile de rupe, dar yoghinul stă pe sec și visează la...???

P.S. Dacă Krishna ar fi dorit ca toți oamenii să urmeze bhakti yoga nu ar fi creat ceapa și usturoiul, dar cum ceapa și usturoiul există bine mersi, putem deduce că bhakti yoga e falsă.

Edited by SOCRATE_MMXII, 17 October 2016 - 06:44.


#12
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016

Quote

După cum se afirmă în Ayurveda, știința medicală Vedică, mâncarea este catalogată în trei categorii
- sattvică - în modul de existență al virtuții și bunătății,
- rageasică - în modul de existență al pasiunii
- tamasică - în modul de existență al ignoranței.
Interesant.. si ce mancaruri fac parte din fiecare categorie?

#13
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 17 octombrie 2016 - 06:41, said:

Nu era deloc o implicare negativă și nici o ofensă, ci o simplă constatare.
A spune celui cu care conversezi că acea clasă din care el face parte (yoghinii) ar avea o valoare mai mică decât a unui vierme...
este o ofensă (jignire) la adresa yoghinilor, cât și a persoanei cu care conversai și făcea parte din acea categorie.
Implicarea afectivă negativă se vede din faptul că nu te-ai oprit la simpla ofensă,
ci ai încercat să o ridici pe culmi, alegând dintre toți viermii, unul cât mai abject: unul din ...c...
Un astfel de comportament nu cred că s-ar putea numi ... bun simț.

View PostSOCRATE_MMXII, on 17 octombrie 2016 - 06:41, said:

Tu de sexul cu continență ai auzit?
Probabil că n-ai citit atent postarea mea anterioară.
De altfel Bivolaru & Co se pare că erau maeștri în așa ceva.
Există și în Nürnberg de-ai lui, de la care am aflat ce înseamnă și cum se practică așa zisa continența,
prin care energia „sexuală“ nu este risipită. Prin acest tip de practică ei devin tot mai mult dependenți de sexualitatea materială... în loc să se elibere.
Iar mukti sau mokșa - Eliberarea (de atracțiile lumii materiale) este chiar imperativă pentru a putea pătrunde în „planul“ spiritual.

View PostSOCRATE_MMXII, on 17 octombrie 2016 - 06:41, said:

Nu ți se pare deloc aiurea că forma umană a fost dotată cu organe sexuale, dar este sfătuită de mai toate practicile spirituale să nu le folosească?

Organele sexuale dacă sunt folosite doar pentru a creea urmași și nu pentru a te bucura de plăcerea pe care ele o dau,
atunci este în ordine, altminteri ele acționează ca un drog, dând dependență, adică te leagă de jocul lumii acesteia externe și iluzorii în care ne aflăm.

View PostSOCRATE_MMXII, on 17 octombrie 2016 - 06:41, said:

Pentru celelalte organe n-am găsit să existe interdicții în folosirea lor.

Nu există interdicția de a folosi organele sexuale în modul de existență al virtuții, pentru a creea urmași,
iar pentru aceasta nu ai nevoie de afrodisiace,
ci interdicția de a le folosi pentru a lua drogul plăcerii sexuale,
care dă dependență de sexualitate, ce este sporită de folosirea afrodisiacelor.

Edited by madhukar, 17 October 2016 - 12:57.


#14
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 17 octombrie 2016 - 06:41, said:

Orice practică spirituală care interzice ceva este...falsă, deci nu merită băgată în seamă.
Pe ce te-ai bazat când ai formulat această ... idee ...doctrinară?

View PostSOCRATE_MMXII, on 17 octombrie 2016 - 06:41, said:

Bhakti yoga este ipocrită deoarece Krishna se desfată cu gopiile de rupe, dar yoghinul stă pe sec și visează la...???
Yoghinul nu visează ci ... se trezește.
Yoghinul dă de pe el jos învelișurile materiale
care-l încorsetează în această lume
și pune pe el învelișul corpului spiritual
prin care el însuși va deveni o gopi,
nu pentru a se desfăta cu Krișna,
ci pentru a-l servi pe El și asociatele sale, așa cum ... vrea El,
fiind împins de dorința de a-l face pe Cel iubit fericit, căci aceasta este esența iubirii.

Începutul iubirii divine - BHAVA apare atunci
când în "inimă" (citta) se revelează bunatatea pură, şuddha-sattva,
împreună cu vişeş atma (o forma specifică de atracţie divină în suflet),
şi atunci razele soarelui iubirii divine îşi fac apariţia la orizontul inimii,
şi inima este topită de un potpuriu de gusturi.

"Bhava,
care topeşte şi mai mult inima, decât in stadiul initial, şi - samyaṇ masṛṇita-svānto
care măreşte fără de măsura sentimentul extazului transcendental, şi - bhāvaḥ sa eva sāndrātmā
care transmite un puternic sentiment de posesiune (pentru Cel Atoate Atrăgător Şri Krişna) - mamatvatiśayaṇkitaḥ
este numită de cei inteligenți PREMA, iubire spirituală , ." - nigadyate budhaiḥ premā


View PostSOCRATE_MMXII, on 17 octombrie 2016 - 06:41, said:

Dacă Krishna ar fi dorit ca toți oamenii să urmeze bhakti yoga nu ar fi creat ceapa și usturoiul, dar cum ceapa și usturoiul există bine mersi, putem deduce că bhakti yoga e falsă.
Șri Krișna știe... că mai devreme sau mai târziu toți vor face bhakti yoga,
căci sunt în jocul .. lui, după regulile lui.
Ceapa și usturoiul sunt pentru ființele strâns legate (badha giva) de lumea materială,
pentru cei care vor face bhakti-yoga ... mai târziu.

#15
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postmadhukar, on 17 octombrie 2016 - 12:51, said:

A spune celui cu care conversezi că acea clasă din care el face parte (yoghinii) ar avea o valoare mai mică decât a unui vierme...
este o ofensă (jignire) la adresa yoghinilor, cât și a persoanei cu care conversai și făcea parte din acea categorie.
Implicarea afectivă negativă se vede din faptul că nu te-ai oprit la simpla ofensă,
ci ai încercat să o ridici pe culmi, alegând dintre toți viermii, unul cât mai abject: unul din ...c...
Un astfel de comportament nu cred că s-ar putea numi ... bun simț.
Ups, my bad. Ego-ul tău e încă unul de tip social (nevoia de a te identifica drept membru al unui grup).
Căcatul este una din locuințele viermelui, așa cum puteam spune „viermele din fruct/frunză/cadavru”. Crede-mă, nu e nici o implicare afectivă, căci nu mă deranjează câtuși de puțin ceea ce faci tu sau grupul din care faci parte (să fiți sănătoși și să realizați tot ceea ce vă propuneți).

View Postmadhukar, on 17 octombrie 2016 - 12:51, said:

Probabil că n-ai citit atent postarea mea anterioară.
De altfel Bivolaru & Co se pare că erau maeștri în așa ceva.
Există și în Nürnberg de-ai lui, de la care am aflat ce înseamnă și cum se practică așa zisa continența,
prin care energia „sexuală“ nu este risipită. Prin acest tip de practică ei devin tot mai mult dependenți de sexualitatea materială... în loc să se elibere.
Iar mukti sau mokșa - Eliberarea (de atracțiile lumii materiale) este chiar imperativă pentru a putea pătrunde în „planul“ spiritual.
Nu-l cunosc, n-am făcut parte din gruparea sa și habar n-am ce făcea/făceau decât ceea ce am auzit la TV, care nu știu cât e adevăr și cât minciună.

View Postmadhukar, on 17 octombrie 2016 - 12:51, said:

Organele sexuale dacă sunt folosite doar pentru a creea urmași și nu pentru a te bucura de plăcerea pe care ele o dau,
atunci este în ordine, altminteri ele acționează ca un drog, dând dependență, adică te leagă de jocul lumii acesteia externe și iluzorii în care ne aflăm.

Nu există interdicția de a folosi organele sexuale în modul de existență al virtuții, pentru a creea urmași,
iar pentru aceasta nu ai nevoie de afrodisiace,
ci interdicția de a le folosi pentru a lua drogul plăcerii sexuale,
care dă dependență de sexualitate, ce este sporită de folosirea afrodisiacelor.

Bun, deci io mă iubesc cu nevasta doar dacă vreau urmași. În rest...pauză?
Dacă vreau 2 copii atunci mă iubesc cu ea doar de două ori în viață (presupunând că rămâne însărcinată de la primul contact sexual)???
Atât???
Atunci prefer reîncarnarea perpetuă și în ficare viață să am parte de cele mai frumoase soții decât ca gopie pentru plăcerea lui Krishna, care e extrem ticălos dacă procedează așa.
Cum să nu iubești o femeie frumoasă? Cum să nu-i provoci orgasme multiple în mod repetat și în diferite moduri doar pentru...Krishna?
Nu, Krishna nu merită atunci nici o ceapă degerată, iar usturoiul e mult prea valoros pentru el.

#16
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostAuroraBoreala, on 17 octombrie 2016 - 07:06, said:

Interesant.. si ce mancaruri fac parte din fiecare categorie?

Mâncarea satvică este cea care duc la o minte clară și un corp sănătos. Aceasta trebuie consumată în mod regulat.
Legumele (cu excepții) și fructele proaspete, diferitele tipuri de nuci, alune și semințe, laptele și produsele lactate nepasteurizate și omogenizate, miere și  zahăr brut.
Mâncarea făcute de cei ce nu sunt pe platforma satvică nu poate fi considerată satvică, oricare ar fi ingredientele acesteia.
Numai mâncarea satvică poate fi oferită zeității Domnului Suprem, în care Acesta a fost chemat să locuiască prin mantrele corezpunzătoare.

Mâncarea rageasică în modul de existență al pasiunii agită  mintea și corpul, produce "fierbințeală"
fiind o piedică în șansa de a atinge pacea interioară.
Acest timp de mâncare duce la o dispoziție agresivă, ofensatoare și iritabilă, ce-i va răni pe alții prin vorbe și fapte,
răni care mai devreme sau mai târziu vor fi culese de cel ce le-a semănat.
Aceasta era în mâncarea luptătorilor și a regilor (ragea): paan, ginkgo biloba, piper, ardei iuți, ceapă, usturoi, ouă nefertilizate.
Astfel un bhakti-yoghin evită și toate alimentele actuale ce conține astfel de ingrediente precum și cafea și alte alimente cu cofeină și alți "agitatori".

Mâncarea tamasică produce apatie, delăsare, boală și suferință: carnea de orice natură, peștele, ouăle fertilizate, ceapa, usturoiul,
ciupercile, băuturile alcolice, drogurile ... și orice mâncare gătită ce a fost păstrată peste ... noapte
este considerată în modul de existență al întunericului - tama.

#17
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ceapa, usturoiul și ciupercile comestibile produc boală?
No, io-s tare curios ce boală produce usturoiul din moment ce-i considerat unul dintre cele mai puternice antivirale și antibiotice naturale?
Dar ceapa?
Dar ciupercile?
Boala, din ceea ce știu eu este expresia în plan fizic a unui dezechilibru energetic, deci nu are cum să fie dată de o legumă. Atenție aici vorbim de consum moderat, nu 5 tone de ceapă pe zi și 3 tone de usturoi, da?

#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSOCRATE_MMXII, on 17 octombrie 2016 - 06:41, said:

Nu ți se pare deloc aiurea că forma umană a fost dotată cu organe sexuale, dar este sfătuită de mai toate practicile spirituale să nu le folosească?
Adica, sa inteleg ca ioghinii nu se casatoresc?
Da' ioghine, exista? Ca nu vad prin filme decat barbati.

Oi fi fost si eu ioghin si n-am stiut. Ca inainte de meciuri eram abstinent si nu mancam ceapa si usturoi.

Quote

Bhakti yoga este ipocrită deoarece Krishna se desfată cu gopiile de rupe, dar yoghinul stă pe sec și visează la...???
Aoleu, pai nu se pune, nea' :lol: :lol: Sefu' e sef :lol:

Quote

P.S. Dacă Krishna ar fi dorit ca toți oamenii să urmeze bhakti yoga nu ar fi creat ceapa și usturoiul, dar cum ceapa și usturoiul există bine mersi, putem deduce că bhakti yoga e falsă.
De bun simt analogia.

View PostSOCRATE_MMXII, on 17 octombrie 2016 - 14:18, said:

Bun, deci io mă iubesc cu nevasta doar dacă vreau urmași. În rest...pauză?
Dacă vreau 2 copii atunci mă iubesc cu ea doar de două ori în viață (presupunând că rămâne însărcinată de la primul contact sexual)???
Atât???

1 Corinteni 7
3. Barbatul sa-si implineasca fata de nevasta datoria de sot; si tot asa sa faca si nevasta fata de barbat.
4. Nevasta nu este stapana pe trupul ei, ci barbatul. Tot astfel, nici barbatul nu este stapan peste trupul lui, ci nevasta.
5. Sa nu va lipsiti unul pe altul de datoria de soti, decat doar prin buna invoiala, pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea; apoi sa va impreunati iarasi, ca sa nu va ispiteasca Satana, din pricina nestapanirii voastre.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate