Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Am renuntat la zahar !

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

View PostSpk96, on 29 septembrie 2016 - 21:28, said:

Ok, tot nu inteleg.
La ce ai renuntat pana la urma ?
La zahar adaugat, dar UNDE e adaugat?
Ai renutat la tot ce poate contine zahar ?


La toate "produsele" care contin zahar. Si aici ma refer la acele produse care nu sunt naturale ci li se adauga zahar in timpul procesarii. Precum mancarea din conserva, sucuri, dulciuri, cereale, lapte, prajituri, tot ce este ambalat si pus pe raft. Ca sa aiba o "rezistenta" mai mare pe raft, le baga zahar peste zahar. Si cu timpul, nu dupa o masa, dar dupa 1000, apare si boala... am ramas mirat cand am vazut unde ajunge zaharul - care vine sub o sumedenie de denumiri, dextroza - sucroza + altele 50, chiar si salatele aveau zahar adaugat, sub cine stie ce denumire din alea 50 !

Nu am renuntat la fructe. Nu am renuntat la legume ( si ele au zahar).... nu am renuntat la nimic natural.

Eu mai sus am enumerat putin, dar adevarul este ca peste 80 % din produsele din supermarket au zahar adaugat, deci am renuntat la 80 % din ele.

Chiar si cand scrie FARA ZAHAR, daca ma uit la ingrediente scrie INDULCITOR, care sub nivelul gatului se comporta ca si zaharul si face la fel de mult rau.

Edited by FcRBlessing, 29 September 2016 - 21:49.


#38
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
sucroza = zaharoza = zahar.
Sunt denumiri uzuale, acceptate, la 20 de ani se presupune ca ai termiant liceul si ar cam trebui stiute.
Dextroza nu e zahar, la fel cum nici fructoza nu e zahar.
Mierea din market poate fi numita zahar invertit, dar daca ar scrie asa pe eticheta nu ar mai pune botul astia ce cred ca au facut cea mai inteleapta alegere prin inlocuirea zaharului cu mierea.
Laptele nu are zahar, carbohidratii din lapte sunt reprezentati de lactoza din el.

Problema e ca oamenii sunt indusi in eroare de clasa de substante "zaharide" ori in aceasta clasa intra mono, di, oligo si polizaharidele.
Daca esti cumpatat nu apare boala, cel putin nu din aceasta cauza, a zaharului.
Mancatul este una din placerile ale vietii asa ca atunci cand ai pofta de un suc, ciocolata, nu face pe paranoicul fiindca mai rau faci.

Oricum, nu stiu cat o sa te tina, eroi ca tine sunt o gramada, dar...
De obicei nu tine fiindca este strictetea prea mare.

Edited by Spk96, 29 September 2016 - 21:57.


#39
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Am făcut și eu pasul ăsta cândva. Aproximativ un an nu am băgat absolut nimic în gură care conținea zahăr de magazin. Aici, evident, nu sunt incluse pastele, orezul, etc. Dar fructe mâncam, la fel și miere (luată de la sursă de încredere). Că există varianta să fi consumat zahăr din chestii pe eticheta cărora nu ar fi scris că există, e altă treabă. Ideea e că după un an am început să îmi fac poftele. Uneori mqi consum o ciocolată, o înghețată, o napolitană, etc. Atunci când ți-e poftă, mănâncă puțin din lucrurile astea. Ideea e să nu exagerezi

#40
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Și eu am încercat unele cure și am primit și sfatul de mai sus: „Dacă la un moment dat ție tare poftă de un anumit aliment - și nu e nici miercuri, vineri sau un alt post - sau dacă ești invitat la o petrecere sau la un dineu, poți face o excepție și poți consuma ceea ce poftești. Dar să fie o excepție, nu un obicei!”

Îmi pare bine că aud asta din ce în ce mai des, o să încerc și eu din nou să fiu mai atent, dar la unele murături (la gogoșari sucul acela conține oțet cu zahăr) nu o să pot renunța.

Apropo și băuturile distilate, țuică, palincă, vodka, uzo, tot zahăr au la bază.

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Renuntarea la zahar pur sau adaugat este cea mai buna dieta posibila. Dar insotita de o alimentatie echilibrata din celelalte alimente care contin carbohidrati sanatosi ca, pana la urma sunt necesari in alimentatie si carbohidratii. Majoritatea amatorilor de diete, insa, atunci cand taie zaharul, taie si din proteine si grasimi (ca asa au auzit ei la televizor) si atunci... ce sa vezi - isi dezechilibreaza metabolismul. Deci... mare grija. In general organismul se obisnuieste cu un regim redus de zahar si va da niste semnale atunci cand se depaseste o limita - iar atunci un fruct, ceva.

Din pacate, fructele din comertul de market sunt exagerat de bogate in zahar si nu sunt foarte sanatoase. Daca ati mancat fructe de undeva de la tara, probabil ati observat ca nu sunt chiar asa de dulci ca cele din hipermarket.

#42
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View PostHandicarpati, on 29 septembrie 2016 - 18:26, said:

Ai renuntat la zahar ? Mai ai de trait zece.

noua

#43
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostTestosteron, on 29 septembrie 2016 - 18:55, said:

Si nu uita mierea de albine. Mierea este un inlocuitor foarte bun al zaharului si mult mai sanatos. Dar sa nu mananci totusi cu borcanul.
Mierea e fructoză, glucoză dar și sucroză. Se mai numește și zahăr invertit. :P Nu are proprietăți magice. Are multe calorii și aproape 0 vitamine și minerale.

View PostFcRBlessing, on 29 septembrie 2016 - 21:45, said:

...
Eu mai sus am enumerat putin, dar adevarul este ca peste 80 % din produsele din supermarket au zahar adaugat, deci am renuntat la 80 % din ele.
Chiar si cand scrie FARA ZAHAR, daca ma uit la ingrediente scrie INDULCITOR, care sub nivelul gatului se comporta ca si zaharul si face la fel de mult rau.
Exagerezi și cel mai probabil te chinuiești degeaba. Zahărul adăugat în cantități rezonabile nu face nici un rău. Pentru îndulcitori există limite de toxicitate dar nici măcar nu te poți apropia de ele dacă nu te duci la fabrică și mănânci direct o găleată de îndulcitor sintetic. Probabil acum ai deficit energetic pentru că ai renunțat la alimentele care contribuiau la asigurarea necesarului caloric.

#44
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013


View Postrosix, on 30 septembrie 2016 - 03:55, said:


Din pacate, fructele din comertul de market sunt exagerat de bogate in zahar si nu sunt foarte sanatoase. Daca ati mancat fructe de undeva de la tara, probabil ati observat ca nu sunt chiar asa de dulci ca cele din hipermarket.
E taman pe dos, cele din market nu au nici un gust.
Ai mâncat tu o roșie de la market care să fie mai dulce ca cea de la tara ?



#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostFcRBlessing, on 29 septembrie 2016 - 18:18, said:

Buna,

de curand (2 luni) am facut aces pas spre a renunta la zaharul procesat, tot ce inseamna "zahar adaugat", apoximativ 80 % dintr-un supermaket.
Si...ca si plusuri pe care le-am observat au fost: Scadere in greutate, minte mai atenta si mai sanatos.

Dar, ma simt FOARTE OBOSIT, zi de zi ! Sa fie acesta un efect al renuntatii la zahar ? Nu am renuntat de tot, inca consum 2 fructe pe zi sa-mi iau raportul necesar de zahar, dar de ce oboseala asta ? Sa fie doar un efect de inceput ?

Multumesc !

PS. Inainte consumam mult zahar, ciocolata, snacks, mancare cu foarte mult zahar adaugat, si de asta intreb, caci graficul a scazut dintr-o data... si imi este teama sa nu-mi fac rau.

incearca un magne b6. sau poate ai o carenta de fier...

#46
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Daca erai obisnuit sa mananci mult zahar si ai scazut drastic cantitatea zilnica, e normal sa te simti obosit.

Ficatul tau are mult de lucru ca sa produca din grasimi energie pentru creier. E bine ca te-ai decis sa limitezi cantitatea de zahar, dar orice schimbare ar trebui facuta treptat.

Daca vrei sa te antrenezi pentru maraton, o iei si tu usor: 5 km - 10 km - 20 km etc. Nu alergi din prima maratonul.

Si daca esti obosit, poate ar trebui sa dormi. Daca ne apucam noi sa ne impunem un ritm zilnic (prea?) alert si ne stimulam cu zahar si alte energizante cand suntem obositi, atunci nu ar trebui sa ne miram daca apar probleme grave de sanatate la 35-40 de ani.

#47
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
E pap cam 250-300 grame zahar pe zi cel putin numai din bauturi si paste fainoase. Cred ca o sa-mi cante popa cat de curand... Bananele coapte bine sunt un fel de mere acre pentru mine! Nici pe alea nu le mai mananc. Intru in "sevraj" fara ceva dulce si cofeinizat.
LE
Chiar si acum cand scriu...

Edited by Fuserisk, 31 March 2018 - 16:44.


#48
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Zaharul este cangerigen dovedit . Nici in cafea nu trebuie pus . Distruge celulele si organismul in general .

#49
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Deloc, deloc nu se poate... Daca ar fi de maine sa fiu pus sa manac ca la carte, sa ma culc nu mai tarziu de o anumita ora si sa alerg ca apucatul prin parcuri asa cum stiu eu ca fac unii... Ar fi puscarie curata pentru mine!
LE
Eu nu beau cafea deloc si n-am baut niciodata dar beau ceai negru de rup! Neindulcit dar...cu biscuiti care au ceva zahar.

Edited by Fuserisk, 31 March 2018 - 18:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate