Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#703
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Ai ceva poze "de detaliu" cu prinderea intre rulou si profil? E 'piesa' aia pe care gliseaza unu pe altu? Sau au inventat ceva nou?

Edited by manghels, 22 November 2017 - 11:04.


#704
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 manghels, on 22 noiembrie 2017 - 11:03, said:

Ai ceva poze "de detaliu" cu prinderea intre rulou si profil? E 'piesa' aia pe care gliseaza unu pe altu? Sau au inventat ceva nou?

Attached Files



#705
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
au uitat sa bage solbanc sau doar mi se pare mie? cred ca mi se pare....

#706
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Astazi am incheiat Contractul cu GazSud...1131 lei Tarif de Racordare + 3154 lei Instalatia Interioara...(~ 20 ml)
PS ...multumesc lui Marius si lui Mirel pentru sustinerea morala
O data cu terminarea Structurii Gardului...si implicit cu balta din Curte...am incheiat "sezonul" anul acesta...cu tot ce ne-am propus sa realizam.
Urmeaza sa fac putina curatenie in masura in care timpul si vremea mi-o va permite...

Attached Files


Edited by Adrianradu, 24 November 2017 - 15:30.


#707
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

 Adrianradu, on 24 noiembrie 2017 - 15:09, said:

Astazi am incheiat Contractul cu GazSud...1131 lei Tarif de Racordare + 3154 lei Instalatia Interioara...(~ 20 ml)
PS ...multumesc lui Marius si lui Mirel pentru sustinerea morala
O data cu terminarea Structurii Gardului...si implicit cu balta din Curte...am incheiat "sezonul" anul acesta...cu tot ce ne-am propus sa realizam.
Urmeaza sa fac putina curatenie in masura in care timpul si vremea mi-o va permite...
Felicitari!
Un pic de rabdarica peste iarna, iar anul viitor gata.
Eu abia am inceput, cred ca nu apuc nici cota 0 anul asta. Sper sa iasa totusi din pamant. Sa vedem meteo, altfel cred ca nu ar fi probleme.
Cat te-a costat gardul (lateralele, nu frontalul)?
P.S. Chiar daca nu am intervenit, am urmarit constant. Nu numai din curiozitate.

Edited by CDS_961, 25 November 2017 - 10:50.


#708
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 CDS_961, on 25 noiembrie 2017 - 10:48, said:


Felicitari!
Cat te-a costat gardul (lateralele, nu frontalul)?
P.S. Chiar daca nu am intervenit, am urmarit constant. Nu numai din curiozitate.
Multumim...
...lateralele erau facute de catre vecinii mei...practic am avut de inchis doar 30 ml...
...spor!

#709
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

 conu71, on 22 noiembrie 2017 - 14:43, said:

au uitat sa bage solbanc sau doar mi se pare mie? cred ca mi se pare....
Poate nu a cerut solbanc.

 Adrianradu, on 24 noiembrie 2017 - 15:09, said:

Astazi am incheiat Contractul cu GazSud...1131 lei Tarif de Racordare + 3154 lei Instalatia Interioara...(~ 20 ml)
PS ...multumesc lui Marius si lui Mirel pentru sustinerea morala
O data cu terminarea Structurii Gardului...si implicit cu balta din Curte...am incheiat "sezonul" anul acesta...cu tot ce ne-am propus sa realizam.
Am vazut in treacat, bravo. Ai facut stalpii destul de grosi, cred ca ai vrut sa-ti iasa gardul ca al vecinului.

#710
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 OvidiuEne, on 25 noiembrie 2017 - 14:39, said:

Poate nu a cerut solbanc...

poate dar nu cred eu sa fi gresit asa ceva. usile mi se par cu cercevea de fereatra si nu de usa dar pozele pot fi subiective uneori

#711
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cât e halatul¿

Bravo!

#712
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 MembruAnonim, on 25 noiembrie 2017 - 17:09, said:

Cât e halatul?
Bravo!
Multumesc...structura Gardului ?!...2500 manopera + 1200 betonul

La multi ani Romania

Attached Files


Edited by Adrianradu, 01 December 2017 - 13:28.


#713
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Update E-Distributie Muntenia...
...am fost contactat de o doamna de la EDM spunandu-mi ca au recalculat plata Compensatiilor ce trebuiesc platie catre Utilizatorii care au Extins Reteaua si...sa te trimit IBAN-ul sa imi returneze niste banii Posted Image .A fost vorba de o "eroare" de redactare...de ~ 2000 lei
Astazi am fost si am semnat un Act aditional la Contract totodata intreband in ce stadiu ne aflam cu Lucrarea..."pai...este in Executie"...bine bine dar in ce punct A,B,C ?! Nu au stiut sa imi spuna si dupa ce binenteles am ajuns la Sef Birou am aflat ca dupa ~ 57 de zile de la semnare/plata nu s-a facut nimic.Precizez ca in Contract sunt trecute 90 zile maxim.Lucrarea este executata de catre EDM find Extindere de Retea pe Legea 180.
Asa ca mi-au facut o Imputernicire...mie...sa ma duc sa depun Actele pentru AC...asta dupa ce initial la semnarea Contractului eu i-am imputernicit pe ei,Practic am ajuns sa "muncesc" pentru mine.Posted Image

Attached Files



#714
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Si la mine a fost la fel, pe ei i-am imputernicit sa faca bransamentul, cerere incredintare lucrare la enel, partea fizica de bransament propriuzis,  iar ei mi-au dat imputernicire pentru CU si AC sa fac dosarul in numele lor la primarie.
Vezi ca trebuie sa iti dea si proiectul tehnic exact ca la casa, un proiect tehnic de bransament pe baza caruia, alaturi de CU si avizele cerute in CU, poti obtine AC.

#715
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
@adrianradu: poti oferi ceva date despre cum s-a aplicat legea 180? Multumesc!

#716
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 ioanok, on 13 decembrie 2017 - 22:20, said:

@adrianradu: poti oferi ceva date despre cum s-a aplicat legea 180? Multumesc!
Proprietate la 146 metrii de punctul de racordare pe o strada privata.
ATR negativ
Negatie de la Operator (vezi ATR) ,negatie de la Primarie -> drum privat
Cerere de  Bransament ca si Investitor
ATR pozitiv -> Extindere de Retea (doi investitori) 190 metrii ~ 6000 euro
Dai Drept de Uz si Servitute la Operator printr-un Act Notarial
Contract de Racordare...nerespectat pana in momentul de fata...

...in mare cam acestia au fost "pasii" ...daca pot sa te ajut cu alte informatii...

#717
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Adrianradu, on 14 decembrie 2017 - 08:01, said:

Dai Drept de Uz si Servitute la Operator printr-un Act Notarial

Doar in numele tau sau pentru fiecare propietar de pe drum? Intreb pentru Mirel, pe care Gaz Sud il obliga sa aduca asa ceva de la fiecare propietar de pe drum, sk ii refuza lucrarea pe motiv ca ii lipseste unul.

#718
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 oMariusRO, on 14 decembrie 2017 - 08:48, said:


Doar in numele tau sau pentru fiecare propietar de pe drum? Intreb pentru Mirel, pe care Gaz Sud il obliga sa aduca asa ceva de la fiecare propietar de pe drum, sk ii refuza lucrarea pe motiv ca ii lipseste unul.
...doar in numele meu si notificat in Cartea Funciara...desi practic au sa sape juma' de strada pe Proprietatiile unor Vecinii...
Gaz Sud mi-a cerut sa dau o Declaratie la Notar cum ca am sa-i depagubesc pe cei care au Extins Reteaua...desi mi-au comunicat ca acestia aveau acest Drept doar 5 ani si au facut Lucrarea in 2008-2009...

#719
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
Multumesc pentru informatii!

Eu am primit de la primarie faptul ca primaria e dispusa sa faca extinderea dar drumul e privat si trebuie donat in domeniul public ca sa poata face extinderea. Drumul are 6m latime, iar ca sa fie donat trebuie sa aiba 8m. De fapt e un pretext, sunt multe drumuri donate si care nu au inca curent. Deci ar trebui sa obtin o negatie de la primarie. Ce negatie mai trebuie de la Operator? Te referi la raspunsul negativ de la cererea pt ATR?
In ce consta cererea de bransament ca si investitor? Tot pe persoana fizica? Eu am primit un sfat sa imi deschid firma si sa fac cererea pe eprsoana juridica.

#720
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 ioanok, on 14 decembrie 2017 - 09:18, said:

Ce negatie mai trebuie de la Operator? Te referi la raspunsul negativ de la cererea pt ATR?
In ce consta cererea de bransament ca si investitor? Tot pe persoana fizica? Eu am primit un sfat sa imi deschid firma si sa fac cererea pe prsoana juridica.
Drumul nostru privat are 500 metrii si unele Proprietati au Drepturile girate la Banci deci nici o sanasa in urmatorii...30 ani
Da, primt in ATR...Cererea este una tipizata si o gasiti cand mergeti sa depuneti Actele.Da, Persoana Fizica.
Sfatul este bun!Posted Image ...daca esti Persoana Juritica nu mai are importanta distanta accea...sau daca construiti un Duplex!
Aveti grija in schimb la Costurile ulterioare...gen Tarife casnic vs.privat

Attached Files


Edited by Adrianradu, 14 December 2017 - 09:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate