Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

ajutor alegere Microscop

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Salut

Va rog sa ma ajutati sa aleg un microscop .
Specificati ce conteaza la un microscop,si anume daca cel mai mult conteaza puterea de marire.
Am gasit pana in 200 lei,dar nu stiu ce se poate face cu el.

Vreau sa se poata vedea celule,biologie,analiza sange-specificati ce se poate vedea,-si in principal
vreau sa se poata vedea parazitii,virusii,bacteriile

Va rog link catre produs

Multumesc

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
cu virusii cred ca o sa fie mai greu.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmishale, on 18 septembrie 2016 - 19:35, said:

Salut

Va rog sa ma ajutati sa aleg un microscop .
Specificati ce conteaza la un microscop,si anume daca cel mai mult conteaza puterea de marire.
Am gasit pana in 200 lei,dar nu stiu ce se poate face cu el.

Vreau sa se poata vedea celule,biologie,analiza sange-specificati ce se poate vedea,-si in principal
vreau sa se poata vedea parazitii,virusii,bacteriile

Va rog link catre produs

Multumesc
Tu vrei sa vezi viusii la microscop ? Cati bani ai disponibili ?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
este imposibil sa vezi virusii la microscop. cand o sa vedeti coduri de 1 si 0, sa-mi spuneti si mie, va propun pt nobel.

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Un microscop bun costa foarte mult. Neaparat stereo.
Vezi aici (de exemplu):
http://astromagazin.ro/12-microscoape
http://www.astroshop.ro/microscoape/23

Sa nu te sperii daca vezi un microscop la pretul de 55.000 lei (sorteaza dupa pret descendent).

Edited by florinbad, 18 September 2016 - 20:24.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Unii virusi sunt asa de mici ( de ex chiar HIV) incat au putut fi vizualizati doar cu imagistica care compune 3D pe computer, in urma unui multisampling cu micoscopul electronic care mareste de milioane de ori, si fara multisampling si compunere nu ar vedea nimic nici cu cel electronic...
Microscopul electronic NU este un microscop optic cu o camera.
Nu este optic.
Foloseste electroni in loc de fotoni, si lentile electromagnetice.
Costa foarte mult unul nou. Poate SH sa iei de la un laborator sau spital, dar sunt scule f. mari si grele.
Oricum nu o sa vezi decat virusi foarte mari chiar si cu unul electronic....

Un microscop optic mareste maxim de 2000 X ( grosismentul unui telescop refractor optic tot la 2000X este plafonal din secolul 19).
Si ai nevoie de obiective foarte bune (care nu sunt ieftine) pt. a atinge maximul posibil.
Cu optica ieftina ajungi la 100-200 X.
La 2000X ai nevoie de obiectiv cu imersare in lichid (se pune o picatura peste mostra de marit).

Edited by loock, 18 September 2016 - 20:30.


#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Pentru virusuri trebuie factor de marire 15000 ori , nu poti din prima obtine asemenea marire si trebuie separatoare de 0,2 micro metrii - dai juma de apartament pe asemenea microscop , sunt dedicate , de laborator si deobicei facute de firme de prestigiu .
Cauti cu "microscop pret" si ce te coafeaza aia cumperi, au pe emag unul destul de laudat

#8
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View Postmishale, on 18 septembrie 2016 - 19:35, said:

parazitii,virusii,bacteriile


Paraziti vezi cu 40x, bacterii cu 400x si 1000x.  virusii sunt mai mici ca bacteriile si bacteriile se vad destul de mici chiar si la 1000x, in concluzie cu un microscop de 2000 ron nu vezi virusi. orientativ bacteriile se vad ca ... ceva ce misca, adica sa zicem ca poti vedea clar o globula rosie din sange, forma, culoare, bacteriile pe langa globula rosie or sa fie niste puncte (mici) care misca. nu e nimic interesant  de vazut la virusi si bacterii. un picior de musca sau un graunte de polen e mult mai interesant Posted Image sau un water-bear adica tardigrade.

mai am un post legat de microscopie aici http://forum.softped...dare-microscop/

nu pot sa iti dau un link catre produs pentru ca nu stiu sa recomand un produs pentru ca sunt foarte multe modele si producatori si nu stiu care e diferenta cand te uiti prin ele calitativ pentru ca nu exista showroom-uri sau oameni care sa fi "probat" destule, raportat la diferenta de pret intre ele. estimativ jucariile sunt pana in 500 ron, pana in 1000 poti gasi ceva ok, pe la 1500 2000 sunt microscoape bune.


legat de analize sange nu prea ai ce sa faci, doar ceva de genul wbc si rbc adica numarul de globule rosii sau albe din sange, dar ca idee iti trebuie ceva gradat ca si lamela si numeri ... studiaza google dupa "hemocytometer"

Edited by mofone, 22 September 2016 - 00:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate