Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Trecerea Romaniei la moneda Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016
Ce parere aveti despre trecerea Romaniei la euro?
Din ce am mai citit pe net prin 2021 o sa trecem la moneda euro, ce ziceti v-a fi avantajosa pentru noi aceasta schimbare?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ne-am simti si mai saraci decat ne-am simtit cand in 2005 in urma denominarii nu mai aveam milioane si miliarde.

#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Vom trece cand vom fi pregatiti.Inca zona euro e cu semnul intrebari deci e bine ca inca ne uitam la vecini.

Daca faci vreo nazbatie nu poti devaloriza moneda ca sa iti platesti prostiile de campanie si promisiuni pentru ca trebuie acordul celorlalte state membre ale zonei si nimeni nu vrea asta.Cat ai moneda ta poti face devalorizezi,dar platesti pensiile si altele.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 mickefly, on 01 octombrie 2016 - 09:31, said:

Ce parere aveti despre trecerea Romaniei la euro?
Din ce am mai citit pe net prin 2021 o sa trecem la moneda euro, ce ziceti v-a fi avantajosa pentru noi aceasta schimbare?

Mai bine sa ne pastram elanul pentru 2021.
Tot la fel s-ar putea ca pana in 2021,moneda euro sa dispara si UE sa ajunga istorie.Asa cum merita.

Edited by adisz, 01 October 2016 - 09:49.


#5
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Ce euro? Acus vine Deutsche Bank si matura tot in cale, Roubini ne avertizase ca urmeaza o criza si mai mare, care poate fi mult mai grava decat cea din 2008!

#6
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Ca sa trecem la euro tre' sa ne aliniem cu economia la Europa. Pun pariu ca 2021 e prea aproape.
Da, e o masura buna.

#7
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Cand nu si-o mai trage Isarescu comisioane din tiparirea bancnotelor romanesti, poate o sa trecem la moneda euro.

#8
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
E o masura buna pentru ca te aliniezi la ceva comun si nu te joci cu banii cum vrei tu ca altfel inghiti sec.Exemplul Greciei.

Edited by ZIGZAG20, 01 October 2016 - 10:09.


#9
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Turcia cred ca este mai aproape de adoptarea euro ca Romania.
Mai bine daca nu schimba, toate schimburile de moneda au adus saracie majoritaii si putrezire de bogatii cateorva persoane, oare de ce?

#10
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016

 mickefly, on 01 octombrie 2016 - 09:31, said:

Ce parere aveti despre trecerea Romaniei la euro?
Din ce am mai citit pe net prin 2021 o sa trecem la moneda euro, ce ziceti v-a fi avantajosa pentru noi aceasta schimbare?
Poate prin 2030...dar cred ca pana atunci o sa moara moneda euro, poate toate monezile si trecem pe carduri si moneda globala gen bitcoin.

#11
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007
Cand mi-am tras creditul imobiliar in euro acu 10 ani se anunta trecerea la euro la vreo 9-10 ani distanta.Acu mi-am luat gandul si ma gandesc ca peste 15 ani cand scap de credit pot sa vina euroii ca sunt pensionar deja...)))
Oricum inca se anunta vremuri tulburi in privinta euro.

#12
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007
Trecerea la moneda euro doar ne va saraci ca populatie. Peste noapte toate preturile o vor lua in sus. Eu sper sa nu trecem la euro in urmatorii 10 ani.

#13
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016

 hamal, on 01 octombrie 2016 - 10:04, said:

Cand nu si-o mai trage Isarescu comisioane din tiparirea bancnotelor romanesti, poate o sa trecem la moneda euro.
Din cate stiu eu fiecare tara trebuie sa tipareasca moneda alteia , recunosc ca nu sunt foarte bine informat, dar ce treaba are Isarescu cu tiparirea bacnotelor romanesti?

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 mickefly, on 01 octombrie 2016 - 09:31, said:

Ce parere aveti despre trecerea Romaniei la euro?
Din ce am mai citit pe net prin 2021 o sa trecem la moneda euro, ce ziceti v-a fi avantajosa pentru noi aceasta schimbare?

V-a.

#15
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

 mickefly, on 01 octombrie 2016 - 10:53, said:

Din cate stiu eu fiecare tara trebuie sa tipareasca moneda alteia , recunosc ca nu sunt foarte bine informat, dar ce treaba are Isarescu cu tiparirea bacnotelor romanesti?
Pai BNR tipareste tipareste bancnotele romanesti, iar Isarescu e guvernatorul BNR, dar nu cred ca Isarescu primeste comisoane din tiparirea bancnotelor, respectiv din baterea monezilor

Edited by Zinus, 01 October 2016 - 11:01.


#16
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016

 Ion_de_la_Raion, on 01 octombrie 2016 - 10:59, said:


V-a.
Mersi:)

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 toto_riina, on 01 octombrie 2016 - 10:00, said:

Ce euro? Acus vine Deutsche Bank si matura tot in cale, Roubini ne avertizase ca urmeaza o criza si mai mare, care poate fi mult mai grava decat cea din 2008!

De cand ma stiu, tot felul de destepti ne ameninta cu tot felul de lucruri rele. Ba si biblia e plina de amenintari. Nu poate vreunul sa fie original si sa ne ameninte cu lucruri bune de care sa nu avem scapare ?

#18
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 mickefly, on 01 octombrie 2016 - 10:53, said:

Din cate stiu eu fiecare tara trebuie sa tipareasca moneda alteia , recunosc ca nu sunt foarte bine informat, dar ce treaba are Isarescu cu tiparirea bacnotelor romanesti?
Banca Centrala Europeana zice cat sa tipareasca nu sare sus Isarescu si tipareste cat vrea.Fiecare tara isi printeaza ei bani nu alta tara.Euro was created, to stop countries backing out of trade deals with inflation.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate