Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

microscop observare molecule

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
sunt absolut afon in biologie si microscoape. dar am primit tema sa cercetez cat de accesibil este un microscop cu care un copil poate sa observe molecule. habar nu am ce putere (de marire) si ce alte conditii ar trebui sa aiba. deci va cer ajutorul.

acele microscoape de jucarie pot face asa ceva? Vad ca au si puterea de x1200, dar poate e doar o minciuna de marketing. sau pentru marire la nivelul moleculelor este nevoie de ceva superprofesional? poate stiti vreo sala de experimente stiintifice pentru copii (in bucuresti) unde poate avea acces la un astfel de microscop pentru cateva observatii?

astept cu interes sfaturille voastre si va multumesc.

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Vezi si aici:
http://forum.softped...gere-microscop/

#3
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
multumesc pentru sugestie. sunt sigur ca intentiile tale au fost cele mai bune, dar daca citeai raspunsurile vedai ca nu aveau legatura cu ce am intrebat eu.

eu ma rezum la observarea moleculelor. daca o fi posibil si asta Posted Image

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Te rog sa ma ierti...
Chiar daca nu te ajuta la ceva, uite niste informatii generale, grupate într-un singur articol, ca sa nu mai rasfoiesti netul în cautarea lor:
http://www.skywatche...scoape-info.htm

In Bucuresti nu exista cluburi pentru tinerii pasionati de asa ceva? Eu fiind un dinozaur comunist, pe vremurile odiosului aveam "Casa Pionierului" în fiecare oras al tarii.

#5
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
multumesc din nou. da, aici macar am gasit ca pentru nivel celular e nevoie de x400. deci acele microscoape de jucarie ar fi bune de asa ceva. hmmm... culmea e ca costa intre 40 si 150 ron. ar fi prea usor, prea simplu... Posted Image

va mai astept cu comentarii sau recomandari. multumesc.

asta intrebam si eu, daca pot gasi undeva o sala/club destinata experimentelor stiintifice, care sa aiba si un microscop utilizabil de copii. sa vedem ce ne raspund alti membri (daca ne raspund).

Edited by ericvlad, 21 September 2016 - 22:37.


#6
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
e aberant ce vrei tu sa vezi, molecule. O molecula cica e o un grup de atomi ce formeaza o grupare fundamentala a unui compus chimic ce ia parte la o reactie chimica. ti-a zburat asa pe la ureche ceva si ai completat tu.
iti sugerez sa reformulezi ce vrei sa obtii.

"tema sa cercetez cat de accesibil este un microscop cu care un copil poate sa observe molecule."

intra pe site-ul price.ro si scrie sus in bara microscop, apasa enter. noteaza preturile pe o foaie. poti preda tema.

#7
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
bine. esti destept.

astept si alte comentarii, de preferinta de la cei care AU CITIT si AU INTELES ce am scris.

#8
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View Postericvlad, on 22 septembrie 2016 - 00:14, said:

cei care

Uite aici, prin 2009 cercetatorii au reusit sa vada molecule. http://singularityhu...for-first-time/
Pentru pret iti poti face o idee aici http://www.ebay.com/...tron-microscope
Sau aici http://www.afmworksh...ope-prices.html

Edited by mofone, 22 September 2016 - 00:33.


#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Nu exista microscop cu care "un copil sa observe molecule".
Se pot observa anumite molecule, dar nu de catre copii si nu orice fel de molecule, doar in anumite configuratii. si ... chiar si asa, extrem de greu.
Intrebarea e cel putin naiva.

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Molecule cu un aparat accesibil la pret? Bună gluma. Optic in niciun caz. Ca sa vezi la nivel de atomi-molecule ai nevoie de un microscop cât sufrageria si scump cat Maybach-ul lui Gigi. Si ala doar ca sa vezi molecule organice, ca-s mai mari.

Edited by caiuscorneliu, 22 September 2016 - 01:21.


#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Pe timpul odiosului, pe când aveam vreo 10-11 ani, mama mi-a adus un microscop stereo (binocular) de la un laborator scolar, lasându-mi-l pe toata durata vacantei de vara. Ei bine atunci am vazut cu groaza cum arata un purice marit de 40 de ori, un picior de musca, o aripa transparenta de musca si capul mustei (un adevarat extraterestru, fratilorPosted Image ) dar si frunza de papadie, acul albinei sau ciocul tântarului.

#12
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
e clar. nimeni nu va citi vereodata vreo postare la care raspunde. toti o musca din prima, o inghit nemestecata si comenteaza chestii pe care eu nu le-am spus sau cerut niciodata. doar ca sa arate ce "einshteini" sunt ei.

bai savantilor de cartier: nu vreau "forte atomice", nu am cerut "aparate accesibile la pret", doar am intrebat daca exista - atat. Mai mult, am declarat clar de la inceput ca sunt prost, zero, in domeniul microscopului. Deci e clar ca ce intreb poate fi aiurea. Dar cine sa citeasca? Parca suntem intr-o crasma ieftina de la periferia satului, unde pute a bautura si tigari proaste si tot felul de ratati delireaza visandu-se guru al biologiei.

mi-e scarba ca softpedia a ajuns la degradarea asta. din punctul meu de vedere topicul e inchis, pentru ca nimeni nu e in stare sa citeasca ce am scris. pierd vremea aici.

va las mai departe sa va vomitati singuri frustrarile.

#13
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,202
  • Înscris: 01.10.2009

View Postericvlad, on 21 septembrie 2016 - 21:36, said:

acele microscoape de jucarie pot face asa ceva? Vad ca au si puterea de x1200,
Ar trebui sa aiba puterea x10.000 ca sa vezi o bacterie. Aceasta este la fel de mare fata de o molecula precum o casa fata de un bob de orez.
Pentru a vedea molecula ai nevoie de microscop cu forta atomica, ceva mai tare decat microscopul cu electroni, la pret de cateva milioane de dolari.

#14
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostXORIAN_L, on 22 septembrie 2016 - 07:31, said:

x10.000 ca sa vezi o bacterie.
bacteriile se vad la 400x si 1000x, exemplu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mjxtY5KFWFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LE-7eu83lMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mofone, 22 September 2016 - 08:08.


#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Da, într-adevăr initiatorul a intrebat altceva. Raspunsul este exista, dar nu in comerț ci in laboratoare de cercetare. Daca poți duce acolo un copil nu știu.

#16
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008

View Postericvlad, on 21 septembrie 2016 - 21:36, said:

sunt absolut afon in biologie si microscoape. dar am primit tema sa cercetez cat de accesibil este un microscop cu care un copil poate sa observe molecule. habar nu am ce putere (de marire) si ce alte conditii ar trebui sa aiba. deci va cer ajutorul.

acele microscoape de jucarie pot face asa ceva?

NU

Vad ca au si puterea de x1200, dar poate e doar o minciuna de marketing. sau pentru marire la nivelul moleculelor este nevoie de ceva superprofesional?

DA

poate stiti vreo sala de experimente stiintifice pentru copii (in bucuresti) unde poate avea acces la un astfel de microscop pentru cateva observatii?

NU EXISTA. (ma amuz un pic)

astept cu interes sfaturille voastre si va multumesc. CU PLACERE


#17
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
revin ca sa multumesc pentru ultimele 4 raspunsuri. si poate sa retrag partial rabufnirea mea fata de degradarea softpedia.

toti cei 4 mentionati de mine aici au raspuns concret si foarte la obiect. uf, ce relaxant e sa mai vezi niste oameni ca oamenii...

inca o data multumesc.

#18
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Ca sa intru si eu in clasa "desteptilo" zic ca atunci cand vreau sa vad chestii la nivel atomic folosesc un STM.
Lasand de o parte tipul asta de raspunsuri eu cred ca pentru un copil prea putin conteaza elementul chimic sau molecula. Conteaza mai mult experianta in sine. Experienta pe care o faci sa fie memorabila urmarind tot felul de prostii: apa murdara din gropile de pe drum, un purice (apropos noi pana si la facultate la lectia unde le aratam studentilor cum functioneaza un STM foloseam un paduche), mucigai etc etc etc.
Sau poti sa il inveti sa creasca propriile culturi de bacterii.
Poti sa inveti cum sa colorezi selectiv anumite chestii.
Sunt tot felul de idei.

Uite aicii un exemplu si gasesti acolo si o recomandare de microscop pt copii:

https://www.quora.co...m-dental-plaque

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate