Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#1135
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...deci M-a convins...sa ma mut mai repede la Casa...
Acum imi vin in minte toate etapele cu fierul...structura...sper ca am facut-o mai bine ca Blocu' asta...ca ne-a cam zguduit...

Edited by Adrianradu, 28 October 2018 - 03:07.


#1136
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu stau la etajul 1, tu la ce etaj stai la bloc de esti asa bulversat, sa nu spui la 10.
Eu azi o sa merg la casa sa numar crapaturile care au aparut si daca nu cumva(doamne fereste) s-a miscat fosa care doar ieri am montat-o....

Edited by Mirel_85, 28 October 2018 - 09:12.


#1137
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Hai mai ca de abia s-a simtit, imposibil sa fie fisuri la casa de la asta. Dar da, la cel mare e bine sa nu fii la bloc.

#1138
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Buna seara...dati-mi si mie un sfat...
Nu voi monta Centrala iarna aceasta si Instalatia Sanitara si IPAT-ul au fost umplute cu apa pentru Testul de presiune.A venit Instalatorul a scos presiunea + apa cat a curs.A lasat toate tevile desfacute din Distribuitoare , de prin Bai unde erau niste Terminatii si a spus ca nu vor fi probleme asa.Sunt sigur ca a ramas apa in Circuite si parca am asa un...sentiment legat de inghet.
M-am gandit sa fac rost de un Compresor si sa incerc sa mai scot niste apa...


#1139
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
La mine, instalatorul a suflat apa din tevi.Posted Image  M-am mirat si eu, dar asta e. Oricum, iarna nu am niciodata 0 grade in casa, cred ca cel mai putin au fost 3 grade, cand afara erau minus 20. Eu nu as avea emotii.

Edited by cumparator, 11 November 2018 - 21:31.


#1140
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Tehnic vorbind, dacă gheața are loc unde să se dilate nu ar trebui să fie probleme

#1141
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Adi, suntem in aceeasi situatie mai putin faptul ca tu ai deja termosistem montat ceea ce conteaza. Vezi ca am intrebat pe topic de ipat si raspunsurile au fost ca nu e riscant sa las asa. Eu ma gandeasc sa scot presiunea si cat mai mult din apa (poate chiar toata cu un compresor). Ma mai gandesc sa cumpar termosistemul si sa il aranjez pe podea prin toata casa pe pachete, poate ajuta si asta.

Edited by catalijns, 12 November 2018 - 06:59.


#1142
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcumparator, on 11 noiembrie 2018 - 21:31, said:

La mine, instalatorul a suflat apa din tevi...
Sarut mana,
...cu ce ?!

#1143
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Cu gura.Posted Image  Serios, a suflat in tevi si a dat afara mare parte din apa. A fost destul de comic. Cum a zis si Iladi, daca ramane putina apa pe tevi si are unde sa se extinda in caz ca ingheata, nu e problema.

Edited by cumparator, 12 November 2018 - 10:10.


#1144
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Nici eu nu mi-as face griji. Daca a scos apa din instalatie, ce a ramas are loc de dilatare. Pentru orice eventualitate, pentru unul mai catolic decat papa, dar ca sa nu iti omori plamanii, poti sufla in tevile de instalatie cu o pompa de bicicleta/masina.
Atentie: in sapa slabe sperante sa inghete apa. Greu de crezut ca o sa ai limita de inghet in casa. Dar cel mai bine, asigura-te ca e scoasa apa din distribuitoare. Sunt din metal (inox sau bronz sau plastic - cele mai noi de la Uponor) si sunt expuse la temperatura din casa. In cel mai bun caz, ele pocnesc. Deci asigura-te ca acolo nu ai apa. Desi, daca nu ai in tevile din instalatie, nu vad cum ai avea acolo.

#1145
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Am asteptat sa vina Frigul sa ma mobilizez sa scot apa din Instalatii.
Am folosit un Compresor si cred ca o sa dorm mai linistit la Iarna.
Multumesc pentru ajutor @oMariusRO

Attached Files



#1146
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcatalijns, on 12 noiembrie 2018 - 06:59, said:

Adi, suntem in aceeasi situatie mai putin faptul ca tu ai deja termosistem montat ceea ce conteaza. Vezi ca am intrebat pe topic de ipat si raspunsurile au fost ca nu e riscant sa las asa. Eu ma gandeasc sa scot presiunea si cat mai mult din apa (poate chiar toata cu un compresor). Ma mai gandesc sa cumpar termosistemul si sa il aranjez pe podea prin toata casa pe pachete, poate ajuta si asta.
Cata, eu iti recomand sa nu risti.

#1147
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 12 noiembrie 2018 - 10:09, said:

Cu gura.Posted Image  Serios, a suflat in tevi si a dat afara mare parte din apa. A fost destul de comic. Cum a zis si Iladi, daca ramane putina apa pe tevi si are unde sa se extinda in caz ca ingheata, nu e problema.
Cred ca asta e vrajeala de instalatori, cu tot respectul iti spun asta, ai vazut cand a scos apa in acest mod? Noi am scos presiunea din circuite, a curs cam 7-8 l de apa, apoi am suflat in tur si am mai scos gen..1-2l ..am folosit si o pompa manuala dar nu mai curgea apa..se aude zgomot in instalatie de la trecerea aerului (bolboroseste) insa desi CT e jos in demisol si gravitatia ajuta.
Desi credeam ca in instalatie sunt vreo 30 l de apa am facut un mic calcul (m-a intrigat Billy cu o cifra si ..avea dreptate) si la 935 ml de teava cu diametru 12mm in interior rezulta un volum de vreo 100l!. Acum daca are careva plamani sa impinga din suflat 100l de apa in niste teava de grosimea aia...ce sa zic, cred ca poate traversa canalul manecii pe dedesubt asa cum fac altii un bazin de 50m... :)))

@Adi: te-ai jucat la robinetii sau aerisirile din distribuitoare cand ai facut operatiunea asta? Ai scos apa circuit cu circuit sau din toate in acelasi timp?

#1148
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcatalijns, on 18 noiembrie 2018 - 08:06, said:

@Adi: te-ai jucat la robinetii sau aerisirile din distribuitoare cand ai facut operatiunea asta? Ai scos apa circuit cu circuit sau din toate in acelasi timp?
Am pus la loc toate Tevile desfacute de Instalator si am suflat de la "Centrala" pana am avut flux de aer prin partea opusa...

#1149
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Sa stiti ca a suflat cum sufla lupul in casa de caramida a purcelusului.Posted Image Se vedeau stropii cum tasnesc din tevi. Probabil ca nu a scos toata apa, dar a scos mare parte din ea.
Eu am calorifere si instalatia de apa nu are lungime mare, sunt toate pe aceeasi latura a casei. Acum astept cu emotie sa vina tipul cu irigatiile sa scoata apa din tevi, acolo am emotii. Am udat gradina si saptamana trecuta si acum s-a lasat frigul brusc, iar omul e prins. Acolo vreau compresor si toate alea.

#1150
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 18 noiembrie 2018 - 17:56, said:

Sa stiti ca a suflat cum sufla lupul in casa de caramida a purcelusului.Posted Image Se vedeau stropii cum tasnesc din tevi. Probabil ca nu a scos toata apa, dar a scos mare parte din ea.
Eu am calorifere si instalatia de apa nu are lungime mare, sunt toate pe aceeasi latura a casei. Acum astept cu emotie sa vina tipul cu irigatiile sa scoata apa din tevi, acolo am emotii. Am udat gradina si saptamana trecuta si acum s-a lasat frigul brusc, iar omul e prins. Acolo vreau compresor si toate alea.
Sa nu fie cam tarziu, ieri a fost frig si a batut vantul tare, la noapte e si mai frig. Noi am cam scos de joi apa de peste tot de afara, am demontat si pus la adapost majoritatea lucrurilor de afara (furtune, ghivece, scaune, etc), dimineata era apa inghetata in galetile de afara, acum am adunat si castroanele la catei si alea cu apa inghetata. La noapte cica ninge, am bagat masinile in garaj sa nu razuim maine dim la ele.

Edited by dell99, 18 November 2018 - 18:49.


#1151
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postcumparator, on 18 noiembrie 2018 - 17:56, said:

Sa stiti ca a suflat cum sufla lupul in casa de caramida a purcelusului.Posted Image Se vedeau stropii cum tasnesc din tevi. Probabil ca nu a scos toata apa, dar a scos mare parte din ea.
Eu am calorifere si instalatia de apa nu are lungime mare, sunt toate pe aceeasi latura a casei. Acum astept cu emotie sa vina tipul cu irigatiile sa scoata apa din tevi, acolo am emotii. Am udat gradina si saptamana trecuta si acum s-a lasat frigul brusc, iar omul e prins. Acolo vreau compresor si toate alea.

De ce compresor, nu ai un robinet de golire in partea inferioara a sistemului?

#1152
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
La Multi Ani Romania!...
...la mine la Iflov transhumanta a avut loc mai tarziu...astazi mi-au venit Muncitorii inapoi.
Ne apucam de izolat Tavanul Mansardei cu Vata minerala de sticla 20 cm ,Rigips Rosu si Folie de vapori

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate