Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Lemne,carbuni,cocs.....

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Așadar, ce este mai avantajos?Cum e cu puterea calorica mai pe îndelete, sa știu ce sa cumpăr anul următor pentru încălzire. Vad preturi de 1,2lei pe kg.de cocs de exemplu.Pentru iarna aceasta am cumpărat lemne cu 2,8lei kg. Încălzirea este la tara cu sobe de teracota.Mai în urma ceva ani foloseau rumegus (părinții )dar e mult de munca cu ala și au renunțat. As vrea sa știu,carbuni, cocs, lemne sau ce o mai fi,care este mai bun pret=putere.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai aici cateva puteri calorifice:
https://ro.wikipedia... si poti sa calculezi.
Problema nu este numai de raport pret/energie sunt multe  alte implicatii.
Lemnul trebuie sa fie uscat (2-3 ani)  ca sa aibe putere calorifica mare, altfel consuma mult pentru evaporarea apei.
Unii combustibili ard incet, altii prea repede. Unii au nevoie de temperatura mare de ardere. Altii produc cenusa foarte multa, ori mirosuri nedorite, etc.

Edited by pasilla, 21 September 2016 - 23:18.


#3
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
lemne, ca nu vrei sa te faci mai negru decat ala de pe plantatie si sa scoti cate o galeata de cenusa pe zi.

#4
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
Cocsul trebuie folosit în cantități mici pentru că distruge soba(cărămida din interior).

#5
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 ddaannii, on 21 septembrie 2016 - 22:51, said:

Așadar, ce este mai avantajos?Cum e cu puterea calorica mai pe îndelete, sa știu ce sa cumpăr anul următor pentru încălzire. Vad preturi de 1,2lei pe kg.de cocs de exemplu.Pentru iarna aceasta am cumpărat lemne cu 2,8lei kg. Încălzirea este la tara cu sobe de teracota.Mai în urma ceva ani foloseau rumegus (părinții )dar e mult de munca cu ala și au renunțat. As vrea sa știu,carbuni, cocs, lemne sau ce o mai fi,care este mai bun pret=putere.
Daca astea sunt preturile atunci ia cocs linistit , In banii de lemne puteai lua chiar si GPL .  Dar daca ai platit lemnele cu  280 lei / tona atunci raspusul l-ai primit mai sus.

#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 ggelu, on 22 septembrie 2016 - 00:25, said:

Daca astea sunt preturile atunci ia cocs linistit , In banii de lemne puteai lua chiar si GPL .  Dar daca ai platit lemnele cu  280 lei / tona atunci raspusul l-ai primit mai sus.
Cocs as încerca dar vezi ce zic colegii mai sus ca e risc sa stric sobele...poate sunt care au folosit sa ne zică ceva rezultate.GPL nu știu cum sa-l ard în soba ca nu as face o investiție prea mare gen centrala.

 pasilla, on 21 septembrie 2016 - 23:15, said:

Lemnul trebuie sa fie uscat (2-3 ani)  ca sa aibe putere calorifica mare, altfel consuma mult pentru evaporarea apei.
Lemne sunt și uscate dar trebuie și verzi căci seara târziu umpli bine soba și tine pana aproape dimineata.Dacă ar fi doar uscate în max 2 ore nu mai ai foc.

 pasilla, on 21 septembrie 2016 - 23:15, said:

Unii combustibili ard incet
Poate dai și ceva exemple.Multumesc

#7
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
Eu nu am folosit dar am un coleg care mi-a spus că a folosit. Cică a fost bine până la Crăciun când i-a căzut portița de la sobă. Până la urmă a trebuit să refacă soba din nou pentru că toată cărămida din interior era praf(la propriu). Ar trebui cărămidă specială folosită în industria siderurgica.

#8
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Cand eram copil, lumea cumpara lemne si carbuni. Cu lemn aprindeau focul si incingeau soba si cu carbuni mentineau soba incinsa, nu cu lemn ud.

Edited by omuspan, 22 September 2016 - 19:16.


#9
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 ddaannii, on 21 septembrie 2016 - 22:51, said:

Așadar, ce este mai avantajos?Cum e cu puterea calorica mai pe îndelete, sa știu ce sa cumpăr anul următor pentru încălzire. Vad preturi de 1,2lei pe kg.de cocs de exemplu.Pentru iarna aceasta am cumpărat lemne cu 2,8lei kg. Încălzirea este la tara cu sobe de teracota.Mai în urma ceva ani foloseau rumegus (părinții )dar e mult de munca cu ala și au renunțat. As vrea sa știu,carbuni, cocs, lemne sau ce o mai fi,care este mai bun pret=putere.

Daca este vorba de sobe de teracota, aprinzi focul cu lemne si intretii cu cocs, dar acesta din urma cu masura , sa nu ramai fara soba.

#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am ars tot ce poate fi ars atat in soba cat si in centrala.
Lemnul e scump, din ce in ce mai scump, e curat si prost proof...adica orice prost face caldura cu lemne fara sa bubuie.
carbunele poate fi ieftin dar si scump, prost sau foarte bun, murdar si mirositor sau supercurat, periculos sau prietenos...totul depinde ce carbune si cine il foloseste, respectiv cum.
  Fiind o variatie atat de mare a atat de multor variabile, e aproape imposibil dr discutat in 3 vorbe si dat verdicte.
spun doar atat, eu folosesc lemne doar pentru aprins focul in centrala, apoi carbune....respectiv cel mai ieftin si mai prost de regula, adica lignit de 300 lei tona.
daca am timp sa imi aduc si chef sa dau mai multi bani pt combustibil mai bun, iau cocs petrolier care e cel mai bun combustibil solid, fara odoare, cenusa la minim, volum mic pt aceeasi putere comparativ cu alti combustibili.
  De lene iau lignit ca imi vine acasa si ies si putin mai ieftin dar e mai puturos.
Exclusiv lemne nu ard din motive de cost pt zona mea si din motive de taiat padurea, nu sunt acologistu lu peste insa daca pot sa nu particip la masacru prefer sa nu o fac.

Singurul meu sfat e sa incerci de toate si sa ramai la ce iti place si cu ce te descurci mai bine, carbunii lot fi un cosmar daca nu ai habar sau ai soba sau centrala naspa, cos naspa, nevoi ciudate in privinta cantitatii de caldura pe unitatea de timp samd...




#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ps. Nu confundati cocsul cu carbunele superior sau cu brichetele de carbune pe care aia le boteaza de cocs....
din unele puncte de vedere pot exista asemanari sau legatura intre ele, practic cocs inseamna carbune distilat, prears, asa cum in cazul lemnului exista mangalul....

Ca si la lemn exista lemn bun sau slab, respectiv carbune inferior, lignit, sau superior, huila sa zicem....perfect uscat sau mai umed in caxul lemnului, la carbuni e vorba de impuritati si umezeala...
exista cocs, sau mangal in caxul lemnului...
exista brichete de carbune, eronat nunite cocs, acele "oua"....si brichete/i vegetali....
ca si in cazul celor vegetale, brichetele de carbune pot fi din carbuni de calitate, superiori sau din cocs, petrolier chiar, cam cum sunt brichetii de rumegus de buna calitate, sau pot fi brichete din carbuni de proasta calitate, inferiori sau superiori dar cu multe impuritati, de calitatea a doua si a treia...similar cu brichetii de rumegus de proasta calitate, sau cu cei din paie....

In romania se vand brichetele produse la ceptura, langa valea calugareasca, produse de niste arabi care habar nubau ce e ala carbune, baga si ei ce gasesc mai ieftin plus zobitura/praf de la carbunii mai buni dau cocsul petrolier pe care il vand si ca atare, doar ambalat la sac in loc de vrac asa cum il cumpara ei,   la vagon....

In principiu si acele brichete sunt bunicele, mai slabe decat cocsul petrolier dar sunt ok insa problema cu ele e ca odata aprinse se sfarama deci nu merge sa le scurmi, sa mai pui peste samd....
atata vreme cat faci focul corect, sunt bune brichetele alea....daca nu stii sa le arzi, iti rogi moartea cu ele, asta e valabil insa la mai multe feluri de carbune in anumite situatii, de exemplu centrala carevare un focar rece...
focul corect se face asa....

Jos pui carbuni cat pentru un foc....deasupra lemne, pe care le aprinzi.
pe masura ce ard lemnele aprind carbunii de jos, focul arde ca o lumanare cateva ore bune.

Merge si sa faci pat de jar dar in cazul carbunilor ori lui mai putini ori bauni de cald sau chiar strici soba ...ei se aprind toti odata si ard mai repede...

focul se lasa pana la epuizarea combustibilului si se reia povestea.

La lemne sau chiar la carbuni natur, adaugi deasupra, treptat, in caxul carbunilor e posibil sa ai nevoie intai si de lemne sa refavi un lat de jar fierbinte ...carbunii chiar daca sunt jaratec la terminarea unui foc, nu mai au luterra sa aorinda alti carbuni dar aprind lemnele care la randul lor pot aprinde urmatoarea tura de carbuni.
la brichetele de carbune nu merge figura lt ca odata aprinse daca pui ceva peste le sufoci sau le sfarami si cad in cenusar sub forma de praf de carbune incandescent.




#12
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
La mine sobele aproape toate au tub pentru rumeguș,o sa încerc la iarna sa încarc tubul cu diferite sortimente sa vad care merge mai bine.O sa-i dau foc de sus cum zici părinte, pe aceasta cale mulțumesc de idee.

#13
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Salut, in 2019, voi ce mai ardeti in cazane...
Lemnul sa scumpit destul de mult (peste 250 ron metrul cub)...sunt in cautarea unor alternative, cu ce credeti ca ar fi mai avantajos.
https://www.olx.ro/o...ta-IDcxCTz.html
https://www.olx.ro/o...mj-ID6W1Cg.html
https://www.olx.ro/o...ca-IDcEV4F.html

#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
510 lei/tona, cam asa se vinde la noi la țară, nu prea se mai găsește, s-a tăiat în neștire în ultimii ani și încep sa se vadă efectele.

#15
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

 aris86, on 04 august 2019 - 09:46, said:

510 lei/tona, cam asa se vinde la noi la țară, nu prea se mai găsește, s-a tăiat în neștire în ultimii ani și încep sa se vadă efectele.
pai ia vezi cata populatie are ungaria bransata la gaze si vezi Romania  ei peste 90% noi sub 30 ...asadar vom mai taia padurile mult si bine cu gaz sub fund
cum asa ? uite ce zic unii
https://www.zf.ro/ro...-lemne-17787412

Edited by kingsky, 25 October 2019 - 11:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate