Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#685
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 catalijns, on 17 octombrie 2017 - 18:24, said:

Adica 6k eur factura pentru "curent"?  Posted Image O mai imparti cu vreun vecin sau o platesti singur?
Teoretic singur...practic am sa platesc jumatate din suma totala dupa ce vor avea contuar doi utilizatori...poveste lunga,detaliata pe aici prin Jurnal..mai bine astepti sa iasa filmul...

#686
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

 Adrianradu, on 17 octombrie 2017 - 16:44, said:

S-a terminat Hidroizolatia Soclului...
Bravo!

 catalijns, on 17 octombrie 2017 - 18:24, said:

Adica 6k eur factura pentru "curent"?  Posted Image O mai imparti cu vreun vecin sau o platesti singur?
Suportam amandoi costurile de extindere si racordare.

#687
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Cat e de la cota terenului amenajat pana la cota placii ? (nu cota 0, cota placii)

#688
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 kondas, on 18 octombrie 2017 - 09:46, said:

Cat e de la cota terenului amenajat pana la cota placii ? (nu cota 0, cota placii)

15 cm

Attached Files



#689
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Te am intrebat deoarece si eu cochetez cu ideea de a avea cat mai putine trepte la intrare.
Lucru f practic si frumos dealtfel.

Insa trebuie luat in calcul nivelul trotuarului stradal si mai mult decat atat asfaltarile repetate. Astia la cativa ani mai toarna cate un strat de asfalt - trebuie sa iasa banu de undeva.

#690
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 kondas, on 18 octombrie 2017 - 12:56, said:

Insa trebuie luat in calcul nivelul trotuarului stradal si mai mult decat atat asfaltarile repetate. Astia la cativa ani mai toarna cate un strat de asfalt - trebuie sa iasa banu de undeva.
Nu cred ca o sa am "problema" asta...
Strada are regim "Privat"...Primaria nu face/o sa faca nimic...nu cred ca o sa apuc eu asfalt cat oi' trai...Posted Image

#691
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 kondas, on 18 octombrie 2017 - 12:56, said:

Astia la cativa ani mai toarna cate un strat de asfalt - trebuie sa iasa banu de undeva.

Si in loc sa zici mersi tu te plangi :)

#692
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 oMariusRO, on 18 octombrie 2017 - 15:42, said:



Si in loc sa zici mersi tu te plangi :)

Stiu la ce te referi, dar pe masura ce cresc straturile de asfalt de pe strada, direct proportional scade cota 0 fata de nivelul strazii.
Aici nu e placut.

#693
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 kondas, on 18 octombrie 2017 - 15:57, said:

Stiu la ce te referi, dar pe masura ce cresc straturile de asfalt de pe strada, direct proportional scade cota 0 fata de nivelul strazii.
Aici nu e placut.

La un moment dat or sa inceapa sa razuiasca inainte sa puna un strat nou, altfel nu o sa mai fie la nivel cu celelalte strazi cu care se intersecteaza si o sa ai nevoie de o rampa ca sa iesi/intri pe strada :)

#694
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
... plus ca la asfaltare se da o panta spre exterior (mijlocul drumului e mai inaltat), ca sa se scurga pe margini apa de ploaie :)
deci nivelul stradal cam tot pe acolo ramane intre reasfaltari, doar cand se asfalteaza pentru prima data o strada, ar putea iesi nivelul mai sus decat curtea ta

#695
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

 Adrianradu, on 18 octombrie 2017 - 10:50, said:

15 cm

 kondas, on 18 octombrie 2017 - 12:56, said:

Te am intrebat deoarece si eu cochetez cu ideea de a avea cat mai putine trepte la intrare.
Lucru f practic si frumos dealtfel.

Insa trebuie luat in calcul nivelul trotuarului stradal si mai mult decat atat asfaltarile repetate. Astia la cativa ani mai toarna cate un strat de asfalt - trebuie sa iasa banu de undeva.

Din pacate, in cazul lui Adrian, zona de la baza viitorului termosistem va fi destul de expusa stropirii si murdaririi.

Edited by OvidiuEne, 23 October 2017 - 20:45.


#696
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Zilele astea m-am ocupat...din lipsa de altceva deoarece nu am mai gasit Echipa/muncitori sa continui cu Constructia...cu Bransamentul la Gaze.
Dupa ce am facut Cererea...au trecut cele 30 zile in care trebuiau sa vina sa masoare si a trebuit sa ma "duc peste ei"...
Ieri s-a masurat si astazi am primit "oferta": Cost Bransare 1132 lei ,Instalatia Interioara 3154 lei (Ingropata,distanta ~ 14 ml)...
Mi s-a pus in vedere posibilele Despagubiri fata de cel care a Extins reteaua dar in urma verificarilor a reiesit ca aceasta a fost facuta in anii 2009-2010,perioada de 5 ani a trecut acum ramanad doar despagubirile "morale", legal nu mai trebuie sa iau aprobare/platesc pe nimeni.

Edited by Adrianradu, 08 November 2017 - 10:47.


#697
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
cand iti vin ferestrele?

#698
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 conu71, on 10 noiembrie 2017 - 18:19, said:

cand iti vin ferestrele?
...daca nu le aduce Mosu'...joia viitoare...cred

#699
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
I-ai spus lu' mustăciosu' ala sa recalculează pana ii da sub 2500 aia 14m?

#700
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Buna seara...
...de cateva zile ne-am apucat de structura Gardului...s-a sapat,cofrat si turnat...
Ieri au venit si Ferestrele...astazi cand am plecat de la Santier se muncea de zor...

Attached Files



#701
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Instalatia electrica pentru iluminat interior curte,  pe structura gardului nu am prevazut-o?

#702
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 danmannx, on 21 noiembrie 2017 - 23:04, said:

Instalatia electrica pentru iluminat interior curte,  pe structura gardului nu am prevazut-o?
Teoretic era prevazuta...practic nu mai speram sa gasesc pe cineva sa fac Gardul anul acesta,am sunat fara exagerare la 10 Constructori si toti era u ocupati.Acesti care lucreaza i-am gasit efectiv pe strada...m-am oprit langa o casa care avea un gard nou si proprietarul "mi-a recomandat" pe cineva...M-am trezit cu niste...rromi la "poarta" cu S6 sa negocieze Lucrarea.Vorba multa...constrans sa fac Gardul...vroiam sa scap de apa de pe strada care s-a stricat de la Utilaje si intra in Curte...am acceptat...dar astia se plang de orice ca...rromii, daca le mai ziceam si de cabluri...copex tras ma costa cat Parterul ca se plang incontinu de ce fac...
O sa tai santuri cand fac Electrica in Casa

Edited by Adrianradu, 22 November 2017 - 07:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate