Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viitorul DVB-T2 in Romania (in general, free-to-air)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Din pacate, viitorul DVB-T2 in Romania am inteles ca este unul sumbru (vreau sa confirmati sau sa infirmati):  https://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T2

Avand in vedere faptul ca in Romania avem cele mai mici preturi din Europa cand vorbim de televiziune, internet si telefonie, varianta free-to-air nu mai este pe placul ,,mai marilor" orientandu-se spre pay-TV ( DVB-C -cablu, DVB-S2 - canelele fiind codate, IPTV, etc.).

In acest context, vreau sa dezbatem putin tema DVB-T2 in Romania in urmatorii ani. Este adevarat cele scrise mai sus? E adevarat ca ,,mai marii" se gandesc asa: Ce castig eu ca televiziune daca emit free-to-air, mai mult decat atat, abonamentele la TV prin cablu fiind foarte ieftine (comparativ cu alte tari)?

Ca o paralela, prin standardul DVB-S2, in Romania, se poate gasi ceva ,,necodat", fara a avea nevoie de un abonament la o companie TV ? - in afara de TVR, bineinteles :lol:

Deci ? Free-to-air Posted Image ?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Nu-i obliga nimeni sa transmita in terestru. Dar daca o fac nu o mai pot face decat in DVB-T2. iar cablul nu a ajuns inca peste tot pe unde poate ajunge semnalul pe radio.

2. In vest exista de ani buni Pay-TV pe DVB-T. Deci nu vad de ce  nu s-ar putea si la noi.

3. Pe satelit gasesti doar programele "International". Adica TVR International. Candva era si Pro TV International dar n-am mai auzit sa mai fie.

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Si credeti ca se va merge pe Pay-TV DVB ? Totusi, in strainatate (din cate am auzit!!!), unele trusturi mari emit si free pe DVB. Ce castiga ei?

Daca romanul ar avea TVR, Pro si Antena free-to-air in standard DVB-T2, 50% dintre abonamentele de cablu ar fi papa. (mai ales la tara, unde oamenii nu au pretentii de Digi Sport si altele).

Deci, ce ar castiga trusturile daca ar emite free (in paralel cu pay-cable)?

Edited by Rhesus, 22 September 2016 - 13:44.


#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Macar TVR ar trebui sa ramana FTA si cu acoperire nationala, in caz de o catastrofa zdravana nu bag
mana-n foc ca mai merge cablul.

#5
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Este deja un topic deschis unde este discutat absolut tot, si membri dedicati urmaresc subiectul, comunica cu autoritatile, posteaza raspunsurile autoritatilor etc.
E inutil si distructiv sa deschizi inca un topic.
http://forum.softped...tr-prin-romnia/

View Posteiffel, on 22 septembrie 2016 - 13:34, said:

1. Nu-i obliga nimeni sa transmita in terestru. Dar daca o fac nu o mai pot face decat in DVB-T2. iar cablul nu a ajuns inca peste tot pe unde poate ajunge semnalul pe radio.

2. In vest exista de ani buni Pay-TV pe DVB-T. Deci nu vad de ce  nu s-ar putea si la noi.

3. Pe satelit gasesti doar programele "International". Adica TVR International. Candva era si Pro TV International dar n-am mai auzit sa mai fie.
Unde?
In UK sint vreo 60 de posturi free pe DVB-T2.
Pe langa faptul ca in Ro aproape 10 ani producatorii de TVuri peste 32cm au fost obligati prin lege sa includa decodor DVB-T si acum ni se spune ca trecem la T2...
Samsung si in 2016 vad ca nu vinde inca modele cu T2 (LG pare sa fie mai ok la capitolul asta)

View PostRazvan_N, on 22 septembrie 2016 - 13:45, said:

Macar TVR ar trebui sa ramana FTA si cu acoperire nationala, in caz de o catastrofa zdravana nu bag
mana-n foc ca mai merge cablul.
Ramane pe banii nostri, impozite, taxe

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostRhesus, on 22 septembrie 2016 - 13:44, said:

[...] Deci, ce ar castiga trusturile daca ar emite free (in paralel cu pay-cable)?
Trusturile ar castiga acoperire, si implicit audienta. Asa cum spunea cineva mai sus, semnalul DVB-T poate acoperi zone unde nu exista catv, sau unde populatia nu e dispusa, sau e prea saraca, sa dea 30 pe abonament.
Cablistii nu ar castiga nimic, dimpotriva.
Si astfel afli si raspunsul la intrebarea de ce asa de greu DVB-T in Romania? Pentru ca Romania si pentru ca... interese!

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Până la data de 31.12.2016, cel puţin 90% din populaţia ţării va avea acces la televiziunea digitală terestră, conform condiţiei impuse prin “Licenţa de utilizare a frecvenţelor radio în sistem digital terestru MUX1″, deţinută de RADIOCOM.

Mda... Se omite un lucru:  doar TVR 1,2,3,4,5,6,7,8,9 si 10. Posted Image

Edited by Rhesus, 22 September 2016 - 14:16.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmaxtron_69, on 22 septembrie 2016 - 13:52, said:

Pe langa faptul ca in Ro aproape 10 ani producatorii de TVuri peste 32cm au fost obligati prin lege sa includa decodor DVB-T si acum ni se spune ca trecem la T2...
Samsung si in 2016 vad ca nu vinde inca modele cu T2 (LG pare sa fie mai ok la capitolul asta)

Total gresit. DVB-T2-ul a fost bagat pe gat acum vreo 6 ani. Atunci a fost ceva probleme intr-adevar.
Toate TV-urile noi de pe piata noastra care au DVB-T au si T2.
Am Samsung model D - 2011 si are T2. Si e gama medie - 6xxx

Legat de Free - TVR-ul practic e obligat sa transmita in DVB-T - e televiziune nationala.
Si cele care intra in "must carry" vor fi retransmise oricum de SNR.

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Posteiffel, on 22 septembrie 2016 - 13:34, said:

2. In vest exista de ani buni Pay-TV pe DVB-T. Deci nu vad de ce  nu s-ar putea si la noi.
Spune un singur motiv pentru care ar plati cineva macar 1leu pentru DVB-T-ul romanesc . Si asta in conditiile in care sunt 3-4 posturi  si alea vai de ele !

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View PostVenboteam, on 22 septembrie 2016 - 13:52, said:

Trusturile ar castiga acoperire, si implicit audienta. Asa cum spunea cineva mai sus, semnalul DVB-T poate acoperi zone unde nu exista catv, sau unde populatia nu e dispusa, sau e prea saraca, sa dea 30 pe abonament.

Chiar ar conta cu ceva pentru televiziuni ca se uita si cativa care n-au bani nici de abonament? Ar da buzna la primul magazin sa cumpere tot ce vad in reclame la TV incat sa justifice incasari mai mari din difuzarea reclamelor?

#11
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008

View Posteiffel, on 22 septembrie 2016 - 13:34, said:

Candva era si Pro TV International dar n-am mai auzit sa mai fie.

Exista si emite necodat pe doi sateliti: Eutelsat 16 E si Astra 31.5 E

Edited by favoritul, 22 September 2016 - 16:41.


#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Aia care nu au 30 de lei pentru abonament nu au nici bani de tv cu DVB-T2, ci de abia de un CRT vechi.

#13
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postdani.user, on 22 septembrie 2016 - 16:31, said:

Chiar ar conta cu ceva pentru televiziuni ca se uita si cativa care n-au bani nici de abonament? Ar da buzna la primul magazin sa cumpere tot ce vad in reclame la TV incat sa justifice incasari mai mari din difuzarea reclamelor?
Am rude la tara care nu vor abonament tv pentru ca irosesc 30 de lei degeaba. La cat timp liber au (la tara se munceste, nu ca mine, la oras) le e suficient TVR 1 si Radio Romania Actualitati.
Sunt convins ca nu sunt exceptii. In schimb, isi fac si ei cumparaturi, ca tot omul. Si ei cumpara detergent, bere, suc, alimente, etc. Reclamele li se adreseaza si lor.

View Postmodoran, on 22 septembrie 2016 - 16:46, said:

Aia care nu au 30 de lei pentru abonament nu au nici bani de tv cu DVB-T2, ci de abia de un CRT vechi.
La CRT-ul ala vechi nu se poate atasa un decodor DVB-T2? Posted Image

Edited by Venboteam, 22 September 2016 - 17:29.


#14
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012

View Posteiffel, on 22 septembrie 2016 - 15:27, said:

Si cele care intra in "must carry" vor fi retransmise oricum de SNR.

Must carry nu se aplica la emisia terestra. Radiocom nu este obligat sa transmita pe nimeni. Deci nu va faceti iluzii.

#15
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Posteiffel, on 22 septembrie 2016 - 15:27, said:

...Toate TV-urile noi de pe piata noastra care au DVB-T au si T2.
Am Samsung model D - 2011 si are T2. Si e gama medie - 6xxx...
Am tv Samsung aceeasi gama medie, dar mai nou, 2014-2015 (H6400) si nu are DVB-T2 :( Eiffel, cum ai testat tv-ul tau? Pe ce canal receptionezi acum DVB-T2 cu acel tv sin seria D?

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu scrie DVB-T2 pe el, doar DVB-T.
Pana in prezent nici nu am vazut sa scrie pe un tuner sau TV DVB-T2 cum scrie la unele cu satelit - S2.

N-as putea sa-ti zic acum - sunt la munca, si ultima data l-am pus sa prinda acu vreun an cand am avut cablul cazut cateva ore.

O sa mai dau un test in weekend si iti zic e si cum.
Oricum al meu e un pic mai complicat - are tuner universal ca sa zic asa - inclusiv satelit.

#17
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Posteiffel, on 22 septembrie 2016 - 15:27, said:

Total gresit. DVB-T2-ul a fost bagat pe gat acum vreo 6 ani. Atunci a fost ceva probleme intr-adevar.
Toate TV-urile noi de pe piata noastra care au DVB-T au si T2.
Am Samsung model D - 2011 si are T2. Si e gama medie - 6xxx

Legat de Free - TVR-ul practic e obligat sa transmita in DVB-T - e televiziune nationala.
Si cele care intra in "must carry" vor fi retransmise oricum de SNR.
Total gresit my foot... pana si pe piata din UK, unde DVB-T2 e de cand lumea si au vreo 60 de canale free, deci chiar e folosit, se vand multe TVuri care nu au DVB-T2, din cauza ca multe alte tari nu au trecut la DVB-T2

In ro, in 2016, cele mai multe TVuri se vand cu DVB-T (nu T2) si daca tu ai gasit UN MODEL de samsung cu ambele, ma mir.

Esti sigur ca are si DVB-T si DVB-T2 ? Poti sa imi zici modelul sa ma uit si eu? Chiar vreau sa imi iau TV si din ce am studiat, LG are T2, Samsung nu (modelele uzuale, ce ai tu e spre high, de ex 5500 de la Samsung e spre mediu si nu are)

View Posteiffel, on 23 septembrie 2016 - 11:14, said:

Pai nu scrie DVB-T2 pe el, doar DVB-T.
Pana in prezent nici nu am vazut sa scrie pe un tuner sau TV DVB-T2 cum scrie la unele cu satelit - S2.

N-as putea sa-ti zic acum - sunt la munca, si ultima data l-am pus sa prinda acu vreun an cand am avut cablul cazut cateva ore.

O sa mai dau un test in weekend si iti zic e si cum.
Oricum al meu e un pic mai complicat - are tuner universal ca sa zic asa - inclusiv satelit.
A, asa se explica, deci nu stii sigur. Oricum, chiar daca al tau are, nu stiu cum face tot ce am scris eu "total gresit"... uita-te si tu pe piata, majoritatea nu au T2.

The following Samsung Smart TV models from the 2013 lineup are now DVB-T2 compatible, making them ready for future broadcasting standards:
- Samsung Series 7 F7100 LED TV
- Samsung Series 7 F7500 LED TV
- Samsung Series 8 F8000 LED TV
- Samsung Series 8 F8500 LED TV

Abia din 2013, nu 2011

Hai ca se pare ca pcgarage are filtru dupa DVB-T2 si Samsung nu prea vad decat serii 6500, eu abia imi permit seria 5500.
In rest, vedem multe LGuri, dupa cum ziceam mai sus:

http://www.pcgarage....stem-tv-dvb-t2/

Edited by maxtron_69, 23 September 2016 - 11:30.


#18
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
este sumbru, in afara de pasionati , foarte putini cred ca stiu de existenta dvbt 2, si mai toti au o varianta de televiziune, fie prin cablu, fie dth pentru cei din mediul rural. Abonamentele sunt pentru toate buzunarele. Si ar fi fost ok sa transmita in dvbt, ca nu toti isi schimba tv-urile dupa cum doreste SNR-ul. Deci treaba facuta tarziu si prost , tocmai ca sa aiba succesul asigurat :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate