Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ochi iritat

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postandreim77, on 26 septembrie 2016 - 16:20, said:

nu permite, purtate chiar si cateva ore pe zi produc efecte negative sigur. la o petrecere daca vrei, odata pe sapt cel mult, nu conteaza. dar zilnic, iti faci ochii harcea parcea.

Port lentile de contact de aproape 20 ani, zi de zi, minim 10 ore zilnic, niciodată n-am avut vreo problemă care să necesite vizită la cabinet.

#20
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Astea-s sf-uri, iti creste nasul.

#21
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

View Postretele, on 26 septembrie 2016 - 16:41, said:

Port lentile de contact de aproape 20 ani, zi de zi, minim 10 ore zilnic, niciodată n-am avut vreo problemă care să necesite vizită la cabinet.

Sfaturi despre igiena ?

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAzY9, on 26 septembrie 2016 - 14:23, said:

Edit: Doar un ochi este iritat.

Daca nu vrea sa mearga la oftalmolog sau nu are timp spune-i sa-si puna niste picaturi Floxal (se gasesc la farmacie la vreo 14 lei) si sa vada cum evloueaza 1-2 zile. Daca iritatia nu cedeaza, musai trebuie mers la medic, sa nu se fii lezat corneea sau ceva...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A facut vreo conjunctivita din cauza de igiena precara. Vizita la medic. Daca nu, risca sa nu mai poata purta lc niciodata.

View PostAzY9, on 26 septembrie 2016 - 17:30, said:

Sfaturi despre igiena ?

Spalat pe maini f bine, sterse mainile numai cu prosop de hartie si dc poarta lentile lunare pe care noaptea le scoate, schimbata solutia in fiecare seara. Recipientul in care se tin lentilele noaptea se spala numai cu solutie speciala, NU cu apa si sapun. Si, evident, purtate 30 de zile fix, nu mai mult. :)

Edited by MembruAnonim, 26 September 2016 - 19:39.


#24
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostAzY9, on 26 septembrie 2016 - 17:30, said:

Sfaturi despre igiena ?
Înainte de igienă e important de stabilit dacă e la primele experiențe cu lentilele, sau e un accident nefericit după o lungă perioadă de purtare.
Regulile sunt cele clasice, normale.

View PostMembruAnonim, on 26 septembrie 2016 - 19:38, said:

Spalat pe maini f bine, sterse mainile numai cu prosop de hartie si dc poarta lentile lunare pe care noaptea le scoate, schimbata solutia in fiecare seara. Recipientul in care se tin lentilele noaptea se spala numai cu solutie speciala, NU cu apa si sapun. Si, evident, purtate 30 de zile fix, nu mai mult. Posted Image
Ai impresia că după 30 de zile explodează, sau se dizolvă instantaneu, ori apar carcalaci în interiorul plasticului lentilei?

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Draga, stiu ca tu porti lentile alandala. Probabil ca nu ti permiti sa dai bani in fiecare luna si de aceea iti risti sanatatea.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAzY9, on 26 septembrie 2016 - 14:23, said:

Unei prietene i s-a iritat ochiul din cauza lentilelor de contact de care depinde ( are 2.5 dioptrii ). Atunci cand le da jos senzatia de durere este mai mica iar picaturile de ochi o ustura in zona iritata.

Exista medicamente sau alte solutii care sa vindece iritatia si sa-i impiedice aparitia pe viitor ?

Edit: Doar un ochi este iritat.

Multumesc anticipat.

Nici chiar asa:de care depinde.
Un medicament ar putea fi perechea de ochelari.

Edited by adisz, 27 September 2016 - 07:26.


#27
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostMembruAnonim, on 26 septembrie 2016 - 22:07, said:

Draga, stiu ca tu porti lentile alandala. Probabil ca nu ti permiti sa dai bani in fiecare luna si de aceea iti risti sanatatea.

Diferența dintre mine și tine în materie de lentile este ca cea dintre un maratonist medaliat la olimpiadă și fetița cu cercul ce se joacă în părculeț.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, sigur. Din ce optica obscura iti achizitionezi lentile de contact la .... bucata?
Sa ti explic de ce nu ar trebui sa le porti mai mult decat este recomandat: pt ca materialul din care este facut lentila se degradeaza, transmisibilitatea oxigenului prin lentila scade. Conjunctivita tocmai d aia apare, din cauza depunerilor sau a igienei necorespunzatoare.
Si conjunctivita n ar fi singura problema. Pot aparea ulcerul cornean, abraziuni corneene, edemul cornean, cheratita.

Edited by MembruAnonim, 27 September 2016 - 09:57.


#29
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ce treabă are marfa cu dugheana care le vinde? Sau opticile astea au un strung micuț în spate cu care strunjesc lentilele de contact?
Sau ai impresia că brandul fabricantului contează?

Da, lentila se degradează, dar mult mai lent decât e opinia standard, ochiul are probleme mult mai devreme din alte cauze decât datorită purtării îndelungate.
În primul rând trebuie găsită lentila potrivită din punct de vedere fizic și chimic (dimensiuni, material), iar în al doilea rând trebuie purtată și întreținută corect (frecată de fiecare dată, schimbată soluția, cu atenție la confortul diurn al ochiului să nu fie forțat, să nu dormi cu ele, să eviți praful excesiv).
Odată ce respecți aspectele astea, durata totală de purtare devine aproape irelevantă, uzura excesivă a lentilei va fi evidentă pentru ochi la un moment dat.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Draga, uzura excesiva fix asta inseamna: dupa 30 de zile lentila devine mai rigida, chiar tu vei simti asta.

Normal ca iti achizitionezi lc dupa un consult in care se stabilesc dioptria, raza de curbura, diametrul. Si chiar si tipul de lc. Cu proba.

Edited by MembruAnonim, 27 September 2016 - 10:53.


#31
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu nu știu de ce te încontrezi cu mine pe tema asta, tu ești o purtătoare de lentile de 4 ori pe an, la nunți și botezuri, eu port zilnic de când tu încă mai împleteai cosițele la păpuși.
Ți-am zis că la o lentilă ce se potriveste perfect ochiului, și care este întreținută corespunzător, n-are treabă cu uzura la 30 de zile, o poți purta mult mai mult fără niciun risc.

Nemaivorbind că-s lentile recomandate de 1 zi, 15 zile, 30 de zile, 6 luni, 1 an, etc.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postretele, on 27 septembrie 2016 - 10:32, said:

Sau ai impresia că brandul fabricantului contează?

Da, conteaza. Bauschu', de ex, a ramas producatorul cu cele mai dure lc.

Mai, retele, eu nu tastez aici din prisma purtatorului de lc.

Sa stii ca te raportez daca mai propovaduiesti purtarea lentilelor de contact mai mult decat spune producatorul!

#33
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Știu, tastezi din prisma comersantului.
Producătorul poate să spună multe, de exemplu să vândă o lentilă pentru un an, iar după un timp, fix aceeași lentilă s-o vândă ca fiind de o lună.
Sau același producător să fabrice niște soluții care au dus la orbirea a zeci de oameni.

Și cum adică "propăvăduiesc"? Ce, ai impresia că sunt popă? Eu vorbesc despre experiența directă a corpului meu de ani de zile, nu din teoriile mercantile ale altora.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postretele, on 27 septembrie 2016 - 11:22, said:

Producătorul poate să spună multe, de exemplu să vândă o lentilă pentru un an, iar după un timp, fix aceeași lentilă s-o vândă ca fiind de o lună.

Asta i paranoia! Lol Nu exista asa ceva. Lentila aia de un an este o lentila dura. Cei care poarta lentile lunare nu vor putea purta in veci asa ceva! Numa' tampenii tastezi!!



#35
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ți-am mai zis să vii cu argumente solide, nu cu jigniri că-s băiat sărac și tâmpit.
De exemplu eu la viața mea am purtat și lentile de 1 an, si de 1 lună, și de 15 zile, și de unică folosință. Nu e adevărat că cine poartă lentile lunare nu poate să poarte anuale. Alea anuale sunt mai incomode, dar n-o să ai probleme majore cu ele, eventual le porți mai puține ore/zi.

Nu știu ce când ești tu în branșa asta, dar Bausch Soflens Natural Colors acum mult timp se vindea drept lentilă de 1 an. La un moment dat, deși lentila a rămas fix la fel, au comercializat-o ca fiind de 30 de purtări.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bine, tu esti un caz special.

Evident ca cei care au purtat o lentila dura vor putea purta una mult mai confortabila, ba chiar ii vor multumi domnului ca a evoluat tehnologia. Invers, nu. Poate doar dc esti masochist.

Le recomand celor care cauta informatii despre purtarea lentilelor de contact sa nu te ia in serios!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate