Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pe unde va tineti banii?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
In lei:
-La Marfin, denumire depozit Marfin 12+1, am inca prins cu dobanda de 2,9. Acum, pentru noi depozite, au 2%.
-La Libra, doar cont curent pentru diverse. tranzactii online, etc; au mai putine comisioane sau deloc la unele chestii care ma interesau pe mine.
-La TBI, depozit denumit Smart, 2,5%.

#20
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
-eu nu cred ca banii sunt banii nostri, ci ai BNR-ului si a altora... ,de obicei sa tin in buzunar si in mana pentru ca sa iti cumperi de ale gurii, de imbracat, incaltat, etc...

-banii  sunt ochiul dracului

Edited by leul_tau, 27 September 2016 - 22:08.


#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
- obligatiuni de stat
- aur
- imobiliare

Edited by Quantum, 28 September 2016 - 06:20.


#22
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
La ce credite neperformante s-au dat pe la noi si ce găuri prin bănci și ce glume proaste fac cu comisioanele ascunse, mie îmi e teamă de ele.

#23
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 dark, on 27 septembrie 2016 - 20:17, said:

BRD oferă dobânzi destul de atractive.
Tin sa te contrazic. In urma cu ceva timp, am pus banii la ei, sa nu ii tin sub saltea, iar dupa o luna, am venit cu bani de acasa, ca sa am banii pe care ii depusesem la banca.

#24
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 luci_flash, on 27 septembrie 2016 - 20:20, said:

Obigatiuni la BCR.

Cat te costa sa scoti banii la ghiseu? N-am gasit aceasta informatie pe saitul lor.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 puya4ever, on 27 septembrie 2016 - 20:23, said:

Educatia financiara a romanului e foarte saraca, spre deloc..

Ca si sfat, keep your age in bonds Posted Image

Exista si asa ceva,educatie financiara?
De cand e lumea lume,din antichitate si pana acum,"analistii",guru financiari si diversi figuranti in domeniu nu fac altceva decat sa "invete",sa "orienteze" ,sa "arate",intr-un cuvant sa manipuleze multimea in privinta investitiilor financiare.
Aceasta multime este in mod invariabil singura,unica victima in cazul crizelor aparute de-a lungul timpului.

#26
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
eu am asa:
- la fondul de investitii al Unicredit - dupa 9 luni, inca nu mi-am acoperit comisionul de subscriere, deci am cu cativa lei mai putin  decat am depus.
- un depozit la termen (flexidepozit) la Reiffeissen, unde am depus 2000 lei, dar nu ma ating de ei de vreo 2 ani...si sper sa mai rezist inca multi ani fara sa  stric depozitul.
In rest, banii sunt in buzunar si se duc repede pe rate, facturi, mancare, combustibil etc.

Edited by Malus_Dacus, 28 September 2016 - 08:20.


#27
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Prefer sa platesc taxa de smecher la banca si sa n-am grija lor. Iti place cand scoti plasticul si platesti ha?
Ca ei ii imprumuta la altii e treba lor si riscul lor. Mie cand imi trebuie ii am. Daca ai risca si tu cu ei cand imprumuta pe altii da...mai vorbim.
Da asa...

#28
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
La ce dobanzi sunt , singura ratiune de a tine banii la banca este sa nu te calce musafirii acasa.
Investitiile in titluri de stat (astea is scutite de impozit) sau ceva fonduri de investitii , imobiliare, metale pretioase ,merita cat de cat, depozitul in banca este cea mai proasta afacere !
Sunt curios cum sta treaba cu fondurile din strainatate, se poate participa , unele le accesezi din click !

Edited by mzamfirm, 28 September 2016 - 10:15.


#29
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Si eu sunt curioasa cum e mai bine....eu vreau sa strang lunar sa zicem o suma mica, 100e, pt o perioada lunga de timp, ceva gen fond pensie, dar nu pensie privata ca acolo am si din punctul meu de vedere nu merita. Ce posibilitati am?

#30
GradinariuD

GradinariuD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.09.2016
Pe la bursa :)

#31
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Bursa in Romania e o gluma fara inside info... e conceputa astfel incat cateva personae o manipuleaza dupa bunul plac pentru a genera profit pentru niste grupuri.

#32
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 alipiticot, on 28 septembrie 2016 - 10:38, said:

Si eu sunt curioasa cum e mai bine....eu vreau sa strang lunar sa zicem o suma mica, 100e, pt o perioada lunga de timp, ceva gen fond pensie, dar nu pensie privata ca acolo am si din punctul meu de vedere nu merita. Ce posibilitati am?

Fond de investitii , de preferinta din afara !

#33
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 bobo666, on 28 septembrie 2016 - 07:37, said:

Cat te costa sa scoti banii la ghiseu? N-am gasit aceasta informatie pe saitul lor.
Nu costa nimic, Defapt se face transferul intre contul de obigatiuni in contul curent (transfer care dureaza 2-3 zile, ca majoritatea tranzactiilor), iar de acolo se aplica comisioanele standard pentru cont curent (ca la tipul meu de cont sunt 0).
Platesti 0.2% comision de subscriere (atunci cand bagi banii), pe care ti-l recupereti oricum in maximum o saptamana-doua.

Edited by luci_flash, 28 September 2016 - 12:18.


#34
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 mariovrs, on 28 septembrie 2016 - 09:42, said:

Prefer sa platesc taxa de smecher la banca si sa n-am grija lor. Iti place cand scoti plasticul si platesti ha?
Ca ei ii imprumuta la altii e treba lor si riscul lor. Mie cand imi trebuie ii am. Daca ai risca si tu cu ei cand imprumuta pe altii da...mai vorbim.
Da asa...
La naștere am depus 1000 lei, vro 330 litri benzinã
La 30 de ani am scos 1o bani...
La cec
Tare, ha?
Am încredere deplinã în bãncile de stat... mai ales, sunt cele mai sigure

Edited by sarac.lipit, 28 September 2016 - 12:47.


#35
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 mariovrs, on 28 septembrie 2016 - 09:42, said:

Prefer sa platesc taxa de smecher la banca si sa n-am grija lor. Iti place cand scoti plasticul si platesti ha?
Ca ei ii imprumuta la altii e treba lor si riscul lor. Mie cand imi trebuie ii am. Daca ai risca si tu cu ei cand imprumuta pe altii da...mai vorbim.
Da asa...
Risti si tu, dar nu te-ai prins inca.

#36
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012

 bobo666, on 28 septembrie 2016 - 07:37, said:

Cat te costa sa scoti banii la ghiseu? N-am gasit aceasta informatie pe saitul lor.
1%, minim 15 lei. Sau iti atasezi un card (e fara comision) la contul curent (e tot fara comision) si retragi de la bancomat (fara comision :) ). Dezavantajul e ca exista limita de 3000 de lei pe zi la retragerea de la bancomat, insa poate fi majorata la 15000 daca depui o cerere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate