Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Teorie șocantă, dar nu imposibilă: Pământul ar putea fi o închisoare!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View PostAdm, on 10 octombrie 2016 - 18:01, said:

Noi ni-l inchipuim pe ET ca fiind prietenos, dar mai mult ca sigur nu este.

O entitate care e cu milioane de ani inaintea noastra nu ar avea nici cea mai mica empatie pentru organisme mult inferioare, la fel cum nici spaniolii nu au avut pentru ameridienii primitivi care nu cunosteau nici macar roata.
Argumentul tau imi aduce aminte de un episiod celebru din Twilight Zone intitulat "A small talent for war".

Edited by doxan, 10 October 2016 - 18:18.


#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Eu am rămas șocat.. sau interzis.. așa se zice mai nou

#21
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postdoxan, on 10 octombrie 2016 - 18:15, said:


O entitate care e cu milioane de ani inaintea noastra nu ar avea nici cea mai mica empatie pentru organisme mult inferioare, la fel cum nici spaniolii nu au avut pentru ameridienii primitivi care nu cunosteau nici macar roata.
Argumentul tau imi aduce aminte de un episiod celebru din Twilight Zone intitulat "A small talent for war".
Spaniolii aia erau si ei niste primitivi...

Uite contraargumentul: https://en.m.wikiped...ntacted_peoples

#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Vorba aia
[ https://i.imgur.com/9XX4KJo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Incet, incet,  incepem sa ne punem intrebari.....Cine suntem? de unde venim? unde ne ducem?

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pare de necrezut dar Pamantul chiar este o "inchisoare spirituala", 90% din timp alergam dupa bani de mancare si traim cu frica zilei de maine in loc sa evoluam spiritual.

#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postleomagic44, on 10 octombrie 2016 - 18:48, said:

Incet, incet,  incepem sa ne punem intrebari.....Cine suntem? de unde venim? unde ne ducem?
http://rationalwiki.org/wiki/Deepity

#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă tot e vorba de teorii şi ipoteze, eu vin cu altă idee: Pământul e o arenă, iar undeva departe pariurile tocmai sunt în toi.

#27
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Ca teorie e interesanta. Dar are un defect major, la fel ca toate teoriile conspirationiste: nu exista nici cea mai mica dovada in sprijinul ei :P

Cat despre lentoarea evolutiei, n-as fi asa de sigur ca vreo 4 miliarde de ani de la prima bacterie pana la Homo sapiens sunt chiar un timp scurt. Pana la urma e 1/3 din varsta universului...

Iar Sapiens n-a aparut din nimic. Cica avem toti macar 1-2% gene de la Neanderthal, ceea ce inseamna ca stramosii nostri si neanderthalienii faceau jaga-jaga acum vreo 4-50.000 de ani. Mi-e lene sa caut acun date exacte, dar va recomand totusi cartea Revolutia dupa Darwin de Adrian Nicolae (una din putinele carti de popularizare romanesti scrise inteligibil).

#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostAdm, on 10 octombrie 2016 - 18:01, said:

Faptul ca suntem o colonie dorita sau accidentala e alt mister, pe care probabil nu il vom afla niciodata.
Scuza-mi comentariul pe langa subiectul discutiei, dar m-am obisnuit atat de mult cu lipsa sublinierii incat nici nu l-am citit initial.

Edited by sfantu.dracu, 11 October 2016 - 01:32.


#29
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sanity check.

http://anthro.paloma.../mod_homo_4.htm
https://en.wikipedia...human_evolution

https://en.wikipedia.../Drake_equation

Nu imi pot imagina de ce omul are nevoie sa se simta mic si idiot.
Ba ca-i doamne-doamne, ba ca-i ceva legat de zodii, ba ca-i altceva legat de alieni, ba e ceva legat de masonerie si alti guru indieni.

#30
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016

View Postpufonel, on 10 octombrie 2016 - 22:30, said:

Ca teorie e interesanta. Dar are un defect major, la fel ca toate teoriile conspirationiste: nu exista nici cea mai mica dovada in sprijinul ei Posted Image
Problema e ca teoriile conspirationiste, s-au adeverit, asa fara probe.
Deci trebuie sa pui rotitele in miscare, daca nu vrei sa mori de sete inconjurat de apa sarata.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdoxan, on 10 octombrie 2016 - 18:15, said:

O entitate care e cu milioane de ani inaintea noastra nu ar avea nici cea mai mica empatie pentru organisme mult inferioare,

Aham, de aia le-ar proiecta o lume pentru ei.

View Postrosix, on 10 octombrie 2016 - 19:21, said:

Pare de necrezut dar Pamantul chiar este o "inchisoare spirituala", 90% din timp alergam dupa bani de mancare si traim cu frica zilei de maine in loc sa evoluam spiritual.

cam unde sa evoluam ? care e modelul ? si de ce sa evoluam ?

#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Teorie şocantă, dar nu imposibilă": Sunt prost.
De fapt doar plictist la job. Asa ca citesc toate tampeniile.
Nu cred ca pot primi puncte de warn, pt ca nu am scris despre initiator.
Daca alti se gandesc la el, sau ea, asta e. E democratie. Si unii fac misto..

#33
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016

View Postbrokedheart, on 10 octombrie 2016 - 16:53, said:

Ştiința a dovedit că “hominizii” au trăit pe această planetă pentru un timp foarte lung. S-a dovedit, de asemenea, că Homo Sapiens nu se află atât de mult pe Terra.
În concluzie, unii conspiraţionişti spun că strămoșii noștri au sosit aici ca şi un fel de “prizonieri interstelari” în urmă cu aproximativ 50.000 de ani. Condițiile optime pentru exilul nostru au fost:
– nicio amintire din viețile anterioare;
– fără instrumente sau tehnologie;
– o planetă primitoare pentru forma noastră de viață, departe de civilizația intergalactică;
– niciun contact direct sau nicio interferență în dezvoltarea noastră;
– monitorizare şi evaluare periodică.
Aşadar, au existat teorii stipulate care susțin că planeta noastră a fost concepută integral ca un fel de închisoare. Conform acestor teorii, Terra este o închisoare pentru observarea speciei noastre. Există totodată şi o altă teorie care spune că Pământul este un fel de închisoare spirituală.

Teoria nu este a mea, am preluat-o de pe alt site.
sau o gradina zoologica a altor specii :)

#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmihaicozac, on 10 octombrie 2016 - 22:01, said:

Dacă tot e vorba de teorii şi ipoteze, eu vin cu altă idee: Pământul e o arenă, iar undeva departe pariurile tocmai sunt în toi.
A, da, și pariorii mai vin în navele alea ca niște farfurii să-și vadă cum se mai comportă mizele?Posted Image

#35
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Adica Terra a fost initial ceea ce a fost continentul australian pt.borfasii englezi? Posted Image
De unde le scoateti mai baieti? Pai si cum au lasat inchisoarea de capul ei si au sters-o gardienii?
Si cum de civilizatiile astea avansate au lasat dinozaurii sa-si faca de cap peste 200 de milioane de ani?
Si cum se face ca super-civilizatiile astea s-au aratat numai primitivilor si acum tac malc?

#36
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016

View PostValmont43, on 12 octombrie 2016 - 15:39, said:

Adica Terra a fost initial ceea ce a fost continentul australian pt.borfasii englezi? Posted Image
De unde le scoateti mai baieti? Pai si cum au lasat inchisoarea de capul ei si au sters-o gardienii?
Si cum de civilizatiile astea avansate au lasat dinozaurii sa-si faca de cap peste 200 de milioane de ani?
Si cum se face ca super-civilizatiile astea s-au aratat numai primitivilor si acum tac malc?
nu este o teorie imposibila, probabil suntem un fel de colonie, interesant ii cartea lui Enhoh varianta etiopiana
ca tot ziceai de gardieni, acolo chiar de razvartirea  ,, veghetorilor,, ii vorba :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate