Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Agent Imobiliar de Romania - Blacklist

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
VGM_Softpedia

VGM_Softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.06.2016
Sunt in cautare de apartament de cateva luni si am observat ca toate site-urile de imobiliare sunt pline de anunturi postate de agentii lu' peste. Nu am nimic impotriva lor, problema mea e cu apucaturile unora care posteaza anunturi false in speranta de a agata un peste. Un exemplu perfect e nenea asta (tel 0720250632) ale carui anunturi, suspectez eu, sunt 100% false.

Ar fi dragut o mini-baza de data cu asa-zisi agenti sau brokeri imobiliari care apeleaza la diferite tertipuri cu scopul de a induce in eroare posibili cumparatori. Daca dati peste specipene de genul, as aprecia daca i-ati mentiona topicul asta ca sa stim ce sa evitam.

#2
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Vezi ca era deja un topic pe tema asta (e drept, ceva mai vechi): http://forum.softped...ari-black-list/

#3
VGM_Softpedia

VGM_Softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.06.2016
@soft0811: Adevarat, am postat acolo. Rog un moderator sa stearga topicul asta.

Edited by VGM_Softpedia, 09 October 2016 - 09:53.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Spune si de ce crezi ca anunturile lui sunt fake.

#5
VGM_Softpedia

VGM_Softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.06.2016

 rumegus, on 09 octombrie 2016 - 10:01, said:

Spune si de ce crezi ca anunturile lui sunt fake.

Credeam ca e evident, preturi mult sub ce e disponibil momentan pe piata si nicio poza reala.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
deci tu suspectezi ca anunturile sunt 100% false, fara sa fi dat macar un telefon sa te convingi :)

de ce n-am suspecta si noi ca esti 100% clona si vrei sa trolezi?

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
L-ai sunat tu si a incercat sa te abureasca? Ce anume te deranjeaza? Doar ca omulare preturi realiste si nu convine samsarilor cu preturi umflate?

#8
VGM_Softpedia

VGM_Softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.06.2016

 rumegus, on 09 octombrie 2016 - 11:06, said:

L-ai sunat tu si a incercat sa te abureasca? Ce anume te deranjeaza? Doar ca omulare preturi realiste si nu convine samsarilor cu preturi umflate?

Omul nu are niciun pret 'realist' pentru ca nu e proprietar, e un simplu intermediar. Nu il sun pentru ca nu m-am nascut ieri si pot sa imi dau seama cand dau de un pret care e prea bun sa fie real. Ma uit pe anunturi in fiecare zi de luni bune si piata imobiliara se indreapta incet dar sigur spre o bula pentru ca romanasii cumpara orice si dupa intra pe forumuri si se plang.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ok, m-am lamurit! Tu ai ceva la vanzare, ceri un pret exorbitant si te oftici ca nu poti vinde, ca altii au preturi mai mici. Poate omul cunoaste piata, ca cu asta se ocupa, deschide ochii celor ce vor sa vanda. Poti cere sume colosale si sa astepti ani buni pana gasesti un fraier, sau sa ceri sume rezonabile, daca vreisa vinzi repede. Tu nicimacar nu l-ai sunat, sa vezi ce zice, ce vinde, in ce conditii, dar din start l-ai catalogat excroc.

#10
VGM_Softpedia

VGM_Softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.06.2016

 rumegus, on 09 octombrie 2016 - 11:58, said:

Ok, m-am lamurit! Tu ai ceva la vanzare, ceri un pret exorbitant si te oftici ca nu poti vinde, ca altii au preturi mai mici. Poate omul cunoaste piata, ca cu asta se ocupa, deschide ochii celor ce vor sa vanda. Poti cere sume colosale si sa astepti ani buni pana gasesti un fraier, sau sa ceri sume rezonabile, daca vreisa vinzi repede. Tu nicimacar nu l-ai sunat, sa vezi ce zice, ce vinde, in ce conditii, dar din start l-ai catalogat excroc.

Asa e, incerc sa vand o cloaca in Ferentari cu 100k de EUR dar nu pune nimeni botu'. Numai de-as avea o masina a timpului sa ma intorc in 2008 sa dau niste tepe la romanasi. Preturile la imobiliare in Romania sunt umflate cu pompa si foarte rar vezi un pret rezonabil. Faptul ca in anunturile lui toate apartamentele au Inst. electrice noi si Inst. sanitare noi, loc de parcare + preturi pe care nu le gasesc nicaieri in alta parte, m-a lamurit.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai suna-l, mergi sa vezi una, apoi, daca omul minte, vii aici sa povestesti.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 VGM_Softpedia, on 09 octombrie 2016 - 09:23, said:

suspectez eu, sunt 100% false.
Asa pare. De ce nu verifici? Daca iti spune ca s-a dat... si are altul in zona cu 30% mai scump...

#13
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Par preturi mari, nu mici.

#14
VGM_Softpedia

VGM_Softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.06.2016
Sunt cu siguranta preturi mari tinand cont ca toate sunt cloace de pe vremea lui nea Ceasca sau chiar de inainte. Asta fiind spus, aceste cloace in ziua de azi se dau la preturi cu peste 30-40% peste ce are domnul ajent la vanzare. Am scos jos doar 2 exemple din ce avea el in anunturi

COLENTINA 45.000 €
Suprafata 58 mp An 1982 Decomandat Etaj 2 Imobil 10 etaje

Optiuni interior
Aer conditionat Apometre Balcon Centrala termica Contor gaze Debara Inst. electrice noi Inst. sanitare noi Izolatie termica Renovat recent Repartitoare caldura Termopan Usa metalica

Optiuni exterior
Loc parcare

sau

MOSILOR, 56.500 €
vanzare 2 camere, utilate lux, loc de parcare, toate actele la zi, accept credit,
Suprafata 60 mp An constructie 1982 Decomandat Etaj 3 Imobil 9 etaje

Optiuni interior
Aer conditionat Apometre Balcon Centrala termica Debara Inst. electrice noi Inst. sanitare noi Renovat recent Repartitoare caldura Termopan Usa metalica

Optiuni exterior
Interfon Loc parcare

#15
spzltn1

spzltn1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.04.2016
Si mie mi s-a parut suspect acest lucru. Insa s-au schimbat multe in ultimii ani.
Eu fiind in cautare de apartament, am sunat la numerele aparent suspecte. Si surpriza: anunturile erau valabile si reale. Foarte simplu: agentii le intreaba pe cei care le contacteaza pt vanzare, daca chiar vor sa vanda, sau sa stea ani de zile cu anuntul publicat. Si le zice care e pretul real cu care se si realizeaza o tranzactie. Daca ascultam de unii destepti nici eu nu vindeam casa in veci. Prima data influentat de niste atotstiutori, am scos casa la vanzare la suma x. In 3 luni s-au uitat cativa la casa, dar nimic serios. Am un prieten care intre timp a devenit agent imobiliar. L-am invitat intr-o zi la o cafea, si l-am rugat sa ma ajute cu un sfat, fara sa incheiem contract. Mi-a zis ca suma x e ireal. Daca chiar vreau sa vand ar trebui sa cer y. Am si vandut!
Acuma sunt in postura cumparator nici nu sun la anunturile cu preturi ireale, unele apartamente vechi mai scumpe ca cele noi.

#16
spzltn1

spzltn1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.04.2016
Sa va zic o faza:
Azi am vizitat 2 apartamente. M-am bolunzit sa sun la unul cu povesti "superlux", pret pe masura: 52000 Eur, pret fix. De obicei nu sun la anunturi din astea, dar gasind inca un apartament pe acolo, mai ieftin cu 15000, zic hai sa vad cat de superlux e...
Stabilit vizitare, ajuns la locatie. Apartament 2 camere et II/IV, chiar simpatic, renovat recent pe jumatate... Am ramas cu rasul de "superlux" in mine: faianta lux din 1982, parchet clasic la fel din 82, deci doar geamurile si usile schimbate, am multumit posibilitatea vizionarii, dupa ca a confirmat ca nu lasa din 52000, a fost un chin sa ma abtin sa nu-l rad pe fata, si dupa un salut politicos am plecat.
Am avut stabilit si cealta vizionare de apartament cu un agent imobiliar. Apartament identic ca compartimentare si suprafata, cu doua blocuri mai incolo, tot etajul II din IV. In anunt vorbea de finisaje medii moderne, pret 37500 neg. Intru si ma regasesc intr-un apartament renovat in totalitate, geamuri, schimbate, faianta si gresie decenta, parhet laminat, apartament placut si bine gandit. 37500 negociabil, zicea si agentul si proprietarul, ca daca ma gandesc serios si revin mai lasa un pic din pret...
Care mai e diferenta in afara de pret si de faptul ca cel cu pretul mai mic e renovat in totalitate? Simplu: prima nu se va vinde niciodata, a doua se va vinde repede, ma mai uit la cateva si poate chiar eu cumpar.
Aaa, si prima e pus in "vanzare" de proprietar, al doilea de vanzare prin agent cu comisionul inclus in pret.

Edited by spzltn1, 11 November 2016 - 17:01.


#17
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Mi-ati captat atentia cu acest thread si am observat ceva interesant:

http://www.anuntul.r...0216687b770d752
http://www.anuntul.r...84f2fbf06adcc6f

In cele doua anunturi de mai sus e acelasi lucru.

De asemenea, mai sunt doua la fel mai jos:
http://www.anuntul.r...0216687b770d752
http://www.anuntul.r...84f2fbf06adcc6f

Astea sunt in aceeasi zona, dar difera suprafata cu 3 mp.

E interesanta piata imobiliarelor din Romania. Din pacate, nu exista nicio autoritate care sa faca putina curatenie. La fel cum nu exista nicio autoritate care sa monitorizeze piata autoturismelor SH.

Nu se spune degeaba ca Romania e o jungla, dar in acelasi timp e tara tuturor posibilitatilor.

Numai bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate